دیکشنری واژه ها

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن دیکشنری واژه هانسخه 1.2.1

4.33 5 0 1
امتیاز اپریویو
تفکیکی
دریافت برنامه/بازی دیکشنری واژه ها از بازار سازنده : بیت هشتم

فراگیری چند زبان مختلف و به خصوص زبان های بین المللی، میتواند فواید بسیاری برای ما داشته باشد. در این میان زبان انگلیسی از جایگاه ویژه ای در بین مردم همه کشورهای دنیا برخوردار گشته و بدون آن، برقراری ارتباط میان ملل مختلف تقریبا غیر ممکن خواهد بود. یکی از دلایلی که ما را ملزم به یادگیری انگلیسی میکند، استفاده از منابع علمی و کتب نوشته شده به این زبان میباشد. البته استفاده از دیکشنری ها نیز راه دیگری برای ترجمه متون انگلیسی است.

اپلیکیشن "دیکشنری واژه ها" در این زمینه کمک فراوانی به شما خواهد کرد. با ما همراه شوید تا این برنامه اندرویدی را معرفی، نقد و بررسی کنیم. دیکشنری واژه ها

رابط کاربری:

نقاط قوتی که در ظاهر برنامه فوق به چشم میخورد شامل رنگ بندی هماهنگ و ساده، فونت مناسب، آیکن های گویا و عملکرد صحیح در نمای افقی و عمودی میشود. چیدمان مرتب عناصر را نیز باید به این لیست اضافه کنیم. درکنار این موارد مثبت، انتظار میرفت دقت نظر بیشتری در انتخاب رنگ ها صرف گردیده و با به کارگیری رنگ های زنده، محیط "دیکشنری واژه ها" جذابتر شود. این موضوع به خصوص برای سربرگ برنامه و فهرست برگه ها بیشتر صادق است چرا که دید کافی نداشته و به صورت شفاف میباشد.

این اپلیکیشن اندرویدی از لحاظ سرعت دسترسی به همه قسمت ها، درحد مطلوبی قرار دارد و استفاده از امکانات متنوع آن، نسبتا راحت و بدون دردسر انجام میپذیرد. البته مطالعه راهنمای برنامه کمک زیادی به شما میکند تا نحوه کار با آن را بطور کامل بیاموزید.

امتیاز AppReview به این بخش، 3.5 از 5 است. دیکشنری واژه ها

کاربرد:

"دیکشنری واژه ها" هم وظیفه ترجمه متون و کلمات را برعهده دارد و هم امکانات ساده ای جهت یادگیری آنها در اختیار کاربران قرار میدهد. یکی از نکات مثبت این برنامه اندرویدی، امکان اضافه نمودن بیش از 60 دیکشنری و مرجع مختلف به آن میباشد که نه تنها زبان انگلیسی، بلکه فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، آلمانی، هلندی، ترکی و عربی را نیز شامل میشود. همچنین فرهنگ معین و دهخدا نیز در لیست منابع اپلیکیشن فوق به چشم میخورد و علاوه بر آن میتوانید از مراجع و فرهنگ واژگان تخصصی در زمینه هایی مانند حسابداری، کامپیوتر، اصطلاحات عامیانه، جملات پرکاربرد در سفر و غیره نیز استفاده کنید. البته فراموش نکنید که به منظور استفاده از موارد ذکر شده، میبایست آنها را دانلود نمایید.

هنگامی که برای اولین بار برنامه را باز میکنید، با یک تصویر پس زمینه روبرو خواهید شد و یکی از قابلیت های جالب "دیکشنری واژه ها" در همین جا ظاهر میگردد. این اپلیکیشن هر روز شما را با یک کلمه جدید آشنا نموده که مربوط به همان تصویر میشود. حال با اشاره بر روی دکمه پایین و سمت چپ میتوانید لغت مرتبط با عکس را مشاهده کرده و چند جمله مثالی را در رابطه با آن مطالعه کنید. همچنین دکمه ای در سمت راست قرار گرفته که با لمس انگشتان شما، توضیحات خوبی در مورد تصویر پس زمینه ارائه میدهد. لازم به ذکر است تصاویر، از مجله نشنال جئوگرافیک گرفته شده اند  که در نوع خود قابل توجه میباشد.

حال اجازه دهید به اصل مطلب بپردازیم و امکاناتی که "دیکشنری واژه ها" به منظور امر ترجمه در اختیار کاربران قرار میدهد را نام ببریم. همانطور که اشاره شد، امکان افزودن دیکشنری های مختلف به این برنامه وجود دارد بنابراین وجود قابلیتی برای انتخاب آنها بدیهی است و درکنار فیلد جستجو قرار دارد. یکی از نقاط قوت اپلیکیشن فوق، ابزار جستجوی آن میباشد که در هنگام تایپ، کلمات پیشنهادی را به نمایش در می آورد و بدین ترتیب جای نگرانی از بابت املای واژگان نیست. پس از اینکه جستجو به اتمام رسید باید روی سطر موردنظر اشاره نمایید تا ترجمه کلمه را ببینید. در این صفحه امکاناتی برای شنیدن تلفظ و همچنین افزودن به علاقه مندی ها و جعبه لایتنر فراهم شده است.

در ابتدای مطلب گفتیم که "دیکشنری واژه ها" امکانات آموزشی ساده ای در خود دارد که همان جعبه لایتنر میباشد. این قابلیت در یادگیری و به خاطرسپاری ترجمه لغات بسیار مفید بوده یکی از نکات مثبت برنامه فوق به شمار می آید.

امکان ترجمه بیرون از برنامه، یکی دیگر از قابلیت های این اپلیکیشن است. بدین وسیله میتوانید در هر متنی با کپی کردن کلمات آن در حافظه موقت، ترجمه آنها را در پنجره شناور یا قسمت نوتیفیکیشن ها مشاهده کنید. همچنین در این اپلیکیشن اندرویدی، امکان ترجمه جملات نیز درنظر گرفته شده که در یک بخش جداگانه و توسط سرویس ترجمه گوگل انجام میپذیرد.

درپایان بد نیست به جالبترین قابلیت "دیکشنری واژه ها" اشاره ای داشته باشیم. این قابلیت را تحت عنوان تشخیص متن (OCR) میشناسیم و به این صورت عمل میکند که شما باید از متن موردنظر خود عکس بگیرید و یکی از حالت های ترجمه کلمه به کلمه یا ترجمه کلی را انتخاب نمایید. در اینجا هم عملیات بر عهده گوگل میباشد و بنابراین نیاز به اینترنت خواهید داشت. پیشنهاد میکنیم راهنمای برنامه را حتما مطالعه کنید تا نهایت استفاده از آن را ببرید. در بخش تنظیمات نیز راهنمایی های کاملی در مورد هر گزینه آمده است.

هرچند همه چیز کامل به نظر میرسد اما کمبودهایی جزئی در برنامه فوق به چشم میخورد. یکی از آنها، عدم امکان افزودن به علاقه مندی ها (کلمات منتخب) برای لغاتی میباشد که معنی آنها توسط قابلیت ترجمه بیرون از برنامه استخراج شده است. همچنین نمایش تاریخچه ترجمه ها و دربرداشتن دیکشنری های فارسی به آلمانی، فرانسوی، عربی و غیره، میتوانست کارایی "دیکشنری واژه ها" را بیشتر کند.

 AppReview با جمع بندی همه موارد فوق، امتیاز 4.5 از 5 را برای این بخش درنظر میگیرد. دیکشنری واژه ها

قیمت: هزینه ای که در قبال دریافت "دیکشنری واژه ها" و این همه قابلیت خواهید پرداخت، بسیار ناچیز میباشد. البته این برنامه اندرویدی هم اکنون با تخفیف 75 درصدی به فروش میرسد اما AppReview بدون درنظر گرفتن این تخفیف هم امتیاز 5 از 5 را به این بخش اختصاص میدهد.

امتیازات تفکیکی

رابط کاربری
کاربرد
امکانات

اینها را هم بخوانید

به این برنامه چه امتیازی میدهید؟


نظرات کاربران

 1. avatar
  حمید
  در قسمت دانلود دیکشنری ها یک پکیج صدا دارد به نام English Sound Pack که 286 مگابایت است به نظرم دکوره چون اصلا دانلود نمیشه گذشته از این ایراد دیکشنری خوبیه

  به این نظر پاسخ دهید
 2. avatar
  علیرضا
  برنامه اش خوبه ولی قسمت دانلودش خصوصا تلفظ ها مشکل داری و اصلا کسی جوابگو نیست من حدودا یک ساله دارم ولی تغییری نکرده

  به این نظر پاسخ دهید
 3. avatar
  مهدی
  قسمت دانلودش مشکل داره.1393/6/24 :-(

  به این نظر پاسخ دهید
دیکشنری واژه ها