اوبونتو چیست؛ ۸ نوع و ویژگی‌های آن

اوبونتو چیست؛ ۸ نوع و ویژگی‌های آن

اوبونتو چیست. اوبونتو یک سیستم عامل مبتنی بر لینوکس است. این برای رایانه ها، تلفن های هوشمند و سرورهای شبکه طراحی شده است. این سیستم توسط یک شرکت مستقر در بریتانیا به نام Canonical Ltd توسعه داده شده است. تمام اصول مورد استفاده برای توسعه نرم افزار اوبونتو بر اساس اصول توسعه نرم افزار منبع باز است. در این مقاله به شما خواهیم گفت اوبونتو چیست و در ادامه با مزیت‌های آن آشنا خواهیم شد.

 

 

ubuntu چیست؟

اوبونتو در دانشگاه‌ها و گروه های تحقیقاتی و نیز در خرید سرور مجازی و اختصاصی محبوب است زیرا تمام ویژگی های سیستم عامل یونیکس را با یک رابط کاربری گرافیکی قابل تنظیم ترکیب می‌کند.

 

اوبونتو شامل تعدادی نرم افزار از جمله LibreOffice و Firefox است. همچنین امکان اجرای نرم افزار اختصاصی در اوبونتو وجود دارد. با خرید سرور اختصاصی نیز امکان اجرای اوبونتو را خواهید داشت.

 

مجوز عمومی‌گنو برای مجوز بسیاری از محصولات نرم افزاری اوبونتو استفاده می‌شود. این امکان به کاربران این امکان را می‌دهد که نسخه خود را از برنامه‌ها با کپی، تغییر، توسعه و توزیع مجدد ایجاد کنند.

 

ویژگی‌های مهم اوبونتو

 · نسخه دسکتاپ اوبونتو از تمامی‌ نرم افزارهای معمولی ویندوز مانند فایرفاکس، کروم، VLC و غیره پشتیبانی می‌کند.

· اوبونتو از مجموعه آفیس به نام LibreOffice پشتیبانی می‌کند.

· اوبونتو یک نرم افزار ایمیل داخلی به نام Thunderbird دارد که به کاربر امکان دسترسی به ایمیل هایی مانند Exchange، Gmail ،Hotmail و غیره را می‌دهد.

· مجموعه ای از برنامه های کاربردی رایگان برای مشاهده و ویرایش عکس‌ها برای کاربران وجود دارد.

· همچنین اپلیکیشن هایی برای مدیریت فیلم‌ها وجود دارد و به کاربران امکان اشتراک گذاری ویدئو را نیز می‌دهد.

· یافتن محتوا در اوبونتو با امکانات جستجوی هوشمند آسان است.

· بهترین ویژگی این است که یک سیستم عامل رایگان است و توسط یک جامعه منبع باز بزرگ پشتیبانی می‌شود.

 

انواع نسخه های اوبونتو

لینوکس مانند ویندوز یا Mac OS X نیست. مایکروسافت تمام بیت‌های ویندوز را به صورت داخلی ترکیب می‌کند تا هر نسخه جدید ویندوز را تولید کند و آن را به عنوان یک بسته واحد توزیع کند. اگر ویندوز می‌خواهید، باید یکی از نسخه هایی را که مایکروسافت ارائه می‌دهد انتخاب کنید.

 

لینوکس متفاوت عمل می‌کند. سیستم عامل لینوکس توسط یک سازمان تولید نمی‌شود. سازمان‌ها و افراد مختلف در بخش های مختلف کار می‌کنند. هسته لینوکس (هسته سیستم عامل)، ابزارهای پوسته گنو (رابط ترمینال و بسیاری از دستوراتی که استفاده می‌کنید)، سرور X (که یک دسکتاپ گرافیکی تولید می‌کند)، محیط دسکتاپ (که روی X اجرا می‌شود) وجود دارد. سرور برای ارائه دسکتاپ گرافیکی) و موارد دیگر. خدمات سیستم، برنامه های گرافیکی، دستورات ترمینال – بسیاری از آنها به طور مستقل از دیگری توسعه می‌یابند. همه آنها نرم افزار منبع باز هستند که به صورت کد منبع توزیع شده اند.

 

اگر می‌خواهید، می‌توانید کد منبع هسته لینوکس، ابزارهای پوسته گنو، سرور Xorg X و هر برنامه دیگری را در یک سیستم لینوکس دریافت کنید و همه آن را خودتان مونتاژ کنید. با این حال، کامپایل کردن نرم‌افزار زمان زیادی را می‌برد – نه اینکه به کار مربوط به کار کردن همه برنامه‌های مختلف به درستی با هم اشاره کنیم.

 

چندین توزیع مختلف لینوکس وجود دارد. بسیاری از آنها فلسفه های متفاوتی دارند - برخی مانند فدورا از گنجاندن نرم افزارهای متن بسته امتناع می‌ورزند، در حالی که برخی دیگر مانند Mint از موارد متن بسته استفاده می‌کنند تا کار را برای کاربران آسان تر کنند. آنها شامل نرم‌افزارهای پیش‌فرض مختلفی می‌شوند – مانند اینکه چگونه Ubuntu شامل Unity، مشتقات Ubuntu شامل سایر محیط‌های دسکتاپ، فدورا شامل GNOME Shell، و Mint شامل Cinnamon یا MATE است.

 

انواع مختلف طعم‌های اوبونتو

۱.گنوم (GNOME طعم پیش‌فرض اوبونتو)

ویژگی برجسته در اوبونتو استفاده آن از GNOME (محیط مدل شی شبکه گنو)، یک رابط کاربری گرافیکی و مجموعه ای از برنامه های کاربردی مشابه سیستم عامل ویندوز است.

 

۲.کوبونتو (Kubuntu)

کوبونتو اوبونتو را با KDE و دسکتاپ پلاسما متحد می‌کند و مجموعه کاملی از برنامه‌ها شامل بهره‌وری، آفیس، ایمیل، گرافیک، عکاسی و برنامه‌های موسیقی را برای استفاده در هنگام راه‌اندازی با نرم‌افزار اضافی دیگری که نه یک، بلکه از دو مدیر بسته دسک‌تاپ نصب شده است، برای شما به ارمغان می‌آورد.

 

۳.خوبونتو (Xubuntu)

Xubuntu با Xfce ارائه می‌شود، که یک محیط دسکتاپ پایدار، سبک و قابل تنظیم است که برای استفاده بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. چه یک رایانه پیشرفته یا حتی یک دستگاه نسبتاً قدیمی‌داشته باشید، Xubuntu می‌تواند تجربه دسکتاپ روان و قابل استفاده ای را برای شما فراهم کند. Xubuntu فهرست گسترده‌ای از گزینه‌های سفارشی‌سازی دارد، بنابراین می‌توانید دسکتاپ را خودتان بسازید.

 

۴.لوبونتو (Lubuntu)

لوبونتو به گونه ای طراحی شده است که یک سیستم ساده و آسان برای استفاده و سبک، سریع و مدرن باشد. Lubuntu محیط دسکتاپ LXQt را فراهم می‌کند که بر فناوری های Qt متمرکز است. Lubuntu با برنامه‌ها و خدمات ضروری مورد نیاز برای مرور اینترنت، چت، بازی و بهره وری ارائه می‌شود.

 

۵.اوبونتو میت (Ubuntu Mate)

اوبونتو MATE یک سیستم عامل پایدار و با کاربری آسان با محیط دسکتاپ قابل تنظیم است. برای کسانی که بیشتر از رایانه خود می‌خواهند و استعاره دسکتاپ سنتی را ترجیح می‌دهند ایده آل است. با نیازهای سخت افزاری متوسط، برای ایستگاه های کاری مدرن، رایانه های تک برد و سخت افزارهای قدیمی‌به طور یکسان مناسب است. اوبونتو MATE کامپیوترهای مدرن را سریع و کامپیوترهای قدیمی‌را قابل استفاده می‌کند.

 

۶.بادجی (Ubuntu Budgie)

اوبونتو Budgie یک طعم رسمی‌اوبونتو است. ما سادگی و ظرافت محیط دسکتاپ Budgie را با قدرت و آشنایی یک سیستم عامل مبتنی بر اوبونتو ترکیب می‌کنیم.

 

۷.اوبونتو کیلین (Ubuntu Kylin)

پروژه اوبونتو Kylin مطابق با نیازهای کاربران چینی تنظیم شده است و تجربه ای متفکرانه و زیبا را به صورت خارج از جعبه ارائه می‌دهد. رابط کاربری سبک وزن اوبونتو Kylin (UKUI) برای ماشین‌های قدیمی‌تر و معرفی ایده‌آل لینوکس برای کاربرانی است که برای اولین بار استفاده می‌کنند.

 

۸.اوبونتو استودیو (Ubuntu Studio)

استودیو اوبونتو برای تولید انواع محتوا از پیش پیکربندی شده است. چه مهندس صدا، نوازنده، طراح گرافیک، عکاس، تولید کننده ویدئو یا پخش کننده باشید، استودیو یک سیستم کامپیوتری رومیزی کامل است که با نیازهای شما مطابقت دارد. اگر می‌توانید آن را تصور کنید، می‌توانید آن را با استودیو اوبونتو ایجاد کنید.

 

کلام آخر

 اوبونتو یک توزیع مبتنی بر دبیان است که اگر در سیستم لینوکس تازه کار هستید، اغلب بهترین توزیع محسوب می‌شود. اوبونتو کاربرد گسترده ای در سیستم های شخصی و دسکتاپ دارد اما در سرورهای سراسر اینترنت نیز استفاده می‌شود. در صورت نیاز به راخنمایی و مشاوره بیشتر میتوانید با کارشناسان مجرب وب رمز تماس حاصل نمایید.

اینها را هم بخوانید