امنیت در اندروید

سرپرست بخش امنیتی اندروید، گوشی های پیکسل را از لحاظ امنیت هم رده آیفون می داند

مشکل امنیت کم اندروید همواره منبع انتقادات بوده، اما آنطور که پیداست این شرایط میزبان تغییراتی شده و مبنی بر بیانات Adrian Ludwig، سرپرست بخش امنیتی اندروید، گوشی های پیکسل گوگل که به تازگی منتشر شده و آخرین نسخه از اندروید را به اجرا درمی آورند، به اندازه گوشی های آیفون امن هستند. در گذشته امنیت اندروید چندان خوب نبود و همین شرایط نیز این سیستم عامل را بدنام کرد، اما در سال های اخیر گوگل بر روی تغییر این شرایط و بهبود امنیت اندروید متمرکز شده است.

اندروید هم اکنون مجهز به قابلیتی به نام Safety Net است که هر روزه به اسکن 400 میلیون گوشی و 6 میلیارد اپلیکیشن می پردازد تا از این طریق کدهای مخرب را شناسایی و حذف نماید. به لطف چنین قابلیت هایی می توان بیان داشت که پلتفرم گوگل هم اکنون از قدرت و امنیت بیشتری نسبت به گذشته برخوردار است.

لودویگ به شرکت کنندگان در کنفرانس امنیت O’Reilly گفت که تنها یک درصد از گوشی های اندروید که در حال حاضر مورد استفاده کاربران قرار می گیرند، دربرگیرنده مالویر یا Potentially Harmful Applications هستند.امنیت در اندروید

احتمالا شما نیز آسیب پذیری Stagefright را به یاد می آورید، این آسیب پذیری در جولای کشف شد و 1 میلیارد گوشی اندروید را در معرض حمله قرار داد، اما به بیان لودویگ تاکنون هیچ مشکل حاد و گسترده ای به سبب این آسیب پذیری مشاهده و به تایید نرسیده است.

به گفته لودویگ گوشی های جدید پیکسل گوگل که نسخه 7.1 اندروید را در خود جای داده اند، به اندازه یک گوشی آیفون امن هستند و این دو گوشی از لحاظ قابلیت های سطح پلتفرم برابری می کنند.

یکی از مشکلاتی که اندروید با آن دست و پنجه نرم می کند و تهدیدی برای امنیت آن است، آپدیت های کند پلتفرم می باشد. گوگل هرماهه اقدام به انتشار پچ های امنیتی می کند، اما هفته ها و یا حتی ماه ها طول می کشد که این پچ ها به دست سازندگان رسیده و برای گوشی ها بهینه سازی شوند، از طرفی حاملان نیز باید آنها را به تایید رسانده و سپس منتشر کنند.

به گفته لودویگ این شرایط در سال های اخیر بهبود یافته و سازندگان معروف مانند سامسونگ قول داده اند تا به انتشار آپدیت های امنیتی ماهانه بپردازند، اما هنوز هم به اقدامات بیشتری در این زمینه نیاز است.

بر اساس اظهارات لودویگ "ما هنوز باید کارهای زیادی انجام دهیم تا به جایی برسیم که این مشکلات به طور کامل و منظم در  تمام این اکوسیستم حل و فصل شود."

چنانچه تنها دلیل عدم خریداری گوشی اندروید مسئله امنیت آن بود، دیگر با خیال راحت می توانید اقدام به خرید یک گوشی اندرویدی نمایید، چرا که شواهد نشان می دهند که گوگل این مشکل را به طور چشمگیری برطرف نموده است.

 

http://www.cultofmac.com برگرفته از

اینها را هم بخوانید