همسفر

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن همسفرنسخه 2.0.1

4.5 5 0 1
امتیاز اپریویو
تفکیکی
 • دسته : سیر و سفر
 • قیمت : رایگان ‐ با پرداخت درون‌برنامه‌ای
 • حجم : 2.3 مگابایت

جاده های کشور ما در ایام نوروز و هر تعطیلات دیگری مملو از مسافر شده و به همین دلیل مشکلاتی هم در تردد پیش می آید. تصادف و انسداد مسیر، بزرگترین مشکلی است که در این میان رخ میدهد و برای گریز از آن نیاز به آگاهی از وضعیت معابر خواهیم داشت. از این رو مراجع مختلفی پدید آمده اند تا این آگاهی را به مسافران داده و به آنها در داشتن یک سفر لذت بخش کمک کنند.

"همسفر" برنامه ای است که به همین منظور تولید شده است و در ادامه آن را نقد و بررسی میکنیم. با ما همراه باشید تا به معرفی این اپلیکیشن اندرویدی بپردازیم. همسفر

رابط کاربری:

در محیط این اپلیکیشن نقاط قوتی از جمله رنگ بندی هماهنگ، فونت مناسب، چیدمان مرتب عناصر صفحه، آیکن های گویا و عملکرد صحیح در نمای افقی و عمودی به چشم میخورد. هرچند جذابیت خاصی در ظاهر این برنامه اندرویدی مشاهده نمیشود اما با توجه به موضوع آن باید گفت، "همسفر" از قالب گرافیکی استانداردی بهره میبرد و اگر نواقص کوچک آن را نادیده بگیریم، امتیاز خوبی دریافت میکند.

مهمتر از جنبه ظاهری، پیاده سازی اصولی رابط کاربری در برنامه فوق میباشد که کار با آن را آسان و بدون هرگونه پیچیدگی ممکن میسازد. دسترسی سریع به همه بخش ها و استفاده راحت از امکانات از ویژگی های بارز "همسفر" به شمار میرود که به کارگیری ترفندهایی همچون دکمه های ناوبری و فهرست های مجزا در پیدایش این خصوصیات نقش داشته است. از نظر AppReview، امتیاز 4.5 از 5 به این بخش تعلق میگیرد. همسفر

کاربرد:

این اپلیکیشن اندرویدی با وجود قابلیت هایی که دارد میتواند همسفر خوبی برای شما باشد. البته فراموش نکنید که برای استفاده لحظه به لحظه از آن، به اینترنت نیاز خواهید داشت چون اطلاعاتی که "همسفر" ارائه میدهد از سایت سازمان راهداری کل کشور اخذ میگردد. هرچند در صورت آفلاین بودن نیز میتوان از اطلاعات کش شده(ذخیره شده) در اپلیکیشن فوق استفاده نمود اما آگاهی از آخرین وقایع راه ها، منوط به آنلاین بودن و همچنین عملکرد صحیح سایت مذکور میباشد. البته این مورد را نمیتوان به عنوان یک نقص به شمار آورد زیرا روش دیگری برای کارکرد این برنامه وجود ندارد.

حال اجازه دهید تا قابلیت ها و امکانات موجود در "همسفر" را نام ببریم. هنگامی که وارد برنامه میشوید، نقشه ای در پیش رویتان قرار میگیرد که مکان کنونی شما را نشان میدهد و ابزارهای بزرگنمایی نیز در پایین آن به چشم میخورد. همچنین دکمه هایی در بالای این نقشه تعبیه شده که با اشاره بر روی آنها(یا گزینه اطلاعات راه ها در پایین صفحه) میتوانید گزارش تصادفات اتفاق افتاده و انسداد جاده ها را مشاهده کنید. با این کار آیکن هایی بر روی نقشه پدیدار میگردد که با لمس آنها، جزئیات حوادث از قبیل زمان وقوع، نام استان و محور جاده ای و نوع حادثه به نمایش در می آید. با وجود این قابلیت مفید، انتخاب بهترین مسیر برای کاربران امکان پذیر خواهد شد.

در "همسفر" بخش های دیگری هم وجود دارد که یکی از کاربردی ترین آنها، محاسبه مسیر میباشد. در این قسمت شما میتوانید با انتخاب مبدا و مقصد حرکت خود از لیست های موجود، مسیر نهایی را بر روی نقشه ملاحظه نمایید و از امکانات بین راه نیز آگاه شوید. بخش اخبار راه ها مربوط به آخرین اطلاعیه های وزارت راه میشود که مطالعه آنها در بعضی مواقع ضروری و مفید خواهد بود.

با اشاره بر روی آیکنی که در سمت راست سربرگ قرار گرفته است، فهرست اعلان های برنامه یا همان اخبار ترافیکی راه ها باز شده که شما هم میتوانید از همین بخش نظرات و اخبار خود را ارسال نمایید. علاوه بر این، تولیدکنندگان "همسفر" در منوی سمت چپ آن گزینه ای تحت عنوان "دوستی را خبر کن" قرار داده اند تا بتوان با ارسال سریع پیام، دیگر همسفران را از اوضاع جاده باخبر کرد.

هرچند برنامه فوق وظیفه خود را به خوبی انجام میدهد اما کمبودهایی نیز در آن به چشم میخورد. برای مثال باید به امکان ارسال جزئیات تصادفات و راهبندان ها در قالب پیام اشاره کنیم. حتی این قابلیت میتوانست برای بخش اعلان ها نیز درنظر گرفته شود. علاوه بر این موارد، بزرگترین کمبود "همسفر" را باید در عدم آگاه سازی کاربران با ارسال هشدار(notification) به حساب آوریم  و امیدواریم در آینده این معدود نواقص هم برطرف شوند.

امتیاز AppReview به این بخش، 4.5 از 5 است. همسفر

قیمت:

هزینه نهایی که باید برای استفاده از همه امکانات این برنامه اندرویدی بپردازید نسبت به کارایی آن منصفانه به نظر میرسد. البته "همسفر" میتواند از این هم کاراتر باشد و به همین دلیل بهتر بود در حال حاضر قیمت کمتری برای آن درنظر گرفته شود. از این رو، AppReview امتیاز 4.5 از 5 را به این بخش اختصاص میدهد.

پاورقی: پرداخت هزینه اشاره شده، از طریق سیستم خرید درون برنامه ای و به دو صورت حذف تبلیغات(1000 تومان) و دریافت نسخه اصلی(1950 تومان) انجام میپذیرد.

امتیازات تفکیکی

رابط کاربری
کاربرد
امکانات

اینها را هم بخوانید

به این برنامه چه امتیازی میدهید؟


نظرات کاربران

 1. avatar
  مجید
  چرا این برنامه کار نمی کنه کی باید جواب بده باتشکر

  به این نظر پاسخ دهید
 2. avatar
  مهدی
  چرا امکاناتش کار نمی کنه .... من پولسو پرداخت کردم و نسخه جدیدشو نصب کردم لطفا توضیح دهید...

  به این نظر پاسخ دهید
 3. avatar
  حسبن
  میشه یه توضیحی در خصوص کار نکردن نرم افزار خریداری شده بدین. اونم با اینترنت پرسرعت رو گوشی s4

  به این نظر پاسخ دهید
همسفر