آسمان نما

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن آسمان نمانسخه 1.8.8

3.5 5 0 1
امتیاز اپریویو
تفکیکی
دریافت برنامه/بازی آسمان نما از بازار سازنده : مجید سلامت

وسعت جهان هستی در ذهن هیچ انسانی نمی گنجد و یکی از اسرارآمیزترین نقاط آن، آسمان میباشد. حتما تا به حال درمورد کهکشان هایی که اطراف کهکشان ما و منظومه شمسی را احاطه کرده اند مطالبی شنیده اید و میدانید با وجود پیشرفت علوم فضایی، هرچند بشر توانسته دورترین نقاط آسمان را کشف کند اما هنوز به انتهای آن دست نیافته است و شاید یکی از دلایل علاقه دانشمندان به دنبال کردن این موضوع، همین باشد.

اگر شما نیز به کاوش در کهکشان ها و آشنایی با آنها علاقه مند هستید، ما را در معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن اندرویدی "آسمان نما" همراهی کنید. آسمان نما

رابط کاربری:

صفحه اصلی این اپلیکیشن با ظاهر سیاه رنگ خود شما را به یاد آسمان شب می اندازد و باید گفت با توجه به موضوع "آسمان نما"، انتظار چنین محیطی هم از آن میرفت. همه منوها و امکانات نیز در همین صفحه قرارگرفته اند و دسترسی به آنها سریع و راحت خواهد بود.

بزرگترین نقطه ضعفی که در این برنامه اندرویدی به چشم میخورد، به کارگیری رنگ تیره در سایر بخش های آن میباشد و بهتر بود برای جلب توجه بیشتر کاربران و جذابیت بیشتر رابط کاربری از رنگ های دیگری نیز استفاده شود. این موضوع سبب یکنواختی بیش از حد در قالب گرافیکی اپلیکیشن فوق شده و ظاهری بیروح به آن بخشیده است.

بیشترین امتیاز این بخش را باید به نقاط قوتی مانند چیدمان مرتب فهرست ها، آیکن های گویا و زیبا، فونت خوانا و نمایش صحیح در حالت افقی و عمودی اختصاص دهیم. دسترسی با سرعت بالا به بخش های مختلف و سهولت استفاده از امکانات "آسمان نما" نیز به این لیست اضافه میشود.

با توجه به اینکه اپلیکیشن فوق، ترجمه فارسی نمونه خارجی آن میباشد، باید گفت اکثر موارد بالا از قبل مهیا بوده و تولیدکنندگان نسبت به طراحی قسمت های افزوده شده کم توجهی کرده اند. به همین دلیل امتیاز AppReview به این بخش، 2.5 از 5 است. آسمان نما

کاربرد:

همانطور که اشاره شد، "آسمان نما" درواقع ترجمه فارسی اپلیکیشن "sky map" گوگل میباشد که البته تغییراتی در آن اعمال شده و بخش های دیگری اضافه گردیده است. جالبترین قسمت برنامه جابجایی در میان کهکشان ها و صورت های فلکی با حرکت دادن تلفن همراه میباشد. در واقع این اپلیکیشن اندرویدی با دریافت مختصات مکان کاربران، اجرام آسمانی بالای سر آنها را به نمایش درمی آورد که میتوان در یک گستره محدود بین آنها حرکت کرد.

البته برای اینکه بتوان به سایر نقاط نیز دسترسی داشت، حالت دیگری که با لمس و حرکت دادن صفحه به اطراف انجام میشود، درنظر گرفته شده است. همه عناصر نیز با رنگ و مشخصات مجزا، قابل تشخیص هستند و نام آنها در کنار هریک به چشم میخورد. این موضوع شاید باعث شلوغی صفحه نمایش شده باشد اما درصورتی که یکبار بر روی آن اشاره کنید منویی در سمت چپ ظاهر میگردد و میتوان نمایش عناصر موجود در صفحه را فیلتر کرد. با اینکار ابزار بزرگنمایی و تغییر حالت حرکت خودکار و دستی نیز نشان داده میشوند.

از دیگر امکانات جانبی برنامه فوق، جستجو در آسمان، سفر در زمان، دید در شب و گالری نجومی هستند که از منوی سمت راست قابل دسترسی میباشند. با انتخاب مورد آخر وارد صفحه ای خواهید شد که تصاویری از سیارات منظومه شمسی، سحابی ها و کهکشان ها در آن قرار گرفته است. با اشاره بر روی هر یک میتوانید سایز بزرگ تصویر را مشاهده کرده و با استفاده از دکمه جستجو در آسمان، محل آن را بیابید.

تا اینجا همه چیز مشابه "sky map" بود و بد نیست قسمت های دیگر "آسمان نما" را نیز نام ببریم. این بخش ها شامل اجرام مسیه، صورت های فلکی و نجوم واژه به همراه توضیحات مربوط به آنها میشود که مطالعه آنها برای علاقه مندان خالی از لطف نخواهد بود. در کنار این موارد بهتر بود امکاناتی نظیر به اشتراک گذاری متن و جستجو در مطالب نیز درنظر گرفته شود.

در پایان باید گفت ترجمه کردن یک اپلیکیشن کار ساده و بدون زحمتی نیست و نباید از مزایایی که این کار برای کاربران دارد چشم پوشی کرد اما به هرحال میتوانستیم شاهد دقت نظر بیشتری برای افزایش کارایی "آسمان نما" باشیم. AppReview امتیاز 4 از 5 را برای این بخش تعیین میکند. آسمان نما

قیمت:

با توجه به توضیحات ارائه شده، بهتر بود این برنامه اندرویدی با قیمت کمتری عرضه شود تا کاربران بیشتری از آن استقبال کنند. در هر صورت، "آسمان نما" مخاطبان خاص خودش را دارد که میبایست رضایت خاطر آنها را جلب کرد. از نظر AppReview، امتیاز 4 از 5 برای این بخش مناسب میباشد.

امتیازات تفکیکی

رابط کاربری
کاربرد
امکانات

اینها را هم بخوانید

به این برنامه چه امتیازی میدهید؟


آسمان نما