نقد و بررسی

18
2.6K
ویکی لایتنر
ویکی لایتنر

موضوع : آموزش

قیمت : ۱۰٬۰۰۰ تومان

  • رابط کاربری:
  • کاربرد:
  • قیمت:
امتیاز کاربران:
امتیاز سایـت:

سایر موارد :

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن ویکی لایتنر

 

آموزش و یادگیری در همه عرصه ها، علاوه بر داشتن استعداد و علاقه از سوی ما نیاز به راه و روش های علمی دقیقی دارد. این موضوع وقتی مهم تر میشود که حجم مطالبی که باید به خاطر بسپاریم، زیاد گردد.

اگر ما را همراهی کنید، در ادامه یک برنامه اندرویدی را نقد و بررسی نموده و به شما معرفی میکنیم که از یک روش جالب و معروف جهت کمک به یادگیری بهتر مخاطبان، استفاده میکند. نام این اپلیکیشن “ویکی لایتنر” و ایده آن برگرفته از روش آموزشی جعبه لایتنر میباشد.

ویکی لایتنر

رابط کاربری:

ظاهر این برنامه در نگاه اول، یکنواخت  به نظر میرسد اما زود قضاوت نکنید! در ادامه و هنگامی که از قسمت های مختلف “ویکی لایتنر” استفاده میکنید، نظر شما عوض خواهد شد و این به دلیل تغییر در رنگ بندی برنامه میباشد. برای مثال در بخش یادگیری، پس زمینه سفید برنامه جای خود را به یک تصویر خوش رنگ با طرح چشم نواز میدهد. تصاویر بند انگشتی مربوط به جعبه ها نیز به نوبه خود جذابیت محیط برنامه را بیشتر میکنند.

چینش مرتب عناصر برنامه در قسمت های مختلف، فونت مناسب با امکان تغییر اندازه، به کارگیری آیکون های زیبا و هماهنگی خوب بین رنگ ها از جمله دلایل طراحی گرافیکی دقیق این اپلیکیشن اندرویدی هستند. عملکرد صحیح در نمای افقی و عمودی نیز به امتیازات مثبت این بخش می افزاید.

تنها موردی که میتوانست بیشتر به آن پرداخته شود، سربرگ برنامه است که جلوه خاصی ندارد و بهتر بود به گونه ای طراحی گردد که به شیک تر شدن ظاهر “ویکی لایتنر” کمک کند.

رابط کاربری این اپلیکیشن اندرویدی به خاطر قابلیت های بی شماری که دارد، کمی پیچیده است اما تولید کنندگان “ویکی لایتنر” برای این مشکل چاره ای اندیشیده اند که همان راهنمای تعاملی برنامه میباشد. در واقع شما با استفاده از این راهنما و توضیحاتی که در قسمت راهنمای برنامه داده شده میتوانید طرز استفاده از آن را به خوبی فرابگیرید.

امتیاز این بخش از نظر AppReview خوب است، 4.5 از 5 .

ویکی لایتنر

کاربرد:

هنگامی که برنامه را اجرا میکنید، ابتدا باید یکی از گزینه های TTS (Text to Speech) را انتخاب نمایید. درمورد TTS ، همین رابدانید که فرآیندی جهت نزدیک کردن زبان نوشتار به زبان گفتار میباشد.  به دلیل طولانی شدن بحث، ذکر توضیحات بیشتر درباره این موضوع امکان پذیر نیست.

“ویکی لایتنر” دارای دو بخش اصلی به نام های مخزن ابری (دسترسی از طریق اینترنت) و مخزن محلی میباشد. در بخش اول، مجموعه جعبه های لایتنر موجود است که با اشاره بر روی آن عملیات دانلود شروع شده و به مخزن محلی برنامه منتقل میگردد.

 اگر انگشت خود را چند لحظه بر روی یک آیکون (جعبه) نگاه دارید، منویی باز میشود که علاوه بر گزینه دانلود دو گزینه دیگر نیز در دسترس شما قرار میگیرد. یک گزینه مربوط به خواندن نظرات کاربران درباره آن جعبه میباشد که شما نیز با لمس دکمه + در بالای صفحه میتوانید نظر خود را در این قسمت وارد کنید. با انتخاب گزینه جزئیات هم، مشخصاتی (تعداد دانلود، تعداد کارت ها،وضعیت و…) درباره آن مجموعه کارت به نمایش درخواهد آمد.

در بخش مخزن محلی علاوه بر مرور جعبه هایی که ذخیره کرده اید، قادر خواهید بود خودتان هم یک مجموعه کارت ایجاد نمایید. برای این کار باید بر روی ناحیه ای که علامت + در وسط آن قرار گرفته اشاره کنید و پس از وارد نمودن نام و توضیحات مجموعه و همچنین انتخاب تصویری برای آیکون آن، جعبه لایتنر شخصی خود را ایجاد کنید. البته جعبه شما هنوز خالی میباشد و برای افزودن کارت به آن باید آیکون مربوطه را لمس نموده و در بالای صفحه جدید برروی تصویر + اشاره کنید. گزینه هایی که می بایست در صفحه محتوای کارت جدید تکمیل نمایید شامل روی کارت، پشت کارت، مثال، صدا و تصویر میشود که فقط دو گزینه اول الزامی است. در آخر هم دکمه تایید را لمس کنید.

حال اجازه دهید توضیحاتی درمورد مرور کارت ها بدهیم. وقتی جعبه ای را انتخاب میکنید، صفحه ای باز میشود که یکی از دو روی کارت های درون آن را به شما نشان میدهد. با استفاده از دکمه ای که در بالای صفحه قرار دارد میتوانید انتخاب کنید کدام رو نمایش داده شود. بعد از مرور هرکارت با لمس دکمه “یادگرفتم” ، آن را به سطوح بالاتر جعبه بفرستید. به خاطر داشته باشید با اتمام هر سطح، مرحله بعدی یادگیری فردای آن روز قابل دسترس خواهد بود.

وقتی که چند جعبه لایتنر با محتوای متفاوت در مخزن محلی “ویکی لایتنر” موجود باشد و به طور همزمان اقدام به یادگیری نموده باشید، میزان پیشرفت در سطوح هر جعبه به وسیله نوار پیشرفتی (Progress bar) که در زیر آن نشان داده میشود، مشخص است. این موضوع به شما در تصمیم گیری، برنامه ریزی و مدیریت جعبه ها یاری میرساند.

بحث در مورد کاربرد های این برنامه اندرویدی طولانی شد و هنوز قابلیت های زیادی مانده که نمیتوانیم به طور کامل توضیح دهیم و فقط اشاره ای به آن ها میکنیم. با اشاره طولانی مدت بر روی جعبه ها در مخزن محلی گزینه هایی شامل آغاز مرور، لیست کارها، نظرات، جزئیات، درخواست ویرایش، درخواست حذف، همگام سازی (بروز رسانی مجموعه کارت ها نسبت به آخرین تغیررات)، حذف (توسط کاربر و به صورت محلی)، کپی محلی و وارد کردن CSV (وارد کردن فایل اکسل درون جعبه) در دسترش شما قرار میگیرد.

با انتخاب گزینه لیست کارها، کارت های جعبه مورد نظر به نمایش در می آید که با اشاره طولانی بر روی هر کارت گزینه های درخواست ویرایش، درخواست حذف، کپی محلی، جزئیات، گزینش چندگانه، گزینش همه و گزینش وارون نمایان خواهد شد. پس از انجام هر عملیات، آیکون مخصوص به آن در کنار هر کارت قابل رویت میباشد.

سایر گزینه های این اپلیکیشن اندرویدی نیز با لمس دکمه منوی گوشی باز میشود. در قسمت تنظیمات این منو میتوانید مکانیزم یادگیری را توسط دو گزینه تعیین کنید.

لازم به ذکر است برای جابجایی بین صفحات (بین مخزن محلی و اصلی، بین شماره کارت ها و بین سطوح جعبه) باید آن ها را به طرفین بکشید.

تردید نداشته باشید امتیاز AppReview به این بخش 5 از 5 خواهد بود!

ویکی لایتنر

قیمت:

همانطور که ذکر شد در این برنامه اندرویدی قابلیت های زیاد و پرکاربردی گنجانده شده است که حتما برای کاربران مفید واقع میشود اما با این حال کمتر بودن قیمت “ویکی لایتنر” میتوانست در جلب توجه تعداد بیشتری از مخاطبان کمک کند.

این بخش امتیاز 4 از 5 را از AppReview دریافت میکند.