مقایسه ای بین کیبوردهای اندرویدی

مقایسه ای بین کیبوردهای اندرویدی

اخیرا استفاده از دستیارهای مجازی به منظور برقراری ارتباط محبوبیت زیادی بین کاربران اسمارت فون ها یافته است، اما بدون در نظر گرفتن Google Now ،Siri و Cortana استفاده از کیبورد متداول ترین راه برای تعامل با گوشی است. برای استفاده از اپلیکیشن ها، انجام جستجو و ارسال پیام، رابط بین شما و گوشی 26 حرف کیبورد و کاراکترهای کاربردی دیگرند که در نیمه انتهایی گوشی قرار گرفته و به کمک شما می آیند.

چنانچه از کیبورد کنونی خود خسته شده اید، خوش شانس هستید چرا که استفاده از یک کیبورد جدید به اندازه نصب یک اپلیکیشن ساده است. اما سوالی که پیش می آید گزینش کیبوردی است که پاسخگوی نیازمندی های شما باشد. در ادامه به مقایسه پنج کیبورد معروف اندروید خواهیم پرداخت، این کبیوردها شامل SwiftKey ،Swype ،Google Keyboard ،TouchPal و Fleksy هستند، ما با همراه باشید.

SwiftKey

هوش مصنوعی اساسی ترین نقطه قوت برای SwiftKey محسوب می شود، این کیبورد قدرت یادگیری از عادت های تایپی شما را داراست و بدین ترتیب می تواند به پیش بینی کلمه بعدی و تصحیح خودکار بپردازد. پس از استفاده طولانی مدت می توانید حتی با چشمان بسته نیز با کیبورد کار کنید، چرا که SwiftKey خواسته شما را رمزگشایی می نماید.

SwiftKey علاوه بر دارا بودن الگوریتم تصحیح خودکار قدرتمند از تایپ gesture based نیز پشتیبانی می کند. تم های مختلفی برای خرید در دسترس شما قرار دارند و دیکشنری شما با گوشی همگام می شود. پیش بینی کلمه بعدی عملکرد بسیار دقیقی دارد و حتی می توانید در حال استفاده همزمان از دو زبان از این امکانات بهره مند شوید. تنها عیب SwiftKey مشکلات ظاهری آن است، اما برای زیباسازی آن می توان از تم های مختلفی که در دسترس اند استفاده نمود، اما این عیب کوچک در مقابل مزیت ها و قابلیت های بیشمار این کیبورد قابل چشم پوشی است.

blog_17610_1

یکی از نقاط قوت این کیبورد قابلیت شخصی سازی بدون در نظر گرفتن تمی است که در حال استفاده از آن هستید، با کمک این ویژگی می توانید اندازه کیبورد را تغییر داده، تعدادی سطر و پیکان به آن اضافه کنید و حتی امکان پیش بینی ایموجی ها را نیز فعال نمایید، بدین ترتیب دیگر نیازی به جستجوی یک ایموجی خاص نمی باشد. حتی اگر گوشی خود را عوض کرده و یا ریست کرده باشید، بکاپ کلود SwiftKey تمامی پیش بینی های شخصی شما را دست نخورده باقی می گذارد و می توانید دوباره آنها را مورد استفاده قرار دهید.

blog_17610_2

Swype

چنانچه به طرفداران تایپ gesture based تعلق دارید Swype گزینه ای شکست ناپذیر است. این نوع کیبورد حاصل تلاش های Cliff Kushler، مبدع پیام رسانی T9 در گوشی های قدیمی است. هدف کیبورد Swype تسهیل فرآیند کلی تایپ می باشد.

قدرت و مزیت کیبورد Swype به قابلیت تایپ gesture based آن ارتباط پیدا می کند و این کیبورد یکی از بهترین گزینه های موجود است. حرکت ها تنها محدود به تایپ نمی شوند، شما می توانید با استفاده از آنها متن را انتخاب کرده، بریده، کپی کرده و به جای دیگری بچسبانید و با یک حرکت ساده بین لی اوت های کیبورد مختلف جابجا شوید.

blog_17610_3

تم های گوناگونی در دسترس شما قرار دارند و قابلیت تصحیح خودکار و پیش بینی کلمه بعدی نیز در اختیار شماست، علاوه بر این امکان Living Language دیکشنری شما را با آخرین و مرسوم ترین کلمات به روز نگه می دارد.

نقطه ضعف این کیبورد نیز مشابه SwiftKey به تم های آن ارتباط پیدا می کند. اگر شما از طرفداران تایپ بر اساس حرکت نیستید، Swype در تایپ سنتی آنچنان قدرتمند عمل نمی کند اما هنوز هم از لحاظ قابلیت تایپ gesture based خود جلودار است.

blog_17610_4

Google Keyboard

گوگل همواره به ساخت کیبوردهای خود برای گوشی های نکسوز پرداخته است، اما چندی پیش آنها این کیبورد را در دسترس عموم قرار دادند و اپلیکیشن مربوطه را در گوگل پلی استور منتشر ساختند. Google Keyboard به واقع منعکس کننده کمپانی سازنده آن است و وجوه تمایز اصلی آن سادگی و طراحی روان است.

blog_17610_5

Google Keyboard از متریال دیزاین استفاده کرده و بدین ترتیب با اپلیکیشن های اندروید کنونی شما ترکیب خواهد شد. امکان جابجایی بین حالت تایپ سنتی و تایپ gesture based که حتی با دو انگشت به صورت همزمان نیز کار می کند، نیز در اختیار شما قرار گرفته است. در کل می توان گفت که این کیبورد ترکیب زیبایی از امکانات را در خود جای داده، اما بزرگ ترین عیب به عدم وجود قابلیت های شخصی سازی مرتبط می شود.

ممکن است نقاط قوت کیبورد گوگل از دیدگاه شما نقطه ضعف قلمداد شوند، این کیبورد به دلیل عدم دارا بودن قابلیت های شخصی سازی از جانب بسیاری از کاربران مورد انتقاد قرار گرفته است. اما چنانچه طرفدار سادگی هستید این کیبورد توجه شما را جلب خواهد نمود.

 

blog_17610_6

TouchPal

از دیدگاه عملکردی TouchPal تشابه زیادی به SwiftKey دارد، هر دو کیبورد ارائه دهنده ترکیبی از تایپ gesture based و الگوریتم های تصحیح خودکار قدرتمند می باشند و ظاهر و احساس مشابهی را به اشتراک می گذارند. اما وجه تمایز TouchPal گزینه های شخصی سازی افزونه ای است که در اختیار کاربر قرار می دهد.

blog_17610_7

دو متد ورودی قدرتمند این کیبورد در کنار گزینه های شخصی سازی قوی، آن را از سایر کیبوردها متمایز گردانیده است. برای مثال شما می توانید کلیدهای میانبری را به سطر پیشنهادات پین کنید تا به ایموجی ها، ورودی صوتی و انتخاب متن دسترسی سریع تری داشته باشید. تمامی این امکانات همراه با تم ها و همگام سازی دیکشنری به راحتی در دسترس شما قرار دارند.

بخش تنظیمات کمی به هم ریخته است و اپلیکیشن کارآیی چندانی را به نمایش نمی گذارد، اما با این وجود امکانات زیادی در چنین اپلیکیشن انعطاف پذیری قرار داده شده اند.

blog_17610_8

Fleksy

منحصر به فردترین کیبورد در این فهرست Fleksy می باشد، این کیبورد با تم های زنده و رنگارنگ خود از سایر کیبوردها متمایز گردیده، با استفاده از این کیبورد به راحتی می توانید کاراکترها را پاک کرده و بین کلمات پیشنهادی جابجا شوید. از طرفی امکان تصحیح خودکار این کیبورد قدرت زیادی دارد و می تواند بفهمد که چه می خواهید بگویید، علاوه بر این کیبورد مذکور دربرگیرنده مجموعه ای کامل از امکانات است. یکی از این امکانات به تصاویر GIF ارتباط پیدا می کند، به طوری که وقتی کلمات خاصی را تایپ کنید، کیبورد به شما GIF های مرتبطی را نشان می دهد که می توانید آنها را در مکالمات خود درج کنید.

blog_17610_9

Fleksy نیز دارای نقاط ضعف می باشد، این کیبورد ادعایی مبنی بر تایپ gesture based نداشته و چنانچه به دنبال این عملکرد هستید باید کیبورد دیگری را مورد استفاده قرار دهید. اما این کیبورد از حرکت ها برای انجام عملیات گوناگون مانند پاک کردن کلمات و یا جابجایی بین کلمات پیشنهادی استفاده می نماید.

blog_17610_10

و اما برنده...

به نظر می رسد که SwiftKey را بتوان در جایگاه نخست قرار داد، تصحیح خودکار و حدس کلمه بعدی که از قدرت هوش مصنوعی بهره می برند این کیبورد را بی نظیر ساخته و تایپ در یک صفحه نمایش لمسی را بسیار ساده گردانیده اند. علاوه بر این ورودی حرکتی rock-solid، کیبورد SwiftKey را بسیار قدرتمند و شکست ناپذیر گردانیده است.

گزینش کیبورد به عادت ها و نیازمندی های شما وابسته است، هیچ کیبوردی به تنهایی تمامی انتظارات شما را برآورده نمی کند، اگر قابلیت های حرکتی در هنگام تایپ برای شما اهمیت دارد، Swype گزینه مناسبی است، اگر طرفدار سادگی هستید Google Keyboard را مورد استفاده قرار دهید، TouchPal گزینه خوبی برای افرادی است که دوستار قابلیت های شخصی سازی متعددند و در نهایت Fleksy ارائه دهنده مجموعه امکانات منحصر به فردی است.

 

http://android.wonderhowto.com برگرفته از

اینها را هم بخوانید