نقد و بررسی

15
6.4K
برگزیده کتابدار رویدا
کتابدار رویدا

موضوع : کتاب ها و مراجع

قیمت : رایگان

  • رابط کاربری:
  • کاربرد:
  • قیمت:
امتیاز کاربران:
امتیاز سایـت:

توجه : آخرین ویرایش این نقد و بررسی مربوط به ۱۳۹۲/۵/۹ و نسخه خلیج فارس این اپلیکیشن میباشد!

سایر موارد :

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن کتابدار رویدا

 

از آنجا که مطالعه کردن برای کسب دانش و اطلاعات امری ضروری است در نتیجه داشتن یک کتابخانه هر چند کوچک در منزل مفید خواهد بود اما همه ما این امکان را نداریم. از طرفی به دلیل بالا رفتن قیمت کتابها ممکن است برای تهیه آنها در مضیقه باشیم. اگر شما نیز یک تلفن همراه اندرویدی در اختیار دارید، AppReview پیشنهادی در این رابطه برایتان دارد.

در ادامه اپلیکیشنی به نام “کتابدار رویدا” را بررسی میکنیم تا شاید این پیشنهاد را بپذیرید.

کتابدار رویدا

رابط کاربری:

وقتی صحبت از کتابخانه میشود اولین تصویری که در ذهن ما نقش میبندد قفسه هایی است که تعدادی کتاب در آن چیده شده و معمولا جنس آن از چوب میباشد. در “کتابدار رویدا” این تصویر به گونه ای زیبا برای کاربران مجسم گشته تا منظور برنامه برای آنها تفهیم شود. پس زمینه ای به رنگ کرم قهوه ای و به شکل قفسه مانند که تصاویری از کتب مختلف در آن قرار میگیرد. برای خواندن مطالب هر کتاب کافی است روی آن اشاره کنید تا فهرست آن باز شود. در واقع این رابط کاربری با رعایت اصل دسترسی آسان طراحی شده است. تنها نقاط ضعف آن در بخش لیست فصل ها و صفحه متن ها دیده میشود که گرافیک چندان جذابی ندارد و سایز متن نیز کوچک میباشد که هیچ امکانی برای بزرگنمایی درنظر گرفته نشده است. ایده جالب این برنامه اندرویدی در طراحی رابط کاربری را میتوان در صفحه اول مشاهده کرد که لیست کتابها به دو صورت تصویر تنها و تصویر با عنوان قابل نمایش میباشد. امتیازی که AppReview برای این قسمت درنظر میگیرد ۳.۵ از ۵ خواهد بود.

کتابدار رویدا

کاربرد:

“کتابدار رویدا” همواره برای شما کاربرد خواهد داشت البته به شرط آنکه تیم سازنده آن در تهیه کتاب ها کوشا باشند. نحوه استفاده از این اپلیکیشن اندرویدی به این صورت است که شما ابتدا آن را در گوشی خود نصب میکنید سپس اپلیکیشن های دیگری که در قالب کتاب و توسط همین تیم منتشر میشوند را دریافت و نصب میکنید. پس از نصب، این کتابها به صورت خودکار به برنامه اصلی و کتابخانه شما اضافه میشوند و این ایده جالبی برای کاربردی شدن “کتابدار رویدا” است. در حال حاضر تعداد کمی کتاب را میتوانید در قفسه های این کتابخانه اندرویدی قرار دهید که امیدواریم روند بروزرسانی از سوی سازندگان ای اپلیکیشن خوب بهتر و سریعتر باشد. از امکانات جالب دیگر این برنامه اندرویدی کپی کردن متن به داخل حافظه گوشی میباشد که برای این کار کافی است انگشت خود را چند ٍانیه روی متن نگاه دارید تا دستگیره های انتخاب ظاهر شوند. پس از انتخاب باید یک بار دیگر روی متن اشاره کنید تا ذخیره شود. امکان جستجو نیز برای این اپلیکیشن اندرویدی در نظر گرفته شده که برای برنامه های متنی حتما مفید خواهد بود. کاربرد “کتابدار رویدا” از نظر AppReview امتیاز ۴.۵ از ۵ را میگیرد.

کتابدار رویدا

قیمت:

برای برپایی این کتابخانه در تلفن همراه خود احتیاجی به صرف هزینه ندارید اما در مورد هزینه تهیه کتاب های آن که در آینده منتشر خواهند شد قولی نمیدهیم. در هرصورت داشتن این برنامه اندرویدی مفید خواهد بود و AppReview امتیاز ۵ از ۵ را به آن اختصاص میدهد.

تغییرات :

نسخه طلایی "کتابدار رویدا" تغییرات چشمگیری نسبت به نسخه های قبلی این اپلیکیشن داشته و به جرات میتوان گفت پیاده سازی امکانات و قابلیت های جدید در آن، کارایی برنامه را برای علاقه مندان بسیار زیاد کرده است.

از آنجا که با مطالعه راهنمای کامل این برنامه میتوانید نحوه استفاده از آن را فرابگیرید، در این بخش فقط به ذکر امکانات جانبی نسخه طلایی میپردازیم.

blog_682_4

رابط کاربری این اپلیکیشن اندرویدی با درنظر گرفتن قابلیت هایی مثل تنظیم روشنایی صفحه، تعیین فاصله بین خطوط، امکان تمام صفحه کردن، قابلیت چرخش نمای مطالعه به صورت دستی، جلوگیری از خاموش شدن صفحه نمایش، انتخاب حالت دید در شب و بالاخره امکان تغییر سایز فونت با استفاده از دکمه های صدا، بسیار حرفه ای شده و تمام نیاز کاربران را در هنگام مطالعه برطرف خواهد کرد.

تمامی امکانات اشاره شده در صفحات داخلی (متن اصلی) و با لمس دکمه منوی گوشی در دسترس قرار خواهند گرفت. همچنین با اشاره بر روی این دکمه نوار ابزاری در بالای صفحه پدیدار میشود که امکاناتی از قبیل جستجو در متن، به اشتراک گذاری و نشانه گذاری صفحه در آن به چشم میخورد.

blog_682_5

اضافه شدن یک منوی کامل با گزینه های کارآمد به "کتابدار رویدا"، مهمترین نکته ایست که باید به آن اشاره کنیم. با استفاده از این فهرست سودمند میتوانید به حساب کاربری خود دسترسی داشته باشید، به نمایشگاه رویدا مراجعه نموده و کتاب دریافت کنید، مدیریت دانلودها و بایگانی کتاب های خود را انجام دهید، از اخبار و آمار رویدا آگاه شوید، درخواست دریافت کتاب مورد نظر خود را اعلام نمایید  و حتی اقدام به همکاری با تیم تولید کننده برنامه کنید.

همچنین گزینه ای برای بروزرسانی دستی این برنامه اندرویدی درنظر گرفته شده است. در بخش تنظیمات هم امکان تنظیم اعلان ها (هشدارها) و تعیین روش بروز رسانی و خروج از برنامه وجود دارد.

نمایشگاه "کتابدار رویدا"، به خوبی بخش بندی شده و شما را به دریافت کتاب موردنظرتان هدایت خواهد کرد. فراموش نکنید برای دریافت و نصب کتاب ها میبایست ابتدا در برنامه ثبت نام نمایید.

blog_682_6

هنوز هم نکاتی برای گفتن وجود دارد اما تا همینجا دلیل کافی و قانع کننده برای AppReview وجود دارد که نه تنها در هر سه بخش امتیاز کامل را به این اپلیکیشن اندرویدی اختصاص دهد بلکه آن را به عنوان یک نمونه منتخب به مخاطبان معرفی کند. 

=============================================

آخرین نسخه منتشر شده از کتابدار رویدا، خلیج فارس نام دارد و نسبت به قبل تغییراتی در رابط کاربری و قالب گرافیکی آن اعمال شده است که مهمترین آنها، افزوده شدن تنظیماتی برای تغییر رنگ پس زمینه و متن و همچنین چیدمان دلخواه تعداد ستون های صفحه اصلی در حالت افقی و عمودی میباشد. نکته مثبتی که درمورد تنظیم رنگ ها وجود دارد، قدرت انتخاب از میان هزاران رنگ موجود است هرچند بهتر بود پیاده سازی آن به گونه ای انجام گیرد که کار را برای کاربران دشوار نکند. تنظیمات مربوطه را برای حالت شب و روز میتوانید به صورت جداگانه انجام دهید.

blog_682_7

از دیگر قابلیت هایی که به نسخه جدید این برنامه اندرویدی افزوده شده، باید به امکان افزودن به علاقه مندی ها اشاره کنیم. همچنین جالبترین قابلیت "کتابدار رویدا" در نسخه کنونی، امکان پیمایش صفحه مطالعه به صورت خودکار میباشد که میتوانید سرعت اسکرول شدن را نیز تعیین نمایید.

 blog_682_8

در پایان باید گفت، تولیدکنندگان اپلیکیشن فوق نسبت به توسعه هرچه بیشتر آن تلاش چشمگیری از خود نشان میدهند و به همین دلیل AppReview، عنوان منتخب را برای "کتابدار رویدا" مناسب میداند.