نقد و بررسی

6
7.2K
برگزیده اسلام تولز
اسلام تولز

موضوع : مذهبی

قیمت : رایگان ‐ با پرداخت درون‌برنامه‌ای

  • رابط کاربری:
  • کاربرد:
  • قیمت:
امتیاز کاربران:
امتیاز سایـت:

توجه : آخرین ویرایش این نقد و بررسی مربوط به ۱۳۹۳/۸/۱ و نسخه 1.5 این اپلیکیشن میباشد!

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن اسلام تولز

دین اسلام همانند دیگر ادیان الهی، دارای آداب و رسوم خاصی بوده و مسلمانان سعی میکنند تا آنها را به بهترین نحو ممکن انجام دهند. البته با توجه به اینکه گستره اعمال دینی بسیار وسیع میباشد، خیلی از افراد قادر به این کار نیستند و نیاز به آگاهی و برنامه ریزی دقیق تری دارند تا بتوانند فرائض واجب و یا حتی مستحب را به موقع و بدون خطا بجا بیاورند.

“اسلام تولز” نام برنامه ای است که در این زمینه میتواند دستیار خوبی برای شما باشد. ما را در معرفی، نقد و بررسی این اپلیکیشن اندرویدی همراهی کنید.

اسلام تولز

رابط کاربری:

قالب گرافیکی اپلیکیشن فوق در عین رعایت اصل یکپارچگی، از طراحی هوشمندانه ای بهره میبرد بطوریکه سعی شده تا یکنواختی از بخش های مختلف آن حذف گردد و محیط کاربرپسندی در آن به وجود آید. رنگ بندی زنده و هماهنگ، تصاویر متناسب با موضوع، آیکن های گویا و یکدست، فونت مناسب و خوانا، چیدمان منظم اجزای صفحه و عملکرد صحیح در نمای افقی و عمودی، از جمله نقاط قوتی هستند که باید برای این برنامه اندرویدی نام ببریم.

علاوه بر این به منظور افزایش جذابیت در محیط “اسلام تولز”، از انیمیشن ها و افکت های تصویری خلاقانه ای استفاده شده است و وجود تنظیماتی مانند انتخاب پس زمینه و تغییر اندازه و نوع فونت نیز به کاربران این امکان را میدهد تا ظاهر برنامه را به صورت دلخواه در آورند.

با توجه به اینکه اپلیکیشن فوق دارای قسمت های متعددی میباشد و مخاطبان آن از عموم اقشار جامعه هستند، انتظار میرود که شاهد یک رابط کاربری روان در این برنامه باشیم. هرچند در مقایسه با دقت نظر و حسن سلیقه ای که در طراحی گرافیکی “اسلام تولز” صرف شده، پیاده سازی رابط کاربری آن به صورت ساده و بدون به کارگیری تکنیک های خاص انجام گرفته است اما جابجایی سریع بین همه بخش ها و استفاده راحت از امکانات، نتیجه نهایی این نوع پیاده سازی بوده و میتوان از کمبودهای جزئی آن صرفنظر کرد.

موارد ذکر شده توسط AppReview، امتیاز ۵ از ۵ را برای این بخش به همراه دارد.

اسلام تولزکاربرد:

نام این اپلیکیشن اندرویدی، وظیفه آن را به خوبی مشخص میکند و حال باید دید که آیا ابزارهای درون آن نیاز کاربران را برطرف میکند یا خیر؟ نمایش تاریخ روز به شمسی، اولین و مهمترین ابزار قابل استفاده در برنامه فوق میباشد که با اشاره بر روی ناحیه مربوط به آن وارد تقویم کامل خواهید شد. مشخص بودن روزهای تعطیل و مناسبت دار، تاریخ میلادی و قمری و اوقات شرعی هر روز از جمله امکانات این تقویم هستند.

نمایش کامل اوقات شرعی و محاسبه زمان باقی مانده تا نزدیکترین وقت، دومین قابلیت پرکاربرد در “اسلام تولز” به شمار میرود و به همین منظور میبایست در اولین ورود به برنامه، محل سکونت خود را از لیستی شامل ۱۰۰۰ شهر انتخاب نمایید. لازم به ذکر است که میتوانید با فعال کردن ابزارک این برنامه و قراردادن آن در صفحه اصلی تلفن همراه، زمان را همواره در اختیار داشته باشید. بد نیست بدانید که برای اپلیکیشن فوق، ۴ ویجت مختلف به نام های تقویم، اوقات شرعی، تا وقت شرعی و ویجت کامل طراحی شده است.

یادآوری وقت اذان و انجام فریضه نماز، از دیگر امکانات “اسلام تولز” میباشد. با ورود به تنظیمات مربوطه از منوی سمت چپ، امکان فعال یا غیرفعال کردن هر یک از وقت های شرعی به وجود می آید و حتی اعلان قبل از موعد اذان نیز پیش بینی شده که  میتواند مفید واقع شود. در بالای این صفحه، تنظیماتی نیز جهت یادآوری بجا آوردن نمازهای یومیه در زمان دلخواه به چشم میخورد. پخش صدای اذان با امکان انتخاب موذن از بخش اوقات شرعی در منوی تنظیمات، قابلیت دیگری در “اسلام تولز” بوده که میتواند در حالت بی صدا نیز انجام پذیرد. در همین بخش، گزینه هایی جهت انتخاب شهر و وارد کردن مختصات به صورت دستی یا از طریق GPS دیده میشود.

اسلام تولز

درصورتی که به دلیل فراموشی موفق به انجام فریضه نماز یا روزه نشدید، “اسلام تولز” به شما یادآوری میکند تا قضای آن را بجا آورید. بدین منظور میبایست تعداد موارد قضا شده را بطور جداگانه برای نمازهای یومیه و آیات و یا روزه ها وارد کنید تا در صفحه اصلی برنامه به نمایش درآید. امکان ویرایش این اطلاعات نیز فراهم شده تا کاربران بتوانند بطور کامل بر روی آن مدیریت و نظارت داشته باشند. در منوی تنظیمات برای قابلیت مذکور، گزینه هایی از قبیل پشتیبان گرفتن خودکار و بازگردانی آن، تعیین کلمه عبور با امکان بازیابی، مخفی کردن کارت های مربوطه در صفحه و استفاده از طرح جدید وجود دارد.

به غیر از مواردی که تاکنون نام بردیم، ابزارهای جانبی دیگری هم در اپلیکیشن فوق گنجانده شده که از آن جمله میتوانیم به نمایش تاریخ روز در نوار وضعیت (درصورت فعالسازی)، هشدار قبل از مناسبت با دو حالت ساده و پیشرفته، قبله نما، مبدل تاریخ و ذکرشمار با امکان شروع مجدد و ذخیره تعداد اشاره کنیم. بد نیست بدانید که با لمس ناحیه مربوط به دعای روزانه و یا تسبیحات، صفحه شمارش ذکر باز میشود و قابلیت تعریف ذکرهای دلخواه نیز پیش بینی گردیده است.

حال که با ابزارهای موجود در “اسلام تولز” آشنا شدید، اجازه دهید تا درمورد بخش های محتوایی آن نیز صحبت کنیم. بدون تردید بخش ادعیه یکی از محبوبترین قسمت های برنامه فوق نزد مخاطبان خواهد بود که از امکانات جانبی قابل توجهی همچون پخش صدا و پیمایش خودکار صفحه به طرف پایین نیز بهره میبرد. همانطور که میدانید انجام اعمال مستحب مانند تعقیبات نماز، اعتکاف، اعمال ماه های مبارک و غیره، آداب و رسوم خاصی دارد که برای آشنایی با آنها میتوانید از مطالب بخشی که به این موضوع اختصاص یافته، استفاده نمایید. آخرین قسمت این اپلیکیشن، شامل احادیث اهل بیت همراه با ترجمه و قابلیت به اشتراک گذاری میگردد.

همانطور که مشخص است، “اسلام تولز” از هر لحاظ میتواند کارایی لازم را برای مخاطبان خود داشته باشد. به همین دلیل میتوانیم از کمبودهای جزئی آن مانند نمایش ترجمه دعاها، امکان بروزرسانی محتوا و مواردی از این قبیل صرفنظر کنیم و امیدواریم در آینده شاهد توسعه و ایده پردازی بیشتر در این برنامه باشیم.

ازنظر AppReview، امتیاز ۵ از ۵ به این بخش تعلق میگیرد.

اسلام تولز

قیمت:

شما میتوانید این برنامه اندرویدی را به صورت رایگان دریافت نموده و تنها برای استفاده از برخی امکانات، آن را به نسخه طلایی ارتقا دهید. با توجه به توضیحاتی که در دو بخش قبل ذکر شد، باید هزینه لازم برای ارتقا دادن “اسلام تولز” را منصفانه بدانیم. از این رو، AppReview امتیاز ۵ از ۵ را به این بخش اختصاص میدهد.