نقد و بررسی

50
7.5K
دیکشنری هوشمند
دیکشنری هوشمند

موضوع : کتاب ها و مراجع

قیمت : رایگان ‐ با پرداخت درون‌برنامه‌ای

  • رابط کاربری:
  • کاربرد:
  • قیمت:
امتیاز کاربران:
امتیاز سایـت:

سایر موارد :

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن دیکشنری هوشمند

 

نیاز به یک دستیار خوب برای ترجمه کلمات انگلیسی همواره احساس میشود و ضروری به نظر میرسد. همراه داشتن یک کتاب دیکشنری همیشه میسر نیست اما یک برنامه کاربردی در داخل گوشی تلفن همراه ما میتواند پاسخگوی این نیاز باشد.

در ادامه به بررسی برنامه اندرویدی “دیکشنری هوشمند” میپردازیم تا ببینیم در زمینه یادگیری زبان انگلیسی چقدر به ما کمک خواهد کرد.

دیکشنری هوشمند

رابط کاربری:

در “دیکشنری هوشمند” از پس زمینه تیره استفاده شده است که فونت سفید رنگ بر روی آن به خوبی واضح است علاوه بر آن کاربر میتواند اندازه فونت را از قسمت تنظیمات تغییر دهد تا به نتیجه دلخواه برسد.قابل ذکر است که توسعه دهنده برنامه، فونت زیبا و خوانایی را برای این برنامه انتخاب کرده است.

یکپارچگی رنگ ها در این برنامه تقریبا رعایت شده اما در این میان بعضی عناصر مثل آیکون جستجو که قرمز رنگ میباشد، ساز مخالف میزنند!چرا؟چون عملا کاری انجام نمیدهد و فقط به عنوان نماد استفاده شده است.رنگ سبز دکمه ها و چک باکس ها و دیگر عناصر به کار رفته در این اپلیکیشن اندرویدی به شیک شدن ظاهر آن کمک زیادی کرده است هرچند بهتر بود از این طیف رنگ در سربرگ و عنوان برنامه نیز استفاده شود و جلوه زیباتری به آن ببخشد.

آیکون های تعبیه شده در پایین صفحه اصلی “دیکشنری هوشمند” شیک و گویا هستند اما از کیفیت پایینی برخوردار هستند. این موضوع باعث شده است آیکون های مذکور دید کمی داشته باشند و از طرح اصلی و خوب برنامه فاصله بگیرند.

از لحاظ دسترسی آسان کاربر به بخش های مختلف این برنامه اندرویدی مشکلی وجود ندارد و این یک نکته مثبت است.

 AppReview با لحاظ مواردی که ذکر شد امتیاز 3.5 از 5 را به این بخش میدهد.

دیکشنری هوشمند

کاربرد:

در این اپلیکیشن دو حالت اصلی برای ترجمه کلمات در نظرگرفته شده است. یکی به صورت ترجمه هوشمند که با انتخاب آن هر واژه ای را در کادر صفحه اصلی وارد کنید، ترجمه آن در زیر کادر ذکرشده نشان داده میشود.

 حالت دیگر ترجمه شناور میباشد. با فعال کردن این حالت، همواره دکمه ای را درکنار صفحه نمایش مشاهده خواهید کرد. حال اگر مشغول مطالعه یک متن به زبان انگلیسی باشید و کلمه ای را ببینید که معنی آن را نمیدانید، کافی است بر روی این دکمه اشاره کنید تا پنجره ای باز شود. اکنون لغت مورد نظر را در آن وارد کنید و معنی آن را دریافت کنید.

قابلیت های دیگر “دیکشنری هوشمند” را باید از منوی تنظیمات فعال کنید. برای مثال با انتخاب گزینه تلفظ لغت، از این به بعد هرگاه کلمه ای را برای ترجمه وارد کنید میتوانید تلفظ آن را بشنوید. یک قابلیت کاربردی که برای این اپلیکیشن اندرویدی درنظر گرفته شده است، امکان انتخاب یک کلمه از یک متن میباشد که پس از لمس دکمه کپی در بالای صفحه ترجمه آن به شما نمایش داده میشود. برای این کارمیتوانید از بخش تنظیمات حالت نمایش را بر روی نمایش در حالت گذرا یا نمایش در پنجره جدید تنظیم کنید. برای حالت اول نیز میتوانید مدت زمان نمایش آن را تعیین کنید. برای مثال اگر گزینه 3 ثانیه را انتخاب کنید، پنجره نمایش ترجمه پس از 3 ثانیه محو میگردد.

امکانات “دیکشنری هوشمند” به نظر کامل می آید اما بزرگترین ضعف این برنامه اندرویدی عدم نمایش لیست کلمات در صفحه اصلی و کمبود قابلیت جستجوی افزایشی (Incremental search) میباشد. این مشکل زمانی بزرگتر میشود که کاربر املای لغت را فراموش کرده باشد و یا حتی بخواهد معنی کلمه جدیدی را که تابه حال نشنیده است، بداند!

 از نظر AppReview امتیاز این بخش 4  از 5 است.

دیکشنری هوشمند

 قیمت:

در بخش قبل امکانات “دیکشنری هوشمند” را معرفی و بررسی کردیم. درمیان قابلیت های خوب این برنامه اندرویدی نقطه ضعفی نیز دیده شد که به آن اشاره کردیم. با توجه به موارد ذکرشده قیمت این دیکشنری اندرویدی میتوانست از چیزی که هست کمتر باشد. امتیاز صادر شده از طرف AppReview در این بخش 4   از 5 میباشد.

شما برای ترجمه از چه اپلیکیشنی استفاده می کنید؟ آیا امکانات برنامه ای که درفوق بررسی شد نیاز شما را برطرف میکند؟در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

 

تغییرات :

در نسخه جدید برنامه فوق (3.3)، قابلیت های چشمگیری افزوده شده است. از مهمترین آنها میتوانیم به امکان دانلود دیکشنری مربوط به زبان های مختلف مانند آلمانی، اسپانیایی، فرانسه، ایتالیایی و حتی عربی اشاره کنیم که اکثر آنها برای ترجمه از فارسی به زبان موردنظر (بالعکس) نیز در دسترس قرار دارند. درمیان این دیکشنری ها، فرهنگ لغات فارسی معروفی همچون دهخدا و معین به چشم میخورد. نکته مهم تر بروزرسانی این بخش میباشد که توسط تولیدکنندگان برنامه انجام خواهد شد.

لازم به ذکر است پس از دانلود فایلهای فوق، برای تغییر زبان ترجمه ابتدا باید از منوی کشویی سمت چپ، دیکشنری موردنظر را انتخاب کرده سپس در فهرست تنظیمات و قسمت "تنظیمات کلی"، حالت ترجمه متن را به زبان های متناسب با دیکشنری انتخاب شده تغییر دهید.

امکان دانلود موتور تلفظ و همچنین زبان های تلفظ مانند انگلیسی، اسپانیایی، فرانسه و آلمانی در این اپلیکیشن اندرویدی قرار داده شده است. همه این موارد از منوی تنظیمات برنامه قابل دسترس هستند.

دیگر تغییرات "دیکشنری هوشمند" شامل اضافه شدن قابلیت جستجوی افزایشی و بخشی با عنوان "تاریخچه ترجمه ها" میشود. این بخش به شما کمک میکند عباراتی را که قبلا ترجمه کرده اید، برای استفاده مجدد مشاهده نمایید.

مواردی که ذکر شد دلیل قانع کننده ای برای AppReview میباشد تا امتیاز بخش کاربرد را به 5 از 5 افزایش دهد.

com.mobilife.intellidict_4

درمورد رنگ بندی و ظاهر این برنامه اندرویدی تغییرات خاصی صورت نگرفته است به غیر از درنظرگرفتن تنظیمات قابل توجه برای آیکون مربوط به ترجمه شناور که بسیار کارآمد خواهد بود. همچنین اصلاحاتی در چیدمان عناصر برنامه به خصوص بخش تنظیمات به عمل آمده است. به همین دلیل AppReview امتیاز بخش رابط کاربری را به 4 از 5 تغییر میدهد.

با وجود این قابلیت های ارزشمند میتوانیم امتیاز بخش قیمت را نیز افزایش دهیم. ازنظر AppReview امتیاز 5 از 5 مناسب میباشد.