نقد و بررسی

7
1.4K
کجا؟
کجا؟

موضوع : سیر و سفر

قیمت : رایگان

  • رابط کاربری:
  • کاربرد:
  • قیمت:
امتیاز کاربران:
امتیاز سایـت:

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن کجا؟

در کشور ما مناطق گردشگری بسیاری وجود دارد که هر کدام از استان ها، تعدادی از آنها را در خود جای داده اند. علاوه بر جنبه تفریح و گردش، برخی از شهرها به خصوص مشهد مقدس جنبه زیارتی نیز دارند و به همین دلیل در تمام فصول سال پذیرای تعداد زیادی از مسافرین میباشند. مسلما گشت و گذار در چنین کلان شهری نیاز به یک راهنمای جامع و کامل خواهد داشت تا بتوان از تمام دیدنی های آن لذت برد و یا از همه امکانات و خدمات به خوبی استفاده کرد.

در ادامه برنامه ای تحت عنوان “کجا؟” را به شما معرفی میکنیم که در واقع راهنمای شهر مشهد است. با ما در نقد و بررسی این اپلیکیشن اندرویدی همراه باشید.

کجا؟

رابط کاربری:

دسترسی به بخش های مختلف این اپلیکیشن از سرعت خوبی برخوردار و استفاده از امکانات آن نیز راحت و بدون هرگونه پیچیدگی انجام میپذیرد. نحوه پیاده سازی رابط کاربری و به کارگیری ترفندهایی همچون دکمه های ناوبری، دلیل اصلی ایجاد این خصوصیات برای “کجا؟” میباشد هرچند انتظار دقت نظر بیشتری از این لحاظ  میرفت.

در ظاهر این برنامه اندرویدی، نقاط قوتی همچون فونت مناسب، آیکن های گویا و زیبا، چیدمان مرتب عناصر صفحه و رنگ بندی هماهنگ به چشم میخورد. “کجا؟” را تنها در حالت افقی میتوان مورد استفاده قرار داد و هرچند این موضوع را نباید به عنوان یک نقص به شمار آورد اما ممکن است باعث ایجاد اختلال در برخی دستگاه ها شود و بهتر بود نمای عمودی آن نیز در دسترس باشد.

درنهایت باید گفت که استانداردهای لازم در خلق رابط کاربری اپلیکیشن فوق تا حدود زیادی رعایت شده اند و AppReview با توجه به این امر، امتیاز 4 از 5 را برای این بخش درنظر میگیرد.

کجا؟

کاربرد:

مهمترین قابلیتی که باید در مورد این برنامه اندرویدی به آن اشاره کنیم، عدم نیاز به اینترنت در عملکرد آن میباشد. این قابلیت، به عنوان یک مزیت بزرگ برای “کجا؟” محسوب میشود چرا که در هر زمان و هر مکان میتوان از آن استفاده کرد و هیچگونه محدودیتی وجود نخواهد داشت.

دومین نکته قابل توجه که لازم است بدانید، به کارگیری تکنیک واقعیت افزوده (Augmented Reality) در اپلیکیشن فوق است. در صورتی که به قسمت دوربین برنامه وارد شوید، میتوانید از این قابلیت استفاده نمایید به طوریکه با انتخاب مکان های موردنظر خود از منوی سمت راست (برای مثال مساجد)، آیکن هایی بر روی صفحه نمایش پدیدار میشود که با دنبال کردن آنها به مقصد خواهید رسید. مقدار فاصله نیز در کنار این آیکن ها به نمایش درمی آید تا بتوانید کوتاهترین مسیر را برگزینید.

امکان تعیین شعاع برای نشان دادن مکان ها و ابزار جستجوی پیشرفته از دیگر امکاناتی است که در این قسمت از اپلیکیشن “کجا؟” وجود دارد. همچنین در سمت چپ و بالای تصویر، یک رادار کوچک تعبیه شده تا بتوانید مسیر خود را برای رسیدن به مقصد موردنظر تنظیم نمایید.

دومین گزینه فهرست، نقشه نام دارد و این بار آیکن ها بر روی نقشه آفلاین برنامه نشان داده خواهند شد. علاوه بر ابزار جستجو و تعیین شعاع، قابلیت دیگری تحت عنوان مکان من در بالای صفحه مشاهده میکنید که محل کنونی شما را به نمایش درمی آورد. توجه داشته باشید که به منظور عملکرد صحیح میبایست مکان یاب تلفن همراه روشن باشد هرچند خود برنامه این موضوع را هشدار میدهد.

آخرین بخش اپلیکیشن “کجا؟” مربوط به جستجو در میان مکان ها میشود که با استفاده از لیست لایه ها میتوانید به صورت جداگانه و دقیق تر این کار را انجام دهید. پس از نمایش نتایج، امکان دیدن آنها بر روی نقشه و یا دوربین نیز میسر میگردد. همچنین با اشاره بر روی هر عنوان، مشخصات مکان موردنظر از قبیل آدرس، شماره تلفن و غیره، قابل مشاهده خواهد بود.

به نظر همه چیز از بابت یک راهنمای خوب برای شهر مقدس مشهد، تکمیل میباشد و باید گفت، “کجا؟” وظیفه خود را به نحو احسن انجام میدهد. البته این را هم نباید فراموش کنیم که برنامه فوق هنوز راه زیادی برای پیشرفت در پیش رو دارد و اینطور که پیداست، تولیدکنندگان به فکر توسعه بیشتر آن هستند. وجود بخش پیشنهاد ویژه در فهرست این اپلیکیشن اندرویدی که به زودی راه اندازی خواهد شد، گواه این موضوع است.

درپایان لازم است یادآوری کنیم که راهنمای تعاملی برنامه، نحوه استفاده از آن را به خوبی توضیح داده و در همه بخش ها همراه شما خواهد بود. امتیاز AppReview به این بخش، 4.5 از 5 میباشد.

کجا؟

قیمت:

“کجا؟” بطور رایگان عرضه شده و کاربران میتوانند بدون صرف هزینه از امکانات مفید آن بهره مند شوند. از این رو دلیل قانع کننده ای برای AppReview وجود دارد تا امتیاز 5 از 5 را به این بخش اختصاص دهد.