اسکن عنبیه چشم و آینده امنیت موبایل

اسکن عنبیه چشم و آینده امنیت موبایل

چندین دهه است که در فیلم های عملی تخیلی وعده تکنولوژی اسکن عنبیه چشم داده شده، این تکنولوژی کاربردهای متعددی دارد، برخی از کشورها از آن برای امن کردن مرزها و تجهیزات دفاعی خود استفاده می کنند و بانک ها نیز از آن برای احراز هویت تراکنش های باارزش و دسترسی امن به گاوصندوق ها بهره می گیرند. با پیشرفت های اخیر در زمینه بایومتریک های موبایل، این تکنولوژی در دستان کاربران عادی نیز قرار گرفته و اسکن عنبیه چشم به گوشی های موبایل راه یافته است. این تکنولوژی ما را قادر به استفاده از چشم به عنوان یک رمز عبور منحصر به فرد و مخفی می کند که بر خلاف رمزهای معمولی هیچگونه نیازی برای به خاطرسپاری آن نیست.

عنبیه انسان مردمک چشم را احاطه کرده، در حقیقت عنبیه ماهیچه ای است که اندازه مردمک را کنترل می کند. این ماهیچه از یک الگوی غنی برخوردار است که الگوریتم های بایومتریک را قادر به استخراج اطلاعات منحصر به فردی می کند، در نتیجه رمز عبور قدرتمندتری نسبت به اثر انگشت ساخته می شود که تحت تاثیری چیزی که کاربر لمس کرده قرار نمی گیرد، در نتیجه استفاده از آن برای افرادی که در زمین های کشاورزی یا ساختمان ها مشغول به کارند نیز امکان پذیر است. عنبیه چشم برای افراد با سنین مختلف نیز عملکرد یکسانی را به نمایش می گذارد، چرا که اثر انگشت ممکن است برای برخی افراد که پوست دستشان نرم است یا در اثر کهولت سن ضخیم تر شده است، گزینه چندان قابل اطمینانی نباشد. علاوه بر این برخلاف صورت یا صدا، عنبیه تحت تاثیر شرایط خارجی مانند نور یا صدا قرار نمی گیرد.

با این اوصاف می توان عنبیه را ماهیت بایومتریک قابل اطمینان تری برای شناسایی و احراز هویت کاربران برشمرد.

blog_23165_1

در نظرسنجی اخیر از کاربران اسمارت فون ها که توسط Macromill در ژاپن انجام شد، از شرکت کنندگان راجع به نظرات آنها در مورد استفاده از اثر انگشت و عنبیه برای باز کردن قفل گوشی پرسیده شد، تمامی شرکت کنندگان از اسمارت فون هایی که هر دوی این قابلیت ها را در خود جای داده بودند استفاده می کردند، و مطالعات یافته های زیر را نتیجه داد:

- مشتریانی که صاحب یک اسمارت فون با اسکنر عنبیه بودند و از این اسکنر برای باز کردن قفل گوشی خود استفاده می کردند، 50 درصد بیشتر از کاربرانی بودند که از اثر انگشت برای باز کردن قفل گوشی خود بهره می گرفتند.

- تقریبا 90 درصد از کاربران که اسکنر عنبیه را استفاده می کردند از عمکلرد آن رضایت داشتند.

- به اعتقاد مشتریان سرعت و دقت اسکنر عنبیه بسیار جذاب است.

با پیشرفت چشمگیر در این تکنولوژی، تشخیص عنبیه در بسیاری از اسمارت وفن ها و تبلت های موجود در بازار در دسترس قرار گرفته است. Delta ID یکی از کمپانی های است که در زمینه تکنولوژی عنبیه چشم برای گوشی های موبایل فعالیت دارد و با همکاری با Fujitsu در می 2015 به معرفی اولین اسمارت فون مجهز به تکنولوژی اسکن عنبیه در ژاپن پرداخت، از آن پس کمپانی های مختلف مانند مایکروسافت، اچ پی و سامسونگ این تکنولوژی را در گوشی های خود جای دادند. مبنی بر گزارشات کاربران این گوشی ها، استفاده از عنبیه به سادگی صورت می پذیرد و در دموگرافیک های مختلف نیز به خوبی کار می کند، علاوه بر این کاربران در استفاده از آن که تنها نیاز به نگاه کردن به گوشی دارد احساس راحتی می کنند.

اپلیکیشن های متعددی برای باز کردن قفل گوشی ها مورد استفاده قرار می گیرند، اما قابلیت های امنیتی جهت استفاده در سایر اپلیکیشن ها مانند پرداخت های موبایل و دسترسی امن سازمانی در دسترس قرار گرفته اند. عنبیه میزان امنیت پرداخت های موبایل را افزایش می دهد و این کار هم در پایانه های فروش و هم آنلاین از طریق یکپارچه سازی تکنولوژی عنبیه در گوشی میسر می شود و منبع امن که دربرگیرنده اطلاعات مرتبط با کارت اعتباری می باشد، از طریق احراز هویت موفقیت آمیز عنبیه چشم کاربر قابل دسترسی است.

این موضوع به اثبات رسیده که عنبیه نسبت به صورت، رگ های خونی، صدا، اثر انگشت و سایر روش ها رمز عبوری بهتر و قابل اعتمادتری می باشد. این تکولوژی ارائه دهنده راه حلی امن تر و قابل اعتمادتر برای بزرگ ترین نقطه ضعف در استفاده از تکنولوژی مدرن امروزی یعنی رمزهای عبور می باشد. به یقین می توان گفت که تکنولوژی تشخیص عنبیه گام بعدی در سیر تکاملی امنیت موبایل می باشد.

 

https://appdevelopermagazine.com برگرفته از

اینها را هم بخوانید