فردوسی

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن فردوسینسخه 1.7.1

امتیاز کاربران
4.83 5 0
امتیاز اپریویو
تفکیکی
سازنده : گندم

 

برنامه ای که در ادامه قصد نقد و بررسی آن را داریم، "فردوسی" نام دارد. این شاعر بزرگ به دلیل سبک داستان گونه و حماسی اشعارش دارای طرفداران زیادی میباشد. در قدیم نیز، اشعار شاهنامه توسط نقالان در مجامع عمومی نقل میشد و این موضوع اثباتی است بر لذت شنیدن داستانهای این کتاب ارزشمند.

اگر شما نیز جزو طرفداران "فردوسی" هستید با ما همراه شده تا با این برنامه اندرویدی بیشتر آشنا شوید.

فردوسی

رابط کاربری:

سبک طراحی این اپلیکیشن از ظاهر خاص کتابهای اشعار نفیس (طرح اسلیمی) پیروی میکند. زیبایی خاص این سبک میتواند هر مخاطبی را به خود جذب کرده و سبب لذت او شود. در برنامه "فردوسی" تناسب خوب رنگ ها با یکدیگر و وجود چند نوع فونت مناسب، زیبایی محیط آن را دوچندان کرده است.

از سویی میتوان طیف رنگ ها را (فقط درقسمت متن) به دلخواه تغییر داد و اندازه متن را نیز در سه سایز تعویض کرد.

ایده خوب این برنامه اندرویدی برای دسترسی سریع کاربر به قسمت های مختلف، باز شدن فهرست های منو به صورت آبشاری بوده و نیازی به بازشدن صفحه جدید نیست. همچنین برای مطالعه اشعار میتوان از بخش بندی های مجزای آن استفاده کرد که برای جابجایی بین این بخش ها کافی است صفحه متن را به چپ یا راست بکشید تا صدای ورق خوردن کتاب را بشنوید!

کارکرد صحیح برنامه در نمای افقی و عمودی و چیدمان مرتب لیست ها و دیگر عناصر در مقابل زیبایی های گرافیکی این اپلیکیشن اندرویدی حرفی برای گفتن ندارد.

از طرف AppReview به این بخش امتیاز کامل 5 از 5 اختصاص می یابد.

نکته : "فردوسی" فقط برای نمای موبایل طراحی نشده و در تبلت ها نیز به خوبی کار میکند.

فردوسیکاربرد:

تقریبا تمامی بخش های شاهنامه در این برنامه آورده شده و در بخش های افسانه ای، پهلوانی، تاریخی و حتی زندگی نامه فردوسی طبقه بندی گردیده است. هرکدام از این قسمت ها نیز زیر مجموعه های تفکیک شده ای دارند که میتوانید از اشعار آن لذت ببرید. برای یافتن ابیات مورد نظرتان، ابزار جستجو نیز به کار خواهد آمد.

امکانات جانبی موجود در برنامه "فردوسی" میتوانست کامل تر باشد. برای مثال جای خالی قابلیت به اشتراک گذاری و امکان افزودن شعر به علاقه مندیها حس میشود. البته امکان کپی کردن متن ها با نگاه داشتن انگشت بر روی آن وجود دارد هرچند نمیتوان بخشی از متن را انتخاب کرد و باید کل آن را ذخیره نمود.

AppReview به این بخش امتیاز 4.5 از 5 میدهد.

فردوسی

قیمت:

داشتن کتاب ارزشمند شاهنامه در تلفن همراه و به صورت رایگان برای علاقه مندان به اشعار آن خالی از لطف نیست. این موضوع دلیل قانع کننده ای برای AppReview میباشد تا امتیاز 5 از 5 را به این بخش بدهد.

توضیح : در نسخه جدید برنامه "فردوسی" که همین چند روز پیش منتشر شده، قابلیت هایی از جمله امکان به اشتراک گذاری و افزودن به علاقه مندیها و همچنین امکان خاموش کردن افکت صوتی اضافه گردیده است. به همین دلیل، AppReview امتیاز بخش کاربرد را  0.5 واحد بیشتر کرد.

 

امتیازات تفکیکی

رابط کاربری
کاربرد
امکانات

اینها را هم بخوانید

به این برنامه چه امتیازی میدهید؟


نظرات کاربران

 1. avatar
  babak khoramdin 4
  باسپاس فراوان خواهشمندیم در نرم افزار خود قسمت معنی کردن کلمه های شاهنامه رابگنجانید.

  به این نظر پاسخ دهید
 2. avatar
  پیروزنهاوندی
  پادشاهی یزدگرد بخش دوم را بخوانید .

  به این نظر پاسخ دهید
فردوسی