نقد و بررسی

27
2.7K
کتابخوان jbook.ir
کتابخوان jbook.ir

موضوع : کتاب ها و مراجع

قیمت : رایگان ‐ با پرداخت درون‌برنامه‌ای

  • رابط کاربری:
  • کاربرد:
  • قیمت:
امتیاز کاربران:
امتیاز سایـت:

سایر موارد :

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن کتابخوان jbook.ir

 

بر هیچکس پوشیده نیست که مطالعه کتاب فواید زیادی دارد. در رابطه با بحث کتابخوانی هرکس به موضوعی علاقه مند است که میتواند علمی، فلسفی، آموزشی، داستانی و غیره باشد. این روزها با وجود مشغله زیاد، افراد زیادی هستند که فرصت کتاب خواندن ندارند اما راه هایی نیز برای جبران این مشکل هست.

برنامه “کتابخوان jbook.ir” که آن را در ادامه به شما معرفی میکنیم، سعی در ترویج فرهنگ کتابخوانی دارد. در نقد و بررسی این اپلیکیشن اندرویدی همراه ما باشید.

کتابخوان jbook.ir

رابط کاربری:

ظاهر این برنامه، از لحاظ رنگ بندی کمی بی روح به نظر میرسد اما در مقابل این نقص میتوانیم استفاده از فونت مناسب، انیمیشن ها و افکت های تصویری زیبا، چیدمان مرتب لیست ها و سایر عناصر و همچنین عملکرد صحیح در نمای افقی و عمودی را به عنوان نقاط قوت آن نام ببریم.

سرعت و سهولت دسترسی به قسمت های مختلف این برنامه اندرویدی، کاملا استاندارد بوده و استفاده از دکمه های ناوبری و همچنین تکنیک کشیدن صفحات به چپ و راست دلیل اصلی این خصوصیت میباشد. سازماندهی خوب و منظم بخش های متنوعی که در “کتابخوان jbook.ir” وجود دارد، باعث شده کاربران در هنگام استفاده از آن دچار سردرگمی نشوند.

در چنین اپلیکیشن هایی که عمده وظیفه آنها نمایش متن میباشد، بهتر است تنظیماتی برای تغییر سایز و یا نوع فونت درنظر گرفته شود. حتی امکان تغییر رنگ پس زمینه و فونت نیز میتواند برای تامین سلیقه های گوناگون، مورد استفاده قرار بگیرد.

موارد ذکر شده به علاوه تنظیمات بسیار حرفه ای تر که در کمتر برنامه ای دیده ایم، در برنامه فوق به چشم میخورد و این نقطه قوت بزرگی برای آن محسوب میشود. این تنظیمات  در هنگام مطالعه متن در دسترس قرار میگیرد و میتواند هر سلیقه ای را تامین کند.

از نظر AppReview، امتیاز 4.5 از 5 به این بخش تعلق میگیرد.

کتابخوان jbook.ir

کاربرد:

مهمترین نکته در رابطه با کاربرد این اپلیکیشن اندرویدی، تعداد بسیار زیاد کتاب های درون آن میباشد که در دسته بندی های مختلفی عرضه میشوند. بد نیست بدانید، بروزرسانی این آرشیو به طور مداوم صورت میپذیرد و باید منتظر افزایش تعداد کتاب ها نیز باشید.

برای مطالعه هر کتاب میبایست ابتدا آن را دانلود نمایید که پس از آن در قسمت “کتاب های من” در دسترس خواهد بود. اکثر کتاب های موجود رایگان هستند و بقیه نیز قیمت ناچیزی دارند. تفکیک قسمت کتاب های پولی از رایگان، به کاربران کمک خواهد کرد این دوگروه را از هم تشخیص دهند.

گروه بندی کتاب ها بر اساس موضوع، نام نویسنده و حتی نام ناشر کمک زیادی در یافتن مطلب مورد علاقه شما میکند که در کنار آن میتوانید از ابزار جستجوی “کتابخوان jbook.ir” نیز بهره ببرید.

از دیگر قابلیت های برنامه فوق، میتوانیم به نشان دادن عناوین جدید در بخشی تحت عنوان “جدیدترین ها”، نمایش کتاب های ویژه در صفحه اصلی و امکان فیلتر کردن نمایش لیست ها بر اساس گزینه های مختلف اشاره کنیم.

سیستم نظرسنجی این اپلیکیشن نیز در نوع خود جالب توجه بوده و فایده آن، اتخاذ تصمیم بهتر برای دریافت یک کتاب میباشد. به هر حال کاربران تمایل دارند کتاب هایی را دریافت کنند که نظر مثبت دیگران را جلب نموده باشد. به منظور ارسال نظر برای کتاب ها، ابتدا میبایست در “کتابخوان jbook.ir” ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. عملیات ثبت نام نیز به راحتی انجام میگیرد.

امکانات جانبی جالب توجهی که تولیدکنندگان این برنامه اندرویدی برای آن درنظر گرفته اند، در هنگام مطالعه کتاب ها بسیار مفید واقع میشود. از جمله آنها میتوانیم به امکان نشانه گذاری در کتاب اشاره کنیم. با استفاده از این قابلیت، میتوانید در هر صفحه ای که قرار دارید مطالعه را قطع نموده و در مراجعه بعدی از همان صفحه شروع به خواندن بقیه کتاب کنید.

فهرست موضوعات هر کتاب نیز (اگر وجود داشته باشد) به نمایش در می آید و بدین ترتیب قادر خواهید بود، از هر جای کتاب شروع به مطالعه آن کنید. شماره کل صفحات و صفحه کنونی نیز در پایین متن نشان داده میشود که در قسمت تنظیمات میتوانید آنها را به صورت دلخواه درآورید.

امکان ویرایش مشخصات کتاب ها، قابلیت انتخاب متن با اشاره طولانی بر روی آن، امکان جستجوی کلمات در متن کتاب، قابلیت پرش به شماره صفحه موردنظر و خیلی از امکانات دیگر نیز در “کتابخوان jbook.ir” گنجانده شده است.

AppReview با جمع بندی مواردی که در بالا به آن اشاره شد، امتیاز 5 از 5 را به این بخش اختصاص میدهد.

کتابخوان jbook.ir

قیمت:

اپلیکیشن فوق بطور رایگان عرضه شده است. هزینه دریافت کتاب های پولی آن نیز ناچیز میباشد و بدون تردید کاربران از این موضوع راضی خواهند بود. امتیازی که AppReview برای این بخش مناسب میداند، 5 از 5 است.

تغییرات :

برنامه فوق با اعمال تغییراتی در قالب یک نسخه جدید عرضه گردیده است و هرچند امتیازات ثبت شده برای آن، به همان مقدار قبل باقی میماند اما بد نیست به قابلیت های افزوده شده در "کتابخوان jbook.ir" اشاره ای داشته باشیم.

امکان تغییر رمزعبور و نام کاربری ایجاد شده در برنامه، بررسی خودکار محتوای کتاب های دانلود شده و دریافت مجدد آنها در صورت نیاز و همچنین امکان غیر فعال کردن هشدار کتاب های جدید از جمله مواردی هستند که به این برنامه اندرویدی اضافه شده اند.

مهمترین تغییرات صورت گرفته از لحاظ ظاهری، شامل افزوده شدن فونت ها و پیش زمینه های جدید میشود که برای تامین سلیقه تعداد بیشتری از کاربران مفید واقع خواهد شد. البته لازم به ذکر است در چهره جدید "کتابخوان jbook.ir"، شاهد رعایت بیشتر از بابت جنبه های استاندارد و حرفه ای هستیم.