آیا اپل از نظر آپدیت نرم افزار عملکرد بهتری را نسبت به گوگل به نمایش می گذارد؟

آیا اپل از نظر آپدیت نرم افزار عملکرد بهتری را نسبت به گوگل به نمایش می گذارد؟

اپل به تازگی گوشی آیفون 7 را برای طرفداران خود به نمایش گذاشت، اما کنفرانس تنها به رونمایی از این گوشی جدید محدود نشد و  Apple Watch Series 2 و آی او اس هم بخش های مهمی از رویداد را به خود اختصاص دادند. پس از گذشت تنها دو هفته از انتشار نسخه رسمی اندروید یعنی Nougat، باید این موضوع را بپذیریم که اپل در آپدیت نسخه های جدید عملکرد بهتری را به نمایش می گذارد.

blog_22974_1

اپل و آی او اس 10: یک آپدیت ملموس

مشابه هر محصول دیگری که توسط اپل ساخته می شود، آی او اس 10 نیز به عنوان بزرگ ترین آپدیت به نمایش گذاشته شد. تیم کوک مدیر عامل کنونی کمپانی در کنفرانس جهانی توسعه دهندگان این نسخه را معرفی کرد و نسخه بتای آن نیز هم اکنون در دسترس عموم قرار دارد و علاقه مندان می توانند قابلیت ها را پیش از انتشار رسمی تست کنند. در وب سایت رسمی برند نوشته شده که آی او اس 10 از تاریخ 13 سپتامبر در دسترس خواهد بود و به احتمال بسیار زیاد در دستگاه های سازگار مورد پشتیبانی قرار خواهد گرفت.

blog_22974_2

نسخه Nougat اندروید چه زمانی قابل استفاده خواهد بود؟

نسخه Nougat اندروید زودتر از آنچه پیش بینی شده بود رونمایی گردید، نسخه های قبلی معمولا در اواخر ماه سپتامبر و همزمان با رونمایی گوشی نکسوس جدید منتشر شده اند، ولی سال 2016 کمی غیرمنتظره بوده، گوگل مایل است برند نکسوس را کنار گذاشته و گوشی های جدید خود به نام های Pixel و PixelXL و یک تبلت Pixel که با همکاری هوآوی ساخته می شود را در چهارم اکتبر رونمایی کند. تاکنون گوشی های نکسوس اولین گوشی هایی بودند که به پشتیبانی از نرم افزارهای جدید گوگل می پرداختند، اما امسال گوشی V20 از ال جی این عنوان را گرفته و همراه با نسخه Nougat پا به میدان می گذارد.

blog_22974_3

مبنی بر آمار، حدود 50 درصد از گوشی های اندروید موجود در بازار نسخه های قدیمی اندروید را مورد استفاده قرار می دهند، با این حال که آخرین نسخه نرم افزار دو هفته پیش منتشر شده، همگی می دانیم که زمان زیادی برای در دسترس قرار گرفتن این نسخه برای کاربران نیاز خواهد بود و عدم یکپارچگی حادترین و بزرگ ترین مشکلی است که پیش روی کاربران اندروید قرار دارد.

تنها راه حل برای استفاده از نسخه 7.0 اندروید خریداری یک گوشی V20 ال جی، نکسوس یا گوشی جدید دیگری است که نسخه Nougat را در خود جای داده باشد. حقیقت ناراحت کننده برای کاربران اندروید این است که کاربران اپل به سرعت آخرین پیشرفت ها و بهبودهای صورت گرفته در نرم افزار را پس از انتشار آخرین نسخه آی او اس دریافت می کنند، در حالی که چنین امکانی برای کاربران اندروید میسر نیست.

blog_22974_4

آپدیت های کنونی اندروید

چنانچه نگاهی به اعداد و ارقام منتشر شده در Google Developer بیندازیم، مشاهده می کنیم که اندروید 6.0 که در سپتامبر 2015 منتشر شد تنها بر روی 15.2 درصد از گوشی ها جای گرفته، نسخه Lollipop حدود 35.5 درصد از گوشی ها را پشتیبانی می کند، در حالی که این مقدار برای KitKat حدود 29.2 درصد، Jelly Bean رقم 16.7 درصد، Ice Cream Sandwich میزان 1.6 درصد، Gingerbread رقم 1.7 درصد و Froyo رقم 0.1 درصد می باشد.

آنچه موجب حسادت کاربران اندروید به اپل می شود این است که کاربران اپل به سرعت قادر به بهره گیری از آخرین تغییرات و بهبودهای صورت گرفته می باشند. 50 درصد از گوشی های اندروید موجود در بازار نسخه های قدیمی اندروید را در خود جای داده اند و با نگاهی به نمودار سیر تکامل آپدیت های اندروید این موضوع را مشاهده می کنید. نسخه Nougat اندروید پر از قابلیت های جدید است که قادر به ارتقای تجربه کاربری از طرق گوناگون می باشد، اما متاسفانه باید چندین ماه برای دریافت این نسخه جدید بر روی گوشی منتظر بمانیم.

چرا اندروید قادر به سرعت بخشیدن به آپدیت ها نمی باشد؟

دلیل این شرایط بسیار ساده می باشد، ازدحام فراوانی در اندروید حاکم است. تولیدکنندگان گوشی های اندروید نسخه شخصی سازی شده از نرم افزار را به کاربران خود ارائه می دهند، از این رو آپدیت این نسخه ها فرآیندی زمانبر می باشد و همین امر نیز برای آپدیت به زمان نیاز خواهد داشت که نه تنها گوگل بلکه سازندگان گوشی را نیز در بر می گیرد.

کمپانی اپل از سوی دیگر از یک مزیت بزرگ برخوردار می باشد، اپل تنها برندی است که به صورت یکپارچه به تولید سیستم عامل، گوشی و لوازم جانبی می پردازد. برخی افراد اپل را به سبب دارای بودن سیستم بسته و محدود خود مورد انتقاد قرار می دهند، اما در صورتی که آپدیت های نرم افزاری موضوع بحث باشد، اولیت آن نسبت به اندروید را تشخیص خواهیم داد.

 

https://www.androidpit.com برگرفته از

اینها را هم بخوانید