نقد و بررسی

4
1.6K
فرار توپ
فرار توپ

موضوع : بازی رقابتی

قیمت : رایگان

  • گرافیک و رابط کاربری:
  • گیم پلی:
  • قیمت:
امتیاز کاربران:
امتیاز سایـت:

سایر موارد :

معرفی، نقد و بررسی بازی فرار توپ

تفریح و سرگرمی، جزئی جدانشدنی از زندگی هستند و هر یک از ما در اوقات فراغت خود به نوعی جای خالی آن را پر میکنیم. در این زمینه هر کس به اقتضای شرایط سنی و موقعیت های اجتماعی، سلیقه خاصی دارد اما به جرات میتوان گفت که بازی های کامپیوتری همه را مجذوب خود میکنند به خصوص هنگامی که پای دستگاهی مثل تلفن همراه در میان باشد!

در ادامه قصد داریم که یک بازی ایرانی تحت عنوان “فرار توپ” را به شما معرفی کنیم. در نقد و بررسی این بازی اندرویدی همراه ما باشید.

فرار توپ

گرافیک و رابط کاربری:

اولین نکته ای که راجب به بازی فوق باید بیان کنیم، کیفیت گرافیکی بالا (HD) در یک فضای سه بعدی میباشد. “فرار توپ” از لحاظ طراحی محیط و اجزای تشکیل دهنده آن و همچنین انیمیشن ها و افکت های تصویری، امتیاز قابل قبولی را میگیرد هرچند نمیتوان این بازی اندرویدی را با نمونه های حرفه ای مقایسه کرد. البته این نکات مثبت به همراه موزیک و افکت های صوتی میتوانند تا حدودی انتظار کاربران را برای انجام یک بازی به این سبک برآورده سازند.

قالب گرافیکی منوها در “فرار توپ” تناسب خوبی با موضوع آن دارد و نقاط قوتی از جمله رنگبندی هماهنگ، چیدمان مرتب اجزای صفحه و آیکن های گویا در آن به چشم میخورد. هنگامی که کاربر برای اولین بار بازی را اجرا نموده و با این طرح قالب روبرو میشود، هیجان لازم به او القا میگردد هرچند انتظار میرفت دقت نظر بیشتری از این لحاظ صورت پذیرد.

جابجایی سریع بین قسمت های مختلف منو و استفاده راحت از امکانات، دیگر خصوصیات قابل ذکر برای “فرار توپ” هستند. هر چند بازی فوق از بخش های متعددی تشکیل نشده و این ویژگی ها را باید ذاتی شمرد اما به هر حال پیاده سازی اصولی رابط کاربری را نیز نمیتوان نادیده گرفت.

ازنظر AppReview، امتیاز 3.5 از 5 به این بخش تعلق میگیرد.

فرار توپگیم پلی:

داستان بازی از این قرار است که باید یک توپ فوتبال را از میان موانع عبور داده و به مقصد نهایی برسانید. نکته مهم در “فرار توپ”، دقت در کنترل حرکت و پیداکردن راه حل جهت عبور از مانع ها میباشد که با تکان دادن گوشی به طرفین انجام میپذیرد. فیزیک مناسب بازی در این راه به شما کمک خواهد کرد و پس از چند بار تمرین میتوانید این کار را انجام دهید هرچند چندان هم ساده نیست! البته بد نیست بدانید که در قسمت تنظیمات، امکان تغییر شتاب حرکتی وجود دارد.

حضور موانع مختلف در بین راه و تغییر پیوسته مسیر حرکت در این بازی اندرویدی، باعث میشود تا کاربر همواره با چالش های جدیدی روبرو گردد و بدین ترتیب گیم پلی از حالت یکنواختی بیرون آمده و هیجان آن بیشتر خواهد شد. علاوه بر این عناصری هم به عنوان آیتم های کمکی وجود دارند که در اکثر مواقع باید از آنها استفاده و از یک مانع عبور کنید. لازم به ذکر است که “فرار از توپ” از سه مرحله تشکیل شده و البته رسیدن به انتهای هر یک زمان میبرد.

تا اینجا کمبودی احساس نمیگردد اما یک نقص عمده در بازی فوق به چشم میخورد و آن هم سختی بسیار زیاد در عبور از موانع میباشد. در واقع باید گفت که طراحی گیم پلی “فرار از توپ” با دقت کمی صورت گرفته و کنترل توپ و عبوردادن آن از بین مانع ها آن هم در یک نمای نسبتا دشوار، میتواند کاربر را به راحتی دلزده کند! این نکته ای است که ما در بررسی های انجام شده به آن دست پیدا کردیم و به منظور رفع آن بهتر بود حداقل یک سیستم امتیازدهی برای بازی درنظر گرفته شود.

برای مثال اگر در ازای عبور از هر مانع به کاربر امتیاز تعلق میگرفت، انگیزه او را برای شکستن رکورد در دفعات بعدی بیشتر میکرد. این ترفندی است که قبلا هم در بازی هایی همچون “Flappy Bird” دیده ایم و هرچند گیم پلی آنها بسیار دشوار میباشد اما به دلیل ثبت امتیاز، اشتیاق لازم را برای ادامه دادن به کاربران میدهد.

به هرحال نمیتوان از این نقص چشم پوشی کرد و باید گفت که “فرار توپ” نیاز به تغییر و تحول اساسی دارد. امتیاز AppReview به این بخش، 2.5 از 5 است.

فرار توپ

قیمت:

تولید “فرار توپ” نیز همانند همه بازی هایی در این حد و اندازه، سختی های خاص خودش را به همراه داشته و نباید زحمت تولیدکنندگان این بازی اندرویدی را نادیده گرفت. به همین دلیل و با وجود نقص هایی که به آن اشاره شد، AppReview امتیاز 5 از 5 را به این بخش اختصاص میدهد.

تغییرات :

در نسخه جدید این بازی اندرویدی به شماره 1.2، چند تغییر کوچک جهت آسان تر کردن گیم پلی ایجاد شده است که از آن جمله میتوانیم به عبور راحت از اولین مانع اشاره کنیم. در نسخه قبلی شما میبایست با حرکت دادن توپ و ضربه زدن به تخته شیب دار آن را به سمت مانع هدایت و سپس از روی آن عبور میکردید که کار چندان آسانی نبود.

تغییر دیگر "فرار توپ" مربوط به افزوده شدن تعداد جان های بیشتر میشود که به شما کمک میکند تا شانس بیشتری در عبور از موانع مختلف داشته باشید. هرچند این تغییرات باعث روان تر شدن گیم پلی بازی فوق شده اند اما همانطور که قبلا اشاره شد مشکل اصلی در نمای بازی و جهت حرکت دوربین میباشد که در خیلی از لحظات بازی دید کافی برای مشاهده مانع را ازکاربر میگیرد و درنتیجه نمیتوان در زمان مناسب برای حرکت دادن توپ و عبور از موانع تصمیم گیری نمود. شاید راه حل مشکل مذکور این باشد که از نمای بالا در محیط بازی "فرار توپ" استفاده گردد.

AppReview امتیاز بخش گیم پلی را به 3 از 5 تغییر میدهد.