نقد و بررسی

11
11.1K
Wispi
Wispi

موضوع : ارتباطات

قیمت : رایگان

  • رابط کاربری :
  • کاربرد :
  • قیمت :
امتیاز کاربران:
امتیاز سایـت:

توجه : آخرین ویرایش این نقد و بررسی مربوط به ۱۳۹۴/۱۲/۶ و نسخه 1.2.3.1376 این اپلیکیشن میباشد!

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن Wispi

محبوبترین راه ارتباطی بین مردم سراسر دنیا که در سال های اخیر رواج یافته، استفاده از برنامه های پیام رسان میباشد که نمونه های زیادی از آنها را میشناسیم. هر کدام از این اپلیکیشن ها دارای قابلیت و مزیت های متفاوتی هستند و همین موضوع سبب شده که برخی از آنها بیشتر مورد استقبال قرار بگیرند و حتی بعضی از نمونه های جدید توانستند رقبای قدیمی را کنار بزنند. رقابت در این عرصه همچنان وجود دارد و کمپانی هایی در کشورهای مختلف، اقدام به تولید برنامه های ارتباطی میکنند.

اپلیکیشنی “Wispi” که در ادامه به معرفی آن میپردازیم یکی از همین نمونه ها میباشد. با ما در نقد و بررسی این برنامه اندرویدی همراه شوید.

com.mywispi.wispiapp_1

رابط کاربری :

وقتی که صحبت از عموم مخاطبان در میان باشد، ظاهر یک اپلیکیشن و رابط کاربری آن بسیار اهمیت پیدا میکند. برنامه فوق با نقاط قوتی همچون رنگبندی هماهنگ، آیکن های یکدست و گویا، فونت مناسب و چیدمان مرتب اجزای صفحه، قالب گرافیکی یکپارچه ای داشته و از لحاظ ظاهری در حد مطلوبی قرار دارد. البته باید گفت که چهره “Wispi” از جذابیت های چندانی برخوردار نیست و بهتر بود که از رنگ های زنده تر نیز در محیط این اپلیکیشن اندرویدی استفاده شود تا بیشتر مورد پسند کاربران قرار بگیرد.

اکثر برنامه های پیام رسان، استانداردهای مشابهی را پیاده سازی رابط کاربری رعایت میکنند تا مخاطبان تجربه یکسانی از کار کردن با آنها را داشته باشند. هرچند در “Wispi” مشکل خاصی از لحاظ جابجایی بین قسمت های مختلف و استفاده از امکانات وجود ندارد اما انتظار میرفت تکنیک های اصولی تری برای خلق رابط کاربری آن به کار گرفته شود. علاوه بر این نقص هایی مانند عملکرد نادرست دکمه سخت افزاری بازگشت نیز در اپلیکیشن فوق به چشم میخورد که لمس آن در هر صفحه، سبب خروج از برنامه میگردد.

امتیاز AppReview به این بخش ۴ از ۵ است.

Wispi

کاربرد :

وظیفه این برنامه اندرویدی کاملا مشخص بوده و تنها باید قابلیت های آن را نام ببریم. بعد از ثبت نام با شماره تلفن، دریافت کد فعالسازی و انتخاب نام کاربری، همه چیز برای انتقال پیام های شما مهیا خواهد شد. با رفتن به قسمت مخاطبین، میتوانید فهرست آشنایانی که از “Wispi” استفاده میکنند را مشاهده نمایید و به گفتگو با آنها بپردازید. ادامه مطلب را دنبال کنید تا با سایر بخش های اپلیکیشن فوق نیز آشنا شوید.

در پایین صفحه اصلی “Wispi” چهار آیکن به چشم میخورد که درواقع قسمت بندی های مختلف آن هستند و اولین مورد از سمت راست مربوط به لیست گفتگوهای شما با تفکیک همه افراد و گروه ها میشود. تاریخچه تماس ها، برگه بعدی میباشد و در آن میتوانید فهرست تماس های برقرار شده با دیگران را در دو بخش همه و از دست رفته ها (Missed) ببینید. در هر دو قسمت نام برده امکاناتی از قبیل ابزار جستجو و حذف موارد دلخواه از لیست پیش بینی شده است. بد نیست بدانید که یکی از ویژگی های خوب در این برنامه، امکان برقراری تماس صوتی رایگان میباشد که بدون تردید بسیار مفید واقع میگردد.

یکی از بخش های مهم برنامه فوق، مخاطبین بوده که دارای سه برگه مجزا شامل افراد ملحق شده به “Wispi”، همه و دوستان فیسبوکی میباشد. همانطور که گفتیم این اپلیکیشن بطور خودکار، شماره های ثبت گردیده در خود را پیدا میکند اما برای مشاهده موارد جدید باید صفحه را به پایین بکشید تا لیست مخاطبین بروزرسانی شود. همچنین میتوانید با لمس آیکن کنار ابزار جستجو در سربرگ همین بخش، دوستان خود را با چهار روش پیشنهادی، بر اساس فاصله، جستجوی شماره و یا ارسال پیام بیابید و آنها را به این برنامه دعوت نمایید.

آخرین قسمت اپلیکیشن فوق که آن را از سایر نمونه های پیام رسان متمایز ساخته، شبکه اجتماعی نام دارد. در این قسمت از “Wispi” به محتوای گروه ها و صفحات اجتماعی با موضوعات مختلف دسترسی پیدا خواهید کرد که البته از نوع ویدیویی هستند. شما میتوانید برای این ویدیوها دیدگاه بنویسید، آنها را بپسندید، موضوع دلخواه را دنبال کنید و به علاقه مندی های خود اضافه نمایید. همچنین علاوه بر محتوای ویدیویی، امکان گوش دادن به کانال های رادیویی آنلاین نیز فراهم گردیده که آیکن آن در سربرگ مشخص است.

Wispi

حال بد نیست درباره عملکرد اصلی “Wispi” یا همان انتقال پیام توضیح دهیم و ببینیم که چه قابلیت هایی از این لحاظ وجود دارد. انواع صورتک ها و استیکر ها، ارسال فایل های ویدیویی و صوتی، نمایش مکان شخص پیام دهنده، ارسال صدا و تصویر، مواردی هستند که در دیگر اپلیکیشن های پیام رسان نیز تجربه کار با آنها را داشته اید اما برنامه فوق امکانات جالب تری هم در اختیار شما قرار میدهد. برای مثال میتوانیم به انواع استیکرهای متحرک و صدادار، ارسال موزیک و کلیپ های تصویری موجود در مخزن ابری و امکان ویرایش عکس قبل از فرستادن برای گیرنده اشاره کنیم که ابزارهای مربوط به این قابلیت بسیار متنوع میباشد. با توجه به اینکه نام بردن همه ابزارهای ویرایشی در حوصله این مطلب نمیگنجد، آشنایی با آنها را به شما میسپاریم.

صفحه پروفایل مربوط به هر کابر، فروشگاه استیکرها و تنظیماتی از قبیل تعیین روش های یافتن دوستان، کیفیت ویدیوهای ارسالی پس از فشرده سازی، دریافت اعلان، حالت ویبره، امکان مخفی نمودن آخرین بازدید و انتخاب زبان که فارسی هم در میان آنها وجود دارد، از آخرین موارد مهم و قابل ذکر در “Wispi” هستند. باید گفت که این اپلیکیشن علاوه بر امکانات لازم جهت انجام وظیفه پیام رسانی، قابلیت های اضافه تری نیز دارد که کارایی آن را افزایش داده است. البته در تست های به عمل آمده، نواقص کوچکی هم دیده شد که امیدواریم در نسخه های بعدی برطرف گردد.

با توجه به موارد ذکر شده، AppReview امتیاز ۵ از ۵ را به این بخش اختصاص میدهد.

Wispi

قیمت :

همانند سایر نمونه های مشابه، این اپلیکیشن اندرویدی نیز رایگان است و شما میتوانید بدون صرف هزینه از آن استفاده کنید. با توجه به این موضوع و قابلیت های مفیدی که در بخش های قبل نام بردیم، “Wispi” میتواند به جایگاه خوبی در میان کاربران دست پیدا نموده و به پیام رسان محبوبی تبدیل شود. به همین دلیل، AppReview امتیاز ۵ از ۵ را برای این بخش درنظر میگیرد

پاورقی : برنامه فوق علاوه بر سیستم عامل اندروید، برای iOS نیز منتشر شده و در فروشگاه اپل در دسترس میباشد.

 

نگاهی بر اپلیکیشن Wispi