مهدی اسماعیل زاده-اپلیکیشن آنتی ویروس حقاف

مهدی اسماعیل زاده-اپلیکیشن آنتی ویروس حقاف


تامین امنیت تلفن همراه، یکی از مهمترین مسائل در هنگام استفاده از این دستگاه به شمار می آید و تقریبا میتوان گفت که همه کاربران به دنبال راهی برای جلوگیری از تخریب اطلاعات در گوشی خود هستند. آنتی ویروس ها بهترین گزینه برای این کار بوده و ما در ادامه با تولیدکننده یکی از نمونه های ایرانی این نوع اپلیکیشن ها به نام "آنتی ویروس هوشمند حقاف"، گفتگو کرده ایم.

مهدی اسماعیل زاده-اپلیکیشن آنتی ویروس حقاف

از همه کاربران عزیز صمیمانه تقاضا دارم که برای محصولات ایرانی ارزش بیشتری قائل شوند. مطمئن هستم برنامه نویس های خوب ایرانی زیاد هستند و تنها حمایت کاربران و البته رعایت حقوق مصرفی آنها باعث پیشرفت بیشتر نرم افزارهای داخلی خواهد شد.

لطفا به صورت مختصر خودت رو معرفی کن.

ما بصورت گروه دو نفره کار میکنیم که اینجانب مهدی اسماعیل زاده فارغ التحصیل رشته نرم افزار کامپیوتر و  ارشد دو گروه در کافه بازار میباشم و خانم خدیجه آقاپور مسئول بازاریابی ، فروش و امور مالی میباشند.

اولین محصولی که تولید کردید مربوط به چه سالی میشه و خودت چه نمره ای به اون میدی؟

اولین محصول یک بازی به اسم جعبه های رنگی در سال 92 بود که متاسفانه کاربران کمی داشت و با شکست مواجه شد. خودم نمره 8 از 10 رو میدم.

نام موفق ترین محصولی که تولید کردی چیه؟ اگه ممکنه اطلاعات حدودی در مورد زمانی که برای ساخت اون صرف کردی، تعداد کاربرانی که جذب کرده و میزان فروش اون در اختیارمون بزار.

موفق ترین نرم افزار ، آنتی ویروس حقاف بود که در ابتدا، این آنتی ویروس در اواخر سال 92 فقط برای چند نوع ویروس مشهور ساخته شده بود و کاملا رایگان بود. بعد با تلاش چند ماهه نسخه کاملی مشمول بر شناسایی گسترده ویروس ها در اوایل سال 93 بروزرسانی شد. پس از بررسی و تحقیقات برروی آنتی ویروس ها نهایتا آنتی ویروس حقاف کنونی روانه بازار شد که هم اکنون طبق آمار بیش از 200 هزار کاربر از این نوع آنتی ویروس بصورت نسخه رایگان استفاده می کنند.

کار رو از چه سالی و با چند نفر  شروع کردی و در حال حاضر چند نفر هستین؟

کار رو از اوایل سال 92 به تنهایی شروع کردم به مرور زمان افرادی وارد گروه و خارج شده اند. دوستان عزیزی که در پیشرفت دوطرفه تاثیراتی زیادی داشتند. هم اکنون گروه 2 نفری هستیم ، به احتمال زیاد به زودی به صورت رسمی شرکت دانش بنیانی ثبت و تعداد افراد زیادی وارد عرصه کار ما خواهند شد.

آیا خودت از محصولاتی که تولید کردی استفاده میکنی؟

بله اکثر مواقع از محصولات خود استفاده و بهره میبرم.

کدام یک از محصولاتی که تولید کردی را بیشتر از همه دوست داری؟

آنتی ویروس حقاف که همراه با مشکلات و تلاش زیادی برام بود.

آیا تا به حال پروژه ای داشتی که با شکست مواجه شده باشه؟ اگه داشتی دلیل این شکست چی بوده؟

بله پروژه  امنیتی حصار برای افزایش حریم خصوصی کاربران در اندروید بود که به علت آمار کم کاربران و دانلود با شکست مواجه شد هرچند از جهتی بهترین تجربه ام از بازار کار و انتظارات آن میرفت ولی آنچه که انتظارمون بود برآورده نشد و هزینه و  سرمایه مالی بخصوصی در راه تبلیغات از دست دادیم.

از چه نرم افزار و یا اپلیکیشن هایی برای تولید محصول و مدیریت وظایف و پروژه استفاده میکنی؟

هر نرم افزاری که کارم رو به بهترین نحو ممکن راه بندازه ازش استفاده میکنم و نهایت تلاشم رو میکنم تا یاد بگیرم. JAVA  و اخیرا Basic4android  در برنامه نویسی استفاده نموده ام که کمک زیادی در ارائه محصولاتم داشته اند.

از چه سخت افزارهایی برای تولید اپلیکیشن و یا بازی استفاده میکنی؟

بیشتر از لپ تاپ و pc شخصی برای برنامه نویسی و پیاده سازی و از  تبلت برای تست و خطایابی استفاده میکنم.

از یاد گرفتن و برنامه نویسی لذت ببرید. اگر میخواهید برنامه نویسی شغل اصلیتون باشه پشتکار داشته باشید و از شکست نترسید. خوب برنامه نویسی کنید و با راه های تبلیغات و مارکتینگ خوب آشنا شوید مطمئنا موفق خواهید شد.

آیا تحصیلات در کارت موثر بوده؟

بله تحصیل بنده در رشته نرم افزار کامپیوتر بود و علاقه و همین تحصیلات در روند کاریم تاثیر بسزایی داشت. شاید این یک نظر شخصی باشد ولی من تفاوتی قائلم بین کسانی که تحصیلاتشون در این رشته است با کسانی از سایر رشته ها به کار برنامه نویسی وارد می شوند. اصولا اکثر کسانی که در رشته تحصیلی خود ، کار خود را راه می اندازند، با علاقه و دانش علمی به آن کار میپردازند . حداقل آنهایی که تحصیلات خود را با رشته کامپیوتر و نرم افزار به کار برنامه نویسی ربط داده اند، از باید و نباید های برخی مسائل مربوطه آگاه هستند.

در ابتدا و قبل از کسب درآمد، چطور حمایت مالی میشدی؟

قبل از ورود به دنیای اندروید، با پروژه های کوچک تری برای کامپیوتر های شخصی مثل نرم افزارهای حسابداری برای شرکت های خصوصی کسب در آمد داشتم. حمایت مالیم در پروژه های اندروید ثمره تلاش هایم در این کارهای کوچک بود. بعد ها با در آمد های متعدد در زمینه اندروید موفق به کسب درآمد شده ام.

گرافیک و رابط کاربری چقدر در موفقیت یک برنامه یا بازی میتونه موثر باشه؟

گرافیک بخش عمده ای در موفقیت یک برنامه داره. بصورت درصدی 40 % . اصولا برنامه هایی که از نظر گرافیک ضعیف هستند با شکست مواجه می شوند. اگه به گذشته بازگردم همان قدر که در زمینه برنامه نویسی هزینه و زمان صرف کرده ام برای گرافیک صرف میکردم . گرافیک مسیر تماس مشترک برنامه با کاربر محسوب شده و اکثر نارضایتی ها از برنامه ها به علت گرافیک و رابط کاربری نادرست منشا میگیرد.

نقش تبلیغات یا بطور کل مارکتینگ رو در فروش یک محصول چطور میبینی؟ آیا خودت برای فروش محصولاتت از روش های مارکتینگ استفاده کردی؟ 

بله تبلیغات عامل اصلی پیشرفت یک محصول حساب میشه. بدون تبلیغات پیشرفت یک محصول در بازار کار امروزی کمی سخت است.

در مارکت های امروزی، رقابت و نشان دادن خود تنها با تبلیغات درست میسر میباشد. تشخیص تبلیغات درست بخشی از فرآیند موفقیت است که باید بجا و برای هدف خاصی باشد. گاهی تبلیغات در ابتدا برای پیشرفت یک محصول کافیست تا چشم انداز موفقیت آن رقم بخورد.

اگه ممکنه درمورد محصول بعدی که قرار هست تولید کنی، کمی توضیح بده ؟

یک نرم افزار امنیتی جامع بومی برای تمامی برندها از جمله اندروید ، آی او اس  و PC  ها که تازه شروع به کار شده است. امید است تا شهریور امسال نسخه کامل و پیشرفته ایی ارائه شود.

در جذب نیرو برای تیم چه نکاتی رو مد نظر میگیری؟

اولین نکته تسلط به حوزه کاری خود، شاید یک بازار یاب خوب باشد شاید یک برنامه نویس حرفه ای. تسلط حرف اول رو میزنه. بعد علاقه و پشتکار فردی میتواند نکات قابل توجه باشد.

چه پيشنهادهايي براي افراد تازه كاري كه دوست دارن به عنوان يك توسعه دهنده یا برنامه نویس مطرح بشن، داري؟

از یاد گرفتن و برنامه نویسی لذت ببرید. اگر میخواهید برنامه نویسی شغل اصلیتون باشه پشتکار داشته باشید و از شکست نترسید. خوب برنامه نویسی کنید و با راه های تبلیغات و مارکتینگ خوب آشنا شوید مطمئنا موفق خواهید شد.

آینده صنعت اپلیکیشن و بازی های موبایل در ایران رو چطور میبینی؟

با پیشرفت مارکت هایی مثل بازار و روند رو به رشد سیستم عامل اندروید ، آینده صنعت اپلیکیشن و بازی های موبایل در ایران بسیار روشن است. متاسفانه ورود برنامه نویس های آماتور در زمینه اندروید و انتشار نرم افزارهای بی کاربرد در این زمینه ، کمی باعث بد جلوه شدن نرم افزارهای اندروید بومی در ذهن مخاطب ها شده است که با پیشرفت مارکت ها ، امید است در انتشار برنامه ها سخت گیری لحاظ شود.

در آخر هر حرفی که داری بگو.

در آخر از همه کاربران عزیز صمیمانه تقاضا دارم که برای محصولات ایرانی ارزش بیشتری قائل شوند. مطمئن هستم برنامه نویس های خوب ایرانی زیاد هستند و تنها حمایت کاربران و البته رعایت حقوق مصرفی آنها باعث پیشرفت بیشتر نرم افزارهای داخلی خواهد شد. امید هست در آینده با برنامه ریزی صحیح به هدف هاتون برسید.

موفق باشید.

اینها را هم بخوانید

نظرات کاربران

 1. avatar
  هادی اکبرپور
  دوست کوئیک لرنی عزیز امیدوارم همیشه موفق باشی دوستدار شما کاربرhadi20

  به این نظر پاسخ دهید
 2. avatar
  نیوشا
  سلام میشه ازشون بپرسید برای شروع در زمینه برنامه نویسی امنیتی مثلا آنتی ویروس ها وغیره از کا باید شروع کرد؟ راهنمایی بکنند. من از نرم افزارشون استفاده نمودم رضایت بخش بود.

  به این نظر پاسخ دهید
  1. avatar
   مهدی اسماعیل زاده
   با سلام بنده دقیقا نمیدونم برنامه نویسی شما در چه حدی هست، اگر در حد مبتدی هستید سعی کنید ابتدا سطح خودتون رو بالا ببرید ، اگر سطح برنامه نویسیتون تقریبا بالاست و ریزکاری هاشو کم و بیش میدونید بهتره در زمینه انواع رمزنگاری ها تحقیق کنید، سپس نیازمند یک دیتابیس جامع از ویروس( البته امضاهاشون) هستید.در مورد روش های پلی مورفیک و نحوه مخفی شدن ویروس ها تحقیق کنید. نحوه استنباط آنها و تشخیص موارد مشکوک از انواع دسترسی ها و مجوزها. البته اینها بخشی از کار هست و مربوط به آندروید بود. موفق باشید

   به این نظر پاسخ دهید