وبلاگ - تولیدکنندگان موفق

11
2K
شهباز یعقوبی – اپلیکیشن جعبه ابزار

شهباز یعقوبی – اپلیکیشن جعبه ابزار

اگر از کاربران همیشگی کافه بازار و برنامه های اندرویدی باشید، حتما اپلیکیشن هایی را میشناسید که با استقبال خوبی از طرف مخاطبان روبرو شده اند. “جعبه ابزار”، یکی از این اپلیکیشن ها میباشد که در ادامه میتوانید مصاحبه اختصاصی AppReview با تولیدکننده آن را مطالعه کنید.

شهباز یعقوبی - جعبه ابزار

صنعت نرم افزار در کشور ما از لحاظ فنی نسبت به استانداردهای جهانی در وضعیت خیلی خوبی در مقایسه با دیگر صنعت ها قرار دارد و متاسفانه در سالیان گدشته کمتر مورد توجه دولت در مقایسه با دیگر صنعت ها قرار گرفته و سرمایه گذاری کمی در این زمینه صورت گرفته است در صورتی که دولت می تواند با رشد این صنعت با کمترین هزینه رشد اقتصادی مناسبی داشته باشد.

لطفا به صورت مختصر خودت رو معرفی کن.

شهباز یعقوبی هستم، مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی نرم افزار و کارشناسی ارشد را در رشته مهندسی فناوری اطلاعات دریافت کرده ام. نزدیک به 10 سال است که برنامه نویسی را شروع کردم و 7 سال است که این کار را به صورت حرفه ای انجام می دهم و حرفه اصلی بنده برنامه نویسی می باشد. تخصص اصلی من طراحی و پیاده سازی شی گرا و تحلیل طراحی بانک های اطلاعاتی می باشد و زبان برنامه نویسی اصلی و تخصصی که روی آنها کار می کنم C++, C# می باشد و تا کنون سیستم های نرم افزاری زیادی در حوزه سیستم های مالی، اداری و … برای سازمان های بزرگ ایران طراحی و پیاده سازی کرده ام و حدود یک سال و نیم است که برنامه نویسی در حوزه اپلیکیشن های اندروید را با زبان جاوا آغاز کردم.

اولین محصولی که تولید کردید مربوط به چه سالی میشه و خودت چه نمره ای به اون می دی؟

بیشتر نرم افزارهای که من تاکنون تولید کردم به صورت ویندوز اپلیکیشن و برای سازمان های تجاری می باشد ولی اولین محصول اندرویدی من که به صورت عمومی منتشر شده است نرم افزار جعبه ابزار می باشد که در سال 92 اولین نسخه آن منتشر شد و نمره 18 را به آن میدهم.

نام موفق ترین محصولی که تولید کردی چیه؟ اگه ممکنه اطلاعات حدودی در مورد زمانی که برای ساخت اون صرف کردی، تعداد کاربرانی که جذب کرده و میزان فروش اون در اختیارمون بزار.

موفق ترین محصول من در حوزه اندروید نرم افزار جعبه ابزار می باشد که به مدت یک سال و نیم در حال توسعه آن می باشیم و هم اکنون نیز در حال توسعه می باشد و  حدود 2500000 کاربر دارد.

شهباز یعقوبی - جعبه ابزارکار رو از چه سالی و با چند نفر  شروع کردی و در حال حاضر چند نفر هستین؟

کار طراحی این نرم افزار را آبان ماه سال 92 به تنهایی آغاز کردم و اولین نسخه بعد از دو ماه و نیم آماده انتشار شد و هم اکنون به مدت 18 ماه است که توسعه این نرم افزار را به صورت تیم دو نفره ادامه می دهیم.

آیا خودت از محصولاتی که تولید کردی استفاده میکنی؟

بله!

آیا تا به حال پروژه ای داشتی که با شکست مواجه شده باشه؟ اگه داشتی دلیل این شکست چی بوده؟

بله ، طولانی شدن مدت پروژه و عدم بازاریابی مناسب دلیل شکست خوردن پروژه بوده است.

آیا تحصیلات در کارت موثر بوده؟

بله خیلی!

در ابتدا و قبل از کسب درآمد، چطور حمایت مالی میشدی؟

کار!

گرافیک و رابط کاربری چقدر در موفقیت یک برنامه یا بازی میتونه موثر باشه؟

بسیار زیاد!

نقش تبلیغات یا بطور کل مارکتینگ رو در فروش یک محصول چطور میبینی؟ آیا خودت برای فروش محصولاتت از روش های مارکتینگ استفاده کردی؟

تبلیغات اگر در زمان مناسب و به روش مناسب انجام شود 100 درصد تاثیر گذار می باشد. بهترین و تنهاترین روشی که ما برای تبلیغات استفاده کردیم تبلیغات از طریق کاربران نرم افزار بود که خودشان به صورت خود جوش نرم افزار ما را به دوستان و اطرافیان خویش معرفی کردند  و ما برای تبلیغ نرم افزارمان هیچ کار تبلیغاتی انجام ندادیم چرا که در زمینه مارکتینگ هیچ تخصصی نداریم.

شهباز یعقوبی - جعبه ابزاردر جذب نیرو برای تیم چه نکاتی رو مد نظر میگیری؟

تخصص و عشق و علاقه به کار.

چه پيشنهادهايي براي افراد تازه كاري كه دوست دارن به عنوان يك توسعه دهنده یا برنامه نویس مطرح بشن، داري؟

برنامه نویسی بدون سماجت و پشتکار نتیجه بخش نیست و تنها راه موفقیت انتخاب مسیر درست و پشتکار و صبر حوصله زیاد می باشد.

آینده صنعت اپلیکیشن و بازی های موبایل در ایران رو چطور میبینی؟

صنعت نرم افزار در دنیا یکی از پول سازترین صنعت ها می باشد که در کشور ما نیز  ظرفیت خیلی خوبی در این زمینه وجود دارد. صنعت نرم افزار در کشور ما از لحاظ فنی نسبت به استانداردهای جهانی در وضعیت خیلی خوبی در مقایسه با دیگر صنعت ها قرار دارد و متاسفانه در سالیان گدشته کمتر مورد توجه دولت در مقایسه با دیگر صنعت ها قرار گرفته و سرمایه گذاری کمی در این زمینه صورت گرفته است در صورتی که دولت می تواند با رشد این صنعت با کمترین هزینه رشد اقتصادی مناسبی داشته باشد. با فراگیر شدن گوشی های هوشمند در 2 سال اخیر این صنعت وارد بطن جامعه شده است و اکثر جامعه با این صنعت از نزدیک آشنا شده اند ولی متاسفانه اگر این موضوع، در زمان مناسب خوب مدیریت نشود به بیراهه خواهد رفت چرا که هم اکنون همه می خواهند به این کار ورود کنند و کار برنامه نویسی انجام دهند (به قول یکی از دوستان الان نصف جمعیت تهران برنامه نویس هستند!) و افراد غیر متخصص زیادی در این زمینه وارد شده اند که فقط به فکر درآمد زایی مقطعی از این صنعت می باشند و در این راه اصلا به مسائل فنی و اصولی توجه نمی کنند و هر روز ده ها محصول بی کیفیت وارد بازار می شود که به مرور زمان باعث از بین رفتن اعتماد کاربران نسبت به متخصصین داخلی می شود در صورتی که خیلی از این محصولات بی کیفیت را افراد غیر متخصص و بدون تحصیلات دانشگاهی در این زمینه و بدون در نظر گرفتن اصول مهندسی نرم افزار و برنامه نویسی تولید می کنند. پس هر چه سریعتر نهادهای مربوطه باید در این حوزه ورود کنند و این موضوع را به صورت مناسب مدیریت کنند و جلوی ورود افراد سودجو و غیر متخصص را به این صنعت را بگیرند.

ارتباط با این توسعه دهنده :