منابعی برای یادگیری Kotlin

آشنایی با 20 منبع بسیار خوب و کاربردی برای یادگیری زبان برنامه نویسی Kotlin

Kotlin یک زبان برنامه نویسی مدرن است که بر روی Virtual Machine جاوا اجرا میشود و سینتکس های بسیار خوب و فوق العاده ای دارد و با لایبرری های جاوای موجود نیز سازگار میباشد. بنا بر گفته های تیم اندروید در کنفرانس I/O گوگل، Kotlin به زبان برنامه نویسی رسمی برای پلتفرم اندروید تبدیل میشود.

برای آشنایی بیشتر شما توسعه دهندگان با این زبان برنامه نویسی، در این مطلب بهترین منابع یادگیری Kotlin را فهرست کرده ایم. شایان ذکر است که تمامی منابع به صورت کاملا رایگان در اختیار شما قرار دارند.

 

منابعی برای یادگیری Kotlin

 

The Kotlin Website

وبسایت رسمی این پروژه بهترین مکان برای شروع فرِآیند یادگیری Kotlin میباشد. در بخش reference میتوانید مستندات جزئی مربوط به مفاهیم اصلی و قابلیت های این زبان را پیدا کنید. بخش tutorials دستورالعمل های گام به گام متعددی را در خود جای داده و در محیط توسعه آن میتوانید از کامپایلر استفاده کنید.

Kotlin editor یک اپلیکیشن مرورگر است که به شما کمک میکند تا زبان را امتحان کنید و با استفاده از مثال های موجود به بهترین نحو با سینتکس ها آشنایی پیدا کنید.

 

Keddit: Learn Kotlin while developing an Android App

در این آموزش 11 بخشی، Juan Ignacio Saravia در عمل از Kotlin استفاده کرده و یک اپلیکیشن مشابه Reddit میسازد. در این مطلب آموزشی موضوعات متعددی از قبیل راه اندازی فضای توسعه تا استفاده از API و حتی تست واحد پوشش داده شده و کد در GitHub در دسترس میباشد.

 

Antonio Leiva's Blog

وبلاگ Antoni Leiva به Kotlin اختصاص داده شده و به طور هفتگی با آموزش ها و مقالات با کیفیت آپدیت میشود و توسعه دهندگان حرفه ای Kotlin میتوانند با لایبرری های جدید آشنا شده و انواع تکنیک های عملی را فرا بگیرند.

 

Android Announces Support for Kotlin

وبسایت رسمی گوگل به دلایلی که وجود Kotlin در اکوسیستم اندروید را توجیه میکنند پرداخته است. در این مقاله پیش نمایشی مختصر از برخی بهبودهای خوبی که Kotlin با خود به همراه آورده نمایش می دهد.

 

Design Patterns implemented in Kotlin

Dariusz Baciński یک ریپوزیتوری بسیار خوب و کاربردی GitHub ساخته که شامل الگوهای طراحی رایج پیاده سازی شده در Kotlin میباشد. چندین پروژه مشابه که با زبان های گوناگون مانند Java ،Swift ،JavaScript و PHP نوشته شده اند نیز وجود دارد که اگر در یکی از این زبان ها پیش زمینه داشته باشید، میتوانید از آنها به عنوان مرجع استفاده کنید.

 

Learn X in Y minutes

یک چیت شیت سریع به همراه مهم ترین قابلیت ها و ویژگی های سینتکسی که به شما کمک میکنند تا کدهای Kotlin بهتری بنویسید. چندین مثال درباره کار بر روی کلاس ها، حلقه ها و لیست ها و همچنین پیاده سازی مسائل برنامه نویسی کلاسیک مانند تولید یک سری فیبوناچی نیز زده شده است.

 

The Kotlin Blog

وبلاگ رسمی Kotlin که توسط نویسندگان آن در JetBrains مدیریت میشود. در این وبلاگ میتوانید تمامی اخبار و آپدیت های مربوط به Kotlin و همچنین مطالب آموزشی، ترفندها و سایر مقالات مفید را بیابید.

 

Get Started with Kotlin on Android

یک مقاله مفید و کاربردی از وبلاگ توسعه دهندگان گوگل که نحوه راه اندازی اندروید استودیو با Kotlin، تبدیل فایل های java. به فایل های kt. و یکپارچه سازی این زبان جدید با پروژه اندروید استودیوی کنونی را شرح میدهد. چندین مقایسه کد برای APIهای اندروید مشابه که در Kotlin و Java مورد استفاده قرار گرفته اند نیز وجود دارد.

 

Android Testing With Kotlin

مقاله بسیار خوبی که نحوه نوشتن و اجرای تست برای اپلیکیشن های اندروید با استفاده از Kotlin را شرح میدهد. نویسنده به خوبی انواع تست های در دسترس، زمانی که باید از آنها استفاده کرد و نحوه کسب اطمینان از تست صحیح و مناسب را شرح داده است. مطلب آموزشی خوب و کاربردی دیگر درباره این موضوع در این لینک موجود است.

 

منابعی برای یادگیری Kotlin

 

Introduction to Kotlin

گفتگوی گوگل در I/O 2017 که به معرفی زبان Kotlin برای افراد ناآشنا اختصاص داده شده بود تا ایده ای از نحوه بهبود جریان کار توسط این زبان در اختیار آنها قرار گیرد. این مطلب بسیاری از مفاهیم پایه را پوشش میدهد و بهترین و کاربردی ترین ترفندهای Kotlin را به نمایش میگذارد.

 

Life is Great and Everything Will Be Ok, Kotlin is Here

بحث دوم گوگل در I/O 2017 که موضوعات پیشرفته تر مانند الگوهای طراحی، بهترین روش ها و سایر اصول رایج را پوشش میدهد. نتایج استفاده از Kotlin در تولید و چالش های استفاده از یک زبان جدید در محیط کار نیز مورد بررسی قرار گرفته اند.

 

Peter Sommerhoff's Kotlin Tutorials

یک دوره آموزشی رایگان Kotlin برای مبتدیان است که کلیه مقدمات از متغیرها تا شرط های حلقه ها و توابع را در بر میگیرد. سپس به موضوعات پیچیده تر مانند شی گرایی در Kotlin و برنامه نویسی عملیاتی مانند عبارت های lamda پرداخته میشود.

 

Better Android Development with Kotlin & Gradle

این بحث از 2016 شامل یک بررسی اجمالی مختصر از قابلیت های زبان به همراه یک مثال عملی و واقعی است که میتوانید بفهمید که Kotlin به چه صورتی با جریان کاری معمول اندروید سازگار است.

 

Better Android Development with Kotlin & Gradle

یک آموزش 8 دقیقه ای بسیار خوب که سریعا به امکانات مهم Kotlin مانند تعریف متغیرهای خلاصه شده، lamdbas، تابع اکستنشن و غیره میپردازد.

 

Android Development with Kotlin — Jake Wharton

یک معرفی از Kotlin که نحوه بهبود اکوسیستم اندروید توسط این زبان جدید را شرح داده و برخی روش های بسیار خوب که میتوانید از سینتکس هوشمند Kotlin بهره بگیرید را نمایش میدهد.

 

منابعی برای یادگیری Kotlin

 

From Java To Kotlin

یک چیت شیت خوب و کاربردی که شامل قطعه کدهای بسیار کوتاه بوده و به شما کمک میکند تا سریعا با جایگزین های Kotlin و عملگرها، توابع و تعریف های جاوا آشنا شوید.

 

Kotlin Educational Plugin

یک پلاگین برای IntelliJ IDE است که شما را قادر به شرکت در دوره های آموزشی Koans course در محیط دفتری خود مینماید.

 

Kotlin on GitHub

Kotlin بیش از 5 سال به صورت اپن سورس بوده و یک ریپوزیتوری GitHub موجود است که شامل کل تاریخچه پروژه میباشد. در صورت تمایل به پشتیبانی از این زبان، میتوانید به صورت مستقیم یا با کار بر روی مستندات این کار را انجام دهید.

 

Kotlin Android Template

یک قالب پروژه اندروید که راه اندازی محیط کار پایدار Kotlin و اپلیکیشن ها را تسهیل میبخشد.

Awesome Kotlin

لیستی گسترده از منابع Kotlin که شامل تمامی لینک ها، کتاب ها، لایبرری ها، فریم ورک ها و ویدیوهای کاربردی میباشد. این فهرست به خوبی سازماندهی شده و نسخه استایل داده شده آن نیز از طریق kotlin.link در دسترس میباشد.

 

https://tutorialzine.com برگرفته از

اینها را هم بخوانید