نقد و بررسی

41
31.1K
برگزیده تلگراف
تلگراف

موضوع : ارتباطات

قیمت : 4000 تومان

  • رابط کاربری :
  • کاربرد :
  • قیمت :
امتیاز کاربران:
امتیاز سایـت:

توجه : آخرین ویرایش این نقد و بررسی مربوط به ۱۳۹۵/۶/۴ و نسخه 5.0 این اپلیکیشن میباشد!

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن تلگراف

از ابتدای تاریخ تاکنون، بشر همواره به دنبال بهترین راه های ارتباطی بوده است تا بتوان در کمترین زمان ممکن با دورترین نقاط تماس برقرار کرد. ارتباطات رادیویی نقطه آغازی برای این دستاورد بود که با پیدایش شبکه جهانی اینترنت تکمیل شد. امروزه برنامه های ارتباطی بسیاری وجود دارند که از این بستر بهره میبرند و مردم سراسر دنیا از آنها برای گفتگوهایشان استفاده میکنند. در این میان اپلیکیشن های کمکی مختلفی نیز تولید گردیده اند تا قابلیت های بیشتری در اختیار کاربران قرار دهند.

در ادامه شما را با یکی از این اپلیکیشن ها به نام “تلگراف” آشنا میکنیم. با ما همراه باشید تا به نقد و بررسی این برنامه اندرویدی بپردازیم.

تلگراف

رابط کاربری :

قبل از هر چیز بد نیست بدانید که برنامه فوق، یک نسخه غیررسمی و مجوزدار از اپلیکیشن محبوب تلگرام میباشد و به همین دلیل از لحاظ ظاهری، شباهت های زیادی با نمونه اصلی خود دارد. از این رو وجود نقاط قوتی همچون رنگبندی زنده و هماهنگ، آیکن های یکدست و زیبا، فونت مناسب، چیدمان مرتب اجزای صفحه و عملکرد صحیح در نمای افقی و عمودی در “تلگراف” قطعی است. البته در طراحی قالب گرافیکی یکپارچه و کاربرپسند این اپلیکیشن اندرویدی، خلاقیت های دیگری هم توسط تولیدکنندگان به کار رفته که از آن جمله میتوانیم به امکان سفارشی کردن قالب با جزئیات اشاره کنیم. در کل چهره این برنامه کم نقص بوده و میتوان آن را جزو نمونه های حرفه ای به شمار آورد.

رابط کاربری “تلگراف” نیز همچون ظاهر آن از نمونه اصلی (تلگرام) الگوبرداری شده و استانداردبودن آن کاملا مشخص است. البته باید گفت که اپلیکیشن فوق دارای قابلیت های بیشتری میباشد که به خوبی سازماندهی و پیاده سازی شده اند. به همین دلیل، جابجایی بین بخش های مختلف با سرعت بالا و پیچیدگی کم انجام میپذیرد و در استفاده از امکانات موجود، مشکل خاصی وجود ندارد.

با توجه به نکات ذکر شده، AppReview امتیاز ۵ از ۵ را به این بخش اختصاص میدهد.

تلگراف

کاربرد :

اجازه دهید بدون مقدمه چینی شروع به نام بردن امکانات این برنامه اندرویدی کنیم چون تعداد آنها خیلی زیاد است. در ابتدا باید با شماره تلفن خود ثبت نام و کد فعالسازی پیامک شده را وارد نمایید تا “تلگراف” فعال گردد. فراموش نکنید که تمام این عملیات بر اساس مجوزهای تلگرام اصلی انجام میپذیرد و از بابت امنیت آن خیالتان آسوده باشد. پس از این کار، امکان ارسال پیام برای مخاطبین میسر میشود اما با قابلیت های جالبی که در ادامه نام برده ایم!

تاریخچه تمام گفتگوهای شما در صفحه اصلی “تلگراف” و بخش بندی های مختلف قرار گرفته است. خوانده نشده ها، برگزیده ها، مخاطبین، گروه ها، سوپرگروه ها، کانال ها و ربات ها از جمله این بخش بندی ها بوده که برخی از آنها دارای قسمت های داخلی دیگری همچون گفتگوهای صدادار یا بی صدا و گروه یا کانال هایی که خودتان یا دیگران آن را ایجاد کرده اید، نیز هستند. با این تفکیک کامل، یافتن گفتگوها بسیار راحت میشود و جالب اینجاست که میتوانید از قسمت تنظیمات، دسته بندی دلخواه خود را نیز به آنها اضافه نمایید.

با اشاره بر روی منوی کوچک در سربرگ اپلیکیشن فوق، گزینه هایی از قبیل حالت نامحسوس (خواندن پیام ها بدون اینکه تیک دوم بخورد)، رفتن به پروفایل شخصی و عملیات چندتایی گفتگوها در اختیار شما قرار میگیرد. لمس گزینه آخر، انجام کارهایی همچون حذف همزمان چند گفتگو یا ترک چند کانال و گروه، پنهان کردن، بی صدا یا صدادار کردن اعلان ها، افزودن به برگزیده ها و خوانده شدن همه پیام ها را در “تلگراف” امکان پذیر میکند. وظیفه ابزار جستجو نیز این است که مورد دلخواه شما را در میان همه گفتگوها بیابد.

تلگراف

حال وقت آن رسیده که با استفاده از “تلگراف” برای مخاطبین خود پیام ارسال کنیم. از جمله امکانات جالب در صفحه مربوط به گفتگو، میتوانیم برگزیده کردن پیام ها، نشانه گذاری کردن یک پیام و پرش به آن در مراجعه بعدی، تنظیماتی مانند ارسال وضعیت تایپ یا خواندن پیام به مخاطب، افزودن استیکرها به علاقه مندی ها، ارسال رسم دست(نقاشی) و دسترسی سریع به گفتگوهای اخیر در نوار بالای صفحه را نام ببریم. علاوه بر این در گروه ها، آخرین اعضایی که پیام فرستاده اند در بالای صفحه و نوار سمت چپ قرار میگیرند. فوروارد پیشرفته، انبوه و بدون نقل قول، مشاهده همه پیام های یک کاربر مشخص در گروه و ذخیره متن پیام در پروفایل شخصی از دیگر امکانات قابل ذکر هستند.

یکی از قابلیت های جالب در “تلکراف” امکان داشتن ۳ حساب کاربری بطور همزمان و جابجایی بین آنها میباشد که گزینه های مربوط به آن در منوی کناری قرار دارند. مدیریت دانلودها و قرارگیری دلخواه آنها در صف، مدیریت فایل ها به تفکیک دانلود شده یا دانلود نشده، تایم لاین یا خواندن پشت سر هم پیام های همه کانال ها به ترتیب انتشار، اطلاع از تغییرات مخاطبین، یافتن کاربر از روی آیدی و مشخص کردن مخاطب خاص و اطلاع از وضعیت او، دیگر گزینه های موجود در منوی برنامه فوق میباشند.

تلگراف

بد نیست در پایان به گزینه های بخش تنظیمات “تلگراف” نیز اشاره کنیم. تغییر رنگ قالب، آیکن اعلان، پس زمینه گفتگو، نمایش تاریخ شمسی، مخدوش کردن شماره کاربر در منو، مدیریت نوع گفتگوهایی که در صفحه اصلی نشان داده میشوند، توقف صدا با سنسور، تعیین کیفیت تصویر ارسالی، دانلود خودکار برگزیده ها، کوتاه نشان دادن پیام های بلند با تعیین تعداد خط، تنظیمات مربوط به فوروارد پیام ها، مرتب سازی شکلک های برگزیده، نمایش دکمه پاسخ سریع در اعلان ها، مشخص کردن نوع تغییرات مخاطبین، راه دسترسی به گفتگوهای پنهان، مدیریت گزینه های منوی اصلی و قفل گذاری بر روی برنامه، از جمله مهمترین این گزینه ها هستند. لازم به ذکر است که راهنمای تعاملی “تلگراف” در ابتدا با شما همراه خواهد شد تا نحوه استفاده از همه امکانات را بیاموزید.

باید گفت که اپلیکیشن فوق هیچ کمبودی ندارد و با وجود این همه قابلیتی که نام بردیم، بدون تردید رضایت کاربران را فراهم خواهد کرد. البته امکانات دیگری هم در “تلگراف” گنجانده شده اند که به دلیلی طولانی شدن مطلب از اشاره نمودن به آنها صرفنظر میکنیم. امیدواریم در آینده شاهد توسعه و ایده پردازی های بیشتر در این برنامه مفید باشیم.

از نظر AppReview، امتیاز ۵ از ۵ به این بخش تعلق میگیرد.

تلگراف

قیمت :

همانطور که در دو بخش قبل ملاحظه کردید، هیچگونه نقصی در این اپلیکیشن اندرویدی مشاهده نشد و از این رو میتوان قیمت “تلگراف” را منصفانه دانست. امتیاز AppReview به این بخش، ۵ از ۵ است.

نگاهی بر اپلیکیشن تلگراف