حمیدرضا قطبی-اپلیکیشن تقویم شمیم یاس

حمیدرضا قطبی-اپلیکیشن تقویم شمیم یاس

اپلیکیشن های مذهبی، یکی از پرطرفدارترین برنامه ها در مارکتهای اندرویدی داخل کشور هستند. تعداد زیاد کاربران این اپلیکیشن ها و امتیاز بالایی که از سوی آنها به برنامه داده شده است، این موضوع را اثبات میکند. "تقویم شمیم یاش" نیز یکی از این برنامه ها میباشد که ما در ادامه با تولیدکنندگان آن مصاحبه کرده ایم.

حمیدرضا قطبی-اپلیکیشن تقویم شمیم یاس

قطعا آينده خوبی در انتظار اين صنعت هست و چه بهتر که دوستان با حضور به موقع و هوشمندانه در اين عرصه بتونن با ارائه نرم افزارهای مفید به خصوص بومي سازی شده ، جايگاه خوبی رو در اين حوزه برای خودشون کسب کنند و نياز کاربران رو از نرم افزارهای خارجی مرتفع کنن.

لطفا به صورت مختصر خودت رو معرفی کن.

حميدرضا قطبی ، کارشناس مهندسی نرم افزار از دانشگاه تهران جنوب

مهدی چمن پرا ، برنامه نویس و متخصص در امور مارکتینگ

اولین محصولی که تولید کردید مربوط به چه سالی میشه و خودت چه نمره ای به اون میدی؟

اولين محصول اندرويدی ما کاری به نام پيامک مهدوی بود که برای آزمون گرفتن ميزان استقبال کاربران از نرم افزارهای رايگان مذهبی در مارکتها توليد شد، که خوشبختانه استقبال چشمگير کاربران از این برنامه ما رو برای ادامه فعاليت در اين حوزه مصمم تر کرد.

 نام موفق ترین محصولی که تولید کردی چیه؟ اگه ممکنه اطلاعات حدودی در مورد زمانی که برای ساخت اون صرف کردی، تعداد کاربرانی که جذب کرده و میزان فروش اون در اختیارمون بزار.

موفق ترين محصول ما تقويم اذانگوی شميم ياس بوده که در حدود 5 ماه توليد آن زمان برد و خوشبختانه توانست بيش از 500 هزار کاربر رو در نيمه اول سال 93 به خودش جذب کنه و اين نشان دهنده ظرفيت بالای کار در اين حوزه هست.

 کار رو از چه سالی و با چند نفر  شروع کردی و در حال حاضر چند نفر هستین؟

توليد محصولات اندرويدی رو از ابتداي سال 92 و به دليل کمبود نرم افزارهای مذهبی رايگان در مارکتها شروع کرديم و پروژه هامون رو  معمولاً توسط تيمهای چابک دو الي چهار نفری جلو برده ایم و خوشبختانه توانسته ايم در اين مدت کوتاه حدود 70 نرم افزار اندرويد که عمدتاً رايگان و مذهبی هستند ارائه کنيم.

 آیا خودت از محصولاتی که تولید کردی استفاده میکنی؟

قطعاً!

 کدام یک از محصولاتی که تولید کردی را بیشتر از همه دوست داری؟

برنامه نويسها همه ی توليدات خودشون رو دوست دارن اما بيشتر از همه تقويم شميم ياس ، پلير مذهبی شميم و اسلاميک تولز رو تجربه های موفقی براي خودم و همکارانم ميدونم.

 آیا تا به حال پروژه ای داشتی که با شکست مواجه شده باشه؟ اگه داشتی دلیل این شکست چی بوده؟

قطعا هر برنامه نويس و تيمی شکستهايی رو در طول مدت کاری حرفه ای خودش تجربه ميکنه که اين شکستها تجربه های ارزشمندی رو در اختيار اون تیم قرار ميده.

ما هم در طول مسير با ناکاميهايی روبرو شده ايم که خوشبختانه برای ما چندان تلخ نبوده و پلی براي موفقيت بعدی ما بوده است.

 از چه نرم افزار و یا اپلیکیشن هایی برای تولید محصول و مدیریت وظایف و پروژه استفاده میکنی؟

تقريباً از هر نرم افزاری که بتونه کار ما رو تسريع کنه و بهبود ببخشه استفاده ميکنيم .

اما فعلا محيط برنامه نويسی خودمون رو Basic4Android انتخاب کرده ايم که سرعت توسعه رو به شدت بالا مي بره و با امکانات فوق العاده ای که در اختيارمون قرار ميده ميتونه ما رو زودتر به اهدافمون برسونه.

براي آشنايي بيشتر علاقمندان ميتونن به مرجع فارسی آن در سايت کوييک لرن مراجعه کنند.

www.QuickLearn.ir

 از چه سخت افزارهایی برای تولید اپلیکیشن و یا بازی استفاده میکنی؟

موبایل ، تبلت ، لپ تاپ ، روان نویس :)

حمیدرضا قطبی-اپلیکیشن تقویم شمیم یاس آیا تحصیلات در کارت موثر بوده؟

آموزش آکادميک به تنهايی باعث موفقيت و پيشرفت نبوده ، اما تونسته ديدگاههای خوبی رو براي فعاليت در اين حوزه به ما بده و بستر حرکت به سمت دانش و مهارتهای لازم در اين حوزه باشه.

 در ابتدا و قبل از کسب درآمد، چطور حمایت مالی میشدی؟

من و دوستانم هر کدام در حوزه های کاری غير اندرويد مشغول به کار بوده و هستيم و صرفاً از اوقات فراغت خودمون جهت حضور در اين عرصه برای انجام تکليفمون و يک رسالت دينی که به دوشمون احساس ميکنيم استفاده میکنیم و تا کنون هم حمايت مالی از جايي نداشته ايم. به قول یکی از اعضای تیم، ما اندروید رو از زمین خاکی شروع کردیم :)

 گرافیک و رابط کاربری چقدر در موفقیت یک برنامه یا بازی میتونه موثر باشه؟

گرچه قابليتها و ويژگيهای برنامه حرف اول رو ميزنه، اما مسلما يکی از مهمترين بخشهايی که بايد بهش به طور جدی اهمیت داد گرافيک و رابط کاربری برنامه هست  چون قراره ماحصل تلاشهای برنامه نويسی و نتيجه کار ما رو به کاربران نمايش بده  و به همين دليل بايد به بهترين و موثرترين شکل انتخاب و طراحی بشه.

نقش تبلیغات یا بطور کل مارکتینگ رو در فروش یک محصول چطور میبینی؟ آیا خودت برای فروش محصولاتت از روش های مارکتینگ استفاده کردی؟ 

فعاليت در حوزه برنامه نويسی اندرويد در حال حاضر کاملاً وابسته به مارکتينگ قوی و برنامه ريزی شده هست.

متاسفانه دوستانی رو در اين حوزه مي بينيم که عليرغم توليد محصولات با ارزش به دليل عدم شناخت مارکتينگ و ضعف در اين حوزه به موفقيت های لازم در ارائه محصولشون نرسيده اند.

آموزش آکادميک به تنهايی باعث موفقيت و پيشرفت نبوده ، اما تونسته ديدگاههای خوبی رو براي فعاليت در اين حوزه به ما بده و بستر حرکت به سمت دانش و مهارتهای لازم در اين حوزه باشه.

 اگه ممکنه درمورد محصول بعدی که قرار هست تولید کنی، کمی توضیح بده ؟

برنامه فعلی ما ارتقا و بهبود برنامه های موفقمون و همچنين حضور در مارکتهای آی او اس و ... هست.

در جذب نیرو برای تیم چه نکاتی رو مد نظر میگیری؟

با توجه به جنس کارهای ما که مذهبی و رايگان هستند عشق ، علاقه و تعهد در کنار مهارتهای لازم فنی ، تواماً براي حضور در فعاليت گروهی تيم ما لازم هست.

چه پيشنهادهايي براي افراد تازه كاري كه دوست دارن به عنوان يك توسعه دهنده یا برنامه نویس مطرح بشن،داري؟

توصيه اکيد من به دوستان اين هست که اولا هدف خودشون رو از حضور در اين عرصه مشخص کنن و بعد از اون به چيزهايی که در اين حوزه اعم از مسائل فنی و مارکتينگ و ... نياز دارن اشراف پيدا کنن.

همچنين به جای دست به کد شدن و توليد برنامه های پشت سر هم و بدون ارائه خلاقيت جديد ، ابتدا تحقيق و مطالعات و بررسیهای لازم رو انجام بدن و يک پلن ارائه خدمت يا سرويس مفيد رو مد نظرشون قرار بدن.سپس همه ابعاد کار رو بسنجن و در انتها شروع به کد زدن بکنند و توجه داشته باشند که براي کاری که در پيش رو قرار داده اند همت بلند و صبر و تلاش همه جانبه از الزامات کار هست و گرنه ممکنه با کوچکترین شکست انگیزه هاشون رو از دست بدن.

 آینده صنعت اپلیکیشن و بازی های موبایل در ایران رو چطور میبینی؟

قطعا آينده خوبی در انتظار اين صنعت هست و چه بهتر که دوستان با حضور به موقع و هوشمندانه در اين عرصه بتونن با ارائه نرم افزارهای مفید به خصوص بومی سازي شده ، جايگاه خوبی رو در اين حوزه برای خودشون کسب کنند و نياز کاربران رو از نرم افزارهای خارجی مرتفع کنن.

در آخر هر حرفی که داری بگو.

در آخر ضمن تشکر از شما و آرزوی موفقيت برای همه علاقمندان حضور در عرصه برنامه نويسی تلفنهای همراه ، تاکيد ميکنم که دوستان همواره عشق ، علاقه ، کسب دانش ، رقابت سالم و همت بلند رو سرلوحه کارشون قرار بدن تا بتونن گامهای بلند تر و مطمئن تری رو، رو به آينده کاری خودشون بردارن.

اینها را هم بخوانید

نظرات کاربران

 1. avatar
  مهدی علیاری
  با سلام و تشکر از همه زحمت کشان در این عرصه .

  به این نظر پاسخ دهید
 2. avatar
  علی رضايی
  پرچم شميم سافت هميشه بالاست :yes: آفرين به شما جوانان با غيرت ايرانی

  به این نظر پاسخ دهید