آشنایی با 9 پلاگین مهم برای اندروید استودیو

آشنایی با 9 پلاگین مهم برای اندروید استودیو

در این مقاله به معرفی پلاگین هایی پرداخته می شود که در تسریع فرآیند توسعه اپلیکیشن، مدیریت منابع پروژه و نوشتن کدهای بهتر یاری می رسانند، با ما همراه باشید.

نصب پلاگین ها

فرآیند نصب برای تمامی پلاگین ها مشابه است:

- اندروید استودیو را اجرا کنید و Preferences را باز کنید.

- به بخش Plugins بروید.

blog_19195_1

- بر روی Browse repositories کلیک کنید تا فهرستی از IntelliJ IDEA Plugins برای شما لود شود.

blog_19195_2

- به جستجوی نام پلاگین موردنظر خود پرداخته و سپس install را بزنید.

blog_19195_3

- پس از اینکه فرآیند نصب پلاگین تکمیل شد اندروید استودیو را ری استارت کنید.

1. تولید آبجکت های Parcelable

Parcelable boilerplate code generation

ممکن است در طول فرایند توسعه اپلکیشن نیاز به کار با آبجکت های Parcelable در جاوا داشته باشید. آبجکت های Parcelable به کامپوننت های مختلف از اپلیکیشن، سیستم و یا سایر اپلیکیشن های نصب شده بر روی گوشی داده ارسال می کنند. زمانی که اپلیکیشن به Parcelableها نیاز داشته باشد، توسعه دهنده باید به طور دستی اقدام به ساخت آنها کند و یا از ابزار Parcelable boilerplate code generation جهت تولید یک پیاده سازی مبنی بر فیلدهای کلاس Parcelable استفاده نماید.

blog_19195_4

2. کامندهای ADB

ADB Idea

ADB Idea کامندهای ترمینال حیاتی و مهم را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد، کاربرد این ابزار پس از انتشار نسخه 2.0 از اندروید استودیو بیشتر از گذشته شده است. با این وجود کاربردی بودن این قابلیت، گاهی اوقات بیلد سریع تغییرات کوچک را نمی پذیرد و نیاز است تا پروژه را مجددا بیلد کرده و نصب نمایید. این ابزار دسترسی به کامندهای ADB را بسیار کاربردی می گرداند.

blog_19195_5

3. ADB با وای فای

ADBWIFI

این پلاگین بسیار ساده است و به شما امکان دیباگ اپلیکیشن های اندروید با استفاده از وای فای را می دهد.

blog_19195_6

4. Minimap

CodeGlance

چنانچه از ویرایشگرهایی مانند Sublime استفاده کرده باشید، به احتمال زیاد CodeGlance استفاده از IDE را جذاب تر و ناوبری در فایل های کلاس بزرگ را آسان تر می گرداند.

blog_19195_7

5. تبدیل SVG به وکتورهای اندروید

SVG2VectorDrawable

تغییر بوجود آمده در متریال دیزاین رویکردهای جدیدی را برای آیکون ها، لوگوها و تصاویر ثابت اپلیکیشن ها به همراه داشت. فرمت های سنتی مانند png ،jpg و غیره به Vector Drawables تغییر یافتند. پلاگین SVG2VectorDrawable به شما امکان تبدیل تصاویر SVG به vector drawables را می دهد و بدین ترتیب می توانید این تصاویر را به عنوان drawableهای لی اوت مورد استفاده قرار دهید.

blog_19195_8

6. تولیدکننده Data Transfer Object

DTO generator

تولیدکننده DTO از فیلد داده شده کلاس های جاوا می سازد. این پلاگین در صورت استفاده از REST API که جواب ها را به صورت JSON برمی گرداند و در بسیاری از سرویس های وب مورد استفاده قرار می گیرد، بسیار کاربردی خواهد بود. DTO یک آبجکت POJP از فیلد داده شده تولید می کند. در زیر نمونه ای از یک پروژه Github را مشاهده می نمایید و می توانید مثال های بیشتری را نیز در آن پیدا کنید.

blog_19195_9

7. تولیدکننده آیکون متریال دیزاین

Android Material Design Icon Generator

به منظور توسعه اپلیکیشن هایی مبنی بر الگوهای متریال دیزاین نیاز به افزودن Material Icons دارید، اما Material Icons Guide کمی خسته کننده بوده و به کار زیادی نیاز دارد، اما این پلاگین به شما در راستای ساخت آیکون های متریال دیزاین در چند قدم یاری می رساند.

blog_19195_10

8. جستجوگر کد Codota

Codota IntelliJ plugin

چنانچه به مشکلی با کد خود برخورده اید و به راه حلی برای آن نیاز دارید و یا باگی پیش آمده که قادر به رفع آن نیستید، Codota به شما در این راه یاری می رساند. Codota یک موتور جستجو است که به دنبال اسنیپت های کد اپن سورس که در پلتفرم هایی مانند Github ،Google Code و StackOverflow در دسترس است می گردد، همین ویژگی Codota را به ابزاری بسیار خوب و کاربردی برای توسعه سریع تبدیل کرده است.

blog_19195_11

برای نمونه اگر در Codota به دنبال چیزی مانند کلاس java.util.Observable که استفاده از آن در پروژه های کوچک اندروید رایج نیست بگردید، امتیازی به صورت CodeRank 5 را مشاهده می کنید، اگر java.util.ArrayList را جستجو کنید، CodeRank 10 را مشاهده خواهید کرد. این ویژگی زیبایی Codota است و با کمک این پلاگین می توان از قدرت آن درون اندروید استودیو بهره برد.

9. Mirroring با کمک Jimu

Jimu Mirror

دیباگ کردن اپلیکیشن ها بر روی گوشی ها کار زمان بری است، مخصوصا در صورتی که بر روی بخش رابط کاربری اپلیکیشن خود در حال کار باشید و همزمان تطبیق های سریعی را نیز در کدهای خود اعمال کنید. Jimu Mirror به شما در جهت به حداقل رساندن زمان توسعه با نمایش پیش نمایش هایی از لی اوت بر روی گوشی که به صورت ریل تایم آپدیت می شوند یاری می رساند و این شرایط برای زمان اعمال تغییرات در لی اوت نیز به همان شکل است. Jimu Mirror ابزار بسیار خوبی برای پیش نمایش لی اوت های اندروید، ویوهای کاستوم و انیمیشن ها می باشد. این ابزار اپن سورس نیست و در ریپوزیتوری IntelliJ قرار ندارد و برای دانلود آن باید به وب سایت آن مراجعه نمایید، این ابزار رایگان نمی باشد، اما با در نظر گرفتن قابلیت های آن ارزش صرف هزینه را دارد.

پلاگین های متعددی برای استفاده در اندروید استودیو وجود دارند که در این مقاله تنها به مهم ترین آنها اشاره شد.

 

https://www.sitepoint.com برگرفته از

اینها را هم بخوانید