دکمه های اکشن شناور

3 جایگزین مناسب برای دکمه های اکشن شناور

دکمه های اکشن شناور یا همان (FAB (Floating Action Button طرفداران زیادی دارند و یکی از بخش های اصلی زبان متریال دیزاین گوگل هستند که جهت طراحی و ساخت رابط کاربری ساده و جذاب، بسیار مفیدند. این دکمه ها طرفداران و منتقدان خود را دارند و گاهی اوقات به تجربه کاربری لطمه وارد میکنند.

در این مطلب به معرفی چند دکمه جایگزین برای دکمه های اکشن شناور خواهیم پرداخت، ما را همراهی کنید.

 

دکمه اکشن شناور چیست؟

گوگل در سال 2014 زبان طراحی متریال دیزاین را معرفی کرد و با استفاده از آن میتوان تجربه تمامی کاربران وب و موبایل اندروید را یکپارچه کرد. لی اوت های گرید و کارتی، انیمیشن های متحرک و خطای چشمی از عمق که با استفاده هوشمندانه از سایه ها پدید آمده، مشخصه های این زبان طراحی هستند.

دکمه اکشن شناور یا به طور مخفف FAB، یکی از اجزای مهم متریال دیزاین است که به وفور در اپلیکیشن های اندروید و در گوشه پایین سمت راست دیده میشود.

اهمیت دکمه اکشن شناور در اپلیکیشن

 

دکمه اکشن رایج ترین عملیات روی صفحه را انجام میدهد. اپلیکیشن جیمیل را در نظر بگیرید، وقتی کاربر جیمیل را باز میکند، محتمل ترین اقدام نوشتن یک ایمیل جدید است. دکمه اکشن شناور که ظاهری جذاب و پررنگ دارد و یک آیکون خودکار نیز روی آن قرار گرفته، کاربر را ترغیب به انجام این عملیات میکند.

 

بهترین ویژگی دکمه اکشن شناور چیست؟

دکمه اکشن شناور یک الگوی ناوبری شناخته شده و استاندارد است. الگوهای ناوبری استاندارد بار شناختی کاربران را کاهش میدهند و حداقل بار شناختی به معنای حداکثر قابلیت استفاده است.

دکمه اکشن شناور طراحان اپلیکیشن های اندروید را قادر به طراحی منسجم میکند و این موضوع که یک زبان عمومی و جهانی به صورت رایگان در اختیار شماست، بسیار خوشایند میباشد.

این دکمه مهم ترین عملیات صفحه اصلی را در یک عنصر بسیار ساده که حجم کمی هم اشغال میکند، به تصویر میکشد و به راحتی توجه کاربران را جلب کرده و آنها را به انجام عملیات موردنظر هدایت میکند.

 

اما حال این سوال پیش می آید که اگر دکمه اکشن اینقدر خوب و کاربردی است، چرا به جایگزین هایی برای آن نیاز داریم؟

مشابه سایر عناصر رابط کاربری، دکمه اکشن شناور نیز تنها به درد برخی از رابط های کاربری میخورد و در سایر شرایط، به تجربه کاربری لطمه وارد میکند، برای نمونه:

  • گاهی اوقات دکمه های اکشن شناور محتوایی را که کاربر باید مشاهده کند، مخفی میکنند. اگر دکمه روی بخشی از ایمیل یا زمان ارسال آن قرار گیرد، ممکن است کاربران سردرگم شوند.
  • شاید بخواهید بیش از یک عملیات را با استفاده از این دکمه پیاده سازی کنید. ممکن است دکمه اکشن شناور با سایر عناصر رابط کاربری مانند دکمه های غیرشناور یا آنهایی که چندان بزرگ نیستند و به چشم نمی آیند، تداخل ایجاد کند.
  • ناسازگاری با HIG آی او اس 10 اپل. اگر اپلیکیشن آی او اس میسازید، از دکمه اکشن شناور استفاده نکنید. با کمک دکمه های اکشن شناور میتوان دعوت به اقدام یا CTAهای بسیار خوبی طراحی کرد، اما اپل استفاده از ناوبری بالا-راست را ترجیح میدهد.
  • اگر با احتیاط از آن استفاده نکنید، ممکن است عملیات اصلی و اولیه صفحه را بپوشاند. جیمیل را در نظر بگیرید، اغلب کاربران دوست دارند در حال حرکت ایمیل های خود را بخوانند و یا به آنها جواب دهند و شاید دکمه بلااستفاده شود.
  • بدون آیکون نمیتوان فهمید که دکمه قرار است چه کاری انجام دهد، اما پیدا کردن آیکون هایی که توسط تمامی کاربران درک شوند نیز کار دشواری بوده و به تجربیات قبلی آنها وابسته است.

 

سه جایگزین مناسب برای دکمه اکشن شناور

دکمه اکشن داینامیک

دکمه اکشن داینامیک دکمه ای است که زمانی ظاهر میشود که یک اتفاق خاص در اپلیکیشن می افتد. مثلا شاید بخواهید هنگام اسکرول کردن صفحه، دکمه اکشن شناور را پنهان کنید تا روی محتوای مهم قرار نگیرد و به طور تصادفی کلیک نشود و وقتی اسکرول تمام شد، مجددا نمایش داده شود.

طراحان تجربه کاربری نمیخواهند که صفحه را با آیتم ها یا محتوای غیرضروری پر کنند، از این رو استفاده از دکمه ای که هنگام اجرای سایر عملیات مخفی شود و وقتی دوباره به آن نیاز باشد ظاهر شود، گزینه خوبی خواهد بود.

 

دکمه اکشن شناور چندگزینه ای

برای اینکه بتوان از دکمه اکشن شناور استفاده بهینه تری کرد، میتوان انجام بیشتر از یک عملیات را با آن مسیر کرد. گزینه های این دکمه باید با هدف و عملیات اصلی دکمه همخوانی داشته باشند، در غیر این صورت موجب سردرگمی بیشتر خواهد شد. حداکثر تعداد عملیات باید 3 عدد باشد، زیرا بیشتر از این تعداد تصمیم گیری را برای کاربر سخت تر میکند.

انجام چند عملیات با یک دکمه اکشن شناور

 

با کمک این دکمه ها میتوان کاربر را به صفحه جدیدی هدایت کنید و فضای بیشتری برای نمایش محتوا داشته باشید. برای مثال اپلیکیشن notes یک دکمه اکشن شناور دارد که میتواند یک صفحه جدید باز کند تا یک یادداشت جدید بنویسید. این نوع دکمه روش خوبی برای افزودن گزینه های بیشتر به یک دکمه، بدون لطمه وارد کردن به تجربه کاربری است.

 

نوار ابزار پایین یا بالا

گاهی اوقات مشهودترین راه حل، بهترین راه حل است. از نوار ابزار قدیمی نیز میتوان به عنوان جایگزینی برای دکمه اکشن شناور استفاده کرد. این روش برای اپلیکیشن هایی که پر از محتوا هستند و بیش از یک عملیات مهم دارند بسیار کاربردی خواهد بود. فاصله نوار ابزار پایین از منطقه ای که میتوان با انگشت شست به آن دسترسی داشت، مناسب است و با لی اوت های رابط کاربری آی او اس نیز تداخلی ندارد.

اگر میخواهید دکمه اکشن را با یک نوار ابزار جایگزین کنید، توجه کنید که عملیات این دکمه ها با ناوبری ترکیب نشود و از آیکون های قابل تشخیص و یکپارچه استفاده کنید. باید یک سلسله مراتب اطلاعات یکپارچه و استراتژیک خلق نمایید.

 

جمع بندی

ناوبری درست و بی نقص، به صفحه ای که مورد استفاده قرار میدهید بستگی دارد. گاهی اوقات صفحات کوچکتر به شدت نیازمند دکمه های اکشن شناور هستند و گاهی نیز به هیچ عنوان نباید از آنها استفاده کرد. همواره تلاش کنید که با در ذهن داشتن کاربر نهایی، انسجام را در طراحی حفظ کنید.

 

https://www.justinmind.com برگرفته از

اینها را هم بخوانید