نقد و بررسی

9
1.3K
طوفان
طوفان

موضوع : آب و هوا

قیمت : رایگان

  • رابط کاربری :
  • کاربرد :
  • قیمت :
امتیاز کاربران:
امتیاز سایـت:

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن طوفان

تصمیم به انجام برخی از کارها در زندگی، در گرو وضعیت آب و هوا میباشد که از آن جمله میتوانیم به مسافرت یا گردش در طبیعت اشاره کنیم. به همین دلیل باید قبل از اقدام به چنین کارهایی از وضعیت هوا در ساعت ها یا روزهای آینده آگاه شویم. خوشبختانه منابع بسیاری برای دریافت اطلاعات آب و هوایی وجود دارد که اپلیکیشن های موبایل یکی از سریعترین آنها به شمار میرود و به وسیله آنها میتوانید هر لحظه از وضعیت پیش رو باخبر شوید.

در ادامه اپلیکیشن “طوفان” را معرفی میکنیم که همین وظیفه را بر عهده دارد. با ما در نقد و بررسی این برنامه اندرویدی همراه باشید.

طوفان

رابط کاربری :

در نگاه اول، برنامه فوق دارای محیط شیک و کاربرپسندی بوده که نقاط قوتی همچون رنگبندی هماهنگ، آیکن های یکدست و گویا، فونت مناسب و چیدمان مرتب اجزای صفحه در آن به چشم میخورد. علاوه بر این برای ایجاد جذابیت بیشتر در چهره این اپلیکیشن اندرویدی، از تصاویر پس زمینه متنوع، سه قالب متفاوت و انیمیشن های چشم نواز استفاده شده است. هرچند قالب گرافیکی “طوفان” یکپارچه به نظر میرسد اما نقص های کوچکی نیز در آن وجود دارد که انتظار میرود در نسخه های بعدی برطرف گردند تا به نمونه های حرفه ای نزدیک تر باشد.

از دیگر ویژگی های مثبت اپلیکیشن فوق میتوانیم به جابجایی سریع بین بخش های مختلف و استفاده راحت از امکانات موجود اشاره کنیم. هرچند این خصوصیات بطور ذاتی در رابط کاربری “طوفان” به وجود آمده اند اما رعایت استانداردهای لازم و به کارگیری تکنیک های اصولی نیز در پیدایش آنها بی تاثیر نبوده است. به غیر از موارد جزئی، از این لحاظ نقص خاصی وجود ندارد و میتوان امتیاز خوبی را به این برنامه اختصاص داد.

از نظر AppReview، امتیاز 4.5 از 5 به این بخش تعلق میگیرد.

طوفان

کاربرد :

اطلاعات هواشناسی بیش از 6 منبع معتبر، توسط این برنامه اندرویدی دریافت میشوند تا وضعیت آب و هوا را با دقت زیادی به شما نشان دهند. تمام جزئیات و ارقام در صفحه اصلی “طوفان” به نمایش درمی آیند که امکان بروزرسانی آنها نیز وجود دارد. بطور پیشفرض مکان بر روی تهران تنظیم شده است که میتوانید آن را بر روی شهر محل سکونت خود قرار دهید یا از اوضاع جوی سایر شهرها هم اطلاع پیدا کنید. در ادامه نحوه عملکرد برنامه فوق و سایر بخش های آن را بیشتر توضیح داده ایم.

درجه حرارت هوا، وضعیت جو، سرعت وزش باد، فشار هوا، میزان رطوبت و ساعت طلوع و غروب آفتاب، از جمله اطلاعاتی هستند که در بالای صفحه اصلی “طوفان” نشان داده میشوند. شما میتوانید واحد اندازه گیری این مقادیر را از طریق منوی کناری و گزینه تنظیمات تغییر دهید. بد نیست بدانید که چنانچه زبان دستگاه بر روی فارسی تنظیم شده باشد، زبان اپلیکیشن فوق نیز فارسی خواهد بود. همانطور که گفتیم قابلیت بروزرسانی اطلاعات نیز در همین صفحه پیش بینی شده و زمان آخرین آپدیت هم به نمایش درمی آید.

اکثر کاربران تمایل دارند که از وضعیت آب و هوا در ساعت های آینده نیز مطلع شوند و به همین دلیل در پایین صفحه اصلی “طوفان”، سه بخش امروز، فردا و سایر روزهای هفته قرار گرفته که اطلاعات آب و هوایی با اختلاف زمانی 3 ساعت در آنها قابل مشاهده میباشد. جهت اطلاع از اوضاع آب و هوا در دیگر شهرها نیز میتوانید به منوی کناری برنامه فوق رفته و از قابلیت جستجو استفاده نمایید. یافتن محل کنونی با GPS نیز در بین گزینه ها به چشم میخورد که بهتر است در ابتدا برای دریافت اطلاعات صحیح از آن کمک بگیرید.

اگر اهل شعر و ادب فارسی هستید، در “طوفان” میتوانید همراه با اطلاع از درجه حرارت هوا و وضعیت جو، از یک بیت شعر زیبا نیز بهره مند گردید. بدین منظور باید اولین گزینه در منوی کناری را لمس کنید که هر بار، تک بیتی متفاوتی در صفحه باز شده به نمایش درمی آید. برای اینکه وضعیت آب و هوا همواره جلوی چشمانتان باشد نیز میتوانید یکی از دو ابزارک (ویجت) برنامه را در صفحه اصلی دستگاه فعال کنید. تغییر قالب تاریخ و گرافیک برنامه، از دیگر گزینه های قابل ذکر در بخش تنظیمات هستند.

در اینکه “طوفان” یک اپلیکیشن مفید با امکانات کافی است، تردیدی وجود ندارد و باید گفت که وظیفه خود را به خوبی انجام میدهد. البته به منظور کارایی بیشتر، انتظار میرفت برخی از نواقصی که در دستگاه های قدیمی تر به وجود می آیند، برطرف گردند و همچنین قابلیت هایی مانند نمایش وضعیت آب و هوا به عنوان پس زمینه حالت قفل یا در نوار وضعیت دستگاه، امکان انتخاب شهرها از فهرست و یا حتی اشتراک گذاری شعرها، نیز در اپلیکیشن فوق گنجانده شود. ایده پردازی های بیشتر را به تولیدکنندگان این برنامه واگذار میکنیم و امیدواریم شاهد توسعه آن در آینده باشیم.

با توجه به نکات اشاره شده، AppReview امتیاز 4 از 5 را به این بخش اختصاص میدهد.

طوفان

قیمت :

در دو بخش قبل همراه با سایر نکات مثبت، نواقص این اپلیکیشن اندرویدی را نیز نام بردیم اما به هرحال “طوفان” مورد نیاز همه اقشار جامعه بوده و بطور رایگان نیز عرضه شده است. به همین دلیل، AppReview امتیاز 5 از 5 را برای این بخش درنظر میگیرد.

 

 

نگاهی بر اپلیکیشن "طوفان"