چوپان فداکار

معرفی، نقد و بررسی بازی چوپان فداکارنسخه 1.0

4.17 5 0 1
امتیاز اپریویو
تفکیکی
  • دسته : تفننی
  • قیمت : ۱۵۰۰ تومان
  • حجم : 17.5 مگابایت
سازنده : ذهن ایرانی

داستان های قدیمی، همواره ایده خوبی برای تولید بازی های رایانه ای بوده اند بطوریکه تاکنون نمونه های موفق و محبوبی در این رابطه، از کمپانی های معروف تولید بازی منتشر شده است. با توجه به این موضوع برخی از تولیدکنندگان داخلی نیز از قصه های جالب و شنیدنی که ریشه در فرهنگ ما ایرانیان دارند، الهام گرفته و بازی هایی با عناوین مختلف تولید نموده اند.

"چوپان فداکار" یکی از این عناوین میباشد که در ادامه آن را معرفی میکنیم. با ما در نقد و بررسی این بازی اندرویدی همراه باشید.

چوپان فداکار

گرافیک و رابط کاربری:

به دلیل سبک بازی فوق، کاربران با محیطی که همواره با آنها در تعامل باشد روبرو نیستند و از این رو در "چوپان فداکار" شاهد نوع خاصی از گرافیک هستیم که ما را به یاد انیمیشن های قدیمی می اندازد. این موضوع را باید به عنوان یک ایده از سوی تولیدکنندگان این بازی اندرویدی به شمار آورد هرچند انتظار میرفت تلاش بیشتری برای ساخته و پرداخته کردن آن صرف گردد تا چهره کاربرپسندی به خود بگیرد. استفاده از موزیک و افکت های صوتی متنوع به منظور ایجاد جذابیت در ظاهر بازی و همچنین تنوع محیط برای رفع یکنواختی، از جمله نکاتی هستند که امتیاز مثبتی به آنها تعلق میگیرد.

درمورد رابط کاربری "چوپان فداکار" و قالب گرافیکی منوهای آن، میتوانیم به نقاط قوتی از جمله تناسب با موضوع، رنگ بندی هماهنگ، آیکن های متناسب و چیدمان مرتب اجزای صفحه اشاره کنیم. علاوه بر این موارد، جابجایی سریع و بدون پیچیدگی بین صفحات و استفاده راحت از امکانات نیز جزو نکات مثبت بازی فوق محسوب میشوند.

در نهایت، امتیاز AppReview به این بخش 3.5 از 5 است.

چوپان فداکارگیم پلی:

"چوپان فداکار" یک بازی داستان پردازی شده در سبک معمایی و پازل میباشد که به گونه ای جنبه نوستالژیک نیز دارد. استفاده از شخصیت هایی مانند چوپان، کچل و یا صفت فداکار، یاد و خاطره قصه هایی همچون چوپان دروغگو، حسن کچل و دهقان فداکار را برای شما زنده میکند. این موضوع شاید به دلیلی برای ایجاد انگیزه در کاربران و انجام این بازی اندرویدی تبدیل شود هرچند باید دید که چه ترفندهایی در گیم پلی آن استفاده شده است.

اولین نکته ای که باید به آن اشاره کنیم، نوع پازل ها میباشد که در خلق آنها بیشتر به جنبه سرگرمی توجه گردیده تا ذهن شما بطور کامل درگیر حل معما نشود. بدون تردید اگر از چنین ترفندی در بازی هایی به این سبک استفاده نگردد، در نهایت منجر به دلزدگی کاربر خواهد شد. علاوه بر این در طول مراحل مختلف "چوپان فداکار"، عناصر و موانع متنوعی ظاهر میشوند که روند بازی را از حالت یکنواخت و کسل کننده بیرون می آورند.

تکنیک هایی که تا اینجا به آنها اشاره کردیم، برای ایجاد انگیزه در شما جهت ادامه بازی مفید بودند اما این موضوع برای محبوبیت یک گیم پلی کافی نیست و باید به انجام دوباره آن بدون اینکه حس تکراری بودن در کاربر ایجاد شود نیز، توجه کرد. این اصل در "چوپان فداکار" تا حدودی رعایت شده است بطوریکه بعد پشت سرگذاشتن هر مرحله، درجه ای به آن اختصاص می یابد که بر اساس به دست آوردن سه نشان میباشد و برای رفتن به سطح و گروه بعدی، باید تعداد کافی از این نشان ها را کسب کرده باشید. همچنین میتوانید با کشف ستاره هایی که در مراحل پنهان شده اند امتیاز بیشتری بگیرید.

مورد دیگری که لازم به ذکر است، وجود محدودیت در انجام تعداد حرکت ها برای حل پازل میباشد. این ترفند به منظور بالارفتن هیجان کاربر و استفاده او از نهایت هوش و ذکاوت خود در بازی های معمایی به کار میرود. البته پیاده سازی این ترفند در "چوپان فداکار" میتوانست بهتر انجام پذیرد و محسوس تر به نظر برسد.

درپایان باید گفت که بازی فوق را میتوان جزو نمونه های خوب به شمار آورد اما نباید نقص های آن را نادیده گرفت. برای مثال باید به فرصت لازم برای حل پازل ها اشاره کنیم که بهتر بود با روش دیگری جایگزین شود و یا حداقل با نمایش زمان باقی مانده، برای کاربران قابل لمس باشد.

ازنظر AppReview، امتیاز 4 از 5 به این بخش تعلق میگیرد.

چوپان فداکار

قیمت:

مواردی که در دوبخش قبل ذکر شد، نشان از صرف وقت برای تولید این بازی اندرویدی دارد و با وجود اندک نقص های اشاره شده، میتوان قیمت "چوپان فداکار" را منصفانه تلقی کرد. از این رو AppReview، امتیاز 5 از 5 را برای این بخش درنظر میگیرد.

امتیازات تفکیکی

گرافیک و رابط کاربری
گیم پلی
ارزش بازی مجدد

اینها را هم بخوانید

به این برنامه چه امتیازی میدهید؟


چوپان فداکار