وبلاگ - تولیدکنندگان موفق

1
3.4K
OfficeSuite
متن فارسی English Text

مصاحبه اختصاصی با تیم MobiSystems – اپلیکیشن OfficeSuite

Interview with MobiSystems app development team

امروزه قسمت اعظم امور روزمره ما تحت سلطه گوشی های موبایل قرار گرفته است، کمتر کسی برای چک کردن ایمیل و یا جستجو در وب به کامپیوتر مراجعه می کند، شرایط حاکم ایجاب می کند که برای هر نرم افزار کامپیوتری نسخه موبایل آن نیز تولید شود، البته نه با آن پیچیدگی اما با حداکثر کارایی ممکن. MobiSystems یکی از شرکت هایی است که بر این موضوع واقف شده و استراتژی کاری خود را در این جهت سازماندهی کرده است، آنها با اپلیکیشن OfficeSuite خود که یکی از ضروری ترین و کاربردی ترین اپلیکیشن ها در گوگل پلی و سایر مارکت ها می باشد می درخشند، این اپلیکیشن امکان خواندن متن، ویرایش آن، ساخت اسلاید شو و هر گونه عمکلردی را که از یک پکیج آفیس بر می آید در یک مجموعه گرد هم آورده، محبوبیت این اپلیکیشن از نظر کارایی و آمار دانلود بالای آن در مارکت ایرانی کافه بازار تیم اپریویو را بر آن داشت تا مصاحبه ای با تیم سازنده این اپلیکیشن پرطرفدار ترتیب دهد، خوشبختانه پیشنهاد مصاحبه نیز از سوی آنها با استقبال مواجه شد و سوالات برای آنها ارسال گردید. این تیم مشتریان خود را در اولویت اول قرار می دهد و برای کاربران ایرانی خود ارزش قائل است، اقدامات صورت گرفته برای تسهیل استفاده ایرانیان از اپلیکیشن نیز گواهی بر این ادعاست، تجارب این تیم در ساخت اپلیکیشن غنی است و هر توسعه دهنده ای می تواند از آنها برای پیشرفت در حرفه خود بهره گیرد، ما را در این مصاحبه جذاب و خواندنی همراهی نمایید تا پرده از راز موفقیت و محبوبیت این اپلیکیشن و سایر محصولات MobiSystems برداریم.

لطفا خود و یا تیمی را که در ساخت این اپلیکیشن همکاری کرده اند معرفی کنید.

من نیکولای کوسوفسکی هستم، مدیر ارشد بخش تکنولوژی در MobiSystems، بیش از ۱۰ سال است که برای این شرکت مشغول به کار می باشم. تیم توسعه و تضمین کیفیت ما متشکل از ۵۰ نفر می باشد که همگی مسئولیت ساخت محصولات شرکت مانند OfficeSuite برای اندروید و آی او اس، File Commander، گستره انبوهی از دیکشنری ها، Quick PDF Scanner، UB Reader، PhotoSuite و غیره را بر عهده گرفته اند. از آنجایی که OfficeSuite اندرویدی محصول اصلی ما به حساب می آید، یک تیم ۲۰ نفره را به کار بر روی آن اختصاص داده ایم، این تیم متشکل از ۱۶ توسعه دهنده و ۴ تضمین کننده کیفیت می باشد، علاوه بر این یک مدیر توسعه تیم را مدیریت می کند و هر کدام از ماژول ها مانند Word، Excel، PowerPoint و PDF نیز رهبر توسعه جداگانه ای دارند، یک تیم کوچک کسب درآمد دو نفره نیز وظیفه یکپارچگی با پلتفرم ها و سرویس های شخص ثالث را به عهده گرفته است.

blog_15329_1

کمی از مزایا و معایب توسعه برای اندروید و آی او اس بگویید.

اندروید:

مزایا – ما دانش و تجربه خود در زمینه پیاده سازی تجربه کاربری مناسب برای گوشی های موبایل با ابعاد گوناگون و نیز کدهای پایه معمول برای محصولات اصلی خود را به اشتراک می گذاریم، این کار مزیت رد و بدل شدن روش های خوب بین دو پلتفرم را به همراه دارد. توسعه برای هر دو پلتفرم به ما امکان توسعه برای پلتفرم های سوم را نیز می دهد و این کار از طریق پشتیبانی از کد مستقل از پلتفرم صورت می پذیرد.

blog_15329_2

اولین اپلیکیشنی که ساختید چه بود و به عنوان توسعه دهنده چه امتیازی به آن می دهید؟

نخستین اپلیکیشنی که ساختم به سال ۲۰۰۰ باز می گردد، این اپلیکیشن MSDict نام داشت. MSDict به توسعه دهندگان امکان ساخت e-version از هر نوع دیکشنری، کتاب مرجع، اطلس و غیره را می دهد. این اپلیکیشن از نمایش فرمت شده محتوا، تصاویر، جداول، تلفظات صوتی و غیره نیز پشتیبانی می کند. اپلیکیشن دارای یک مکانیزم جستجوی بهینه است که انواع گوناگونی از جستجو را میسر می سازد. علاوه بر جستجوی معمولی، اپلیکیشن از تعدادی فیلتر مانند wild-card، کلمات کلیدی و فیلتر فازی نیز پشتیبانی به عمل می آورد. پلتفرم MSDict دارای امکاناتی از قیبل محتوای لغوی بازی مدار مانند Hangman، کارت های حافظه و  Word Scrabble می باشد. در سال ۲۰۱۳، اپلیکیشن MSDIct کمپانی MobiSystems را بر آن داشت تا به جلب توجه بخش مطبوعاتی دانشگاه آکسفورد به عنوان یک شریک استراتژیک اقدام نماید، خوشبختانه این شراکت در طول این سال ها مستحکم تر از گذشته نیز شده است. امروزه MobiSystems تنها توسعه دهنده اپلیکیشن است که حقوق انحصاری ارائه دیکشنری هایی با محتویات لغوی دانشگاه آکسفورد را دارد.

موفق ترین محصولی که ساخته اید کدام است؟ لطفا ما را از تعداد دانلود، درآمد، تاریخ انتشار و مدت زمانی که برای ساخت آن اختصاص داده اید مطلع سازید.

OfficeSuite اندرویدی موفق ترین محصول ما تلقی می شود، این محصول دارای بیش از ۲۰۰ میلیون دانلود در ۲۰۵ کشور جهان است. این اپلیکیشن در رده اپلیکیشن های پرفروش دسته کسب و کار گوگل پلی قرار دارد و بر روی گوشی های سازندگانی همچون Sony ،Amazon ،Toshiba ،Sharp ،Acer ،Alcatel ،Yota Phone و غیره به طور پیش فرض نصب شده است.

نخستین نسخه OfficeSuite در اوایل سال ۲۰۰۹ منتشر شد، تنها مدت زمان اندکی پس از انتشار رسمی پلتفرم اندروید در سال ۲۰۰۸. زمان انتشار این اپلیکیشن سهم چشمگیری در موفقیت آن ایفا می کند و موقعیت آن در بازار را تحت تاثیر قرار می دهد، در زمان روی کار آمدن این اپلیکیشن مایکروسافت و گوگل هنوز اپلیکیشن های اندروید خود را روانه بازار اپلیکیشن های اندروید نکرده بودند و همین امر به نفع محصول ما تمام شد. MobiSystems حتی پیش از دوره اسمارت فون ها بر این واقعیت که گوشی های موبایل آینده را در دست گرفته اند واقف بود. در اوایل سال ۲۰۰۰، پیش از روی کار آمدن اندروید و آی او اس، MobiSystems اقدام به ساخت و توسعه OfficeSuite و گستره انبوه دیکشنری ها برای Palm OS ،Symbian و BlackBerry نمود. ما به طور مستمر اقدام به انتشار آپدیت ها و امکانات جدید و رابط و تجربه کاربری ارتقا یافته برای اپلیکیشن خود می کنیم، کار بر روی این محصول همواره در جریان است و به جرات می توان گفت که تیم ما از سال ۲۰۰۹ تاکنون با جدیت تمام بر روی این محصول فعالیت می کند.

blog_15329_4

شغل خود به عنوان توسعه دهنده اپلیکیشن را کی آغاز نمودید و تیم شما در حال حاضر دارای چند عضو است؟

من کار توسعه را در حین تکمیل تحصیلات خود در سال ۱۹۹۹ شروع کردم، همانطور که قبلا نیز اشاره شد، کل تیم شامل توسعه دهندگان و تیم تضمین کیفیت برای اندروید و آی او اس می باشد.

آیا تاکنون در پروژه های خود با شکست مواجه شده اید؟ چنانچه پاسخ مثبت است شکست خود را چگونه توجیه می کنید؟

از آنجایی که شکست را می توان به عنوان محصولی که فروش خوبی نداشته نیز تلقی کرد، مفتخرم اعلام کنم که ما شکست های زیادی را در کارنامه کاری خود نداریم. شایان ذکر است که پیش از توسعه OfficeSuite برای اندروید با شکست هایی رو به رو شدیم. اپلیکیشن آفیس ما برای پلتفرم های قدیمی موبایل مانند Symbian، Palm OS و BlackBerry ساخته شده بود، اما متاسفانه محبوبیت چندانی در بین کاربران نداشت.

ایده و هدف اصلی پشت پرده اپلیکیشن OfficeSuit چیست؟

OfficeSuite اندروید برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ منتشر شد، مدت کوتاهی پس از انتشار پلتفرم اندروید. با این حال همانگونه که پیش تر نیز به آن اشاره شد، MobiSystems این محصول را در سال ۲۰۰۰ برای پلتفرم های قدیمی موبایل ساخته بود. مدیریت ارشد همواره معتقد بوده که تمامی نرم افزارهای کنونی سرانجام از نسخه دسکتاپی به نسخه موبایل تغییر موضع می دهند. مدیریت MobiSystems بر این باور بود که باید از نیازمندی افراد به تکنولوژی های دسکتاپی به نفع خود استفاده کرد، آنها به درستی قادر به پیش بینی نیاز کاربران به نسخه موبایل این نرم افزارها شدند. بدین طریق کاربران قادر به استفاده از محصولات آشنا و غیرقابل تعویض مانند Office Pack، PDF reader/editor و غیره در پلتفرم موبایل خود شدند، این کار به کاربران آزادی عمل می دهد و تجربه کاربری آنها را دستخوش تغییر می کند، البته از جنبه مثبت. این یک حرکت هوشمندانه است، از طرفی در آن زمان بسیاری از عناوین سرشناس در این صنعت محصول آفیسی برای پلتفرم موبایل نساخته بودند.

blog_15329_3

در حال حاضر OfficeSuite دارای ۲۰۰ میلیون کاربر در اقصی نقاط جهان است.

اپلیکیشن چه تعداد کاربر دارد و کدامیک از کشورها بیشتر از بقیه آن را مورد استفاده قرار می دهند؟

در حال حاضر OfficeSuite دارای ۲۰۰ میلیون کاربر در اقصی نقاط جهان است، در این بین کشورهای ژاپن، روسیه، انگلستان، آلمان، فرانسه، اسپانیا، برزیل و ایالات متحده آمریکا در صدر این لیست قرار گرفته و بیشترین کاربران را از آن خود نموده اند. ایران نیز اخیرا در فهرست ۱۰ کشور برتر با بیشترین MAU قرار گرفته و این امر موجب خوشحالی ماست، علاوه بر این از همکاری خود با کافه بازار نیز لذت می بریم. به عنوان نشانه ای از احترام ما به کاربران ایرانی، اقدام به ساخت یک بسته فونت شخصی سازی شده که مجزا از فونت های Monotype استاندارد است نموده ایم، در این بسته فونت های محبوب و پرکاربرد Font Iran به چشم می خورند.

ساخت و توسعه نسخه اولیه OfficeSuite چه مدت طول کشید؟

پیش از ساخت نسخه اندرویدی OfficeSuite، ما این محصول را برای Palm OS، Symbian و BlackBerry ساخته بودیم. شرایط به گونه ای پیش رفت که ما متعهد به ساخت OfficeSuite اندروید با سونی شدیم. مبنی بر تعهدات قراردادی تنها ۱۴ هفته زمان برای تحویل نسخه نهایی محصول به سونی در اختیار ما بود، این محدودیت زمانی کار را برای ما دشوار کرد، مجازات های مالی در صورت عدم تحویل محصول در موعد مقرر بر دشواری امر می افزود، اما خوشبختانه کل تیم که در آن زمان تنها متشکل از ۴ توسعه دهنده بود عزم خود را جزم کرد و موفق به تحویل محصول در موعد مقرر گشت.

دشوارترین چالشی که با آن مواجه بودید چه بود و چگونه آن را پشت سر گذاشتید؟

به یقین می توان اظهار داشت که سخت ترین چالش ساخت نسخه اندرویدی OfficeSuite در عرض ۱۴ هفته با یک تیم ۴ نفره بود، اما خوشبختانه با اراده قوی تیم قادر به انجام کار با کیفیت مطلوب و در زمان مقرر شدیم.

بزرگ ترین موفقیت به محبوبیت محصولات ما باز می گردد، کاربران فعال اپلیکیشن های اصلی ما مرز ۳۵۰ میلیون را رد کرده اند.

چه چیزی را به عنوان بزرگ ترین موفقیت در کسب و کار توسعه اپلیکیشن خود تلقی می کنید؟

بزرگ ترین موفقیت به محبوبیت محصولات ما باز می گردد، کاربران فعال اپلیکیشن های اصلی ما مرز ۳۵۰ میلیون را رد کرده اند. با این اوصاف یک محیط رقابتی در عرصه تولید پیش روی ما قرار گرفته است و سهم مارکت ما در حال افزایش است(حدود ۲۰درصد در آفیس موبایل به طور جهانی). گواه دیگر بر این موضع کیفیت بالای اپلیکیشن های ما می باشد که با قرار گرفتن اپلیکیشن های ما در مارکت گوگل پلی استور منعکس شده است. مبنی بر تعداد بالای نصب ها، بازخوردهای مثبت از جانب کاربران و آپدیت های مکرر محصولات، MobiSystems به عنوان توسعه دهنده برتر در گوگل پلی نیز برگزیده شده است. دو اپلیکیشن اصلی کمپانی یعنی OfficeSuite و File Commander در قسمت اپلیکیشن های منتخب سردبیر جای گرفته اند. ما به عنوان توسعه دهنده اپلیکیشن های برجسته در گوگل پلی هستیم که ۲ میلیون اپلیکیشن را در خود جای داده، این دستاوردها نشان از مرغوبیت محصولات ما می باشد و بدین جهت مفتخریم.

نرم افزار و محصولاتی را که برای توسعه اپلیکیشن ها و مدیریت وظایف خود استفاده می کنید نام ببرید.

برای اندروید – اندروید استودیو- جاوا- گرادل – Jenkins و Bugzilla برای مدیریت باگ ها.

برای آی او اس – ما از Xcode که محیط توسعه اپل است بهره می گیریم – Jira برای پیگیری باگ ها – Jenkins برای یکپارچه سازی پیوسته- فوتوشاپ برای تصاویر و Bugzilla برای مدیریت باگ ها.

چه نوع سخت افزاری در طول فرایند توسعه به کمک شما می آید؟

ما از سخت افزارهای استاندارد استفاده می کنیم- PC،  Mac، گوشی های اندروید و آی او اس، تبلت ها و پوشیدنی ها.

آیا شما تحصیلات دانشگاهی مرتبط با شغل کنونی خود دارید؟ این تخصص تا چه میزان به شما کمک می کند؟

بله، من دارای مدرک کارشناسی آی تی از دانشگاه سوفیا هستم و شغل خود را بر پایه دانش موردنیاز آغاز نمودم. همراه با افزایش تجربیات و با درنظر گرفتن این واقعیت که پلتفرم ها و ابزارهای جدید به طور فزاینده در حال رشد و استقبال از سوی مردم می باشند، من به شکل دهی تجربیات در محل کار خود پرداخته ام. شایان ذکر است که مدیریت ارشد و اکثر تیم توسعه دهندگان جدید نیز فارغ التحصیان دانشگاه سوفیا هستند.

ما معتقدیم که اپلیکیشن هایی با طراحی خوب به اندازه اپلیکیشن هایی که خوب ساخته شده اند، اهمیت دارند.

اهمیت رابط و تجربه کاربری در توسعه اپلیکیشن موبایل چیست؟

ما معتقدیم که اپلیکیشن هایی با طراحی خوب به اندازه اپلیکیشن هایی که خوب ساخته شده اند، اهمیت دارند. به اعتقاد ما UI و UX به یک متخصص نیاز دارند و این موضوع در کانون توجه ما قرار می گیرد، لازم است اپلیکیشن از فرانت اند و توسط یک طراح ساخته شود. چنانچه برنامه نویسان پیش از تکمیل طراحی اقدام به ساخت عملکرد برنامه نمایند کار پیاده سازی طراحی کلی UI/UX و تحویل یک تجربه کاربری مناسب دشوار می شود. استفاده از یک طراحی تجربه کاربری تاثیرگذار در فرآیند توسعه اپلیکیشن به منظور تعامل و برقراری ارتباط با کاربر نهایی حیاتی است. مدیریت محصول و تحویل یک تجربه کاربری بهینه بر عهده تیم اختصاصی گذاشته شده است.

عرصه توسعه و ساخت اپلیکیشن های موبایل به شدت رقابتی و اشباع شده است، استراتژی شما برای موفقیت در این عرصه و ارائه اپلیکیشن خود به مارکت چه بوده، مدل کسب و کار اپلیکیشن شما چیست و از چه راهی از اپلیکیشن خود کسب درآمد می کنید؟

همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره شد OfficeSuite و دیکشنری های MobiSystems پیش از رقبا پا به این عرصه نهاده و موقعیت خود را در مارکت مستحکم کرده اند. این موضوع همراه با کیفیت بالای محصولات در شناخت برند حیاتی بوده و این دو عامل کلیدی یعنی زمان بندی و کیفیت کمک شایانی در قرارگیری اپلیکیشن در بخش منتخب سردبیر داشته اند. این نیز به نوبه خود در شناخت برند، دانلود و فروش اپلیکیشن های ما تاثیرگذار بوده، بدین طریق محصول ما موقعیت بهتری را از آن خود کرد و از سایر اپلیکیشن های کسب و کار و بهره وری متمایز گردید.

در طول دوره ۲۰۰۹-۲۰۱۴ اپلیکیشن OfficeSuite در دو نسخه ارائه گردید: Free Viewer که بدون امکان ویرایش است و نسخه ویرایشگر پولی یعنی OfficeSuite Pro. اما روندهای موجود در توسعه و درآمدزایی اپلیکیشن ما را وادار به تغییر مدل کسب درآمد به منظور مطابقت با آخرین مدل های کسب درآمد در جهان نموده است. در سال ۲۰۱۴، OfficeSuite و بسیاری از اپلیکیشن های اصلی MobiSystems به صورت فریمیوم ارائه می شوند و پرداخت های درون برنامه ای برای باز کردن گروهی از عملکردهای پریمیوم تعبیه شده است. تبلیغات در نسخه رایگان یک بخش جدایی ناپذیر از استراتژی کسب درآمد ما می باشد. نکته قابل توجه اینکه تمامی امکانات اصلی و حیاتی OfficeSuite و نیز برخی از امکانات پیشرفته در نسخه رایگان نیز ارائه می شوند.

آیا ایده ای برای ساخت اپلیکیشن یا بازی در آینده در سر دارید؟

البته، ما در حال کار بر روی انتشار محصولات جدید و بسیار جذاب هستیم، منتظر بمانید!

شعار شما در دستیابی به مشتریان چیست؟

برآورده کردن انتظارات و پیشروی در آنها شعار کاری ماست که سه معنا را در خود می گنجاند:

الف – کمپانی در تلاش مستمر برای ارضای انتظارات و نیازمندی های مشتریان خود است.

ب – مدیریت شرکت تلاش آگاهانه ای برای ارضای نیازمندی های کارمندان خود می نماید.

ج – کارمندان شرکت تمامی تلاش خود را بکار می گیرند تا انتظارات مدیریت و کاربر/شرکا را برآورده سازند.

چگونه از مشتریان خود پشتیبانی می کنید؟

اولا ما دارای یک تیم پشتیبانی ۲۴ ساعته هستیم که هفت روز هفته کار می کنند و به مدیریت و سازماندهی درخواست های مشتریان می پردازند و مشکلات فنی آنها حداکثر ۲۴ ساعت پس از دریافت رفع می نمایند (support@mobisystems.com). در حال حاضر پشتیبانی به زبان انگلیسی است، اما در نظر داریم تا از سایر زبان ها نیز در آینده پشتیبانی کنیم. از آنجایی که محبوبیت محصولات ما در کافه بازار دارای روندی افزایشی است، به دنبال گزینه هایی برای پشتیبانی از زبان محلی کاربران ایرانی خود هستیم.

ثانیا ما از مشتریان جهانی خود با پیشنهاد یک مدل کسب و کار انعطاف پذیر پشتیبانی می کنیم و هدف ما در قرار دادن اپلیکیشن در اختیار همه است. قیمت رسمی OfficeSuite، ۱۴.۹۹ دلار می باشد و OfficeSuite Premium قیمتی معادل ۱۹.۹۹ دلار دارد، ما می دانیم که چنین قیمت گذاری تنها برای کاربران آمریکایی، اروپای غربی و ژاپن مناسب است. حتی اگر ما یک شرکت بزرگ هم نباشیم و منابع عظیمی را در اختیار نداشته باشیم، اما باز هم از این ایده که محصولات ما باید برای برخی از مارکت های ادغامی با قیمت های کمتری در دسترس باشد پشتیبانی می کنیم، با این کار از این بابت که این دسته از کاربران نیز به راحتی به محصولات ما دسترسی پیدا می کنند، اطمینان حاصل خواهیم کرد. کشور ایران نیز یکی از معدود کشورهایی در جهان است که OfficeSuite Pro را به قیمت یک سوم معمول خود یعنی  ۴.۹۹ دلار به فروش می رساند.

در آخر، ما با پیاده سازی و اجرای ایده های کاربران از آنها پشتیبانی می کنیم، ما بازخوردهای روزانه دریافت شده از سوی مشتریان را بررسی کرده و تا آنجایی که مقدور است عملکردهای کاربردی و موردنظر کاربران خود را در محصولات جای می دهیم. علاوه بر این با آپدیت های مکرر از این موضوع که تمامی باگ ها را رفع نموده ایم اطمینان حاصل کرده و همواره جدیدترین و به روزترین UI/UX را مورد استفاده قرار می دهیم.

عوامل کلیدی برای ارضای نیازمندی ها و انتظارات کاربران چیست؟

چندین مورد وجود دارد:

الف – گوش فرا دادن به بازخوردهای دریافتی از سوی مشتریان – ما همواره نظرات کاربران را با تیکت های پشتیبانی و نقد و بررسی های انجام شده در گوگل پلی پیگیری می کنیم. توجه به کاربر و بازخوردهای دریافتی از سوی او برای ما حیاتی است، چرا که کمپانی ما مشتری مدار می باشد. علاوه بر این ترجیحات منطقه ای نیز برای ما از اولویت بالایی برخوردارند، بدین ترتیب که برای جذب مارکت های محلی سرمایه گذاری هایی جهت شخصی سازی بعضی از موارد صورت گرفته است.

ب – کنترل مارکت از نزدیک و با دقت – ما نیز از بازیکنان مارکت جهانی بوده و با رقبای قدری روبه رو هستیم،  بنابراین تمامی رویکردهای توسعه مارکت خود را که با رویکردهای اخیر نیز هم خوانی دارند به منظور اطمینان از محصول، طراحی، بازاریابی و غیره کنترل می کنیم. در یک مارکت بی ثبات تنها راه برای باقی ماندن در صدر سازگاری با رویکردهای بازار است.

ج – تفاوت محصول – ما تمامی تلاش خود را بکار می گیریم تا محصولاتی با عملکردهای گسترده خلق کنیم و نسبت به رقبا متمایز به نظر برسیم.

برای استخدام یک عضو جدید چه عواملی را مد نظر قرار می دهید؟

ما به افرادی نیاز داریم که قادر به تفکر به صورت مستقل بوده و ابتکار عمل در وجود آنها نهفته باشد، علاوه بر این به دنبال افرادی با پیش زمینه های فنی قوی نیز می گردیم، افرادی باتجربه در زمینه جاوا و سی پلاس پلاس مورد توجه ما قرار می گیرند. توسعه دهندگان مجرب در اولویت قرار دارند، اما فردی با پیش زمینه فنی، همراه و یا بدون هیچگونه تجربه در زمینه برنامه نویسی که خلاقیت از خود نشان دهد و مهارت های فنی امیدوارکننده ای داشته باشد نیز برای استخدام در شرکت ما شایسته است.

چه نصیحتی به فردی که تا به حال اپلیکیشنی نساخته و هیچ گونه مهارتی در زمینه برنامه نویسی ندارد اما ایده خوبی برای اپلیکیشن در سر می پروراند می کنید؟ آیا چیزی هست که دوست داشتید کسی از ابتدا به شما می گفت؟

پیدا کردن یک شریک کاری مناسب و تکمیل ایده با مهارت های مربوطه.

پرواز سریع در اوج آسان تر از پرواز آهسته در فرود است.

یکی از نقل قول های الهام بخش و مورد علاقه (از خود یا فرد دیگر) کدام است؟

نقل قولی از پیتر دراکر که می گوید “بهترین راه برای پیش بینی آینده خلق آن است”، نقل قول دیگری از خودم “پرواز سریع در اوج آسان تر از پرواز آهسته در فرود است”.

در ویدئوی زیر قسمتی از همایش جهانی موبایل ۲۰۱۵ در بارسلونا را مشاهده می کنید که MobiSystems نیز در آن حضور بهم رسانده است.

The domination of mobile devices in our daily life is obvious, mobile application development is growing insanely fast and this circumstance causes the developers to create mobile apps according to their customers’ needs and expectations in order to stay in top. App market is saturated these days and being discovered by users is a tricky work for developers. For experienced developers this situation is slightly different, in a case that they are familiar with the problems, risks and necessities. MobiSystems app development team is one of the major players in this industry and they are so generous to share their experience about their development process. OfficeSuite is one of the top applications in Google play store which was successful to gain a large group of users from the first day. AppReview team decided to conduct an interview with aforementioned development team, here is the interview which may come in handy for those who are interested in app development.

First, please introduce yourself or the whole team in case there is more than one developer working on this application.

My name is Nikolay Kussovski and I am MobiSystems CTO. I have worked for the company for over 10 years. Our development and QA team is over 50 developers, in charge of all MobiSystems products – OfficeSuite for Android and iOS, File Commander, wide range of dictionaries, Quick PDF Scanner, UB Reader, PhotoSuite etc. Since OfficeSuite for Android is our core product, we have a team of 20 members dedicated to its development. It consists of 16 developers and 4 QAs. The product has a Development Manager and in addition there are Dev Leads for each of the product modules: Word, Excel, PowerPoint, PDF. Separately, there is a small monetization team, consisting of two members, who is in charge of integration with third-party platforms and services.

blog_15329_1Tell us about some pros and cons of development for both Android and iOS.

Android:

Pros - we share knowledge and experience for mobile devices form factor UX and a common codebase for our core components. We can transfer good practices between platforms. Developing for both platforms enables us to develop easier for third platforms, by supporting a platform-independent code.

blog_15329_2

What is the first application you built and how do you rate it as a developer?

The first app I have built was in early 2000, called MSDict. MSDict is an app, enabling the developers to build an e-version of any given dictionary, reference book, atlas etc. It supports formatted content display, as well as images, tables, audio pronunciation etc. It features optimized search mechanism, allowing for various types of search. Apart from the standard search, it supports a range of filters such as wild-card, key-word, and the fuzzy filter. The MSDict platform features lexical content based-games such as Hangman, Memory Cards, Word Scrabble etc. In 2003, due to the MSDIct product, MobiSystems managed to attract Oxford University Press as a strategic partner and this partnership has grown stronger throughout the years. Today, MobiSystems is the only app developer that holds the global exclusivity rights for offering e-dictionaries with lexical content by OUP.

Our most successful product is OfficeSuite for Android. It has over 200 Million downloads in 205 countries.

What is the most successful product you have ever built? Could you mind please provide information about downloads, revenue, release date and the time you have allocated to develop that app?

Our most successful product is OfficeSuite for Android. It has over 200 Million downloads in 205 countries. It is the best-selling office product in Google Play Business category. It is preloaded on top device manufacturers such as Sony, Amazon, Toshiba, Sharp, Acer, Alcatel, Yota Phone and many others.

OfficeSuite has been first released in early 2009, shortly after the launch of the Android platform in late 2008. The successful timing of its release has been crucial for its market positioning and success, since at the time Microsoft and Google didn’t have their office products developed for Android. In hindsight, even before the smartphone era, MobiSystems knew that mobile devices are the future.  In the early 2000s, before Android and iOS came to play, MobiSystems developed OfficeSuite and the entire range of dictionaries for Palm OS, Symbian and BlackBerry.

Since we release updates with new features and improved UI and UX of the app every couple of months, this is an on-going project and we can safely say that the team has been working hard on the app since 2009.

blog_15329_4

When did you start your career as app developer and how many members your team has right now?

I have started developing while completing my university degree in 1999. As mentioned above, my entire team has over people – developers and QAs for Android and iOS.

Have you ever experienced failure in your projects? If yes, how do you justify your failure?

Since failure can be defined as a product that is not shipped and sold well, I am glad to say there have not been many failures for us. It is worth noting, that prior to developing OfficeSuite for Android; it has been a complete failure. Our office app was developed for earlier mobile platforms such as Symbian, Palm OS and BlackBerry, but wasn’t popular among their users.

What was the main goal and idea behind OfficeSuite application?

OfficeSuite was first released for Android 2009, shortly after the launch of the Android platform. However, as mentioned above, MobiSystems had it developed in the early 2000s for older mobile platforms such as Palm OS, Symbian and BlackBerry. This was due to the strong conviction of the senior management, that all existing software will eventually migrate from desktop to mobile platforms. MobiSystems management correctly predicted that users are already used to a number of established desktop technologies and will want to have them transferred to the new mobile platforms. This way the users will be able to use the familiar and irreplaceable product such as Office Pack, PDF reader /editor etc on the mobile platforms that add freedom and mobility to the user experience. This has been a smart move as most of the big names in the industry were slower to develop an Office product for mobile platforms.

blog_15329_3

Your mobile application is spread worldwide, so how many users the OfficeSuite could gain till now, which countries have more users for your app?

Right now OfficeSuite has over 200 M users world – wide. The countries with most users are Japan, Russia, the UK, Germany, France, Spain, Brazil, the US. We are happy to say that lately, Iran is also in the Top 10 of the countries with most MAU. We enjoy excellent cooperation with Café Bazaar. As a token of our respect to Iranian users, we have developed a customized OfficeSuite Font Pack that apart from the standard Monotype fonts features some of the most commonly used Iranian fonts by Font Iran.

How much did it take to develop the first version of the OfficeSuite?

Prior to developing OfficeSuite for Android, we used to have it for Palm OS, Symbian and BlackBerry. We got commissioned to develop OfficeSuite for Android by Sony. According to our contractual obligations, we had a strict deadline of 14 weeks to provide Sony with the final version of the product. In the event of contract breach on our side, we were facing harsh financial penalties. Fortunately, the entire team (of 4 developers at the time!) got extremely motivated, so we managed to submit the final product on time.

What is the hardest challenge you have had to overcome and how did you approach it?

The hardest challenge was definitely to build the Android version of OfficeSuite for 14 weeks with a team of only 4 developers! Thankfully, due to our high motivation, we managed to get the task in high quality and in time.

Our greatest success lies in our products popularity. The combined number of active users of our core applications exceeds 350 M users worldwide.

What do you consider to be your greatest success with your app development business?

Our greatest success lies in our products popularity. The combined number of active users of our core applications (OfficeSuite, File Commander and the range of dictionaries) exceeds 350 M users worldwide. Given that we face extremely strong competitors in the productivity area, we are proud with the stable market share we currently boast (about 20% in the mobile office globally). A further proof of the high quality of our applications is also reflected by the positioning of our apps on the Google Play market. Due to the high number of installs, positive user feedback (from 4.2 to 4.4/5) and frequent updates of our products, MobiSystems has been selected as Top Developer on Google Play. The company’s two key apps- OfficeSuite and File Commander are featured in the Editor’s Choice section. Being distinguished as developer of exemplary apps by Google Play, that features almost 2 M apps, is a token of our products excellence and we proud of it.

Please name the software and products you use to develop apps and managing your tasks.

For Android - Android Stidio, Java, gradle, Jenkins, Bugzilla for bug management

For iOS - We use Xcode - Apple's development environment; Jira for bug tracking; Jenkins for continuous integration; Photoshop for artwork, Bugzilla for bug management.

What kind of hardware helps you during the development process?

We use the standard hardware – PCs, Macs, Android and iOS phones and tablets, wearables.

Do you have an academic degree related to your current career? How does it come in handy?

Yes, I have a Master Degree in IT from Sofia University. I have started my career based on the knowledge acquired throughout it. Of course, as my experience grew, in addition to the fact that new platforms and tools gain popularity immensely quickly, I have built up the bulk of my experience at my work place. It is worth noting that the Senior Management, as well as most of the new developers also come from the Sofia University graduates.

We believe that well-designed apps are just as important as well-built apps.

What is the importance of user interface/user experience (UI/UX) in mobile application development?

We believe that well-designed apps are just as important as well-built apps. Therefore, we place importance on the fact that UI and UX require an expert role and that apps must be developed from the front end by a designer. If programmers get started too early creating functionality, it’s difficult to be true to the overall UX/UI design and deliver a great experience. Applying effective User Experience design into the app development process is essential in engaging the end user and invoking the desired emotional or transactional response. We have a dedicated Product Management team that is in charge of delivering the optimal UX.

Mobile app development space has become incredibly competitive and saturated. What has been your strategy for actually getting your apps to market, what is the marketing model of the application and how do you make money from your app?

As said above, OfficeSuite as well as MobiSystems dictionaries positioned themselves on the market way earlier than its competitors. This, along with the high quality of the products, has been essential for achieving brand recognition. These two key factors – timing and quality have contributed for the app selection as Google Play’s Editor’s Choice. This, in turn, has greatly helped for the brand awareness, download and sales of the app, as this way it got better positioning and stood out from the rest of the Business and Productivity apps.

In the period 2009-2014 OfficeSuite was offered in two versions: Free Viewer (without the editing option), as well as paid editor- OfficeSuite Pro. But the trends in app development and monetization has prompted as to change the business model in order to offer monetization models in compliance with the latest global trends. As of 2014, OfficeSuite, as well as most of MobiSystems core apps are also offered via Freemium model with IAP leading to unlocking of Premium functionality. Advertising in the free version has also become an integral part of the monetization strategy. It is important to note that all the essential OfficeSuite features, as well as many advanced features, are offered in the free version.

Do have any idea in mind for future, to illustrate other applications or maybe games?

Yes, we do. We work on releasing new and very exciting products that we will be outside of the productivity area. Stay tuned J

What is your motto to reach users? – Our motto is “Exceed Expectations”. This has a three-fold meaning:

a/the company strives to constantly exceed the customer expectations;

b/the company management makes conscious effort to exceed its employees’ expectations

c/the company employees do their best to exceed both management and users’/partner expectations.

How do you support your customers?

Firstly, we have a 24/7 support service that handles the customer requests and technical problems within 24 hours since receipt (support@mobisystems.com). At the moment the support is in English, but we consider supporting other languages in future. For instance, since our products in Café Bazaar are becoming increasingly popular, we explore options to provide local support to our Iranian users.

Secondly, we support our global clients by offering them flexible business models and making the app accessible to all of them. Since the official pricing of OfficeSuite is 14.99 USD and OfficeSuite Premium is 19.99 USD, we are aware that this pricing is only affordable to our clients in the US, Western Europe and Japan. Even though we are not a big company and don’t have immense resources, we staunchly support the idea that our products need to be priced lower for some of the emerging markets, so that to make sure that their users can also get access to our products. This is the reason why Iran is one of the few places in the world which sells OfficeSuite Pro for one-third of the regular price and namely for 4.99 USD. We also run regular discount campaigns world-wide.

Last, but not least – we support our users by implementing their ideas. We explore the vast customer feedback received on daily basis and we don’t hesitate to implement many of the functionalities that our users suggest as useful. We also issue frequent updates to make sure that we have removed bugs and have always the most updated UI/UX.

What are the key factors to satisfy user’s expectations and needs?

There are a couple of them:

a/listen to user feedback – we keep track of the user comments in the support tickets, as well as the reviews on Google Play. It is vital for us to act upon customer feedback, as the company policy is user-centric. We are also aware of regional preferences and invest in customizations in order to appeal to local markets.

b/closely monitoring the market – we are aware that we are players in a global market and we face strong competitors that we respect. Therefore, we monitor the trends in our market development in order to make sure that our product, design, marketing etc are always in tune with the latest trends. In a highly volatile market, such as the mobile productivity sector, one needs to keep up the market trends in order to stay on top.

c/product differentiation – we strive to deliver products with wider functionalities than those of the competitors.

What key factors do you consider while hiring a new member for your team?

First and foremost, we need people who are able to think on their own and are able and willing to take the initiative. We also look for people with strong technical background and solid experience in Java and C++. We prefer to take seasoned developers, but if a student with technical background and without or little experience in programming shows creativity as well as promising technical skills, we wouldn’t hesitate to hire him/her.

What advice would you offer to someone who has never created an app before, has no programming skills, but has a good idea for an app and wants to pursue it? What do you wish someone would’ve told you when you first started?

To get themselves a suitable partner that will complement their idea with their respective skills.

.It is easier to fly higher and faster than lower and slower

What is your favorite inspirational quote (either from someone else or one that you came up with)?

I have a favorite one by Peter Drucker “The best way to predict the future is to create it”.

I also came up with a personal one “It is easier to fly higher and faster than lower and slower“.

ارتباط با این توسعه دهنده :