نقد و بررسی

106
3.7K
چیستا
چیستا

موضوع : سرگرمی

قیمت : رایگان ‐ با پرداخت درون‌برنامه‌ای

  • رابط کاربری:
  • کاربرد:
  • قیمت:
امتیاز کاربران:
امتیاز سایـت:

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن چیستا

همه ما در زندگی، اوقاتی را سپری کرده ایم که همراه با سرگرمی های دسته جمعی بوده است. یکی از تفریحات ساده و سالمی که میتوانیم در این خصوص نام ببریم، طرح معماهای مختلف و پاسخ دادن به آنها یا همان بازی معروف چیستان میباشد و حتما شما نیز برای یک بار هم که شده این سرگرمی را انجام داده اید!

این بار میتوانید سرگرمی مذکور را بر روی تلفن همراه خود و با اپلیکیشن “چیستا” تجربه کنید. با ما در نقد و بررسی این برنامه اندرویدی همراه باشید.

چیستا

رابط کاربری:

مهمترین نکات مثبتی که باید برای برنامه فوق نام ببریم، رنگ بندی زنده و هماهنگ، چینش مرتب عناصر صفحه، آیکن های زیبا و فونت مناسب هستند که ترکیب این موارد با یکدیگر، ظاهر کاربرپسندی را برای “چیستا” به وجود آورده است. البته با نگاه عمیق تر به محیط این اپلیکیشن اندرویدی درمی یابیم که دقت نظر کافی در طراحی قالب گرافیکی آن صرف نشده و باید گفت، از این لحاظ انتظار بیشتری میرفت. برای مثال باید به عدم هماهنگی طرح فهرست با سایر بخش های برنامه اشاره کنیم.

هرچند سرعت جابجایی بین قسمت های مختلف و راحتی استفاده از امکانات اپلیکیشن فوق در حد مطلوبی قرار دارد اما در عین حال، فاقد برخی از تکنیک های استاندارد میباشد. تکنیک هایی که میتوانست باعث روان تر شدن رابط کاربری “چیستا” شود و همچنین چهره حرفه ای تری به آن ببخشد.

AppReview با جمع بندی موارد ذکر شده، امتیاز 4 از 5 را برای این بخش درنظر میگیرد.

چیستاکاربرد:

“چیستا” درواقع، یک سرگرمی ساده میباشد که میتواند تا مدت ها، اوقات فراغت شما را پر کند. البته به دلیل سبک این برنامه اندرویدی و نوع پیاده سازی آن، به عنوان یک بازی بررسی نگردیده است. پاسخ به سوالات متنوعی که اکثر آنها جنبه معمایی (چیستان) دارند و در بین آنها سوالاتی از نوع اطلاعات عمومی هم یافت میشود، این سرگرمی را تشکیل میدهد و باید دید چه جذابیت هایی برای کاربران درپی خواهد داشت.

بزرگترین مزیت “چیستا”، تعداد زیاد مراحل (معماهای) آن میباشد که به تدریج بیشتر هم میشوند. اگر در هنگام بازکردن این اپلیکیشن به اینترنت متصل باشید، عملیات بروزرسانی محتوا بطور خودکار انجام میپذیرد هرچند امکان آپدیت به صورت دستی نیز وجود دارد. در فهرست سمت راست برنامه، گزینه ای جهت ثبت نام به چشم میخورد که به منظور ثبت امتیاز کسب شده توسط کاربر پیش بینی شده است.

با پاسخ گویی به هر سوال، امتیاز مشخصی به شما اختصاص می یابد و نکته قابل توجه، امکان رقابت بین کاربران در جدول امتیازات میباشد. درواقع پس از اتمام هر مرحله، دکمه ای جهت فرستادن امتیاز به جدول به نشان داده میشود که میتوان متن دلخواهی را نیز همراه با آن ارسال نمود. بدین ترتیب انگیزه لازم برای ادامه این سرگرمی ایجاد گردیده و این موضوع را بطور حتم باید یکی از دلایل استقبال مخاطبان از “چیستا” دانست. البته این نکته را هم باید درنظر داشت که سیستم امتیازدهی میتوانست هوشمندانه تر باشد هرچند در این جا ما با یک بازی روبرو نیستیم.

از جمله امکانات جانبی اپلیکیشن فوق، باید به راهنمای پاسخ گویی آن اشاره کنیم که در سه حالت نمایش یک حرف از جواب، حذف تعدادی از حروف بی ربط و یا نشان دادن پاسخ نهایی امکان پذیر میباشد. در ازای استفاده هریک از این حالات، مقداری سکه از کاربر کسر میگردد و به همین دلیل قابلیت خرید سکه در “چیستا” وجود دارد. همچنین شما میتوانید با کسب رتبه برتر، تعدادی سکه را به عنوان جایزه دریافت نمایید.

بد نیست راجب نحوه پاسخ گویی به معماها نیز توضیحاتی بدهیم. برای هر سوال و به تعداد حروف جواب آن، تعدادی خانه به نمایش درمی آید و شما میبایست از میان حروفی که در اختیارتان قرار میگیرد، موارد صحیح را انتخاب کنید. با اشاره بر روی هر حرف، فضاهای خالی به ترتیب پر میشوند که امکان حذف و جایگزین کردن آنها نیز وجود دارد. آخرین نکته ای که لازم به ذکر میدانیم، عدم امکان تقلب در کسب امتیاز میباشد بطوریکه در صورت حذف برنامه و نصب مجدد آن، تعداد سکه هایی که بدست آورده اید برابر با صفر خواهد شد.

درپایان باید گفت که “چیستا” به عنوان یک اپلیکیشن سرگرم کننده، انتظار کاربران را برآورده میکند اما درصورتی که پیاده سازی آن به شکل یک بازی و با وجود امکانات بیشتر شکل میگرفت، میتوانست از جذابیت بیشتر برخوردار باشد. همچنین محتوای برنامه که شامل سوالات متنوع میشود، به گونه ای نیست که در حیطه علاقه مندی همه افراد قرار بگیرد.

AppReview امتیاز 4 از 5 را برای این بخش درنظر میگیرد.

چیستا

قیمت:

این اپلیکیشن اندرویدی رایگان است و همین موضوع میتواند دلیل خوبی برای استقبال کاربران از آن قلمداد شود. البته به منظور پیشرفت در مراحل، امکان خرید سکه فراهم شده که به اختیار کاربران است. از نظر AppReview، امتیاز 5 از 5 به این بخش تعلق میگیرد.