نقد و بررسی

9
4.5K
با اپلیکیشن کتاب آبی، یکبار برای همیشه لغات تافل را یاد بگیرید
کتاب آبی : یادگیری هوشمندانه لغات تافل

موضوع : آموزش

قیمت : رایگان با پرداخت درون برنامه ای

 • رابط کاربری :
 • کاربرد :
 • امکانات :
امتیاز کاربران:
امتیاز سایـت:

توجه : آخرین ویرایش این نقد و بررسی مربوط به ۱۳۹۶/۴/۲۱ و نسخه 0.7.0.1 این اپلیکیشن میباشد!

با اپلیکیشن کتاب آبی، یکبار برای همیشه لغات تافل را یاد بگیرید

آیا قصد شرکت در آزمون تافل را دارید اما نمیدانید که معنی ۲۵۰۰ کلمه انگلیسی را چطور حفظ کنید؟ ما در ادامه و با معرفی اپلیکیشن کتاب آبی، راه موثر و کم هزینه ای را برای یادگیری هوشمندانه لغات تافل به شما نشان میدهیم. برای آشنایی بیشتر با این برنامه اندرویدی، در نقد و بررسی آن با ما همراه باشید.

 

 آمادگی برای آزمون تافل

 

اولین صفحه ای که با اجرای برنامه فوق با آن مواجه میشوید، صفحه ورود یا ثبت نام است. بعد از اینکه حساب کاربری خود را ایجاد کردید، میتوانید محتوای کتاب آبی که شامل ۲۵۰۰ کلمه انگلیسی دسته بندی شده در ۷ کتاب میباشد را ببینید. این لغات بر اساس میزان اهمیت و تکرار آنها در آزمون تافل، از آسان به سخت مرتب شده اند.

برای شروع یادگیری کافی است بر روی یکی از کتاب ها اشاره نمایید. لغت های موجود در هر کتاب در دسته های ۵۰تایی، فصل بندی شده تا بتوانید روند یادگیری خود را بهتر مدیریت کنید. علاوه بر این، میزان پیشرفت شما در هر فصل یا کتاب با نمودار نشان داده میشود. روش آموزشی این اپلیکیشن اندرویدی را در ادامه توضیح داده ایم.

با استفاده از اپلیکیشن کتاب آبی، لغات تافل را هوشمندانه و ماندگار یاد میگیرید.

مرور هوشمندانه کلمات برای یادگیری ماندگار

در کتاب آبی از روش مرور فلش کارت استفاده شده و سیستم هوشمندانه ای برای این کار دارد. بر روی هر کارت، یک کلمه انگلیسی با دکمه پخش تلفظ آن به چشم میخورد. معنی انگلیسی و ترجمه فارسی این کلمه به همراه مترادف ها و جمله های مثالی، در پشت کارت قرار گرفته اند که امکان پخش صوت این جملات نیز پیش بینی شده است.

شما با لمس دکمه بلد بودم یا یادم رفته بود در پشت کارت ها، مشخص میکنید که چقدر با کلمه موردنظر آشنایی دارید. اکنون بر اساس الگوریتم برنامه، کلمه ها در مرور همان فصل تکرار میشوند تا به خوبی آنها را یاد بگیرید. روند مرور لغات هم بر اساس ۴ وضعیت خوانده نشده (Not seen)، در حال یادگیری (Learning)، بازدید مجدد (Review) و یاد گرفته شده (Mastered)، بر روی کارت ها به نمایش درمی آید.

امکاناتی که برای مرور کلمات انگلیسی و یادگیری ترجمه آنها در این اپلیکیشن وجود دارد عبارتند از:

 • ستاره دار کردن کلمه و درجه اهمیت آن (۱، ۲ یا ۳ ستاره)
 • نوشتن یادداشت دلخواه برای لغت

 

نکته : بعد از یادگیری کامل لغت های هر فصل، مرور دوباره آنها امکان پذیر میباشد اما اینبار با یک الگوریتم سریعتر.

 

کلمات پر کاربرد در آزمون تافل

 

بانک کامل لغات برای دسترسی سریع

علاوه بر مرور فلش های کارت های موجود در کتاب آبی، شما میتوانید از طریق منوی کناری آن نیز لیست کلمات را ببینید. در این لیست با اشاره بر روی هر لغت، مترادف، ترجمه و تلفظ آن در دسترس قرار میگیرد. همچنین یک ابزار جستجو در صفحه اصلی وجود دارد که به شما در یافتن لغت موردنظر کمک میکند. بد نیست بدانید که در لیست کلمات یا صفحه نتایج جستجو، امکان فیلتر کردن کلمه های انگلیسی بر اساس کتاب، تعداد ستاره و وضعیت لغت وجود دارد.

 

گزینه هایی برای استفاده بهتر از برنامه

در بخش تنظیمات کتاب آبی، گزینه هایی برای استفاده بهتر از این اپلیکیشن قرار گرفته است:

 • قطع صدای برنامه
 • بروزرسانی خودکار کلمه ها
 • تغییر سایز نوشته

همچنین در این صفحه شما میتوانید روند کلی یادگیری خود را بر اساس تعداد لغات دیده شده، در حال یادگیری، در حال مرور و یاد گرفته شده، ببینید.

 

لغات مهم تافل

 

رابط کاربری کتاب آبی و تجربه استفاده از آن

برنامه فوق از لحاظ ظاهری، جذاب و کاربرپسند به نظر میرسد و از قالب گرافیکی یکپارچه ای بهره میبرد. استفاده از اصول متریال دیزاین در پیاده سازی رابط کاربری این اپلیکیشن، چهره آن را به نمونه های حرفه ای نزدیک کرده است. از لحاظ تجربه کار با کتاب آبی نیز مشکل خاصی دیده نمیشود و کاربران میتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.

 

بر اساس نتیجه ای که از تست این برنامه اندرویدی گرفتیم، باید گفت که کتاب آبی برای یادگیری هوشمندانه و ماندگار لغات تافل، بسیار مفید خواهد بود. گروه تولیدکننده اپلیکیشن فوق با بهره گرفتن از تجربه ۱۵ ساله در زمینه آموزش زبان انگلیسی، محصول قابل اطمینانی را روانه کافه بازار کرده اند.

 

نکته : دانلود این برنامه به صورت رایگان انجام میپذیرد اما برای استفاده نامحدود، باید با پرداخت هزینه آن را به نسخه کامل ارتقا دهید.

 

آموزش زبان انگلیسی

 

قابلیت ها و نقاط قوت برنامه

 • بانک کامل لغات انگلیسی تافل
 • الگوریتم هوشمندانه برای مرور کلمات
 • عملکرد صحیح در اجرای وظایف
 • رابط کاربری استاندارد و زیبا
 • روش موثر و ماندگار برای حفظ معنی کلمه های انگلیسی
 • امکانات جانبی مفید
نقاط ضعف برنامه

 • کمبود برخی از امکانات

 

پیشنهادهای اپریویو برای بهبود برنامه

هرچند به نظر میرسد که کتاب آبی کمبود خاصی از لحاظ امکانات نداشته باشد اما جای خالی یک قابلیت ضروری در آن حس میشود. انتظار میرود که در نسخه های بعدی این اپلیکیشن اندرویدی، شاهد قابلیت یادآوری مرور و تنظیم زمان آن توسط کاربر باشیم. ایده پردازی های بیشتر را به تولیدکنندگان برنامه فوق واگذار میکنیم و امیدواریم پیشرفت آن را در آینده ببینیم.

نگاهی بر اپلیکیشن کتاب آبی