مصطفی رستمی-اپلیکیشن پلاک یاب

مصطفی رستمی-اپلیکیشن پلاک یاب

در میان انبوه اپلیکیشن هایی که روزانه منتشر میشوند، نمونه هایی را سراغ داریم که به عنوان یک ابزار ساده برای رفع نیازهای عمومی کاربران مورد استفاده قرار میگیرند و در عین حال رایگان نیز هستند. "پلاک یاب" یکی از این برنامه ها است که مورد توجه تعداد زیادی از کاربران قرار گرفته و ما در ادامه با تولیدکننده آن به گفتگو نشسته ایم.

مصطفی رستمی-اپلیکیشن پلاک یاب

موقعیت های شغلی بسیار خوب و همچنین پیشنهادهای همکاری عالی داشتم پیشنهادات خوب از شرکت های معتبر اما ترجیح میدم برای خودم کار کنم و همیشه از این انتخابم راضی هستم تا به هدف اصلیم برسم. مهمترین اصل  در زندگی از نظر من، رضایت شغلی است.

لطفا به صورت مختصر خودت رو معرفی کن.

مصطفی رستمی هستم متولد تهران مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد را در رشته مهندسی  نرم افزار دریافت نمودم. تقریبا از 12 سالگی یعنی 14 سال کار برنامه نویسی رو انجام میدادم اما برنامه نویسی حرفه ای رو از سال 86 آغاز کردم. در نوجوانی  به عنوان یه کلاه سیاه(Black hat) برنامه و اسکریپت می نوشتم و دوران نوجوانیم با هک کردن و دیفیس کردن برخی از سایت ها(سایت های خارجی) سپری میشد اما با برخی اتفاقاتی که برام افتاد، مسیرم رو عوض کردم و از سال 86 رو به استفاده درست از برنامه نویسی آوردم. به زبان های C,C++,Java,C#,php تسلط خوبی دارم. از سال 90 هم در زمینه برنامه نویسی اندروید فعال هستم. عاشق طبیعت و حیوانات هستم و امیدوارم روزی بتونم برنامه ای جامع(دانشنامه ای) در مورد شناخت گونه های مختلف حیوانات و گیاهان در اختیار کاربران قرار بدم.

یکی از لذت بخش ترین دوره های زندگی برنامه نویسی من هم شرکت در مسابقات Acm دانشگاه شریف بود.

اولین محصولی که تولید کردید مربوط به چه سالی میشه و خودت چه نمره ای به اون میدی؟

اولین برنامه هام ، برنامه مدیریت پروژه  و مدیریت مالی بود که در سال 90 برای خودم و مدیریت بهتر پروژه هام و درآمدم طراحی کرده بودم اما اولین محصولی که برای بازار تهیه کردم برنامه مدیریت تولدها در سال 91 بود که به خودم امتیاز 14 میدم.

نام موفق ترین محصولی که تولید کردی چیه؟ اگه ممکنه اطلاعات حدودی در مورد زمانی که برای ساخت اون صرف کردی، تعداد کاربرانی که جذب کرده و میزان فروش اون در اختیارمون بزار.

موفق ترین محصولی که تولید کردم برنامه پلاک یاب است. اصولا من برنامه هایی رو طراحی میکنم که خودم بهشون نیاز دارم و سپس در اختیار کاربران قرار میدم. طراحی و ساخت اولیه اون حدود 30  روز زمان برد اما نسخه ای جدیدترش چون امکانات دیگه ای بهش اضافه شده  حدود 60 روز زمان برد. در این برنامه چون من  تعداد نصب های اختصاصی رو در سرور خودم دارم، حدود 1450000 (یک میلیون و چهارصد و پنجاه هزار) بار، برنامه در گوشی های مختلف نصب شده است اما در بازار تعداد +500000 تا ذکر شده که طبیعی است چون ما قابلیت بلوتوث را در برنامه قرار دادیم و بازار قادر به ثبت کاربرانی که نرم افزار را از طریق بلوتوث نصب میکنند نیست. برنامه رایگان است و از طریق تبلیغات درآمد دارد و تقریبا برای من راضی کننده است.

کار رو از چه سالی و با چند نفر  شروع کردی و در حال حاضر چند نفر هستین؟

من کار رو از سال 90 به صورت حرفه ای و به صورت فردی آغاز کردم ، الان هم به صورت فردی کار میکنم اما در برخی برنامه ها مثل برنامه "بیاب" یا برنامه ی "دارویاب" چند تن از دوستانم مرا در ساخت برنامه یاری کردند.

آیا خودت از محصولاتی که تولید کردی استفاده میکنی؟

من اکثرا از محصولاتی که خودم طراحی میکنم استفاده میکنم. حدود 15 برنامه طراحی کردم که فقط 7 تای آنها در بازار قرار دارند و برخی برای رفع نیاز های شخصی خودم هست. سعی میکنم به هر برنامه ای که نیاز دارم ،خودم به صورت سفارشی برای خودم طراحی کنم و این یکی از لذت بخش ترین کارهای دنیاست.

مصطفی رستمی-اپلیکیشن پلاک یابکدام یک از محصولاتی که تولید کردی را بیشتر از همه دوست داری؟

همه برنامه هایی که طراحی کردم رو دوست دارم اما برنامه "مدیریت تولدها" و البته "دارویاب" رو بیشتر دوست دارم چون یادآور خیلی حرفه ای برای مصرف دارو داره و خیلی خیلی به درد من میخوره که کلا به دلیل درگیری زیاد زمانی که بیمار می شم مصرف دارو هام یادم میره.

آیا تا به حال پروژه ای داشتی که با شکست مواجه شده باشه؟ اگه داشتی دلیل این شکست چی بوده؟

بله، دلیل شکست کار کردن روی پروژه دیگری بوده و طولانی شدن زمان برای انجام پروژه قبلی.

از چه نرم افزار و یا اپلیکیشن هایی برای تولید محصول و مدیریت وظایف و پروژه استفاده میکنی؟

وظایف و پروژه ها رو از طریق برنامه ای که خودم نوشتم مدیریت میکنم اما برای تولید محصول از ایکلیپس و یا اندروید استودیو استفاده میکنم.

از چه سخت افزاهایی برای تولید اپلیکیشن و یا بازی استفاده میکنی؟

من از ویندوز برای نوشتن برنامه و گاهی هم از لینوکس استفاده میکنم اما از اونجا که عاشق کامپیوترم هستم  همیشه بهش میرسم و رم 32 و یک سی پی یو 5930K روش سوار هست.

آیا تحصیلات در کارت موثر بوده؟

صددرصد، مخصوصا مقطع تحصیلات تکمیلی کمک بسیار زیادی برای بهتر شناختن کدها و ساده تر برنامه نوشتن به من کرد.

در ابتدا و قبل از کسب درآمد، چطور حمایت مالی میشدی؟

قبل از شروع برنامه نویسی شغل آزاد و از چند سایتی که در وب دارم درآمدی داشتم.

گرافیک و رابط کاربری چقدر در موفقیت یک برنامه یا بازی میتونه موثر باشه؟

از نظر من  30 درصد برنامه در ابتدا درست کار کردن توابع و عملیات های برنامه است که هسته برنامه می باشد  باقی 70 درصد یک برنامه رابط کاربری و گرافیک است که هردو هم زمان با هم میتوانند یک بازی یا برنامه را به موفقیت برسانند.

مصطفی رستمی-اپلیکیشن پلاک یاب

هر زمان تصمیم بگیرم یک تیم ثابت تشکیل بدم انسانیت ، حرفه ای بودن ، اعتماد و اعتقاد هم چنین خلاقیت برایم بسیار مهم خواهد بود.

نقش تبلیغات یا بطور کل مارکتینگ رو در فروش یک محصول چطور میبینی؟ آیا خودت برای فروش محصولاتت از روش های مارکتینگ استفاده کردی؟ 

به عقیده من کل فروش یک محصول وابسته به تبلیغات می باشد. بله تقریبا استفاده می کنم.

اگه ممکنه درمورد محصول بعدی که قرار هست تولید کنی، کمی توضیح بده ؟

در ابتدا نسخه جدید مدیریت تولدهاست که امکانات جدید و خوبی بنا به درخواست کاربران بهش اضافه کردم و بزودی برای انتشار قرار میدهم.

محصول بعدی که قرار هست تولید کنم باز هم یکی از نیاز های خودم هست و البته به صورت رایگان عرضه خواهم کرد دو محصول هست ،دو برنامه کمکی است.

در جذب نیرو برای تیم چه نکاتی رو مد نظر میگیری؟

هر زمان تصمیم بگیرم یک تیم ثابت تشکیل بدم انسانیت ، حرفه ای بودن ، اعتماد و اعتقاد هم چنین خلاقیت برایم بسیار مهم خواهد بود.

چه پيشنهادهايي براي افراد تازه كاري كه دوست دارن به عنوان يك توسعه دهنده یا برنامه نویس مطرح بشن، داري؟

من هنوز خودم نیاز به کمک دارم تا بتونم موفق باشم، اما به عنوان یک دوست میتونم بهشون بگم کار سخت،تلاش زیاد و پشتکار.

آینده صنعت اپلیکیشن و بازی های موبایل در ایران رو چطور میبینی؟

کلا من آینده رو در این زمینه بسیار روشن می بینم و موفقیت های بسیاری رو برای برنامه نویسان خوب و حرفه ای ایرانی آرزو دارم.

در آخر هر حرفی که داری بگو.

موقعیت های شغلی بسیار خوب و همچنین پیشنهادهای همکاری عالی داشتم پیشنهادات خوب از شرکت های معتبر اما ترجیح میدم برای خودم کار کنم و همیشه از این انتخابم راضی هستم تا به هدف اصلیم برسم. مهمترین اصل  در زندگی از نظر من، رضایت شغلی است.

پیروز باشید

اینها را هم بخوانید