آشنایی با انواع اپلیکیشن های موبایل - بخش دوم

آشنایی با انواع اپلیکیشن های موبایل - بخش دوم

در مطلب قبلی شما را با انواع اپلیکیشن های موبایل و مزایای و معایب منحصر به فرد هر کدام آشنا کردیم، در ادامه با ما همراه باشید تا در گزینش هریک از این رویکردهای توسعه اپلیکیشن به شما یاری رسانیم.

نیتیو یا هیبرید

کدامیک بهترین راه حل است؟ نیتیو؟ یا هیبرید؟ یا وب اپلیکیشن؟ جواب قاطعی برای این پرسش وجود ندارد، اما چنانچه شما یک توسعه دهنده باشید پاسخ برای شما ساده تر خواهد بود. شما با چه تکنولوژی هایی آشنایی دارید؟ آیا مایل به تمرکز بر روی یک پلتفرم و یا ساخت اپلیکیشن برای چندین پلتفرم هستید؟

به سبب رقابت تنگاتنگ در این عرصه، ساخت اپلیکیشن های آی او اس، اندروید و ویندوز فونی که در صدر قرار گیرند به یک چالش حقیقی برای توسعه دهندگان بدل شده است. برخی از توسعه دهندگان اقدام به ساخت اپلیکیشن های نیتیو برای پلتفرم های مختلف می کنند، اما این کار بسیار چالش برانگیز است و برای توسعه دهندگان تازه کار پیشنهاد نمی شود. عرصه موبایل با سرعت بسیار زیادی در حال پیشرفت و تکامل است، از این رو درک کامل تمامی پلتفرم ها امکان پذیر نمی باشد. چنانچه مایل به فعالیت در زمینه اپلیکیشن های نیتیو باشید، لازم است تا با تمامی جوانب و جزئیات این پلتفرم آشنایی کامل پیدا کنید و این کار باید هدف شما به عنوان یک توسعه دهنده باشد.

این پیچیدگی ها و شرایط موجب شده که بسیاری از توسعه دهندگان توسعه هیبرید را به عنوان راه حل خود برگزینند. چنانچه شما یک توسعه دهنده باتجربه باشید، فرآیند برای شما بسیار ساده می گردد. Apache Cordova در ترکیب با Ionic یا Onsen UI قادر به تسریع فرآیند توسعه به طور چشمگیری می باشد.

وب اپلیکیشن ها گروه دیگری هستند که باید مد نظر قرار گیرند، ساخت وب اپلیکیشن ها چندین سال پیش رواج زیادی بین توسعه دهندگان داشت، اما امروزه در صورتی که بودجه و منابع در دسترس باشند، رویکردهای نیتیو و هیبرید گزینه های بهتری قلمداد می شوند.

سوالاتی که باید پاسخ داده شوند

جهت تسهیل فرآیند تصمیم گیری درباره رویکرد موردنظر بهتر است تا به پرسش های زیر پاسخ دهید:

آیا کارآیی برای شما حیاتی است؟

نیتیو در شرایطی که کارآیی از اهمیت فراوانی برای شما برخوردار باشد، بهترین گزینه است و استفاده از یوتینی در صورتی که مایل به ساخت بازی باشید نیز پیشنهاد می شود.

آیا پشتیبانی کراس پلتفرم برای شما اهمیت دارد؟

خیر؟ در این صورت باید اقدام به ساخت اپلیکیشن نیتیو نمایید، اما چنانچه پشتیبانی کراس پلتفرم برای شما مهم باشد رویکرد هیبرید نیتیو و یا هیبرید وب گزینه های مناسب خواهند بود. در شرایطی که کارآیی و قابلیت های گوشی اهمیت یکسانی برای شما دارند، نگاهی به زامارین و React Native بیندازید.

آیا توسعه اپلیکیشن هدف اصلی و مهم شماست؟

رویکرد نیتیو بهترین گزینه برای افرادی است که مایلند یک توسعه دهنده موبایل گردند، در این صورت باید با پلتفرم خاصی که انتخاب کرده اید آشنایی کامل یابید، چرا که کیفیت شرط اول است و برای اینکه بتوانید یک اپلیکیشن جذاب و یک تجربه کاربری عالی را ارائه دهید، باید با زیر و بم آن پلتفرم آشنایی داشته باشید.

چنانچه پیش زمینه ای از توسعه وب داشته باشید، باز هم نیتیو گزینه خوبی به نظر می رسد. اما اگر زمان ارائه محصول به بازار اپلیکیشن ها برای شما مهم است، هیبرید و وب سریع ترین راه حل هایی هستند که شما را به این هدف می رسانند.

نتیجه گیری

چنانچه هنوز هم نتوانسته اید تصمیم گیری کنید، بهتر است نگاهی به Play around with Cordova و quick course about Swift بیندازید تا همه چیز برای شما روشن تر گردد. ساده ترین و سریع ترین راه حل را انتخاب نکنید، بلکه روشی را برگزینید که دوست دارید و برای شما لذت بخش است. توانایی و علاقه شرط موفقیت در هر کاری است و باید با توجه به آن گزینش خود را به انجام رسانده و به جلو حرکت کنید.

 

http://code.tutsplus.com برگرفته از

اینها را هم بخوانید