دیکشنری کلمه

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن دیکشنری کلمهنسخه 1.4.2

3.67 5 0 1
امتیاز اپریویو
تفکیکی

  نیاز انکارنشدنی ما به ترجمه کلمات زبان های بیگانه باعث شده تا اپلیکیشن های متنوعی در این خصوص تولید شوند. بدون تردید این ضرورت برای خیلی از شما اتفاق افتاده که معنی یک واژه انگلیسی یا هر زبان دیگری را بدانید. در ادامه برنامه اندرویدی "دیکشنری کلمه" را معرفی میکنیم که دستیار خوبی در این زمینه است. با ما همراه باشید تا این اپلیکیشن اندرویدی را نقد و بررسی کنیم. دیکشنری کلمه

رابط کاربری:

این اپلیکیشن از سرعت نسبتا خوبی برای دسترسی به ترجمه واژگان برخوردار است و بعد از کمی کار با آن میتوان نحوه صحیح استفاده از دیکشنری ها را فرا گرفت. هرچند "دیکشنری کلمه" در این رابطه نقص چندانی ندارد اما بهتر بود به روش هوشمندانه تری پیاده سازی شده و یا حتی راهنمایی برای کاربران درنظر گرفته شود.

برنامه اندرویدی فوق، میتوانست از لحاظ ظاهری نقاط قوتی شامل، چیدمان مرتب فهرست ها، فونت مناسب با قابلیت تغییر سایز، رنگ بندی هماهنگ و عملکرد صحیح در نمای افقی و عمودی را دارا میباشد. مورد آخر به صورت خلاقانه ای طراحی شده و اگر تلفن همراه خود را در حالت افقی قرار دهید، صفحه برنامه به دو قسمت تقسیم میشود که در یکی معنی کلمات و در دیگری لیست لغات به نمایش در می آید.

اگر در کنار موارد بالا دقت بیشتری در انتخاب آیکون ها و رنگ های به کار رفته صورت میگرفت، میتوانستیم شاهد جذابیت بیشتری در محیط "دیکشنری کلمه" باشیم.

AppReview با درنظر گرفتن نکات اشاره شده، امتیاز 3 از 5 را به این بخش اختصاص میدهد. دیکشنری کلمه

کاربرد:

هنگامی که این اپلیکیشن اندرویدی را دریافت میکنید، چیزی برای نمایش دادن وجود ندارد و میبایست دیکشنری های مورد نظر خود را از بخش "دانلود فایل ها" دریافت نمایید. در بخش ذکر شده چند فایل با حجم متفاوت قرار داده شده که میتوانید آنها را از دو سرور موجود، دانلود کنید.

دانلود دیکشنری ها با اختیار کاربران، ایده خوبی است و بدین ترتیب حجم اولیه برنامه زیاد نمیشود. البته تعداد کلماتی که در دسترس قرار میگیرد، به این بستگی دارد که کدام فایل را برای دانلود انتخاب کنید. مسلما کارایی بیشتر "دیکشنری کلمه" با دریافت همه فایل های موجود (دیکشنری ها، تلفظ ها و ...) محقق خواهد شد.

پخش تلفظ کلمات و همچنین نمایش عکسهای مرتبط با هر واژه، کمک خوبی به یادگیری بیشتر میکند. این ترفندی است که تولیدکنندگان اپلیکیشن فوق به منظور کارایی هر چه بیشتر آن، به کار بسته اند هر چند تلفظ و تصویر برای همه لغات موجود نیست و در خیلی از موارد عکس ها با کلمه انتخاب شده ارتباطی ندارند! برای استفاده از این امکانات میبایست فایل های مرتبط با آن را دریافت کنید که دارای حجم نسبتا زیادی هستند. تشخیص فایل های دانلود شده از بقیه و قابلیت انصراف از ادامه دانلود نیز در این برنامه پیش بینی شده اند.

به غیر از ترجمه انگلیسی به فارسی، دیکشنری عربی به فارسی و بالعکس این دو و همچنین فرهنگ لغات معین نیز در "دیکشنری کلمه" گنجانده شده اند. البته تعداد کلمات عربی، به هیچ وجه با انگلیسی قابل مقایسه نمیباشد اما به هر حال میتواند سودمند واقع شود.

امکاناتی جانبی این اپلیکیشن اندرویدی شامل تغییر دیکشنری در هنگام تعویض زبان صفحه کلید، اجرای دیکشنری با انتخاب یک کلمه و کپی کردن آن در حافظه و امکان انتقال فایل های دریافت شده به پوشه های دیگر میشود. تمامی این موارد را میتوانید در قسمت تنظیمات تعیین کنید.

تغییر دیکشنری های مورد استفاده برای ترجمه نیز هم از بخش تنظیمات امکان پذیر میباشد و هم با اشاره بر روی آیکنی که در سمت راست ابزار جستجو قرار گرفته میسر میشود.

عملکرد ابزار جستجوی برنامه نیز بر پایه تایپ حروف میباشد (جستجوی افزایشی) و برای مثال تا هنگامی که حرف b را وارد نکنید، سری کلمات مرتبط با آن نشان داده نخواهند شد. این موضوع برای حروف دوم، سوم و... لغات نیز صادق است. این قابلیت هم میتواند مفید باشد و هم باعث سردرگمی کاربران شود اما با وجود تعداد بسیار زیاد واژه ها، فایده آن بیشتر به چشم می آید.

در پایان باید گفت، "دیکشنری کلمه" امکانات جانبی و قابلیت های سودمندی دارد اما سازماندهی و پیاده سازی این امکانات با دقت کمی انجام گرفته است و برخی برنامه های رقیب از این لحاظ جلوتر هستند. امتیاز AppReview به این بخش 3.5 از 5 میباشد. دیکشنری کلمه

قیمت:

با وجود موارد اشاره شده در دو بخش قبل، میتوانستیم شاهد قیمت کمتری برای این برنامه اندرویدی باشیم تا در ابتدا رضایت مخاطبان بیشتر جلب گردد و سپس با بهینه تر شدن "دیکشنری کلمه" در نسخه های بعدی، بهای آن نیز افزایش یابد. البته این نکته را هم نباید فراموش کنیم که وجود یک دیکشنری در تلفن همراه ما با این تعداد کلمه، ارزشمند خواهد بود و بنابراین این قیمت، زیاد هم به نظر نمیرسد!

امتیازی که AppReview برای این بخش درنظر میگیرد، 4.5 از 5 است.

امتیازات تفکیکی

رابط کاربری
کاربرد
امکانات

اینها را هم بخوانید

به این برنامه چه امتیازی میدهید؟


دیکشنری کلمه