خطاطی

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن خطاطینسخه 2.0.3

4 5 0 1
امتیاز اپریویو
تفکیکی
  • دسته : کاربردی
  • قیمت : ۵۰۰۰ تومان
  • حجم : 5.4 مگابایت
دریافت برنامه/بازی خطاطی از بازار سازنده : شلمرود

اولین جوامع بشری برای ارتباط با یکدیگر، اقدام به اختراع خطوط نوشتاری مختلف نمودند که به تدریج پیشرفته تر شد و جای خود را به حروف الفبا داد. زبان فارسی نیز به همین شکل تکامل یافت و هرچند نوشتار آن از یک قانون واحد تبعیت میکند اما همانند دیگر زبان ها دارای اشکال متنوعی میباشد. این موضوع باعث پیدایش هنر خطاطی گردید و علاوه بر فونت های معروفی که در این رابطه میشناسیم، انواع دیگری نیز پدید آمدند که از آنها در طراحی های گرافیکی و در زمینه های مختلف استفاده میشود. اگر تمایل دارید از تعداد بسیار زیاد این فونت ها برای نوشتن متن های خود استفاده کنید، اپلیکیشن "خطاطی" ابزار مناسبی میباشد. با ما در معرفی، نقد و بررسی این برنامه اندرویدی همراه باشید. خطاطی

رابط کاربری:

تمامی امکانات اصلی برنامه فوق، در یک صفحه قرار داده شده اند تا کاربران بتوانند به راحتی از آن استفاده نمایند. نقاط قوتی که در محیط این اپلیکیشن اندرویدی به چشم میخورند عبارتند از:

چیدمان مرتب عناصر صفحه

رنگ بندی هماهنگ

فونت مناسب و خوانا

دسترسی سریع و بدون پیچیدگی به امکانات

با وجود نکات مثبتی که به آن اشاره شد، "خطاطی" نقاط ضعفی نیز دارد که انتظار میرفت دقت نظر بیشتری بر روی آنها اعمال گردد. در رابطه میتوانیم موارد زیر را نام ببریم:

رنگ بندی بی روح و بدون هرگونه جذابیت

عدم استفاده از آیکن های گویا به جای دکمه ها

عدم وجود منو و قراردادن گزینه های لازم در آن درواقع باید گفت، رابط کاربری "خطاطی" فاصله زیادی از یک نمونه حرفه ای دارد و امیدواریم در آینده شاهد پیاده سازی هوشمندانه تری برای آن باشیم. با توجه به این موضوع، AppReview امتیاز 2.5 از 5 را برای این بخش درنظر میگیرد. خطاطی

کاربرد:

در ابتدا باید دید که وظیفه این برنامه اندرویدی چیست و چه کارایی برای کاربران خواهد داشت. "خطاطی" تعداد زیادی از فونت های معروف و زیبای فارسی را برای شما فراهم آورده است تا با استفاده از آنها متن های دلخواه خود را نوشته و آنها را به یک تصویر تبدیل کنید. بعد از این کار میتوانید تصویر موردنظر را برای دوستان ارسال نمایید و فراموش نکنید که برای انجام عملیات مذکور، نیاز به اینترنت خواهید داشت.

در نگاه اول، عملکرد "خطاطی" بسیار ساده و بدون کارایی خاصی به نظر میرسد اما خیلی از افراد هستند که تمایل دارند یک قطعه ادبی را با فونت زیبا و چشمگیر و به مناسبت های گوناگون، برای مخاطبان خود ارسال کنند. همانطور که میدانید، در برنامه هایی که به منظور ارسال متن مورد استفاده قرار میگیرند، از هیچ فونتی پشتیبانی نمیشود و بنابراین تنها راه، تبدیل نوشته به تصویر میباشد!

حال اجازه دهید تا به امکانات اپلیکیشن فوق اشاره کنیم که عبارتند از:

وجود بیش از 500 فونت مختلف

امکان تغییر رنگ متن به حدود 20 رنگ متفاوت

قابلیت تغییر اندازه فونت

امکان انتخاب فرمت دلخواه برای تصویر(jpeg با پس زمینه سفید و png بدون پس زمینه)

تعیین چینش متن به سه حالت ممکن (چپ، راست و وسط چین)

به اشتراک گذاری تصویر با دیگران

ذخیره تصویر در حافظه تلفن همراه

با وجود قابلیت های ذکر شده، به نظر میرسد که "خطاطی" وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهد اما رفع کمبودهایی که در زیر آنها را نام برده ایم، میتوانست به افزایش کارایی آن کمک کند. این کمبودها شامل موارد زیر میشود:

ابزار جستجو برای دسترسی سریع تر به فونت ها

افزودن به علاقه مندی ها برای استفاده مجدد

پس زمینه های متنوع به منظور تامین سلیقه های مختلف

در پایان باید گفت که "خطاطی" ایده جالبی است اما نیاز به توسعه و پیشرفت بیشتری دارد. امتیاز AppReview به این بخش، 3.5 از 5 است. خطاطی

قیمت:

با توجه به نکاتی که عنوان شد، این اپلیکیشن اندرویدی مخاطبان خاصی خواهد داشت و به همین دلیل انتظار میرفت تا برای فراهم کردن رضایت خاطر آنها، قیمت کمتری برای "خطاطی" درنظر گرفته شود. از این رو، AppReview امتیاز 4 از 5 را به این بخش اختصاص میدهد.

پاورقی: برای استفاده از خدمات برنامه فوق، میتوانید از طریق این لینک به وبسایت آن مراجعه کنید.

اپلیکیشن "خطاطی" با ظاهر جدید و در نسخه شماره 2.0.3، هم اکنون منتشر شده است که در ادامه تغییرات آن را ذکر میکنیم. همانطور که اشاره شد، محیط این برنامه اندرویدی کاملا دگرگون گردیده و نسبت به قبل جذابیت بیشتری دارد. به کارگیری پس زمینه متناسب با موضوع و استفاده از رنگ های زنده، چهره اپلیکیشن فوق را از حالت بی روح بیرون آورده و بدین ترتیب میتواند انتظار کاربران را برآورده کند. خطاطی

علاوه بر این نکات مثبت، از لحاظ پیاده سازی رابط کاربری نیز شاهد رعایت اصول و قواعد لازم در نسخه جدید "خطاطی" هستیم. قرار دادن گزینه های پایین صفحه در یک منوی جداگانه، اقدام خوبی برای نزدیکتر کردن این اپلیکیشن اندرویدی به استانداردهای حرفه ای میباشد هرچند، بهتر بود دقت نظر بیشتری از این لحاظ صورت گیرد.

با توجه به موارد ذکر شده، AppReview امتیاز بخش مربوطه را به 4 از 5 تغییر میدهد.

خطاطی

آخرین تغییر برنامه فوق، مربوط به افزوده شدن ابزار جستجو میشود. با وجود این ابزار، میتوان فونت دلخواه را به سرعت در میان تعداد زیاد آنها یافت و از آن استفاده نمود. همچنین تعداد دیگری رنگ برای فونت ها و پس زمینه های متن اضافه شده است تا سلیقه های بیشتری از این بابت تامین گردد.

تغییرات اشاره شده، افزایش امتیاز به 4 از 5 توسط AppReview را در بخش کاربرد به همراه دارد.  

امتیازات تفکیکی

رابط کاربری
کاربرد
امکانات

اینها را هم بخوانید

به این برنامه چه امتیازی میدهید؟


خطاطی