مکتب

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن مکتبنسخه 2.0

4.83 5 0 1
امتیاز اپریویو
تفکیکی
  • دسته : آموزش
  • قیمت : رایگان ‐ با پرداخت درون‌برنامه‌ای
  • حجم : 2.7 مگابایت
سازنده : علیرضا افکار

همه دانش آموزان و دانشجویان برای رسیدن به موفقیت تحصیلی، به یک برنامه ریزی دقیق و منظم نیاز دارند. این برنامه میتواند شامل تاریخ و ساعت کلاس ها، وظایف و تکالیف در طول سال یا ترم تحصیلی، تاریخ و ساعت امتحانات و موارد دیگری از این قبیل باشد. با وجود تلفن های همراه هوشمند و برنامه های کاربردی آنها، روش های قدیمی در این رابطه منسوخ شده اند و باید به دنبال راه های سریع و مطمئن بود.

برنامه ای که در ادامه و تحت عنوان "مکتب" معرفی میکنیم، شما را در این راه یاری میرساند. با ما در نقد و بررسی این اپلیکیشن اندرویدی همراه باشید.

مکتب

رابط کاربری:

محیط ساده و کارآمد مشخص ترین ویژگی اپلیکیشن فوق میباشد که برای آن میتوانیم به نقاط قوتی همچون رنگ بندی زنده، چیدمان مرتب اجزای صفحه، فونت مناسب و خوانا، آیکن های گویا و عملکرد صحیح در نمای افقی و عمودی، اشاره کنیم. در کنار این موارد، به کارگیری انیمیشن ها و افکت های تصویری زیبا نیز به افزایش جذابیت ظاهری در این برنامه اندرویدی کمک کرده است. یکی از نکات جالب "مکتب"، امکان تعیین رنگ دلخواه برای طرح قالب و فعال کردن نمای دو ستونه میباشد که از قسمت تنظیمات قابل دسترس خواهد بود.

هرچند وجود این نکات مثبت برای برنامه فوق غیر قابل انکار میباشند اما نقص هایی نیز در این میان به چشم میخورد. عدم قرارگیری صحیح اجزای صفحه و متن ها در برخی از بخش ها (مثل راهنمای تعاملی)، تمرکز نادرست صفحه بر روی فیلدهای متنی در هنگام ورود اطلاعات و همچنین بروز خطاهای جزئی در موقع تغییر نما از حالت عمودی به افقی، از جمله نواقصی هستند که باید برای "مکتب" نام ببریم. علاوه بر این انتظار میرفت که حسن سلیقه و دقت نظر بیشتری در طراحی قالب گرافیکی برنامه فوق صرف گردد.

مهمتر از جنبه ظاهری، چنین اپلیکیشن هایی میبایست رابط کاربری روان و استانداردی داشته باشند تا کاربران آنها بتوانند به راحتی از امکانات موجود استفاده نمایند. "مکتب" از این لحاظ در حد مطلوبی قرار دارد بطوریکه جابجایی بین بخش های مختلف آن با سرعت خوبی انجام میپذیرد و همچنین در هنگام به کارگیری امکانات، مشکل خاصی به وجود نمی آید. البته نواقص کوچکی هم از این نظر وجود دارند که از آن جمله باید به خروج از برنامه موقع لمس دکمه سخت افزاری برگشت در تمامی صفحات و بخش ها اشاره کنیم. هرچند دکمه های ناوبری برای جابجایی و بستن پنجره ها درنظر گرفته شده است اما بهتر بود عملکرد این دکمه نیز تصحیح گردد.

AppReview با درنظر گرفتن موارد ذکر شده، امتیاز 4.5 از 5 را به این بخش اختصاص میدهد.

مکتبکاربرد:

وظیفه برنامه فوق این است که امکاناتی را جهت برنامه ریزی و مدیریت امور مربوط به تحصیل در اختیار شما قرار دهد. "مکتب" دارای قابلیت های متعددی میباشد که باعث انجام وظیفه آن به نحو احسن میشوند و ما در ادامه آنها را نام میبریم. لازم به ذکر است که راهنمای تعاملی برنامه، نحوه کار با آن را به خوبی نشان میدهد.

اولین قدم برای استفاده از این اپلیکیشن اندرویدی، ثبت مشخصات شخصی اعم از نام، تصویر چهره و کاور برای صفحه، شماره دانشجویی، رشته تحصیلی، نام دانشگاه یا مدرسه و تاریخ شروع ترم یا سال تحصیلی میباشد. با توجه به اینکه تنها یک کاربر میتواند از برنامه استفاده کند، چنین قابلیتی مورد نیاز نبود اما به هر حال وجود آن خالی از لطف نیست. بعد از این کار صفحه ای درپیش روی شما قرار میگیرد که مشخصات مذکور به همراه تاریخ روز، در آن به نمایش درمی آید.

برای شروع به کار "مکتب" میتوانید با لمس دکمه ای که در پایین صفحه قرار گرفته، یکی از گزینه های کلاس، امتحان، وظیفه، تعطیلی و یا رویداد را انتخاب کنید. با اشاره بر روی هر یک از موارد مذکور، صفحه مربوط به آن گشوده میشود که میبایست اطلاعات خواسته شده در آن را تکمیل نمایید. برای مثال جهت افزودن ساعات کلاس در طول هفته، اطلاعاتی از قبیل نام درس و استاد، تعداد واحدهای نظری و عملی، اختصاص رنگ دلخواه به درس، تعیین زمان امتحان پایان ترم، فعال کردن اعلان برای درس و مشخص کردن روز و ساعت تشکیل کلاس محل آن، لازم میباشد. حتی درصوتری که کلاس موردنظر از چند بخش با بازه های زمانی متفاوت تشکیل شده باشد، میتوانید هر یک از آنها را تعیین نمایید.

هنگامی که تمامی کلاس های خود را تعریف کردید، میتوانید لیست آنها را از منوی کناری برنامه و در بخش های نمای روزانه و نمای هفتگی مشاهده نمایید. در بخش اول، صفحه به 7 روز هفته تقسیم شده است که به صورت افقی پیمایش میشوند و کلاس های ثبت شده قابل رویت میگردند. درنمای هفتگی، تقسیم بندی صفحه کمی متفاوت میباشد و علاوه بر روزهای هفته، ساعات شبانه روز نیز به چشم میخورند. امکان فیلتر کردن نمایش بر حسب سه گزینه مختلف به قرار هرهفته، هفته های زوج و هفته های فرد و قابلیت ویرایش اطلاعات با لمس نام هر کلاس، از جمله نقاط اشتراک این دو بخش هستند.

مکتب

از دیگر قابلیت های "مکتب" میتوانیم به تعریف زمان امتحان یا یک وظیفه خاص (مانند حل تمرین) با امکاناتی همچون اختصاص یادآور به آن و ایجاد ارتباط با یک درس مشخص، تعریف یک رویداد با تاریخ دقیق و یادآور برای آن و همچنین تعریف بازه زمانی تعطیلات اشاره کنیم. هر اطلاعاتی که بدین وسیله ثبت میگردد، از منوی کناری اپلیکیشن فوق قابل دسترسی و مشاهده خواهد بود. در هریک از بخش های مذکور، ابزار فیلتر کردن نمایش بر حسب گزینه های مورد نیاز وجود دارد.

یکی از امکانات قابل توجه "مکتب"، قابلیت محاسبه معدل در آن میباشد. بدین منظور بخشی به نام کارنامه درنظر گرفته شده است که درمنوی کناری قرار دارد و با ورود به آن میتوانید جدول درس ها به همراه تعداد واحدهای نظری و عملی هریک را ببینید. برای ثبت نمره هر درس نیز، کافی است تا بر روی نام آن اشاره نمایید تا در نهایت برنامه معدل را محاسبه کند.

حال که با قابلیت های برنامه فوق آشنا شدید، بد نیست اشاره ای هم به بخش تنظیمات آن داشته باشیم. با لمس دکمه منو، آیکن این بخش نمایان میشود و در آن گزینه هایی جهت فعال کردن نسخه کامل برنامه و تغییر شکل ظاهری آیکن آن، تعیین نمای آغازین اپلیکیشن و صفحه موردنظر برای نمایش در هنگام شروع به کار، مشخص کردن وضعیت تلفن در مواقعی که سر کلاس حضور دارید، تنظیمات مختلف اعلان ها و هشدارها و عملیات مربوط به داده ها از قبیل پشتیبان گیری، بازیابی، به اشتراک گذاری برنامه هفتگی با دوستان و حذف اطلاعات هر یک از قسمت ها بطور جداگانه، گنجانده شده است.

درپایان باید گفت که "مکتب" از لحاظ امکانات جانبی کامل بوده و معدود کمبودهای آن را میتوان نادیده گرفت. AppReview نیز توسعه و ایده پردازی بیشتر این اپلیکیشن را به تولیدکنندگان آن واگذار نموده و امتیاز 5 از 5 را برای این بخش درنظر میگیرد.

مکتب

قیمت:

شما میتوانید "مکتب" را بدون پرداخت هزینه دریافت کنید اما توجه داشته باشید که نسخه رایگان این برنامه اندرویدی، تنها یک هفته عمل میکند و برای استفاده بیشتر باید آن را به نسخه کامل ارتقا دهید. با توجه به قابلیت ها و امکانات متعددی که در دو بخش قبل نام برده شد، AppReview قیمت اپلیکیشن فوق را منصفانه و امتیاز 5 از 5 را برای این بخش مناسب میداند.

امتیازات تفکیکی

رابط کاربری
کاربرد
امکانات

اینها را هم بخوانید

به این برنامه چه امتیازی میدهید؟


مکتب