نقد و بررسی

10
5.4K
مفاتیح نفیس
مفاتیح نفیس

موضوع : مذهبی

قیمت : رایگان ‐ با پرداخت درون‌برنامه‌ای

  • رابط کاربری:
  • کاربرد:
  • قیمت:
امتیاز کاربران:
امتیاز سایـت:

توجه : آخرین ویرایش این نقد و بررسی مربوط به ۱۳۹۲/۱۰/۱۱ و نسخه 1.0 این اپلیکیشن میباشد!

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن مفاتیح نفیس

دین مبین اسلام به عنوان ختم ادیان الهی، دستوراتی از جانب پروردگار برای تمامی انسان ها به همراه آورده که عمل به آنها سعادت اخروی و ابدی را در پی خواهد داشت. دستورات خداوند در قرآن آمده اند و علاوه بر این کتاب آسمانی، ادعیه و اعمال مستحبی هم هستند که اهل بیت، پیروان اسلام را به انجام آنها سفارش کرده اند.

برنامه اندرویدی “مفاتیح نفیس” که در ادامه آن را معرفی، نقد و بررسی میکنیم، کتاب ارزشمند “مفاتیح الجنان” را در قالب یک اپلیکیشن در اختیار شما قرار میدهد.

مفاتیح نفیس

رابط کاربری:

ظاهر جذاب این برنامه و تناسب قالب گرافیکی آن با موضوع، اولین نکته ایست که باید به آن اشاره کنیم. استفاده از تذهیب چشم نواز و رنگ بندی هماهنگ، در کنار نقاط قوت دیگری مانند چیدمان مرتب عناصر، فونت مناسب با قابلیت تغییر سایز، آیکن های زیبا و از همه مهمتر عملکرد صحیح در نمای افقی و عمودی، محیط کاربرپسندی را خلق کرده که هر مخاطبی از آن لذت خواهد برد.

هرچند حسن سلیقه تولیدکنندگان “مفاتیح نفیس” کاملا مشهود است اما بهتر بود دقت نظر بیشتری نیز همراه آن باشد. به عنوان مثال در مقابل این همه جذابیت، منوی برنامه دارای ظاهر ساده ای بهره میباشد که با بقیه موارد ذکر شده سنخیت ندارد و امیدواریم در نسخه های بعدی شاهد رفع این نقص باشیم.

دسترسی سریع به همه قسمت ها و استفاده راحت از امکانات موجود به گونه ای که حتی کاربران غیر حرفه ای را نیز دچار سردرگمی نمیکند، از دیگر خصوصیات بارز “مفاتیح نفیس” میباشد. از این لحاظ امتیاز خوبی به اپلیکیشن فوق تعلق میگیرد.

موارد ذکر شده، امتیاز ۵ از ۵ را از طرف AppReview برای این بخش به همراه دارد.

مفاتیح نفیس

کاربرد:

این برنامه اندرویدی کلیات “مفاتیح الجنان” را برای شما گردآوری کرده است و این موضوع، مزیت بزرگی محسوب میشود. بخش بندی کامل برنامه به سوره های قرآن، ادعیه، اعمال، زیارات، ملحقات و باقیات الصالحات را نیز باید به این مورد اضافه کنیم که در دسترسی سریع کاربران به مطالب نقش موثری ایفا میکند. در ضمن قسمتی هم به نمایش منتخب مفاتیح اختصاص داده شده که لیستی از دعاها و مناجات معروف در آن به چشم میخورد.

امکانات جانبی “مفاتیح نفیس” شامل افزودن به علاقه مندی ها تحت عنوان فهرست شخصی و قابلیت پنهان و آشکارسازی ترجمه فارسی برای متون عربی میشود. همچنین ابزار جستجویی هم برای این اپلیکیشن درنظر گرفته شده است و هرچند به صورت پیشرفته عمل نمیکند اما به هرحال کاربرد خواهد داشت.

لازم است به جالب ترین و مفیدترین قابلیت برنامه فوق نیز اشاره کنیم که به شما کمک میکند آخرین محل خوانده شده در هر مطلب را نشانه گذاری نموده و در مراجعه بعدی به آن، مطالعه را از سربگیرید. بدون تردید این قابلیت برای متن های طولانی سودمند خواهد بود.

درکنار موارد اشاره شده، اگر امکان به اشتراک گذاری و یا حتی یادآوری برای انجام اعمال در روزهای مربوطه هم وجود میداشت دیگر همه چیز تکمیل بود. البته این کمبودها چیزی از ارزش های کلی “مفاتیح نفیس” کم نمیکند.

AppReview امتیاز ۴.۵ از ۵ را به این بخش اختصاص میدهد.

مفاتیح نفیس

قیمت:

با توجه به اینکه تهیه یک جلد “مفاتیح الجنان” هزینه نسبتا زیادی لازم دارد، میتوان گفت قیمت “مفاتیح نفیس” ناچیز به نظر میرسد. البته زحمات تولیدکنندگان در تولید این اپلیکیشن اندرویدی را نیز نباید فراموش کنیم که به خلق یک برنامه کاربردی با ظاهر زیبا منجر شده است و از این رو AppReview امتیاز ۵ از ۵ را برای این بخش درنظر میگیرد.