نقد و بررسی

18
5K
شربوک
شربوک

موضوع : کتاب ها و مراجع

قیمت : رایگان

  • رابط کاربری:
  • کاربرد:
  • قیمت:
امتیاز کاربران:
امتیاز سایـت:

توجه : آخرین ویرایش این نقد و بررسی مربوط به ۱۳۹۲/۵/۳۰ و نسخه 5.2.9 این اپلیکیشن میباشد!

سایر موارد :

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن شربوک

در خیلی از مواقع مطالعه کتابهای گوناگون به دلیل مختلفی مثل عدم دسترسی، قیمت زیاد وغیره امکان پذیر نمیباشد. این روزها با وجود کتابهای اکترونیکی و گوشی های هوشمند، رویای داشتن یک کتابخانه دیجیتال با تعداد بسیار زیادی کتاب، به حقیقت پیوسته است.

اگر علاقه مند به داشتن چنین کتابخانه ای هستید، ما را همراهی کنید تا برنامه اندرویدی “شربوک” را به شما معرفی ، نقد و بررسی کنیم.

شربوک

رابط کاربری:

“شربوک” بخش های متنوع و زیادی دارد اما درعین حال از رابط کاربری انعطاف پذیری بهره میبرد. از آنجا که ممکن است کاربر تمایل داشته باشد مدت زیادی به جستجو دربین کتابهای این اپلیکیشن اندرویدی بپردازد، وجود دسترسی سریع و راحت به بخش های مختلف برنامه امتیاز خوبی برای “شربوک” محسوب میشود.

از لحاظ ظاهرگرافیکی، هم نقاط قوت و هم نقاط ضعفی در این برنامه مشاهده میشود. در ابتدا اجازه دهید به نکات مثبتی مثل تناسب رنگ ها، فونت مناسب، آیکون های زیبا، چیدمان خوب عناصر و کارکرد صحیح در نماهای افقی و عمودی اشاره کنیم. دقت نظر و سلیقه ای که در طراحی مواردی که ذکر شد، نشان از حوصله و وقت زیادی دارد که تولیدکنندگان این برنامه اندرویدی به خرج داده اند.

درکنار این نقاط قوت، مواردی نیز هست که میتوانست بهتر از این باشد. برای نمونه چیدمان نامنظم در قسمت تنظیمات برنامه را میتوان نام برد ویا یکنواختی بیش ازحد طیف رنگ های به کار رفته که شاید خسته کننده به نظر بیاید. البته همانطور که اشاره کردیم تناسب رنگ ها خوب و اصولی میباشد.

امتیاز این بخش ازنظر AppReview خوب است، ۴ از ۵.

شربوک

کاربرد:

از آنجا که قرار است کتابخانه درون گوشی شما هرروز غنی تر شود، این برنامه اندرویدی به صورت آنلاین طراحی شده است. درواقع این خود کاربران هستند که فایلها را با یکدیگر به اشتراک میگذارند. نحوه کار بدین صورت میباشد که پس از ثبت نام در سیستم و ورود، شما نیز به عنوان یکی از صد ها نفر کاربر “شربوک” صاحب کتابخانه شخصی خود میشوید و از این پس میتوانید کتابهای الکترونیکی خود را آپلود کنید و یا از کتاب هایی که دیگران به اشتراک گذاشته اند استفاده کنید!

یکی از امکانات خوب این نرم افزار هشدارهایی است که درهنگام اضافه شدن کتابهای جدید، در قسمت هشدارهای تلفن همراه به نمایش درآمده و شما را مطلع میکند. این قابلیت را میتوان ازبخش تنظیمات خاموش کرد.

دسترسی به کتابهای این مجموعه ارزشمند از دو طریق امکان پذیر میباشد. از طریق لیست کتابخانه ها و یا به صورت مستقیم و لیست کتابهای موجود. ابزار جستجوی پیشرفته این اپلیکیشن اندرویدی نیز، در یافتن عناوین کتابها و نویسندگان آنها کمک زیادی خواهد کرد.

حتما میخواهید بدانید که چگونه باید از کتاب استفاده کرد؟ برای این کار پس از انتخاب کتاب موردنظر باید آن را دانلود کنید و سپس با استفاده از برنامه های موجود بر روی گوشی آن را باز کنید. لازم به ذکر است انجام عملیات دانلود برای هر فایل، تنها یک بار کافی میباشد. البته امکانی برای باز کردن فایل در خود برنامه “شربوک” نیز درنظر گرفته شده که درحال حاضر و در این نسخه غیرفعال است.

قابلیت نظردهی به کتابها نیز از امکانات جانبی این اپلیکیشن میباشد. این نکته را فراموش نکنید که برای استفاده از همه امکانات این کتابخانه باید به عضویت آن دربیایید.

گفتنی است کتابهای درون “شربوک” تنها شامل فایلهای متنی (PDF) نمیشود و کتابهایی از نوع صوتی، کیندل و ePub نیز در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

به دلیل نوپا بودن این برنامه، هنوز برخی از مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم به درستی عمل نمیکنند که مهم ترین آن وجود اختلال درهنگام ثبت نام است. درواقع ایمیل فعال سازی پروفایل را به درستی دریافت نمیکنید. امیدواریم این مشکل هرچه زودتر رفع گردد چون شرط اول استفاده از این برنامه خوب، ثبت نام موفقیت آمیز در آن میباشد.

امتیاز AppReview به این بخش ۵ از ۵ خواهد بود.

شربوک

قیمت:

رایگان بودن “شربوک” حتما خیلی از شما کاربران عزیز را مجاب به دریافت آن خواهد کرد. به هر حال داشتن یک مجموعه بزرگ کتاب آن هم بدون صرف هزینه ارزش دارد.

AppReview به این بخش امتیاز ۵ از ۵ میدهد.

 

تغییرات :

 

مشکل ثبت نام کاربران در برنامه فوق، هم اکنون مرتفع گردیده و شما کاربران عزیز میتوانید با خیال آسوده ایمیل خود را به ثبت برسانید و با استفاده از قابلیت نسخه جدید "شربوک"، کتابخانه های شخصی یا عمومی که ساخته اید را از روی حساب dropbox خود آدرس دهی کنید.

 = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

نسخه جدید اپلیکیشن "شربوک" نسبت به آخرین نسخه ای (1.2.3) که از آن بررسی کردیم، تغییراتی پیدا کرده است که دگرگونی ظاهری این برنامه اندرویدی، از مهمترین آنها به شمار میرود. قالب گرافیکی با طراحی منظم را باید به عنوان مشخصه اصلی اپلیکیشن فوق در چهره جدید آن نام ببریم و در این رابطه به نقاط قوتی همچون، رنگ بندی هماهنگ و زنده، استفاده از فونت و آیکن های مناسب و چیدمان هوشمندانه تر اجزای صفحه نسبت به قبل، اشاره کنیم.

وجود این نکات، محیط "شربوک" را به استانداردهای جهانی نزدیک تر ساخته است و هرچند انتظار دقت نظر بیشتری از تولیدکنندگان جهت یکپارچه تر کردن قالب گرافیکی میرفت اما با این حال، AppReview امتیاز بخش رابط کاربری را به 5 از 5 افزایش میدهد.

com.golden.sharebook_4

این اپلیکیشن اندرویدی از لحاظ عملکرد و پیاده سازی امکانات نیز تغییراتی داشته است که از مهمترین آنها باید به نحوه تشکیل حساب کاربری اشاره کنیم. اختصاص کد یکتا به هر عضو(کتابخانه) جدید و امکان ارتباط بین اعضا توسط همین کد، نتیجه این قابلیت کاربردی میباشد که فواید بسیاری دارد. برای مثال کاربران میتوانند کتابخانه های موردنظر خود را راحت تر بیابند و درنتیجه به کتاب های موردعلاقه خویش سریعتر دسترسی پیدا کنند. ابزار جستجوی پیشرفته ای که در "شربوک" وجود دارد، بر همین اساس عمل میکند. لازم به ذکر است که هر یک از کتاب های موجود هم دارای کد مخصوص به خود هستند.

com.golden.sharebook_5

از دیگر امکانات جانبی قابل ذکر، مدیریت فایل های دریافت شده میباشد بطوریکه در بخش مربوطه میتوانید عملیات دانلود را متوقف و یا با استفاده از دکمه امکانات، کتاب را مطالعه نمایید و همچنین درباره آن نظر داده یا فایل آن را برای دیگران ارسال کنید. ابزارهای مدیریتی برای کتابخانه هایی که کاربران ایجاد میکنند نیز در نوع خود قابل توجه است که برای مثال میتوانیم به روش بارگزاری فایل اشاره نماییم.

در تنظیمات برنامه فوق هم گزینه هایی از قبیل، نمایش صفحه اول و علاقه مندی ها در بخش تنظیمات ظاهری و هشدار نظر جدید یا کمک مالی به کاربران در قسمت آلارم ها و همچنین تایید امکان ارسال پیام دیگر اعضا به شما در بخش تنظیمات کاربری به چشم میخورد. com.golden.sharebook_6

درپایان باید گفت که AppReview قبلا امتیاز کامل را به بخش کاربرد اختصاص داده و اگر معدود نواقص رابط کاربری "شربوک" نیز رفع شود، بدون تردید به عنوان یک برنامه منتخب اعلام میگردد.