نقد و بررسی

24
1.9K
تندیس
تندیس

موضوع : بازی کلمات

قیمت : رایگان ‐ با پرداخت درون‌برنامه‌ای

  • گرافیک و رابط کاربری:
  • گیم پلی:
  • قیمت:
امتیاز کاربران:
امتیاز سایـت:

معرفی، نقد و بررسی بازی تندیس

در اطراف ما سرگرمی های متنوعی وجود دارد که میتوانیم اوقات فراغت خود را با آنها سپری کنیم. در این میان تفریحات گروهی و دسته جمعی که دارای جنبه رقابتی بین شرکت کنندگان هستند، طرفداران بیشتری دارند چرا که از هیجان بالاتری برخوردار میباشند. با توجه به این موضوع، تولیدکنندگان بازی های رایانه ای نیز سعی میکنند تا عناوینی از این نوع را روانه بازار سازند.

در ادامه یک بازی اندرویدی تحت عنوان “تندیس” را به شما معرفی میکنیم که ویژگی مذکور را در خود دارد. در این نقد و بررسی همراه ما باشید.

تندیس

گرافیک و رابط کاربری:

موضوع بازی فوق ایجاب میکند که محیط آن همانند یک اپلیکیشن باشد بنابراین نباید انتظار مشاهده کاراکترهای مختلف و انیمیشن های متنوع را داشت. البته این دلیلی برای ضعف در ظاهر “تندیس” نیست و نقاط قوتی همچون رنگبندی زنده و هماهنگ، آیکن های زیبا و چیدمان مرتب عناصر صفحه در این بازی اندرویدی به چشم میخورد. منوهای بازی نیز از این نکات مثبت بهره میبرند و در کل میتوان گفت که شاهد قالب گرافیکی یکپارچه ای هستیم.

از دیگر ویژگی هایی که میتوانیم برای بازی فوق ذکر کنیم، جابجایی سریع و بدون پیچیدگی در بین بخش های مختلف و استفاده راحت از امکانات موجود میباشد. این خصوصیات باعث ایجاد یک رابط کاربری روان در “تندیس” شده اند که نکته مهمی برای آن به شمار می آید زیرا کاربران در این بازی احتیاج دارند بطور پیوسته در بین صفحات مختلف حرکت نمایند.

به نظر میرسد که امتیاز کامل به این بخش تعلق میگیرد اما روش پیاده سازی بازی “تندیس” به گونه ای است که اشکالات متعددی را برای آن به همراه دارد بطوریکه در بعضی مواقع محیط بازی به کلی دگرگون میشود. هرچند این نقص در صفحات مربوط به منوها اتفاق می افتد و نحوه بازی کردن کاربران را تحت تاثیر قرار نمیدهد اما در عین حال نمیتوان آن را نادیده گرفت. همچنین بهتر بود دقت نظر بیشتری در انتخاب نوع فونت و سایز آن صرف گردد.

درنهایت، AppReview امتیاز 4 از 5 را به این بخش اختصاص میدهد.

تندیسگیم پلی:

مهمترین نکته مثبتی که باید برای این بازی اندرویدی نام ببریم، هیجان انگیز بودن آن میباشد که به دلیل سبک آنلاین و گروهی “تندیس” است. شما باید پس از ثبت نام، با تعداد زیادی از کاربران دیگر به رقابت بپردازید و امتیاز بیشتری کسب نمایید. گیم پلی بازی فوق تلفیقی از سرعت عمل، هوش و اطلاعاتی عمومی بوده که درکنار جنبه رقابتی آن، از جذابیت خاصی برخوردار میگردد.

روش بازی به این صورت است که جدول هایی حاوی چند پازل برای کاربران درنظر گرفته شده و هر کس که موفق به حل تعداد بیشتری از این پازل ها گردد علاوه بر امتیاز هر سوال، امتیاز جدول را نیز کسب خواهد کرد. شما باید کلماتی که حروف آنها درهم ریخته شده را مرتب نمایید که در صورت موفقیت، نامتان در کنار آن نشان داده میشود. برای پاسخگویی به هر سوال میتوانید از راهنمای موجود استفاده کنید اما باید قبل از آن تعدادی سکه تهیه کرده باشید. در “تندیس” دو نوع راهنمایی به صورت نمایش یک حرف از جواب یا یک جمله توضیحی در مورد آن، درنظر گرفته شده است.  جمع همه امتیازات و تندیس های بدست آمده نیز به صورت رتبه بندی به نمایش درمی آید و این ترفند، اصل هیجان بازی فوق را تشکیل میدهد.

لازم به ذکر است که جدول های مذکور بطور مداوم بروزرسانی میگردند و شماره آنها در صفحه اصلی بازی مشخص میباشد و همواره دو عدد از آنها (در بعضی مواقع سه عدد) در دسترس شما قرار دارند تا با ورود به آنها، به رقابت بپردازید. وضعیت سوالات باقی مانده نیز بر حسب درصد به نمایش درمی آید تا کاربران بتوانند برای ورود به یک جدول تصمیم گیری کنند. همچنین امکان ورود به جدول های حل شده قبلی فراهم شده تا به عنوان تمرین با سوالات و پاسخ آنها آشنا شوید. نمایش تعداد کل افراد آنلاین، و تعداد کاربران آنلاین برای هر جدول بطور جداگانه، از دیگر قابلیت های پیش بینی شده در “تندیس” میباشد.

حال که با نحوه انجام این بازی آشنا شدید، بد نیست به نواقص آن نیز اشاره داشته باشیم. برای هر یک جدول هایی که در طول بازی نشان داده میشوند، موضوعی اختصاص یافته که البته در حال حاضر اکثر آنها به صورت عادی هستند. این ترفند جهت رفع یکنواختی از گیم پلی، مناسب به نظر میرسد اما باید سازماندهی هوشمندانه تری بر روی آن اعمال گردد تا کاربران با موضوعات متنوع تری روبرو باشند. یکی دیگر از نقص های “تندیس” جداکردن امتیاز و سکه ها میباشد که درواقع روش معمول در بازی های مشابه را نقض کرده و بهتر بود جهت القای حس تلاش به شرکت کنندگان در رقابت، در ازای پاسخگویی صحیح به هر سوال، تعدادی سکه به آنها تعلق گیرد.

آخرین موردی که باید به عنوان یک نقص نام ببریم، استفاده از تکنیک نمای وب (web view) در تولید این بازی اندرویدی است. “تندیس” در واقع یک بازی تحت وب میباشد که نسخه مختص اندروید نداشته و محیطی که شما در حین انجام آن مشاهده میکنید را میتوانید در مرورگر رایانه خود نیز ببینید. هرچند امکان انجام بازی با رایانه شخصی نکته مثبتی به شمار می آید اما انتظار میرفت با تولید یک نسخه تحت اندروید و بدون استفاده از تکنیک مذکور، هم جلوه حرفه ای تری به آن بخشیده شود و هم نواقص مربوط به رابط کاربری رفع گردد. عدم ثبت سریع سکه هدیه پس از نظردهی کاربر به بازی، بزرگترین مشکلی است که پیاده سازی به صورت web view به همراه دارد.

درپایان باید گفت که تولید یک بازی آنلاین با امکان رقابت به صورت زنده کار چندان ساده ای نیست و زحمت تولیدکنندگان “تندیس” قابل تقدیر است. ازنظر AppReview، امتیاز 4 از 5 به این بخش تعلق میگیرد.

تندیس

قیمت:

بازی فوق به صورت رایگان عرضه شده و تنها هزینه ای که باید بپردازید، مربوط به خرید بسته سکه های تعریف شده در آن میشود. امتیاز AppReview به این بخش، 5 از 5 است.