اهمیت رنگ در اپلیکیشن

قدرت رنگ ها در طراحی اپلیکیشن موبایل – بخش اول

می توان بیان داشت که پس از عملکرد و قابلیت های اپلیکیشن، رنگ مهم ترین جنبه در طراحی اپلیکیشن می باشد. تعامل انسان و کامپیوتر بر اساس عناصر رابط کاربری صورت می پذیرد و رنگ نقش حیاتی در این تعاملات ایفا می کند. رنگ به کاربر در راستای مشاهده و تفسیر محتوای اپلیکیشن، تعامل با عناصر مناسب و درک عملیات یاری می رساند. هر اپلیکیشن از یک طرح رنگی مختص به خود استفاده می کند و یک رنگ اولیه برای بخش های اصلی آن مورد استفاده قرار می گیرد.

در طراحی اپلیکیشن جدید، انتخاب طرح رنگی که عملکرد خوبی را به نمایش گذارد، کار چندان راحتی نیست، چرا که تعداد بیشماری ترکیب رنگ ممکن در دسترس شماست. در این مطلب به مهم ترین نکات در ارتباط با انواع طرح های رنگی (تک رنگ، مشابه، مکمل)، ترکیب های رنگی کاستوم که بر اساس الگوی خاص نیست و نحوه انتخاب رنگ ها و کانتراست ها برای اپلیکیشن که از قابلیت استفاده نیز پشتیبانی کند، پرداخته خواهد شد.

نحوه انتخاب یک طرح رنگی تاثیرگذار

در ساخت طرح رنگی باید عوامل متعددی را مد نظر قرار داد که می توان به رنگ های برند و ترکیب های رنگی مناسب اشاره کرد.

اهمیت رنگ در اپلیکیشن

چه تعداد رنگ را باید مورد استفاده قرار دهیم؟

حفظ سادگی ترکیب های رنگ به شما کمک می کند تا تجربه کاربری اپلیکیشن را بهبود ببخشید. معمولا طرح رنگی ساده برای چشم خوشایندتر بوده و درک محتوا از سوی کاربر را نیز تسهیل می بخشد. از سوی دیگر، استفاده از رنگ های زیاد در بخش های مختلف موجب شلوغ شدن بیش از حد طراحی می شود.

در مطالعه صورت گرفته از سوی دانشگاه تورنتو که در ارتباط با نحوه استفاده افراد از Adobe Color CC می باشد، معلوم شد که مردم ترجیح می دهند از ترکیب های رنگی ساده که بر اساس تنها دو یا سه رنگ است استفاده کنند.

نحوه ساخت طرح رنگی

اما نحوه انتخاب همین دو یا سه رنگ چگونه است؟ دایره رنگی در این زمینه به کمک شما خواهد آمد. تعدادی استاندارد طرح رنگی پیش فرض وجود دارد که ساخت طرح های جدید را ساده تر می کند و افراد مبتدی می توانند از آنها استفاده کنند.

تک رنگ

طرح های تک رنگ ساده ترین طرح های رنگی هستند و هر رنگی از رنگ پایه مشابه گرفته می شود. تک رنگ ها به خوبی در کنار هم قرار می گیرند و افکت آرامش بخشی را تولید می کنند.

اهمیت رنگ در اپلیکیشن

طرح های تک رنگ برای چشم نیز خوشایند هستند، مخصوصا اگر از رنگ های آبی و سبز نیز در آنها استفاده شود. همانطور که مشاهده می کنید این طرح رنگی ظاهر تمیز و زیبایی دارد.

اهمیت رنگ در اپلیکیشن

اهمیت رنگ در اپلیکیشن

رنگ های مشابه

طرح های رنگی مشابه از رنگ های مرتبط با هم ساخته می شوند و این رنگ ها تمایز چندانی با یکدیگر ندارند، یک رنگ به عنوان رنگ غالب استفاده شده و مابقی رنگ ها جهت پر کردن طرح مورد استفاده قرار می گیرد.

اهمیت رنگ در اپلیکیشن

ساخت این طرح نسبتا ساده است، اما باید در انتخاب رنگ های مورد استفاده محتاطانه و با دقت عمل کنید. برای مثال Clear که یک اپلیکیشن to-do است، از رنگ های مشابه برای اولویت بندی مجموعه وظایف کنونی به صورت بصری استفاده کرده است.

اهمیت رنگ در اپلیکیشن

اهمیت رنگ در اپلیکیشن

Calm نیز یک اپلیکیشن مدیتیشن می باشد و از رنگ های مشابه آبی و سبز جهت کمک به کاربران برای آرام شدن بهره گرفته است.

اهمیت رنگ در اپلیکیشن

اهمیت رنگ در اپلیکیشن

رنگ های مکمل

رنگ های مکمل رنگ های متضاد هستند و اختلاف رنگ بین آنها بسیار زیاد است و می توان از آنها جهت جلب توجه کاربر استفاده کرد. هنگام استفاده از طرح رنگی مکمل، باید یک رنگ غالب را انتخاب کرده و رنگ های مکمل آن را مورد استفاده قرار دهید. برای مثال اگر از سایه های رنگی مختلف سبز استفاده شده، کمی رنگ قرمز در بین این رنگ های سبز ظاهر خوبی خواهد داشت.

اهمیت رنگ در اپلیکیشن

البته در انتخاب رنگ های مکمل نیز باید به دقت عمل کرد چرا که گاهی اوقات اشتباه در انتخاب رنگ های مکمل، به جنبه بصری محتوا آسیب می رساند.

اهمیت رنگ در اپلیکیشن

طرح های رنگی کاستوم

بر خلاف تصور برخی از افراد، ساخت طرح های رنگی کاستوم کار چندان پیچیده ای نیست. افزودن یک رنگ روشن و زنده به یک پالت رنگی خنثی یکی از ساده ترین طرح های رنگی قابل ساخت می باشد.

اهمیت رنگ در اپلیکیشن

برای مثال در دراپ باکس از زمینه سفیدرنگ و رنگ طوسی استفاده شده و رنگ آبی نیز در بعضی از قسمت های آن دیده می شود.

اهمیت رنگ در اپلیکیشن

استفاده از Adobe Color CC جهت تسهیل عملیات انتخاب رنگ

Adobe Color CC که در گذشته با نام Kuler شناخته شده بود، انتخاب رنگ را بسیار ساده می کند. هر رنگ در پالت را می توان به طور مجزا تغییر داد یا آن را به عنوان رنگ اصلی انتخاب کرد، تمامی عملیات تنها با چند کلیک صورت می پذیرد.

اهمیت رنگ در اپلیکیشن

می توان پالت ها را ذخیره سازی و مستقیما آنها را به کتابخانه اضافه کرد. علاوه بر این، تعدادی طرح رنگی بسیار خوب نیز توسط اعضای انجمن ساخته شده و برای شروع کار می توانید از آنها استفاده کنید.

اهمیت رنگ در اپلیکیشن

اهمیت رنگ در اپلیکیشن

در مطلب بعدی با سایر ترفندهایی که در انتخاب رنگ اپلیکیشن باید از آنها استفاده کرد آشنا خواهید شد، با ما همراه باشید.

 

https://www.smashingmagazine.com برگرفته از

اینها را هم بخوانید