نقد و بررسی

11
3.3K
فایلگرام
فایلگرام

موضوع : ابزارها

قیمت : رایگان با پرداخت درون برنامه ای

  • رابط کاربری :
  • کاربرد :
  • قیمت :
امتیاز کاربران:
امتیاز سایـت:

توجه : آخرین ویرایش این نقد و بررسی مربوط به 15 شهریور 1395 و نسخه 1.1.1 این اپلیکیشن میباشد!

سایر موارد :

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن فایلگرام

به لطف پیشرفت تکنولوژی امروزه میتوانیم انواع فایل های متنی، تصویری و صوتی را در دستگاه تلفن همراه یا تبلت خود داشته باشیم تا در صورت لزوم از آنها استفاده کنیم. از طرف دیگر، برنامه های ارتباطی مختلف نقش مهمی در اشتراک گذاری این فایل ها در بین کاربران دارند. حال باید به دنبال راهی بود که دستبه بندی کردن این حجم زیاد از اطلاعات را برای ما امکان پذیر نماید تا در موقع استفاده از آنها سردرگم نشویم.

در ادامه برنامه ای تحت عنوان “فایلگرام” را به عنوان یکی از این راه ها معرفی میکنیم. با ما در نقد و بررسی این اپلیکیشن اندرویدی همراه باشید.

فایلگرام

رابط کاربری :

در طراحی محیط اپلیکیشن فوق، خلاقیت قابل ملاحظه ای به کار رفته است و در آن میتوان به نقاط قوتی همچون رنگبندی زنده و هماهنگ، آیکن های یکدست و زیبا، فونت مناسب و چیدمان مرتب اجزای صفحه اشاره کرد. منوی اصلی “فایلگرام” به روش جالبی پیاده سازی گردیده و جذاب به نظر میرسد اما در نمای افقی نقص دارد بطوریکه اجزای تشکیل دهنده آن با هم تداخل پیدا میکنند. هرچند قالب گرافیکی این برنامه اندرویدی یکپارچه و کاربرپسند میباشد اما انتظار میرفت که در طراحی همه بخش های آن، دقت نظر و حسن سلیقه کافی صرف گردد.

جابجایی بین بخش های مختلف در “فایلگرام”، با سرعت بالا و حداقل پیچیدگی انجام میپذیرد و استفاده از امکانات موجود نیز راحت است. پیاده سازی رابط کاربری با رعایت استانداردهای لازم و به کارگیری تکنیک های اصولی، دلیل پیدایش این ویژگی های مثبت در برنامه فوق میباشد. البته سازماندهی هوشمندانه تر از این لحاظ، میتوانست چهره حرفه ای تری به این اپلیکیشن ببخشد.

با توجه به نکات ذکر شده، AppReview امتیاز ۴.۵ از ۵ را برای این بخش درنظر میگیرد.

فایلگرام

کاربرد :

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که انواع پیام های متنی، تصویری و یا صوتی را از طریق برنامه های پیام رسان دریافت میکنید و میخواهید به هر دلیل آرشیو کاملی از آنها داشته باشید، این اپلیکیشن اندرویدی به شما کمک میکند. عملکرد “فایلگرام” ساده است اما در عین حال میتواند در بسیاری از مواقع مفید واقع شود. برای اینکه با نحوه کار اپلیکیشن فوق و سایر قابلیت های آن آشنا شوید، ادامه مطلب را از دست ندهید.

قبل از اینکه شروع به ذخیره اطلاعات شخصی خود در “فایلگرام” باید برای ورود به آن رمز عبور تعیین کنید. بدین منظور به بخش تنظیمات بروید و کلمه عبور دلخواه را همراه با یک یادآور برای مواقع فراموشی، وارد نمایید. در این قسمت گزینه های دیگری از قبیل افزودن مسیر جدید برای ذخیره اطلاعات، نمایش ابزارک هنگام کپی کردن نوشته ها و تهیه پشتیبان از متن نیز به چشم میخورد. لازم به ذکر است که راهنمای تعاملی برنامه فوق، آیکن های منو و بخش های مختلف را به شما معرفی میکند.

حال که خیالتان از بابت امنیت برنامه آسوده شد، وقت آن رسیده که با لمس دکمه + در هر بخش دسته بندی های دلخواه خود را به وجود آورید. بد نیست بدانید که در “فایلگرام” برای هر نوع فایل بخش جداگانه ای درنظر گرفته شده و میتوانید متن، عکس، ویدیو، صدا و دیگر فایل هایی مثل اکسل، ورد و غیره را در جاهای مختلف که هر کدام دارای دسته بندی مخصوص به خود هستند، ذخیره نمایید. فایده این کار پیدا کردن سریعتر محتوای دلخواه برای اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی و برنامه های پیام رسان میباشد.

در اپلیکیشن فوق دو روش برای ذخیره اطلاعات وجود دارد که کپی کردن متن ها یا استفاده از قابلیت اشتراک گذاری در برنامه های پیام رسان و سپس انتخاب “فایلگرام” از لیست نمایش داده شده، یکی از آنهاست. با این کار ابزارک برنامه نشان داده میشود که با اشاره بر روی آن، به بخش مرتبط با همان نوع فایل منتقل میگردید و میتوانید آن را همراه با توضیحات دلخواه، ذخیره کنید. در روش دوم کافی است وارد هر دسته بندی (پوشه) شده و دکمه + موجود در سربرگ را لمس نمایید تا بر حسب نوع فایل به قسمت مشخص از حافظه دستگاه بروید.

شما میتوانید بر روی اطلاعات ذخیره شده در “فایلگرام” عملیات مختلفی همچون حذف از پوشه، برنامه یا کارت حافظه، اشتراک گذاری، تغییر نام، اضافه کردن به دسته بندی دیگر و تغییر نام انجام دهید. همچنین امکان اجرا کردن فایل های صوتی یا تصویری با اشاره بر روی آنها پیش بینی شده است. یکی از قابلیت های جالب برنامه فوق، بسته بندی انواع فایل ها در کنار هم میباشد تا آنها را به صورت یکجا به شبکه های اجتماعی یا برنامه های پیام رسان ارسال کنید هرچند عملکرد آن طبق شرایطی که در راهنما آماده بطور صحیح انجام میپذیرد.

امکاناتی که در “فایلگرام” گنجانده شده اند، به اندازه ای کافی هستند که این برنامه وظیفه خود را به خوبی انجام بدهد. البته رفع برخی نواقص جزئی و وجود قابلیت های دیگری همچون افزودن به علاقه مندی ها، ابزار جستجو، فیلترسازی نمایش لیست ها و مواردی از این قبیل، میتوانست باعث افزایش کارایی اپلیکیشن فوق شود. ایده پردازی های بیشتر را به تولیدکنندگان “فایلگرام” واگذار میکنیم و امیدواریم شاهد توسعه آن در آینده باشیم.

جمع بندی موارد اشاره شده توسط AppReview، امتیاز ۵ از ۵ را برای این بخش به همراه دارد.

فایلگرام

قیمت :

شما میتوانید این برنامه اندرویدی را به صورت رایگان دریافت کنید اما برای استفاده نامحدود از آن تنها ۱۲ روز فرصت خواهید داشت. پس از اتمام این مهلت باید “فایلگرام” را به نسخه کامل ارتقا دهید که با توجه به توضیحات ارائه شده در دو بخش قبل، بهتر بود هزینه آن کمتر باشد تا رضایت کاربران را بیشتر فراهم کند. از نظر AppReview، امتیاز این بخش ۴.۵ از ۵ است.

نگاهی بر اپلیکیشن فایلگرام

تغییرات :

بروزرسانی اول – 15 شهریور 1395

در نسخه قبلی اپلیکیشن فوق به مشکل بر هم ریختگی چیدمان اجزای صفحه در نمای افقی اشاره کردیم که چهره "فایلگرام" را تا حدودی تحت تاثیر منفی قرار داده بود. تولیدکنندگان این برنامه اندرویدی، مشکل مذکور را با حذف نمای افقی در نسخه جدید برطرف کرده اند.

این موضوع باعث شد تا AppReview، امتیاز بخش رابط کاربری را از 4.5 به 5 افزایش دهد.