نقد و بررسی

7
2K
دیکته گوی شهر دانش
دیکته گوی شهر دانش

موضوع : بازی آموزشی

قیمت : 5000 تومان

  • گرافیک و رابط کاربری:
  • گیم پلی:
  • قیمت:
امتیاز کاربران:
امتیاز سایـت:

سایر موارد :

معرفی، نقد و بررسی بازی دیکته گوی شهر دانش

آموزش و پرورش کودک در سنین پایین، از اهمیت بسیاری برای همه والدین برخوردار بوده و اگر به شکل صحیح انجام پذیرد، بدون تردید باعث رشد و شکوفایی فرد در بزرگسالی خواهد شد. این دغدغه در همه جوامع با فرهنگ های مختلف وجود دارد و مردم هر کشور به نوعی سعی میکنند تا بهترین روش یادگیری را در اختیار کودکان قرار دهند. امروزه در بحث آموزش، روش های مدرن جای نمونه های سنتی آموزش را گرفته و پیشرفت های خوبی در آن حاصل شده است.

بطور یقین آموزش صحیح که موردپسند کودک هم باشد، برای شما نیز اهمیت دارد پس پیشنهاد میکنیم که با ما در معرفی، نقد و بررسی”دیکته گوی شهر دانش” که یک بازی اندرویدی با موضوع آموزشی است، همراه شوید.

دیکته گوی شهر دانش

گرافیک و رابط کاربری :

با توجه به رده سنی مخاطبان بازی فوق، ظاهر آن به گونه ای طراحی شده تا توجه کودکان را به خود جلب نماید. این تناسب با موضوع را باید به عنوان یک نکته مثبت به شمار آوریم و علاوه بر آن میتوانیم به نقاط قوتی دیگری همچون، رنگبندی زنده و هماهنگ، فونت مناسب، آیکن های زیبا و خلاقانه و همچنین چیدمان مرتب اجزای صفحه در “دیکته گوی شهر دانش” اشاره کنیم. به کارگیری انیمیشن ها و جلوه های تصویری نیز به جذابیت محیط این بازی اندرویدی در بخش منوها کمک کرده است هر چند بهتر بود در بعضی جاها، کمتر از آنها استفاده شود.

در محیط اصلی بازی فوق نیز جذابیت های بصری لازم به چشم میخورد که بخش عمده آن شامل انیمیشن ها و افکت های تصویری میگردد. طراحی خلاقانه عناصر گرافیکی و کاراکترها هم از دیگر نکات مثبت در “دیکته گوی شهر دانش” میباشد. در کنار این موارد، موزیک و افکت های صوتی جالب نیز به افزایش جذابیت این بازی کمک کرده اند و هماهنگی آنها با یکدیگر قابل ملاحظه است. البته انتظار میرفت که در طراحی برخی از عناصر نام برده، دقت نظر و حسن سلیقه بیشتری صورت گیرد.

دیکته گوی شهر دانش

از آنجا که مخاطبان این بازی کودکان هستند، وجود ویژگی هایی همچون جابجایی سریع و بدون پیچیدگی بین بخش های مختلف و استفاده راحت از امکانات در آن بسیار اهمیت دارد. خوشبختانه رابط کاربری “دیکته گوی شهر دانش” با توجه به این نکته و رعایت استانداردهای لازم پیاده سازی گردیده و کودک شما در کار با آن به مشکل خاصی برخورد نخواهد کرد هرچند بهتر بود در بعضی قسمت ها هوشمندانه تر عمل شود.

AppReview با توجه به نکات ذکر شده و البته چشم پوشی از نواقص جزئی، امتیاز 4.5 از 5 را برای این بخش درنظر میگیرد.

دیکته گوی شهر دانش

گیم پلی :

به دلیل سبک خاصی که این بازی اندرویدی دارد، شاید صحبت در مورد گیم پلی آن کمی عجیب به نظر برسد اما در هر حال “دیکته گوی شهر دانش” شامل بخش های مختلف با بازی های متنوع بوده که جنبه آموزشی دارند. با توجه به نام این بازی، دیکته گفتن به کودک اولین وظیفه آن میباشد که به دو صورت هوشمند در داخل بازی و یا نوشتن در دفتر انجام میپذیرد. در هر دو روش، کاراکتر بازی جمله و کلمات را ادا میکند و بدین ترتیب حالت سرگرم کننده ای برای کودکان ایجاد میشود.

“دیکته گوی شهر دانش” نیز مانند سایر نمونه های مشابه یک روند آموزشی را دنبال میکند که از 17 درس (در نسخه مربوط به سوم دبستان) تشکیل شده است. دیکته هوشمند بهترین گزینه برای شروع یادگیری میباشد چون این قابلیت در آن وجود دارد که کودک باید از اشتباهات خود سرمشق بنویسد تا آنها را بطور کامل یاد بگیرد. بد نیست بدانید که در ازای تایپ صحیح هر کلمه، کاربر تعدادی سکه به عنوان امتیاز دریافت میکند و میتواند با ثبت یک نام کاربری، این امتیاز را به ثبت برساند. در بازی فوق این امکان فراهم شده تا دیگران هم بتوانند برای خود حساب کاربری جدا ایجاد نموده و با آن وارد شوند.

دیکته گوی شهر دانش

در قدم بعدی بهتر است که قابلیت دیکته داخل دفتر مورد استفاده قرار بگیرد تا کودک حالت واقعی دیکته گویی را نیز تجربه کند. در این بخش یک متن به صورت چند بخشی برای کاربر خوانده میشود که امکان تکرار جمله هر بخش (با لمس کاراکتر) و رفتن به عبارت قبلی یا بعدی نیز در آن وجود دارد. “دیکته گوی شهر دانش” در پایان این دیکته متن آن را به نمایش درمی آورد و بدین ترتیب کودک میتواند اشتباهات احتمالی خود را بیابد.

حال که کودک شما این مراحل را گذراند، وقت آن رسیده که با انجام تمرین های 8 گانه و ضمن تکمیل روند یادگیری درس، کمی هم به تفریح بپردازد. با رفتن به بخش تمرین و بازی، این امکان میسر میشود و در اینجا نیز همانند دیکته هوشمند، با هر پاسخ صحیح امتیازی به کاربر تعلق میگیرد. همانطور که میبینید، “دیکته گوی شهر دانش” دارای گیم پلی خاص خود میباشد که در هر حال برای طراحی و پیاده سازی آن زمان صرف شده است تا هم جنبه سرگرمی داشته باشد و هم خاصیت آموزشی خود را از دست ندهد.

دیکته گوی شهر دانش

حتما این سوال برایتان پیش آمده که امتیازدهی به چه دلیل در بازی فوق انجام میپذیرد؟ برای یافتن پاسخ این سوال باید به بخش فروشگاه و سرگرمی بروید که در آن جوایز مختلفی از جمله کارتون های زیبا و بازی های جالب گنجانده شده است. کودک میتواند در ازای خرج کردن تعداد سکه مشخص از جوایز “دیکته گوی شهر دانش” استفاده کند و بدین ترتیب انگیزه لازم برای یادگیری بهتر در او ایجاد میشود.

در پایان باید گفت که بازی فوق ایده جالبی به نظر میرسد که امکانات و قابلیت های کافی برای انجام وظیفه خود را به همراه دارد. البته انتظار میرود که در آینده برخی از نواقص گیم پلی مانند شیوه اجرای بازی های 8 گانه رفع گردند و یا حتی تنوع سرگرمی ها در آن بیشتر شود. همچنین اگر امکاناتی برای تنظیم یا انتخاب صدای گوینده وجود داشته باشد، کارایی بازی افزایش می یابد. در کل “دیکته گوی شهر دانش” میتواند در عین آموزش اصولی به کودک شما، لحظات سرگرم کننده ای نیز برای او به وجود آورد.

از نظر AppReview، امتیاز 4.5 از 5 به این بخش تعلق میگیرد.

دیکته گوی شهر دانش

قیمت :

نکاتی که در دو بخش قبل نام بردیم حاکی از آن است که برای تولید این بازی اندرویدی زحمت زیادی کشیده شده و باید قیمت آن را منصفانه بدانیم اما بهتر بود که “دیکته گوی شهر دانش” در حال حاضر و قبل از رفع نواقص جزئی، با صرف هزینه کمتری قابل دریافت باشد تا رضایت همه اقشار کاربران فراهم گردد. از این رو، AppReview امتیاز 4 از 5 را به این بخش اختصاص میدهد.

پاورقی : این بازی به صورت یک مجموعه آموزشی با نام “دیکته گوی شهر دانش” بوده که نسخه بررسی شده، مربوط به دروس کلاس سوم دبستان میباشد.

 

 

صحنه هایی از بازی "دیکته گوی شهر دانش"