حافظ نامه

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن حافظ نامهنسخه 1.5

4.5 5 0
امتیاز اپریویو
تفکیکی
  • دسته : کتاب‌ها و منابع
  • قیمت : ۱۴۹۹ تومان
  • حجم : 3.2 مگابایت
  • اندروید مورد نیاز : 2.2 و بالاتر
سازنده : پدرام ویسی

در دنیا هیچ پارسی زبانی وجود ندارد که حافظ شیرازی را نشناسد و یا حتی یکبار هم که شده به اشعار او تفال نزده باشد. بدون تردید شما نیز تابه حال ابیاتی از سروده های این شاعر بزرگ را مطالعه کرده اید. افراد علاقه مند به ادبیات، بیش از هر کس دیگری به این کار مبادرت ورزیده و از خواندن شعر لذت میبرند.

در ادامه اپلیکیشنی را معرفی میکنیم که تمامی اشعار حافظ را گردآوری کرده است. با نقد و بررسی برنامه اندرویدی "حافظ نامه" همراه ما باشید.

حافظ نامه

رابط کاربری:

سرعت جابجایی بین بخش های مختلف این برنامه، درحد مطلوبی بوده و استانداردهای لازم از لحاظ ایجاد یک رابط کاربری روان با استفاده راحت و بدون دردسر از امکانات موجود، رعایت گردیده است. "حافظ نامه" از این بابت امتیاز خوبی میگیرد و جزونمونه های بدون نقص به شمار می آید.

دیگر نقاط قوت قابل ذکر برای این اپلیکیشن اندرویدی شامل رنگ بندی هماهنگ، آیکن های گویا، چیدمان مرتب عناصر صفحه، فونت مناسب با قابلیت تعویض نوع و تغییر سایز و نمایش صحیح در حالت افقی و عمودی میشود. هرچند برای جذابیت بیشتر قالب گرافیکی برنامه فوق، کمی هم از تذهیب و افکت ها و انیمیشن های تصویری استفاده شده است اما بازهم میتوانستیم شاهد محیط شیک تری باشیم. عدم به کارگیری رنگ های زنده تر، یکی از کمبودهای "حافظ نامه" میباشد که البته زیاد هم به چشم نمی آید و درکل با ظاهر کاربرپسندی روبرو هستیم.

جمع بندی موارد ذکر شده، امتیاز 4 از 5 را توسط AppReview برای این بخش به همراه دارد.

حافظ نامه

کاربرد:

محتوای کامل "حافظ نامه"، اولین نکته مهمی است که باید به آن اشاره کنیم. بخش بندی همه سروده های حافظ شیرازی در فهرست این برنامه اندرویدی، بزرگترین نقطه قوت آن میباشد و با ورود به هربخش لیست شعرها به نمایش درمی آید. وجود امکاناتی مانند ابزار جستجوی پیشرفته و یا پرش به اشعاری که با حروف الفبای خاصی آغاز میشوند، دسترسی به شعر موردنظر را برای کاربران سریع تر و آسان تر میکند.

از دیگر امکانات جانبی "حافظ نامه"، میتوانیم قابلیت افزودن به علاقه مندی ها و مشخص کردن اشعار مطالعه شده را نام ببریم. برای قابلیت های فوق، قسمت های جداگانه ای درنظر گرفته شده و یکی از نکات مثبت در رابطه با آنها، بخش بندی نمودن موارد انتخاب شده طبق فهرست اصلی برنامه میباشد. برای مثال هنگامی که یکی از غزلیات حافظ را به عنوان برگزیده انتخاب نمایید، میتوانید از قسمت برگزیده ها و بخش غزلیات به آن دسترسی داشته باشید.

امکان انتخاب متن شعرها به صورت تک بیتی یا همه ابیات و سپس به اشتراک گذاری با برنامه های مربوطه و یا ارسال آنها با پیام رسان و همچنین قابلیت جالب تصویر برداری از ابیات و به اشتراک گذاری آنها در شبکه های اجتماعی، از آخرین امکانات قابل ذکر برای اپلیکیشن فوق هستند. البته قابلیت عکس گرفتن، فقط برای تک بیت ها وجود دارد و نه برای کل شعر. به منظور انتخاب کل متن یک شعر نیز، میبایست اشاره طولانی بر روی صفحه داشته باشید.

درپایان بد نیست درباره دیگر قسمت های "حافظ نامه" نیز توضیحاتی بدهیم. قبل از هر چیز میبایست به امکان دانلود فایل صوتی اشعار با صدای دکتر موسوی گرمارودی اشاره کنیم که البته فقط برای بخش غزلیات در دسترس قرار دارد. امکانات مناسبی هم برای پخش فایل صوتی و ذخیره یا حذف آن درنظر گرفته شده است. مورد دیگر، نمایش تصادفی یکی از غزل های حافظ، در هربار بازکردن برنامه میباشد که میتوان از بخش تنظیمات آن را غیر فعال کرد. شما علاقه مندان به فال گرفتن هم میتوانید از قسمت فال حافظ در برنامه فوق استفاده نمایید اما فراموش نکنید که تفسیری در کار نبوده و باید با مفهوم شعر آشنایی داشته باشید.

با توجه به موارد اشاره شده، AppReview امتیاز 4.5 از 5 را به این بخش اختصاص میدهد.

حافظ نامه

قیمت:

هزینه ای که میبایست در قبال دریافت این اپلیکیشن اندرویدی پرداخت کنید، بسیار کمتر از خرید یک جلد کتاب مشابه میباشد. از این گذشته، "حافظ نامه" امکانات و قابلیت های مناسبی درخود دارد که استفاده از آن را لذت بخش میکند.

امتیاز AppReview به این بخش، 5 از 5 است.

امتیازات تفکیکی

رابط کاربری
کاربرد
امکانات

اینها را هم بخوانید

به این برنامه چه امتیازی میدهید؟


حافظ نامه