شربوک

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن شربوکنسخه 5.2.9

امتیاز کاربران
5 5 0 1
امتیاز اپریویو
تفکیکی
دریافت برنامه/بازی شربوک از بازار سازنده : Rabin Group

در خیلی از مواقع مطالعه کتابهای گوناگون به دلیل مختلفی مثل عدم دسترسی، قیمت زیاد وغیره امکان پذیر نمیباشد. این روزها با وجود کتابهای اکترونیکی و گوشی های هوشمند، رویای داشتن یک کتابخانه دیجیتال با تعداد بسیار زیادی کتاب، به حقیقت پیوسته است. اگر علاقه مند به داشتن چنین کتابخانه ای هستید، ما را همراهی کنید تا برنامه اندرویدی "شربوک" را به شما معرفی ، نقد و بررسی کنیم.

شربوک

رابط کاربری:

"شربوک" بخش های متنوع و زیادی دارد اما درعین حال از رابط کاربری انعطاف پذیری بهره میبرد. از آنجا که ممکن است کاربر تمایل داشته باشد مدت زیادی به جستجو دربین کتابهای این اپلیکیشن اندرویدی بپردازد، وجود دسترسی سریع و راحت به بخش های مختلف برنامه امتیاز خوبی برای "شربوک" محسوب میشود.

از لحاظ ظاهرگرافیکی، هم نقاط قوت و هم نقاط ضعفی در این برنامه مشاهده میشود. در ابتدا اجازه دهید به نکات مثبتی مثل تناسب رنگ ها، فونت مناسب، آیکون های زیبا، چیدمان خوب عناصر و کارکرد صحیح در نماهای افقی و عمودی اشاره کنیم. دقت نظر و سلیقه ای که در طراحی مواردی که ذکر شد، نشان از حوصله و وقت زیادی دارد که تولیدکنندگان این برنامه اندرویدی به خرج داده اند.

درکنار این نقاط قوت، مواردی نیز هست که میتوانست بهتر از این باشد. برای نمونه چیدمان نامنظم در قسمت تنظیمات برنامه را میتوان نام برد ویا یکنواختی بیش ازحد طیف رنگ های به کار رفته که شاید خسته کننده به نظر بیاید. البته همانطور که اشاره کردیم تناسب رنگ ها خوب و اصولی میباشد.

امتیاز این بخش ازنظر AppReview خوب است، 4 از 5.

شربوک

کاربرد:

از آنجا که قرار است کتابخانه درون گوشی شما هرروز غنی تر شود، این برنامه اندرویدی به صورت آنلاین طراحی شده است. درواقع این خود کاربران هستند که فایلها را با یکدیگر به اشتراک میگذارند. نحوه کار بدین صورت میباشد که پس از ثبت نام در سیستم و ورود، شما نیز به عنوان یکی از صد ها نفر کاربر "شربوک" صاحب کتابخانه شخصی خود میشوید و از این پس میتوانید کتابهای الکترونیکی خود را آپلود کنید و یا از کتاب هایی که دیگران به اشتراک گذاشته اند استفاده کنید!

یکی از امکانات خوب این نرم افزار هشدارهایی است که درهنگام اضافه شدن کتابهای جدید، در قسمت هشدارهای تلفن همراه به نمایش درآمده و شما را مطلع میکند. این قابلیت را میتوان ازبخش تنظیمات خاموش کرد.

دسترسی به کتابهای این مجموعه ارزشمند از دو طریق امکان پذیر میباشد. از طریق لیست کتابخانه ها و یا به صورت مستقیم و لیست کتابهای موجود. ابزار جستجوی پیشرفته این اپلیکیشن اندرویدی نیز، در یافتن عناوین کتابها و نویسندگان آنها کمک زیادی خواهد کرد.

حتما میخواهید بدانید که چگونه باید از کتاب استفاده کرد؟ برای این کار پس از انتخاب کتاب موردنظر باید آن را دانلود کنید و سپس با استفاده از برنامه های موجود بر روی گوشی آن را باز کنید. لازم به ذکر است انجام عملیات دانلود برای هر فایل، تنها یک بار کافی میباشد. البته امکانی برای باز کردن فایل در خود برنامه "شربوک" نیز درنظر گرفته شده که درحال حاضر و در این نسخه غیرفعال است.

قابلیت نظردهی به کتابها نیز از امکانات جانبی این اپلیکیشن میباشد. این نکته را فراموش نکنید که برای استفاده از همه امکانات این کتابخانه باید به عضویت آن دربیایید.

گفتنی است کتابهای درون "شربوک" تنها شامل فایلهای متنی (PDF) نمیشود و کتابهایی از نوع صوتی، کیندل و ePub نیز در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

به دلیل نوپا بودن این برنامه، هنوز برخی از مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم به درستی عمل نمیکنند که مهم ترین آن وجود اختلال درهنگام ثبت نام است. درواقع ایمیل فعال سازی پروفایل را به درستی دریافت نمیکنید. امیدواریم این مشکل هرچه زودتر رفع گردد چون شرط اول استفاده از این برنامه خوب، ثبت نام موفقیت آمیز در آن میباشد.

امتیاز AppReview به این بخش 5 از 5 خواهد بود.

شربوک

قیمت:

رایگان بودن "شربوک" حتما خیلی از شما کاربران عزیز را مجاب به دریافت آن خواهد کرد. به هر حال داشتن یک مجموعه بزرگ کتاب آن هم بدون صرف هزینه ارزش دارد.

AppReview به این بخش امتیاز 5 از 5 میدهد.

 

مشکل ثبت نام کاربران در برنامه فوق، هم اکنون مرتفع گردیده و شما کاربران عزیز میتوانید با خیال آسوده ایمیل خود را به ثبت برسانید و با استفاده از قابلیت نسخه جدید "شربوک"، کتابخانه های شخصی یا عمومی که ساخته اید را از روی حساب dropbox خود آدرس دهی کنید.

 = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

نسخه جدید اپلیکیشن "شربوک" نسبت به آخرین نسخه ای (1.2.3) که از آن بررسی کردیم، تغییراتی پیدا کرده است که دگرگونی ظاهری این برنامه اندرویدی، از مهمترین آنها به شمار میرود. قالب گرافیکی با طراحی منظم را باید به عنوان مشخصه اصلی اپلیکیشن فوق در چهره جدید آن نام ببریم و در این رابطه به نقاط قوتی همچون، رنگ بندی هماهنگ و زنده، استفاده از فونت و آیکن های مناسب و چیدمان هوشمندانه تر اجزای صفحه نسبت به قبل، اشاره کنیم.

وجود این نکات، محیط "شربوک" را به استانداردهای جهانی نزدیک تر ساخته است و هرچند انتظار دقت نظر بیشتری از تولیدکنندگان جهت یکپارچه تر کردن قالب گرافیکی میرفت اما با این حال، AppReview امتیاز بخش رابط کاربری را به 5 از 5 افزایش میدهد.

com.golden.sharebook_4

این اپلیکیشن اندرویدی از لحاظ عملکرد و پیاده سازی امکانات نیز تغییراتی داشته است که از مهمترین آنها باید به نحوه تشکیل حساب کاربری اشاره کنیم. اختصاص کد یکتا به هر عضو(کتابخانه) جدید و امکان ارتباط بین اعضا توسط همین کد، نتیجه این قابلیت کاربردی میباشد که فواید بسیاری دارد. برای مثال کاربران میتوانند کتابخانه های موردنظر خود را راحت تر بیابند و درنتیجه به کتاب های موردعلاقه خویش سریعتر دسترسی پیدا کنند. ابزار جستجوی پیشرفته ای که در "شربوک" وجود دارد، بر همین اساس عمل میکند. لازم به ذکر است که هر یک از کتاب های موجود هم دارای کد مخصوص به خود هستند.

com.golden.sharebook_5

از دیگر امکانات جانبی قابل ذکر، مدیریت فایل های دریافت شده میباشد بطوریکه در بخش مربوطه میتوانید عملیات دانلود را متوقف و یا با استفاده از دکمه امکانات، کتاب را مطالعه نمایید و همچنین درباره آن نظر داده یا فایل آن را برای دیگران ارسال کنید. ابزارهای مدیریتی برای کتابخانه هایی که کاربران ایجاد میکنند نیز در نوع خود قابل توجه است که برای مثال میتوانیم به روش بارگزاری فایل اشاره نماییم.

در تنظیمات برنامه فوق هم گزینه هایی از قبیل، نمایش صفحه اول و علاقه مندی ها در بخش تنظیمات ظاهری و هشدار نظر جدید یا کمک مالی به کاربران در قسمت آلارم ها و همچنین تایید امکان ارسال پیام دیگر اعضا به شما در بخش تنظیمات کاربری به چشم میخورد. com.golden.sharebook_6

درپایان باید گفت که AppReview قبلا امتیاز کامل را به بخش کاربرد اختصاص داده و اگر معدود نواقص رابط کاربری "شربوک" نیز رفع شود، بدون تردید به عنوان یک برنامه منتخب اعلام میگردد. 

امتیازات تفکیکی

رابط کاربری
کاربرد
امکانات

اینها را هم بخوانید

به این برنامه چه امتیازی میدهید؟


نظرات کاربران

 1. avatar
  محسن طالبی 2
  من خودم از کسانی هستم که کتب تخصصی وناب در زمینه ادبیات عرب گذاشته ام ولی نمیتونم حمایت مالیش رو فعال کنم اگر این طور پیش بره باید هر دفعه از جیبمم یه چیزی بذارم سریع پیگری کنید.

  به این نظر پاسخ دهید
 2. avatar
  ammar 5
  سلام خیلی برنامتون عالیه اما این نسخه جدیدی که امروز گرفتم کار نمیکنه و عدم اتصال به نت میزنه نسخه قبلیش خوب بود اما امروز که دان کردم کار نمیکنه من نوت8 استفاده میکنم لطفا کمکم کنید

  به این نظر پاسخ دهید
 3. avatar
  طنین
  نرم افزار خیلی مفیدیه اما واقعا سرعتش پایینه یعنی کند هستش.

  به این نظر پاسخ دهید
 4. avatar
  زهرا
  من واقعا تعجب میکنم از تعاریفی که از این برنامه شده! رایگانه، درست. ایده برنامه خوبه، درست. ولی اشکالاتش فنی هست و قابل چشم پوشی نیس! ـ بهتر بود دسته بندی براساس فرمت کتاب هم در هر بخش بود. ـ در قسمت جستجو اگر براساس نام کتابخانه هم بود خوب بود ـ قسمت نظرات مشکل داره. نظرات بلند رو نشون نمیده کامل ـ امکان ویرایش یا حذف نظر، برای نظردهنده وجود نداره. ـ امکان گذاشتن عکس برای کتابخانه ها نیست ـ من آندروید ۴.۴ دارم و قسمت تنظیمات برای من کاملا غیرفعاله و وقتی میزنم برنامه بسته میشه. ـ همونطور که خیلی از کاربران هم گفتند، گذاشتن کتاب از کارت اس دی غبر فعاله. ـ قسمت درباره کتاب، حداکثر حروف کمه ـ وقتی گوشی با صفحه نمایش ۴ اینچ رو افقی میگیریم عملا غیر از قسمت دانلود هیچ قسمتی از کتاب دیده نمیشه. ـ بهتر بود این امکان رو هم داشت که یک کتاب رو با دو فرمت در قسمت همون کتاب قرار بدیم.

  به این نظر پاسخ دهید
 5. avatar
  تکصدا 5
  سلام بنظرم خیلی عالیه مهم هدف و نیت شما از ساخت این برنامه بوده . من وبلاگ دارم و اگر دوست داشته باشید و مایل باشید من برنامه را برای دانلود در وبلاگم با ذکر منبع قرار و نام گروه خودتون قرار بدم لطفا بهم اطلاع بدید از طریق نظرات در وبلاگم و برای اینکه دیگران هم بشناسن اگر مطلبی و یا حرفی دارید می تونید بزارید برام تا قرار بدم

  به این نظر پاسخ دهید
 6. avatar
  سودی 5
  خیلی عالیه من خیلی رمان می خونم ولی روی پی سی ازاون موقع که این نرم افزارمن نصب کردم روی گوشیم کتاب می خونم خیلی عالیه،کتابای جدیدم برام این نرم افزارمی فرسته :-* :-*

  به این نظر پاسخ دهید
 7. avatar
  محمد صادق 5
  خوبه دمتون گرم

  به این نظر پاسخ دهید
 8. avatar
  Sara 5
  سلام. به کتابخانه من سر بزنید. کد کتابخانه ها: 1012 1058

  به این نظر پاسخ دهید
 9. avatar
  history book worm 5
  :-)) این نرم افزار بهترینه .مخصوص فرهنگ سازی واسه ما ایرانیاس که کتاب کم میخونیم .مرسی از سازندش مرسی :-)

  به این نظر پاسخ دهید
 10. avatar
  نسترن 5
  عالی

  به این نظر پاسخ دهید
 11. avatar
  شانیا
  عالی

  به این نظر پاسخ دهید
 12. avatar
  حسن 2.5
  :-( :-( :-( :-( :-( :-( fgt force close mide :cry: :-(

  به این نظر پاسخ دهید
 13. avatar
  محسن 5
  عالیه

  به این نظر پاسخ دهید
 14. avatar
  shapour 5
  واقعا از دریافت کتابهای الکترونیکی و مطالعه آنها لذت می برم

  به این نظر پاسخ دهید
 15. avatar
  amin
  با سلام از زحمات شما وبامید رفع اشکالات موجود متاسفانه در هر جامعه ودر هر قشری همیشه بی عدالتی به چشم خورده وهمچنان ادامه خواهد داشت و همیشه شو ونمایش بر درستی،زحمت،...چیره بوده است در اینجا هم چنین چیزی کاملا مشهود است مثلا کتابخانه ای که دارای 20 تا کتاب است از کتابخانه ای که بیش از 100 کتاب دارد واز نظر تنوع از کتابخانه اولی نیز برتر است از نظر رده دارای رده کمتربست چرا? چون مسئول گتابخانه اولی دار ای 10 تا دوست است که با اپلود هر گتاب 10 نطر 5 ستاره ای میگیرد و این املا مشهود است که هنوز کتاب خوانده نشده نظر را گرفته کل دانلودهای ان کتاببه 50 نمیرسه کتاب هم هست بیش از 500 دانلود داشته اما نه نظر انچنانی داشته نه در لیست کتابهای پر طرفدار است در حالی که همگی بخوبی میدانیم کسی که کتابی را دانلود و مطالعه نمود بسیار بعید است که دوباره برگردد ونظر دهد.همچنین توجه با این موضوع که مسئول کتابخانه نویسنده کتاب نیست امتیاز کم یا زیاد جهت نویسنده است که انهم به طور واقعی تعداد زیادی نظر داده نمیشه ،حالا این رده بندی غلط باعث میشه اون کسی که زحمت بیشتری میکشه سرخورده بشه گسی که اینگار را میکنه مطمئنا نبایدانتظار مادی وجایزه را داشته باشه وگرنه به بیراهه رفته فقط از نظر انکه واقعا حقش ضایع نشه ظاهرا احساس کنه که کسی کارش را میبینه مهم است،شاید این حرفام خنده دار باشه اما من هیچیک از کتابداران رانمیشناسم اما بعضی از انهابسیار منظم کار کرده اند و کتاب اپلود گرده اند نه مقاله، مثلا یک کتاب موبایل 500صفحه ای با یک ورد 5 صفحه ای یکیست، یا مثلا نویسنده همه کتابهای یکی از کتابخانه ها نام مسئول همان کتابخانه است،اگر واقعا چشم اندازی برای بعد دارید لازم است این ناهنجاری ها رفع و قوانینی برای گتابداران گذاشته بشه، مثلا عدم اپلود کتابهای تکراری و......اینجا فقط مدیر است که توانایی اینرا دارد که کاربران برتر را بر مبنای کتابهای موجود ودانلودکتاب هر شخص انتخاب کنه چون همانطور که کاملا مشخص است نظز غیر واقعی نمیتواند معیارمناسبی باشدلطفا اگر صلاح دانستید این مطلب را در دید همه قرار ندهید ببخشید خسته تان کردم امیدوارم وقت تلف نکرده باشم با ارزوی موفقیت

  به این نظر پاسخ دهید
 16. avatar
  الهام 5
  :yes: :laugh: مرسی - مرسی

  به این نظر پاسخ دهید
 17. avatar
  محمد
  آقا عاليه. مخصوصا اینکه هر بار که میری توش، کلی کتاب جديد وارد شده. دست مريزاد

  به این نظر پاسخ دهید
 18. avatar
  مهناز 5
  نرم افزارش عاليه . تا حالا روی موبایل نزديک به این هم نديدم چه برسه در حد اين نرم افزار. عالی بود تیم شربوک

  به این نظر پاسخ دهید
شربوک