حافظ

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن دیوان صوتی حافظنسخه 1.1.0

3.67 5 0
امتیاز اپریویو
تفکیکی
سازنده : رضا . ر

 

گاهی پیش می آید که هر یک از ما به خواندن یا شنیدن چند بیت شعر علاقه نشان دهیم و اگر هم جزو علاقه مندان به شعر و ادبیات باشیم زندگی بدون آن برایمان مشکل خواهد شد! یکی از شاعران بزرگی که شاید بیشتر از بقیه شاعران به آن توجه میشود "حافظ شیرازی" است، هم به خاطر غزلیات محسور کننده اش و هم به این خاطر که خیلی از مردم به فال حافظ اعتقاد عجیبی دارند. علاوه بر همه اینها در برخی مناسبت ها مثل لحظه تحویل سال یا شب یلدا نیز خواندن چند بیت از دیوان حافظ خالی از لطف نیست.

در ادامه اپلیکیشنی اندرویدی را بررسی میکنیم که با استفاده از آن میتوانید دیوان حافظ را هم مطالعه کنید و هم به آن گوش فرا دهید. "دیوان حافظ صوتی"، نام این برنامه است.

دیوان صوتی حافظ

رابط کاربری:

برخی از نسخه های چاپی دیوان حافظ شکل و شمایل سنتی و زیبایی دارند برا مثال برگه های کتاب به شکل و رنگ پاپیروس طراحی شده اند. در گرافیک "دیوان صوتی حافظ" نیز از همین تکنیک استفاده شده و زیبایی خاصی به آن بخشیده است. پس زمینه های زیبا به رنگ کرم – قهوه ای، همراه با نقش و نگار حاشیه ها و آیتم های زیبای منو، حال و هوای یک دیوان حافظ مرغوب را در ذهن کاربر تداعی میکند. در مورد دسترسی کاربر به امکانات برنامه نیز مشکلی در این رابط کاربری دیده نمیشود اما مواردی هستند که از امتیاز این بخش کم میکنند. برای مثال در بخش نمایش غزل در حالت فونت نستعلیق که البته تصویری کپی شده از جای دیگر میباشد، کیفیت تصویر پایین است و درهنگام بزرگنمایی متن قابل خواندن نخواهد بود. حتی در جداسازی تصویر از منبع آن نیز کم دقتی شده بطوریکه ضایعاتی سفیدرنگ در بین متن به چشم میخورد. در حالت نمایش دیگر نیز که به صورت فونت دستگاه موبایل میباشد، درهم فرورفتگی متن، در هنگام مطالعه باعث آزار چشم کاربر میشود و قابلیت بزرگنمایی نیز ندارد. با توجه به مواردی که ذکر شد، از نظر AppReview امتیاز 3 از 5 اختصاص می یابد.

دیوان صوتی حافظ

کاربرد:

باید خدمت شما علاقه مندان به شعر عرض کنم نزدیک به 500 غزل از حافظ شیرازی در "دیوان صوتی حافظ" قابل دسترس میباشد و میتوانید از خواندن آنها لذت ببرید. همانطور که از نام این اپلیکیشن اندرویدی پیداست علاوه برخواندن غزلیات، میتوانید به آنها گوش دهید. البته این قابلیت منوط به اتصال شما به اینترنت میشود و کاملا طبیعی است چون اگر فایلهای صوتی همراه برنامه عرضه میشد حجم آن بسیار بالا میرفت. برای شنیدن هرغزل کافی است بر روی دکمه اجرا در بالای ان اشاره کنید تا برنامه فایل مربوطه را از سرور دریافت کند. این فایل از این پس در حافظه گوشی ذخیره میشود و دیگر احتیاجی به دانلود نخواهد داشت. از دیگر بخش های مفید برنامه میتوان به درباره حافظ و فال حافظ اشاره کرد که در قسمت فال  پس ازنیت و اشاره به صفحه، نتیجه به شما نشان داده میشود و میتوانید تعبیر آن رانیز ببینید. کمبود های این برنامه را میتوان در نبود امکان انتخاب و به اشتراک گذاری متن و اینکه پس از دانلود هر غزل صوتی شماره غزل مربوطه مشخص نمیگردد، مشاهده کرد. AppReview امتیاز این بخش را 4 از 5 تعیین میکند.

دیوان صوتی حافظ

قیمت:

مسلما هزینه خرید یک نسخه نفیس یا حتی یک نسخه معمولی دیوان حافظ از خرید برنامه "دیوان صوتی حافظ" بیشتر خواهد شد اما قیمت این برنامه اندرویدی میتوانست کمتر باشد. امتیاز AppReview دراین بخش 4 از 5 خواهد بود.

شما چقدر به اشعار حافظ علاقه مندید؟ آیا تمایل به گرفتن فال حافظ با این برنامه را دارید؟

 

امتیازات تفکیکی

رابط کاربری
کاربرد
امکانات

اینها را هم بخوانید

به این برنامه چه امتیازی میدهید؟


نظرات کاربران

  1. avatar
    محمود
    صداها دانلود نیشود در دیوان صوتی حافظ

    به این نظر پاسخ دهید
دیوان صوتی حافظ