فرهنگ سازمانی فیسبوک

فرهنگ سازمانی فیسبوک: غول شبکه های اجتماعی از کارمندان خود چه توقعاتی دارد؟

فرهنگ سازمانی یکی از حیاتی ترین ویژگی های هر سازمان است و مسلما این موضوع برای غول شبکه های اجتماعی نیز اهمیت بیشماری دارد.

کار در فیسبوک که از بزرگ ترین کمپانی های دنیای فناوری به شمار میرود، بسیار هیجان انگیز است و فیسبوک از نخستین کمپانی هایی بود که کار بدون تنش و به سبک استارتاپی را ترویج کرد و امروزه اغلب کمپانی های بزرگ دنیا نیز راه فیسبوک را پیش گرفته اند.

 

اما فرهنگ سازمانی این کمپانی چگونه است؟ فیسبوک به دنبال چه ویژگی ها و خصوصیات شخصیتی در کارمندان خود میگردد؟ کارمندان بالقوه چه انتظاراتی از کمپانی دارند؟

 

Colin Graham در فیسبوک

 

Colin Graham در گفتگویی با Inspirefest 2017 به صحبت درباره خصوصیات فردی که فیسبوک در حال حاضر بر روی آن متمرکز شده پرداخت و ویژگی های محیط کار فیسبوک را تشریح کرد.

به گفته گراهام، هر چیزی در فیسبوک با یک ماموریت آغاز میشود. ما مقررات و روال های کاری متعددی نداریم، اما ارزش ها، نحوه عملکرد و نگرش ما را تعیین میکنند.

باز بودن و نگرش انعطاف پذیر داشتن، هسته عملکرد و نگرشات ماست. ما نهایت تلاش خود را به کار میگیریم تا بیشترین اطلاعات را در اختیار مردم قرار دهیم. در واقع آنچه ما با سایرین به اشتراک میگذاریم، در مقایسه با سایر کمپانی ها بیشتر است.

 

به بیان گراهام، مارک زاکربرگ به صورت هفتگی در جلسات پرسش و پاسخ با کارمندان شرکت میکند و وقتی از او  سوالات دشوار پرسیده میشود، بیشترین تعامل را دارد و معمولا کارمندان فیسبوک علاقه مند به پرسیدن سوالات بسیار دشوار هستند.

فیسبوک هنوز راه رشد و پیشرفت زیادی را پیش رو دارد. ایده اصلی در زمان شکل گیری کمپانی، حرکت سریع و در هم شکستن همه چیز بود، اگر موانع را از سر راه خود برندارید، سرعت شما به حداکثر مقدار ممکن خود نمیرسد.

 

با این حال فیسبوک به سرعت در حال گسترش است و به طور مستمر به استخدام افراد و نیروی کار جدید میپردازد و از این رو فرهنگ سازمانی آن نیز دستخوش تغییرات است. آنچه بیشتر از همه نگرانش هستیم به فرهنگ سازمانی و حفظ بخش های از آن مربوط میشود که ما را به جایگاه کنونی رسانده است، اما در این مسیر چالش برانگیز باید انعطاف لازم را داشته باشیم و وقتی که لازم شد فرهنگ خود را فدای چیزهای مهم تر کنیم.

 

کار در فیسبوک

فیسبوک در حفظ مهم ترین ارزش های فرهنگ سازمانی خود بسیار محتاطانه عمل میکند و تنها در شرایطی که لازم باشد تغییراتی اعمال میکند.

اما افرادی که مایل به کار در فیسبوک هستند چه چیزهایی را باید بدانند؟ فیسبوک به دنبال استخدام چه نوع افرادی است؟

به گفته گراهام، غول شبکه های اجتماعی به دنبال آن دسته از افراد میگردد که مایل به ساختن و خلق چیزی باشند.

 

یکی دیگر از بخش های مهم در استخدام و حفظ استعداد، به انتخاب مدیران مناسب مربوط میشود. فیسبوک چهار سال پیش مدیران خود از بین گروهی از کارمندان که چندان خوشحال و راضی نبودند، کشف کرد. زیرا آنها دریافتند که افراد به این دلیل که احساس میکردند که پیشرفت لازم است، اقدامات خاص و منحصر به فردی را انجام دادند.

 

ما عمدا مسیرهای حرفه ای دوگانه ایجاد کردیم، به این ترتیب که افراد میتوانند پیشرفت در سازمان را ادامه دهند و مشاغلی مانند مدیریت را از آن خود کنند.

در حقیقت افرادی که واقعا میخواهند مدیر شوند میتوانند کارهای خاص و بیش از حد انتظاری را انجام دهند و سایرین نیز که چنین تمایلی ندارند، میتوانند مسیر معمولی خود را ادامه دهند.

 

در فیسبوک هیچگاه از شما پرسیده نمیشود که نقاط ضعف شما چیست، زیرا این مورد برای افراد هیچ اهمیتی ندارد.

تنوع برای فیسبوک به شدت مهم است و 80 ملیت مختلف در دفتر دوبلین مشغول به کارند. ما در حال پیاده سازی یک برنامه آموزش به نام مدیریت تعصب هستیم و باور داریم که این برنامه برای تمام افراد شاغل در کمپانی بسیار مهم است.

 

ما تلاش و انرژی زیادی را صرف استخدام بهترین کارمندان کرده ایم و مایلیم تا برای درازمدت با اینگونه افراد همکاری داشته باشیم.

گراهام بیان داشت که فیسبوک در راستای ایجاد یک محیط کاری که زندگی شخصی کارمندانش را کامل تر کند، تلاش و انرژی زیادی را صرف کرده و والدین در این میان مورد توجه زیادی قرار گرفته اند.

کمپانی سرمایه گذاری بسیار زیادی بر روی خانواده ها کرده و یکی از این اقدامات، مرخصی چهارماهه با حقوق برای پدران میباشد.

هنوز تلاش های بیشتری در زمینه تاثیرگذاری بر روی جهان میتوان انجام داد و این موضوع برای محیط کار داخلی نیز کاملا صادق است.

 

فرهنگ سازمانی محیط کار شما چگونه است؟ آیا دوست داشتید در فیسبوک مشغول به کار شوید؟

 

https://www.siliconrepublic.com برگرفته از

اینها را هم بخوانید