نقد و بررسی

5
1.8K
دیکشنری سانا
دیکشنری سانا

موضوع : کتاب ها و مراجع

قیمت : رایگان ‐ با پرداخت درون‌برنامه‌ای

  • رابط کاربری:
  • کاربرد:
  • قیمت:
امتیاز کاربران:
امتیاز سایـت:

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن دیکشنری سانا

ترجمه لغات خارجی به فارسی و یا بالعکس، یکی از نیازهای بدون انکار افرادی است که بطور پیوسته در حال تحقیق و استفاده از مطالب علمی در زمینه های مختلف هستند. با توجه به اینکه اکثر منابع با زبان های بین المللی در اختیار عموم قرار میگیرند، بنابراین فراگیری آنها حتی برای مردم عادی نیز لازم و ضروری به نظر میرسد. البته خیلی از افراد وقت کافی برای یادگیری در اختیار ندارند و بدین ترتیب دیکشنری ها به کمک آنها می آیند.

برنامه ای که در ادامه و تحت عنوان “دیکشنری سانا” معرفی میکنیم، میتواند در این رابطه مفید واقع شود. با ما در نقد و بررسی این اپلیکیشن اندرویدی همراه باشید.

دیکشنری سانا

رابط کاربری:

استفاده راحت و بدون دردسر از امکانات، مهمترین ویژگی میباشد که باید در پیاده سازی چنین اپلیکیشن هایی مد نظر قرار بگیرد چون معمولا همه اقشار جامعه جزو مخاطبان آن هستند. “دیکشنری سانا” از این لحاظ در حد مطلوبی قرار دارد و علاوه بر این، استانداردهای لازم جهت جابجایی سریع بین بخش های مختلف آن رعایت شده است.

در محیط این برنامه اندرویدی نقاط قوتی همچون رنگبندی زنده، آیکن های گویا و چیدمان مرتب اجزای صفحه به چشم میخورد. در کل باید گفت که اصل یکپارچگی در قالب گرافیکی “دیکشنری سانا” لحاظ شده و از این بابت امتیاز خوبی به آن تعلق میگیرد. البته از نظر طراحی ظاهری، کمبودهایی همچون به کارگیری رنگ های متنوع تر و ایجاد هماهنگی بین آنها و همچنین سایز بزرگتر فونت و یا امکان تنظیم آن به صورت دلخواه، برای اپلیکیشن فوق قابل ذکر میباشند هرچند پرهیز از شلوغی محیط را باید عنوان یک نکته مثبت به شمار آوریم.

امتیاز AppReview به این بخش، 4 از 5 است.

دیکشنری ساناکاربرد:

امکان ترجمه کلمات از زبان هایی مانند انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و عربی به فارسی و بالعکس، بزرگترین مزیت این اپلیکیشن اندرویدی بوده و میتواند نیاز شما را به خوبی رفع کند. “دیکشنری سانا” متشکل از چند فرهنگ لغت به زبان های نام برده و با تعداد واژگان بسیار زیاد میباشد که برای استفاده از هر کدام، میبایست آنها را دریافت و به عنوان دیکشنری پیش فرض انتخاب نمایید. بد نیست بدانید که تعداد این دیکشنری ها به مرور افزایش می یابد و امکاناتی مانند تشخیص موارد دانلود شده از بقیه و همچنین توقف یا انصراف از عملیات دریافت نیز وجود دارد.

در صفحه اصلی برنامه فوق، تمامی کلمات به صورت فهرست وار نشان داده میشوند و علاوه بر این، ابزار جستجوی موجود به کاربران کمک میکند تا لغت موردنظر خود را بیابند. نمایش نتایج در هنگام تایپ از قابلیت های کارآمد این ابزار است که درواقع نقش بسزایی در “دیکشنری سانا” ایفا میکند. امکان پاک کردن کلمه تایپ شده به صورت یکباره نیز پیش بینی گردیده تا از هر لحاظ سرعت جستجو افزایش یابد. با اشاره بر روی هر نتیجه، میتوانید تلفظ واژه (فقط برای انگلیسی) را نیز بشنوید و آن را در قسمت برگزیده ها ذخیره کنید.

غیر از امکان ترجمه به صورت آفلاین و با استفاده از دیکشنری های دریافت شده، قابلیت ترجمه متن با استفاده از سرویس مایکروسافت و گوگل نیز در “دیکشنری سانا” وجود دارد. درکنار هم قرارگرفتن این دو، میتواند نیازهای اساسی شما را در رابطه با امر ترجمه برطرف نموده و حتی به فراگیری زبان های خارجی کمک کند.

حال که با وظایف کلی اپلیکیشن فوق آشنا شدید، لازم است تا درباره امکانات جانبی آن نیز توضیح دهیم. اولین مورد قابل ذکر، امکان استفاده از دیکشنری شناور در برنامه های دیگر میباشد. هنگامی که این ابزار را فعال کنید، آیکن برنامه در نوار وضعیت گوشی ظاهر میگردد که با لمس آن پنجره ترجمه باز میشود. قابلیت استخراج معنی واژه از تمامی دیکشنری های دانلود شده نیز وجود دارد که باید از بخش تنظیمات، آن را فعال نمایید و یا میتوانید هر کدام از فرهنگ لغت ها را به صورت تکی مورد استفاده قرار دهید.

“دیکشنری سانا” با وجود قابلیت هایی که نام بردیم، وظیفه خود را به نحو احسن انجام میدهد ومیتوان آن را به عنوان یک دستیار مترجم حرفه ای به شمار آورد هرچند کمبودهایی مانند امکان ترجمه هوشمند در این اپلیکیشن به چشم میخورد. این قابلیت با کپی کردن یک کلمه در حافظه موقت در هرجایی از تلفن همراه قابل استفاده میباشد و بدون تردید کارایی برنامه را افزایش خواهد داد. امیدواریم در آینده شاهد توسعه و ایده پردازی بیشتر در این دیکشنری باشیم.

ازنظر AppReview، امتیاز 4.5 از 5 به این بخش تعلق میگیرد.

دیکشنری سانا

قیمت:

این برنامه اندرویدی به صورت رایگان قابل دریافت است اما برای استفاده از همه فرهنگ لغت های موجود در آن، میبایست به نسخه کامل ارتقا داده شود. تولیدکنندگان “دیکشنری سانا”، قیمت منصفانه ای برای این کار درنظر گرفته اند و به همین دلیل، AppReview امتیاز 5 از 5 را به این بخش اختصاص میدهد.