آلبوم تولد

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن آلبوم تولدنسخه 2.0.2

امتیاز کاربران
3.5 5 0
امتیاز اپریویو
تفکیکی
 • دسته : سرگرمی
 • قیمت : ۱۵۰۰ تومان
 • حجم : 10.1 مگابایت
 • اندروید مورد نیاز : 2.3 و بالاتر

روابط اجتماعی انسانها با یکدیگر، از بدو ظهور بشر بر روی کره زمین وجود داشته و همواره مورد توجه بوده است. نقطه عطف این روابط را باید در کانون خانواده ها و همبستگی و صمیمیت بین اعضای آن جستجو کرد که گاهی فراتر هم رفته و به جمع اقوام و آشنایان نیز سوق پیدا میکند. برای مثال تبریک روز تولد به یکی از اعضای خانواده یا دوستان، امری مرسوم در تمامی کشورهای دنیا میباشد که باعث محکم تر شدن پیوند بین مردم نیز میشود البته به شرط آنکه سالروز تولد یکدیگر را فراموش نکنند!

"آلبوم تولد" برنامه ای است که در یادآوری این موضوع به شما، مفید واقع میگردد. با ما در معرفی، نقد و بررسی این اپلیکیشن اندرویدی همراه باشید.

آلبوم تولد

رابط کاربری :

با یک نگاه گذرا به چهره اپلیکیشن فوق، میتوان دریافت که در طراحی قالب گرافیکی آن کم دقتی شده است بطوریکه نقطه قوت خاصی برای نام بردن وجود ندارد! علاوه بر این، محیط "آلبوم تولد" هیچگونه مناسبتی با موضوع آن نداشته و هیچگونه خلاقیتی نیز از این لحاظ به چشم نمیخورد. هرچند نکاتی همچون چیدمان مرتب اجزای صفحه در این برنامه اندرویدی مشاهده میشود اما حتی این مورد نیز دارای نقص هایی میباشد و باید گفت که در عمل، هیچ تلاشی برای طراحی ظاهر این برنامه صورت نگرفته است!

"آلبوم تولد" از چند بخش معدود تشکیل شده که جابجایی بین آنها بدون پیچیدگی انجام میپذیرد و استفاده از امکانات نیز راحت بوده و اقشار مختلف کاربران در کار با برنامه فوق مشکلی نخواهند داشت. البته همانند قالب گرافیکی، در پیاده سازی رابط کاربری این اپلیکیشن نیز از تکنیک خاصی استفاده نگردیده و خصوصیات مذکور بطور ذاتی در آن هستند . انتظار میرفت حداقل برای سریعتر کردن جابجایی ها، ترفندهای هوشمندانه ای بکار گرفته شود.

با توجه به موارد نام برده، AppReview امتیاز 1.5 از 5 را به این بخش اختصاص میدهد!

آلبوم تولدکاربرد :

این اپلیکیشن اندرویدی به شما کمک میکند تا یک گالری از عکس دوستان و آشنایان ایجاد کنید که تاریخ تولد آنها نیز بر روی تصاویر درج میشود و بدین ترتیب میتوانید این سالروز مهم را به یاد سپرده و به اعضای خانواده و اقوام خود تبریک بگویید. در ادامه خواهیم دید که "آلبوم تولد" چگونه این کار را انجام میدهد و چه قابلیت هایی دارد.

با اشاره بر روی اولین گزینه در منو، صفحه ای ظاهر میگردد که باید به 5 سوال پاسخ داده شود. پاسخ صحیح به این سوالات، در نهایت به کشف تاریخ تولد فرد منجر شده و "آلبوم تولد" با استفاده از دوربین جلوی تلفن همراه، از چهره کاربر عکس گرفته و این تاریخ را بر روی آن درج میکند. درواقع ایده ساخت برنامه فوق این است که شما میتوانید  بطور غیرمستقیم، از سالروز تولد دوستان خود آگاه شوید! عکس هایی که بدین صورت تهیه میگردند در قسمت آلبوم تصاویر ذخیره خواهند شد تا در موقع نیاز از آنها استفاده کنید. با لمس طولانی هر مورد منویی شامل گزینه های مشاهده، حذف و افزودن به دفترچه تلفن باز میشود.

افزودن تاریخ به تصاویر مورد نظر به صورت دستی، از دیگر امکاناتی میباشد که در "آلبوم تولد" وجود دارد. کافی است عکس را انتخاب نموده و سال، ماه و روز تولد را وارد کنید تا عملیات انجام گردد. بعد از این کار، میتوانید عکس ها را به مخاطبین دفترچه تلفن اضافه نمایید تا با هربار تماس، تاریخ تولد شخص برای شما یادآوری شود! گزینه ای هم جهت حذف تصاویر انتخاب شده برای مخاطبین به چشم میخورد.

وظیفه ای اپلیکیشن فوق بر عهده دارد، جالب به نظر میرسد اما باید گفت که قابلیت های آن کامل نیستند. امکان تعیین فرمت ظاهری برای تاریخ های درج شده روی عکس، اعمال دسته بندی های دلخواه در بخش آلبوم، ابزار مناسب برای انتخاب تاریخ، رفع خطاها در قسمت کشف تاریخ تولد و یا حتی امکانات حرفه ای تری همچون یادآور، کوچکترین قابلیت هایی هستند که انتظار میرفت در "آلبوم تولد" وجود داشته باشد. امیدواریم در آینده علاوه بر ظاهر کاربرپسند و استاندارد، کارایی بیشتری نیز از این برنامه ببینیم که این امر مسلتزم توسعه و ایده پردازی بیشتر در آن میباشد.

AppReview، امتیاز 2.5 از 5 را برای این بخش درنظر میگیرد.

آلبوم تولد

قیمت :

هرچند هزینه ای که برای دریافت این برنامه اندرویدی لازم است، ناچیز به نظر میرسد اما با وجود نواقص نام برده نمیتوانیم آن را معقول و منصفانه بدانیم. بهتر بود "آلبوم تولد" در حال حاضر با قیمت کمتری عرضه گردد تا انتظار مخاطبین از این لحاظ برآورده شود! امتیاز AppReview به این بخش، 4 از 5 است.

نسخه جدید برنامه فوق با دگرگونی های اساسی در ظاهر و امکانات، هم اکنون در دسترس قرار دارد. مهمترین تغییراتی که در محیط و رابط کاربری "آلبوم تولد" شاهد آن هستیم، شامل استفاده از رنگ های زنده و چیدمان منظم تر اجزای صفحه نسبت به نسخه قبلی میگردد. علاوه بر این، به کارگیری تکنیک های اصولی برای روان تر کردن رابط کاربری نیز در نسخه شماره 2.0.2 از این اپلیکیشن اندرویدی، به چشم میخورد. البته با وجود تغییرات مذکور، هنوز نواقصی در قالب گرافیکی دیده میشود که از آن جمله میتوانیم به عدم هماهنگی ظاهری بین آیکن ها و گویایی لازم برای کاربر، تعداد کم رنگ های استفاده شده و عدم استفاده از طرح متناسب با قالب برای دکمه ها اشاره کنیم.

در کل باید گفت که چهره اپلیکیشن فوق، هنوز هم با نمونه های حرفه ای و کاربرپسند فاصله دارد اما با وجود اصلاحات صورت گرفته، AppReview امتیاز بخش رابط کاربری را به 3 از 5 افزایش میدهد.

com.digigene.birthalbum_4

امکان قراردادن قاب برای تصاویر، تعیین اندازه و انتخاب نوع فونت و رنگ آن با استفاده از یک ابزار دقیق و کامل و قابلیت بازگردانی به مقادیر اولیه، از جمله امکاناتی هستند که در بخش تنظیمات "آلبوم تولد" گنجانده شده اند. علاوه بر این هنگام درج تاریخ تولد بر روی عکس، میتوانید محل قرارگیری آن را تغییر دهید و یا اندازه، رنگ و نوع قلم فونت را به صورت دلخواه درآورید. وجود قابلیت های نام برده، کارایی این برنامه اندرویدی را نسبت به قبل بیشتر کرده است اما نقص هایی نیز در این میان وجود دارد.

عدم قرارگیری تصویر در محل درست بطوریکه قاب دور آن مزاحم دید کامل و پنهان شدن چهره شخص نباشد، بزرگترین نقص اپلیکیشن فوق میباشد که کارایی آن را به شدت تحت تاثیر منفی قرار میدهد! البته این موضوع ممکن است برای برخی از طرح های قاب اتفاق بیفتد اما به هرحال باید برطرف گردد. همچنین انتظار میرود پیاده سازی صفحه درج بر روی عکس، به صورت هوشمندانه تر انجام پذیرد. رفع برخی خطاها از جمله حدس تاریخ تولد بطور صحیح، از دیگر تغییرات قابل ذکر در "آلبوم تولد" میباشد.

com.digigene.birthalbum_5

مواردی که توسط AppReview به آنها اشاره شد،  افزایش امتیاز بخش کاربرد به 3.5 از 5 را به همراه دارد.

امتیازات تفکیکی

رابط کاربری
کاربرد
امکانات

اینها را هم بخوانید

به این برنامه چه امتیازی میدهید؟


نظرات کاربران

 1. avatar
  تن ناز 4
  بررسی جالبی بود، اما یه مقدار بی انصافی کردین. همه چی رو سر ظاهر بدش خراب کردین!!!

  به این نظر پاسخ دهید
 2. avatar
  سمیه طبرستانی
  رنامه بیشتر از اینکه جنبه سرگرمی داشته باشه کاربردیه !!! من همیشه برای پیدا کردن اینکه کدوم دوستام تاریخ تولدشون تو یه ماه خاصه مشکل داشتم که با این برنامه خیلی راحت شدم. البته جا واسه کار بیشتر داره اما من راضیم.

  به این نظر پاسخ دهید
آلبوم تولد