نقد و بررسی

5
1.6K
فرهنگ شیعه
فرهنگ شیعه

موضوع : مذهبی

قیمت : رایگان ‐ با پرداخت درون‌برنامه‌ای

  • رابط کاربری:
  • کاربرد:
  • قیمت:
امتیاز کاربران:
امتیاز سایـت:

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن فرهنگ شیعه

خداوند بزرگ، کاملترین دستورات و احکام را در قالب دین مبین اسلام برای بندگان خود فرستاده است که عمل به همه آنها، بدون تردید سعادت دنیوی و اخروی را به همراه خواهد داشت. همچنین اصحاب خاص خدا مانند معصومین، احادیث و روایات آموزنده ای نقل کرده اند که مکمل فرمان های پروردگار بوده و راهنمای مسلمانان در راه عبادت و بندگی خالق یکتا میباشد. علاوه بر این موارد، دعاها و زیارات مختلف و اعمال مستحب نیز بخش دیگری از محتوای خاتم ادیان الهی هستند و چه خوب اگر بتوانیم از چنین گنجینه با ارزشی استفاده نموده و آنها را در زندگی خود به کار ببندیم.

در ادامه اپلیکیشنی به نام “فرهنگ شیعه” را به شما معرفی میکنیم که این گنجینه را در اختیار شما قرار میدهد. با ما در نقد و بررسی این برنامه اندرویدی همراه باشید.

فرهنگ شیعه

رابط کاربری:

اولین امتیاز مثبت را باید به تناسب قالب گرافیکی با موضوع، به برنامه فوق اختصاص دهیم. استفاده از پس زمینه هایی با طرح های تذهیب و تلفیق آنها با رنگ های هماهنگ و زنده، ظاهر کاربرپسندی را به این اپلیکیشن اندرویدی بخشیده است. آیکن های گویا و چیدمان مرتب عناصر صفحه نیز از دیگر نقاط قوت “فرهنگ شیعه” هستند و علاوه بر این موارد، به کارگیری افکت های تصویری و انیمیشن های ملایم، از دیگر عوامل جذابیت محیط میباشند.

تنها نقص هایی که باید به آنها اشاره کنیم، مشکل نمایش فونت ها در برخی دستگاه ها و همچنین تمام صفحه بودن برنامه و عدم دسترسی به نوار وضعیت تلفن همراه در نسخه های پایین تر اندروید هستند. نقص اول در حالی پیش می آید که امکان تغییر اندازه و نوع فونت نیز وجود دارد و حتی گزینه پشتیبانی از فونت فارسی نیز پیش بینی شده است، هرچند این نقص به اندازه ای نیست که کاربران در مطالعه متن دچار زحمت شوند.

از لحاظ رعایت اصول ناوبری در رابط کاربری اپلیکیشن فوق نیز میتوانیم امتیاز مثبتی برای آن درنظر بگیریم. این امر سبب شده که شاهد جابجایی سریع بین بخش های مختلف “فرهنگ شیعه” باشیم و استفاده راحت از امکانات را نیز تجربه کنیم. البته در برخی موارد، بهتر بود پیاده سازی هوشمندانه تری برای نمایش و در دسترس قراردادن امکانات جانبی صورت پذیرد.

امتیاز AppReview به این بخش، 4 از 5 است.

فرهنگ شیعه

کاربرد:

بیشترین امتیاز این بخش به محتوای “فرهنگ شیعه” تعلق میگیرد که شامل هفت قسمت مختلف با زیر گروه های آن میشود. متن کامل قرآن کریم با ترجمه و فضیلت سوره ها، نهج البلاغه، مفاتیح جنان، صحیفه سجادیه، توضیح المسائل تعدادی از مراجع، حلیة المتقین و کتاب الخصال به همراه ابزار ذکر شمار، بخش های تشکیل دهنده این برنامه اندرویدی هستند که گنجینه با ارزشی به شمار میروند. حال باید دید چه قابلیت های دیگری در اپلیکیشن فوق وجود دارد.

ابزار جستجوی پیشرفته با امکان فیلتر بر حسب بخش های هفت گانه، کپی کردن متن با اشاره طولانی بر روی آن، امکان عدم نمایش ترجمه در متن قرآن کریم و همچنین قابلیت های به اشتراک گذاری و افزودن به علاقه مندی ها که البته فقط برای 3 بخش در دسترس قرار گرفته اند، از جمله امکانات جانبی “فرهنگ شیعه” میباشند که تجربه کار با آن را برای شما لذت بخش تر خواهند کرد.

با وجود موارد نام برده، کمبودهایی نیز در برنامه فوق به چشم میخورد که برای مثال میتوانیم به عدم امکان نشانه گذاری متن در هنگام مطالعه، در دسترس بودن قابلیت افزودن به علاقه مندی ها برای بخش های محدود، عدم امکان کپی کردن بخشی از متن و پیاده سازی ناقص برخی امکانات همچون ذکر شمار (نحوه جابجایی بین روزهای هفته و تعداد محدود ذکرها) اشاره کنیم. همچنین در صورتی که فایل صوتی مربوط به تلاوت سوره های قرآن و یا حتی ادعیه معروف نیز وجود میداشت، “فرهنگ شیعه” به مراتب کاربرد بیشتری پیدا میکرد.

در پایان باید گفت که اپلیکیشن فوق میتواند در صورت توسعه و ایده پردازی بیشتر، به یک مرجع مناسب برای مسلمانان تبدیل شود و امیدواریم در آینده شاهد چنین مسئله ای باشیم. در حال حاضر، AppReview امتیاز 3.5 از 5 را برای این بخش درنظر میگیرد.

فرهنگ شیعه

قیمت:

هرچند که برخی از قسمت های این اپلیکیشن اندرویدی پس از خرید درون برنامه ای فعال میگردند اما با توجه به اینکه بیشتر محتوای “فرهنگ شیعه” بطور رایگان عرضه شده و صرف هزینه برای استفاده از همه بخش های آن نیز منصفانه میباشد، AppReview امتیاز 5 از 5 را به این بخش اختصاص میدهد.