مجوزها در اپلیکیشن اندروید

مشاهده و مدیریت مجوزهای اپلیکیشن در اندروید

تمامی اپلیکیشن های اندروید پیش از نصب بر روی گوشی یا آپدیت جدید، از شما مجوزهایی را درخواست می کنند تا از طریق آنها قادر به انجام عملیات خاصی بر روی گوشی باشند. برخی از اپلیکیشن ها نیازمند دسترسی به دوربین یا میکروفون گوشی هستند، در حالی که برخی دیگر به ارسال پیامک با کپی لیست مخاطبین شما نیاز دارند. شما قادر به اعطا یا لغو هریک از مجوزها، برای محافظت از حریم شخصی و داده های خود می باشید.

مجوزهای اندروید از نسخه 6.0 مارشمالو میزبان تغییراتی شده است

به لطف آپدیت مارشمالوی اندروید، کاربران هم اکنون کنترل بیشتری بر روی نوتیفیکیشن های اپلیکیشن دارند. برای نمونه پیام رسان واتس اپ را در نظر بگیرید، پس از آپدیت به نسخه جدید اندروید، در صورتی که مایل به ارسال پیام صوتی باشید، باید به این اپلیکیشن مجوز دسترسی به میکروفون را اعطا کنید و در صورتی که در آینده نظرتان درباره مجوزهای اعطا شده عوض شود، به راحتی می توانید این مجوزها را لغو کنید.

اما چگونه می توان این کار را انجام داد؟ به بخش تنظیمات گوشی خود مراجعه کرده و بر روی بخش Apps ضربه بزنید، در گام بعدی مجوزها را انتخاب کرده و تاگل میکروفون را جابجا کنید. با این کار دفعه بعد که خواستید از طریق واتس اپ برای دوستان خود پیام صوتی بفرستید، باید مجددا این مجوز را فعال نمایید.

مجوزها در اپلیکیشن اندروید

در نسخه Nougat اندروید نیز این ساز و کار تغییری محسوسی نکرده است.

مدیریت مجوزها توسط سازنده اسمارت فون

تعداد معدودی از سازندگان گوشی، این قابلیت را در رابط کاربری گوشی های خود پیاده سازی کرده اند، برای مثال هوآووی در گوشی Mate 9 خود قابلیت هایی از این دست را ارائه می دهد و به جای مرتب سازی اپلیکیشن ها، به مرتب سازی مجوزها می پردازید. این ویژگی شما را قادر به مشاهده تمامی اپلیکیشن ها با مجوزهای مشابه می کند و تصمیم گیری در این وضعیت بسیار ساده تر می شود.

مجوزها در اپلیکیشن اندروید

CyanogenMod Privacy Guard

CyanogenMod و سایر فریمورهای شخص ثالث نیز یک Privacy Guard را در خود جای داده اند که با مراجعه به بخش تنظیمات می توان آن را پیدا کرد. اگر یک رام کاستوم بر روی گوشی خود نصب کرده باشید، باید مجددا این گزینه را فعال کنید. این قسمت بر روی سیستم opt-in کار می کند و باید چک باکس را به default enabled ست کنید.

مجوزها در اپلیکیشن اندروید

گارد امنیتی CyanogenMod از هوشمندی بیشتری نسبت به عملیات پیش فرض نسخه مارشمالوی اندروید برخوردار است. چنانچه مجوز اپلیکیشن برای دسترسی به لیست مخاطبین را با استفاده از Privacy Guard لغو کنید، نتیجه ای برای اپلیکیشن برگردانده نمی شود و بدین ترتیب از پیام های خطا و کرش های سیستمی جلوگیری به عمل می آید و اپلیکیشن عملیات خود را ادامه خواهد داد. علاوه بر این، گارد امنیتی CyanogenMod با اپلیکیشن هایی که دارای مجوزهایی هستند که به طور مستمر عوض نمی شوند، کار می کند.

آیا شما به مجوزهای موردنیاز اپلیکیشن توجه می کنید یا به راحتی هر مجوزی را که اپلیکیشن بخواهد اعطا می کنید؟ از نظر شما سیستم جدید اعطای مجوز در اندروید چه مزایا و معایبی نسبت به سیستم قدیمی دارد?

اینها را هم بخوانید