سامانه هوشمند همراه

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن سامانه هوشمند همراهنسخه 1.2.5

امتیاز کاربران
5 5 0 1
امتیاز اپریویو
تفکیکی
  • دسته : کاربردی
  • قیمت : رایگان با پرداخت درون برنامه ای
  • حجم : 9.3 مگابایت
دریافت برنامه/بازی سامانه هوشمند همراه از بازار سازنده : سامانک

این روزها بحث دولت الکترونیک و راه اندازی سامانه های نرم افزاری برای انجام امور روزمره شهروندان بسیار بر سر زبان ها بوده و در مورد آن زیاد میشنویم. به لطف پیشرفت تکنولوژی و ظهور دستگاه هایی مانند تلفن همراه هوشمند در کنار ایجاد بسترهای ارتباطی همچون اینترنت پر سرعت، دستیابی به دولت الکترونیک چندان هم سخت نیست. در این میان اپلیکیشن هایی نیز تولید میشوند که مجموعه ای از خدمات شهروندی را در اختیار کاربران خود میگذارند.

در ادامه یکی از همین برنامه ها تحت عنوان "سامانه هوشمند همراه" را به شما معرفی میکنیم. با ما همراه باشید تا به نقد و بررسی این اپلیکیشن اندرویدی بپردازیم.

سامانه هوشمند همراه

رابط کاربری :

بارزترین مشخصه ظاهری در اپلیکیشن فوق، یکپارچگی قالب گرافیکی آن میباشد که به دلیل استفاده از رنگ های زنده و هماهنگ، آیکن های یکدست، فونت مناسب و همچنین چیدمان مرتب اجزای صفحه، در "سامانه هوشمند همراه" پدیدار شده است. در کل میتوان گفت که این برنامه اندرویدی از چهره جذاب و کاربرپسندی بهره میبرد که نقص های آن بسیار جزئی و قابل چشم پوشی هستند. برای مثال بهتر بود که آیکن ها از نوع دیگری انتخاب شوند اما سایر نقاط قوت نام برده، این نقص کوچک را پنهان میکند.

سامانه هوشمند همراه

به کارگیری تکنیک هایی همچون برگه بندی صفحه و پنجره های شناور که با رعایت استانداردهای لازم همراه بوده، باعث ایجاد یک رابط کاربری روان در "سامانه هوشمند همراه" شده که باید ویژگی هایی از قبیل دسترسی سریع و بدون پیچیدگی به بخش های مختلف و استفاده راحت از امکانات را برای آن نام ببریم. با توجه به این که مخاطبان برنامه فوق از همه اقشار جامعه هستند، باید وجود این خصوصیات یک مزیت بزرگ به شمار آوریم.

موارد ذکر شده توسط AppReview، امتیاز 5 از 5 را برای این بخش به همراه دارد.

سامانه هوشمند همراه

کاربرد :

این اپلیکیشن اندرویدی از 14 بخش تشکیل شده که در هر کدام از این بخش ها مجموعه ای از خدمات مختلف مانند دریافت خلافی خودرو، کدهای USSD مربوط به اپراتورهای تلفن همراه، انتقال تماس، پرداخت انواع قبض، تماس با سامانه بانک ها، خرید بلیط تئاتر، رهگیری مرسولات پستی و سامانه های اینترنتی مثل استعلام نمره منفی گواهینامه گنجانده شده است. مطالب آموزش درباره امور نظام وظیفه یا خدمات ثبت احول، امکاناتی همچون ایجاد چک لیست و ثبت یادداشت روزانه و همچنین ذخیره کدهای USSD پرکاربرد در قسمتی به نام ماکروتل، بخش دیگری از محتوای "سامانه هوشمند همراه" را تشکیل میدهند. البته این موارد تنها قسمت کوچکی از قابلیت های برنامه فوق هستند که در ادامه توضیح مختصری درباره آنها داده ایم.

برخی از خدماتی که در این برنامه ارائه شده اند با استفاده از سامانه پیامکی واحدهای دولتی مربوطه عمل نموده و هزینه مشخصی را از کاربر دریافت میکنند. به عنوان مثال شما میتوانید مشمولیت خدمت سربازی را با ارسال درخواست به سامانه اطلاع رسانی آن و از طریق پیامک استعلام نمایید. علاوه بر این، خدماتی از قبیل پرداخت قبض و جریمه رانندگی یا خرید کارت شارژ در "سامانه هوشمند همراه" گنجانده شده است که با استفاده از کدهای USSD انجام میپذیرد. حال که صحبت از عملیات پرداخت شد، بد نیست بدانید که امکان استفاده از خدمات بزرگترین سامانه های پرداخت همچون آپ یا هفت هشتاد در اپلیکیشن فوق وجود دارد.

سامانه هوشمند همراه

همانطور که میدانید هر یک از اپراتورهای تلفن همراه مجموعه ای از کدهای USSD را در اختیار مخاطبان میگذارند تا عملیات مختلفی را توسط آنها انجام دهند و به تازگی بانک ها نیز از همین طریق، برخی از خدمات خود را به مشتریان عرضه میکنند. تمامی این کدها، در دو بخش جداگانه از "سامانه هوشمند همراه" لیست شده اند که در نسخه غیر رایگان میتوانید به صورت مستقیم و از داخل برنامه آنها را شماره گیری کنید. همچنین این امکان فراهم گردید که کاربران کدهای USSD پرکاربرد را در قسمت ماکروتل ذخیره نمایند که البته شماره گیری آنها در نسخه رایگان این اپلیکیشن میسر نیست!

در "سامانه هوشمند همراه" به مهمترین جنبه استفاده از تلفن همراه یعنی تماس گرفتن با مخاطبین توجه شده و به همین دلیل امکاناتی از قبیل انتقال تماس در حالت های مختلف مانند مشغول یا خاموش بودن دستگاه در آن به چشم میخورد. در این قسمت از برنامه نیز برخی از قابلیت ها را فقط در نسخه کامل میتوانید استفاده نمایید که از آن جمله میتوانیم به مسدودکردن تماس های ورودی و خروجی، ارسال پیام خودکار و یا نمایش پیغام خطا به تماس گیرنده هنگام عدم موفقیت در برقراری تماس اشاره کنیم.

سامانه هوشمند همراه

این روزها بسیاری از امور اداری مانند دریافت فیش حقوقی یا استعلام خلافی خودرو از طریق سیستم های آنلاین و از طریق وبسایت نهادهای مربوطه انجام میگیرد که چند مورد از مهمترین آنها در "سامانه هوشمند همراه" قابل دسترسی هستند. در بخش دیگری از این اپلیکیشن به نام اطلاعات متفرقه، میتوانید مرسولات پستی خود را رهگیری نموده یا صدقه پرداخت کنید. در همین بخش فهرست کد کشورها و پیش شماره شهرهای ایران به همراه پرچم کشورها، علائم راهنمایی – رانندگی و خدمات ویزا کارت نیز وجود دارد که سه مورد آخر در نسخه رایگان قابل استفاده نخواهند بود.

هنوز میتوان افرادی را یافت که با برخی از خدمات دولتی و نحوه استفاده از آنها آشنا نیستند و از این رو، "سامانه هوشمند همراه" قسمت هایی از محتوای خود را به معرفی این خدمات اختصاص داده است. در این بخش های متنی، امکاناتی همچون نشان دار کردن نوشته، ابزار جستجو و امکان به اشتراک گذاری وجود دارد. شما میتوانید در اپلیکیشن فوق و قسمت امور شخصی، برای کارهای روزمره خود چک لیست ایجاد کنید، یادداشت ثبت نمایید و عملیات دیگری مانند مدیریت کارت های بانکی، حسابداری را انجام دهید. بد نیست به بخش کدهای مخفی اندروید نیز اشاره کنیم که میتواند برای بسیاری از کاربران جالب باشد.

همانطور که ملاحظه میکنید، "سامانه هوشمند همراه" یک ابزار همه کاره برای انجام امور روزمره میباشد و به یقین باید گفت که کمبودی در آن احساس نمیشود. غیر از مواردی که نام بردیم، امکانات دیگری نیز در برنامه فوق گنجانده شده که ذکر همه آنها در حوصله این مطلب نمیگنجد. البته هنوز هم خدماتی وجود دارند که میتواند در این اپلیکیشن جا بگیرد اما در حال حاضر به اندازه کافی کامل هست و نباید آنها را کمبود به شمار آورد.

با توجه به توضیحات ارائه شده، AppReview امتیاز 5 از 5 را به این بخش اختصاص میدهد.

سامانه هوشمند همراه

قیمت :

شما میتوانید این برنامه اندرویدی را بطور رایگان دریافت کنید تعداد زیادی از قابلیت های آن را مورد استفاده قرار دهید اما همانطور که در دو بخش قبل ذکر شد، برخی از قابلیت های "سامانه هوشمند همراه" با ارتقای آن به نسخه کامل قابل دسترس خواهند بود. قیمتی که برای ارتقای این اپلیکیشن درنظر گرفته شده، با توجه به نکات مثبت آن کاملا منصفانه به نظر میرسد.

امتیاز AppReview به این بخش، 5 از 5 است.

اپلیکیشن فوق قبل از این، در همه بخش ها امتیاز کامل را دریافت نمود و به عنوان نمونه برگزیده معرفی شد اما با این وجود تغییراتی در نسخه جدید آن به چشم میخورد که باید آنها را نام ببریم. اولین مورد قابل ذکر در "سامانه هوشمند همراه"، قالب گرافیکی یکپارچه تر نسبت به نسخه قبل میباشد که اصول طراحی متریال بیشتر در آن مشاهده میگردد. هرچند این اپلیکیشن اندرویدی از لحاظ رابط کاربری چندان تغییر نکرده اما در هر حال به استانداردها نزدیک تر شده است.

سامانه هوشمند همراه

تکمیل امکانات در بخش های مختلف هم از لحاظ محتوا و هم خدمات، از دیگر تغییرات مهم در نسخه 1.2.5 برنامه فوق به شمار می آید که از سوی تولیدکنندگان نیز وعده داده شده بود. بخش تنظیمات با گزینه های مفیدی همچون رمزنگاری و تغییر اندازه، رنگ و قلم فونت، قسمت مرکز پیام و تقویم ساده در منوی کناری، از آخرین موارد قابل ذکر میباشند که کارایی این برنامه اندرویدی را افزایش داده اند.

سامانه هوشمند همراه

همانطور که گفتیم، "سامانه هوشمند همراه" پیش از این امتیازات کامل را دریافت نموده که امیدواریم روند توسعه آن ادامه پیدا کند.

امتیازات تفکیکی

رابط کاربری
کاربرد
امکانات

به این برنامه چه امتیازی میدهید؟


نظرات کاربران

  1. avatar
    شهریار 5
    عالی و جامع، امتیاز خوبی هم داره. از اونجایی که سامانه ها و اطلاعات دائم در حال تغییر هستند امیدواریم همیشه برنامه بروز باشه

    به این نظر پاسخ دهید
سامانه هوشمند همراه