توسعه و ساخت اپلیکیشن

آشنایی با ابزارهای توسعه اپلیکیشن موبایل (بخش سوم)

در دو مطلب قبلی به معرفی ابزارهای همه منظوره و تخصصی برای توسعه اپلیکیشن های موبایل پرداختیم. در ادامه شما را با برخی از ابزارهای توسعه هیبرید آشنا میکنیم، با ما همراه باشید.

 

ابزارهای هیبرید برای توسعه اپلیکیشن

برخی از توسعه دهندگان تازه کار از منحنی شیب دار در یادگیری پلتفرم های نیتیو میترسند، چرا که باید زبان های برنامه نویسی جدیدی فرا بگیرند و مهارت های مختص به آن پلتفرم خاص را کسب کنند که برای نمونه میتوان به تبحر یافتن در کار با ابزارهای تست اشاره کرد.

 

ابزارهای توسعه هیبرید نیز دقیقا همین مشکل را هدف قرار داده اند، به طوری که این ابزارها توسعه دهندگان را قادر به استفاده از مهارت های توسعه وب برای توسعه اپلیکیشن های موبایل میکنند و در این میان هیچگونه نیازی به دانش مختص به یک پلتفرم خاص نمیباشد. چندین پلتفرم برای این منظور در دسترس توسعه دهندگان است، ولی در این مطلب به معرفی برخی نمونه های پرطرفدار میپردازیم.

 

React Native

پلتفرم توسعه موبایل React Native توسط کمپانی فیسبوک عرضه شده و توسعه دهندگان را قادر به ساخت اپلیکیشن های نیتیو با استفاده از HTML ،CSS و JavaScript میکند. شما میتوانید از یک کد واحد برای پلتفرم های اندروید و آی او اس استفاده کنید.

مزیتی دیگری که این ابزار در اختیار شما قرار میدهد، عدم نیاز به نصب اندروید استودیو و Xcode بر روی سیستم میباشد. بخش هیجان انگیز ماجرا وقتی آغاز میشود که کد نیتیو را در ویرایشگر React Native مورد استفاده قرار دهید. میتوانید قطعه کدهای چندین پلتفرم نیتیو را در همان ویرایشگر مورد استفاده دهید. این ویژگی آزادی عمل بیشتری در اختیار شما قرار خواهد داد.

 

Ionic

Lonic فریم ورک دیگری است که ساخت اپلیکیشن های موبایل با استفاده از HTML ،CSS و JavaScript را میسر میکند. این ابزار به همراه یک لایبرری از کامپوننت های UI و سایر ابزارهای کاربردی در اختیار شما قرار گرفته و با استفاده از آن میتوانید کدنویسی کرده و اپلیکیشن های زیبایی بسازید. Ionic با استفاده از فریم ورک محبوب Angular ساخته شده و اگر با Angular کار کرده باشید، استفاده از Ionic نیز برای شما بسیار ساده خواهد بود.

 

NativeScript

NativeScript فریم ورک دیگری برای ساخت اپلیکیشن های کراس-پلتفرم محسوب میشود. مشابه Ionic و React Native، این ابزار نیز شما را قادر به استفاده از CSS و JavaScript برای ساخت اپلیکیشن های موبایل میکند، اما به جای HTML باید کد لی اوت خود را با استفاده از XML بنویسید.

NativeScript برای ساخت اپلیکیشن های اندروید، آی او اس و ویندوز قابل استفاده بوده و بر خلاف Ionic که از Cordova's WebView برای رندر کردن رابط کاربری اپلیکیشن استفاده میکند، NativeScript انجین نیتیو پلتفرم را به کار میبرد، بدین ترتیب تجربه کاربری نیتیوی در اختیار قرار میگیرد.

 

Adobe PhoneGap

PhoneGap یکی از پیشگامان فریم ورک های هیبرید مبتنی بر HTML بود و از زمانی که شرکت Adobe در سال 2011 آنرا خریداری کرد، این فریم ورک همواره در حال بهبود بوده است.

به راحتی میتوانید اپلیکیشن دسکتاپ PhoneGap را دانلود کرده و کدنویسی را شروع کنید. شما میتوانید اپلیکیشن ها را در مرورگر خود شبیه سازی کنید و اپلیکیشن را با گوشی های واقعی و PhoneGap Developer Mobile  تست کنید. میتوان از این پلتفرم برای ساخت اپلیکیشن های اندروید، آی او اس و ویندوز فون استفاده کرد.

اگر هنگام ساخت اپلیکیشن با مشکلی مواجه شدید، به راحتی میتوانید هزاران مطلب و مقاله در وب پیدا کنید که مشکل شما را برطرف میکنند. PhoneGap انجمی از توسعه دهندگان باتجربه هم دارد که میتوانند به شما کمک کنند.

 

Xamarin

Xamarin یک ابزار توسعه هیبرید دیگر برای توسعه اپلیکیشن است که به جای HTML بر اساس سی شارپ کار میکند. از این رو اگر پیش زمینه کار با مایکروسافت را دارید و میخواهید اپلیکیشن های کراس-پلتفرم بسازید، این ابزار گزینه ایده آلی محسوب میشود. برای ساخت اپلیکیشن با استفاده از Xamarin به ویژوال استودیو نیاز خواهید داشت.

 

جمع بندی

دسترسی به ابزارهای مناسب و توانایی استفاده درست از آنها، کلید موفقیت در ساخت و توسعه اپلیکیشن محسوب میشود. از این رو اگر قصد دارید اپلیکیشن موبایل بسازید، نگاهی به ابزارهای معرفی شده در این سری مقالات بیندارید و بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 

https://code.tutsplus.com برگرفته از

اینها را هم بخوانید