نیک ترافیک – ترافیک تهران

معرفی، نقد و بررسی اپلیکیشن نیک ترافیک – ترافیک تهراننسخه 3.0

4.5 5 0
امتیاز اپریویو
تفکیکی
  • دسته : رفت و آمد
  • قیمت : ۱۹۹۹ تومان
  • حجم : 7.2 مگابایت
  • اندروید مورد نیاز : 4.0.1 و بالاتر
سازنده : نیک اپس

تردد در معابر شهری و خیابان ها با وسایل نقلیه مختلف که از آن به عنوان ترافیک یاد میکنند، امری است که اکثر قریب به اتفاق افراد جامعه، هر روز با آن مواجه میشوند. این موضوع در شهرهای بزرگ از اهمیت بیشتری برخوردار میباشد زیرا حجم ترافیک به مراتب بیشتر بوده و در برخی مواقع باعث کندی حرکت میگردد و چنانچه از اوضاع ترافیکی معابر آگاهی یابیم، میتوانیم از بروز این مشکل جلوگیری کنیم.

برنامه ای که در ادامه معرفی خواهیم کرد، "نیک ترافیک" نام دارد و شما را از وضعیت عبور و مرور در خیابان های کلان شهر تهران مطلع میکند. با ما در نقد و بررسی این اپلیکیشن اندرویدی همراه باشید.

com.nikapps.niktraffic_1

رابط کاربری:

محیط اپلیکیشن فوق از یک نقشه با نمایش لایه های مختلف و دکمه های مخصوص امکانات تشکیل شده است که شامل یک منوی کناری نیز میگردد. هماهنگی میان این عناصر و استفاده از رنگبندی و آیکن های یکپارچه، باعث ایجاد ظاهر مناسبی برای این برنامه اندرویدی شده که باید نقاط قوتی همچون فونت مناسب، چیدمان مرتب اجزای صفحه و عملکرد صحیح در نمای افقی و عمودی را نیز به آن افزود. هرچند قالب گرافیکی "نیک ترافیک" میتوانست با دقت نظر و حسن سلیقه بیشتری طراحی گردد اما در این حد نیز انتظار کاربران را برآورده خواهد ساخت.

دسترسی سریع به همه بخش ها و استفاده راحت از امکانات، از دیگر خصوصیاتی هستند که باید برای برنامه فوق نام ببریم. از آنجا که مخاطبان این اپلیکیشن میتوانند از همه اقشار جامعه باشند، وجود یک رابط کاربری روان برای "نیک ترافیک" ضروری بوده که این امر با رعایت استانداردها و اصول لازم در طراحی و پیاده سازی این اپلیکیشن، محقق شده است. البته نقص های کوچکی نیز از این لحاظ مشاهده گردید که میتوانیم به عملکرد نادرست دکمه سخت افزاری بازگشت در بعضی صفحات اشاره کنیم.

امتیاز AppReview به این بخش، 4 از 5 میباشد.

com.nikapps.niktraffic_2کاربرد:

در ابتدا اشاره کوچکی به وظیفه این اپلیکیشن اندرویدی کردیم و حال باید ببینیم که چه امکانات جانبی در آن پیش بینی شده است. هنگامی که "نیک ترافیک" را باز میکنید، با پیغام دانلود محتوا که همان نقشه آفلاین میباشد مواجه خواهید شد که بعد میتوانید از منوی کناری و قسمت تنظیمات، نوع این نقشه را بر حسب نمایش جزئیات تغییر دهید. البته نقشه آنلاین نیز در برنامه فوق قابل استفاده خواهد بود که چهار نوع آن از جمله عادی، ماهواره ای، هیبرید و عوارض طبیعی زمین وجود دارد.

تا اینجا همه چیز ساده به نظر میرسد اما در "نیک ترافیک" قابلیت های منحصر به فردی به چشم میخورد که کارایی آن را برای مخاطبان بیشتر میکند. در ابتدا لازم است تا به لایه های مختلف نقشه در این برنامه اشاره کنیم که شامل ترافیک مسیرهای اصلی، میانگین سرعت تردد در بزرگراه ها، محدوده طرح اصلی ترافیک، محدوده طرح زوج و فرد، خطوط مترو، آلودگی هوا، اتوبوس های تندرو، پمپ بنزین، پارکینگ، پمپ CNG، بیمارستان ها، مراکز پلیس، مراکز فروش بلیط حمل و نقل، مراکز میوه و تره بار و بالاخره مراکز آموزشگاهی و دانشگاهی میشود. همانطور که میبینید، "نیک ترافیک" کاربردی بیش از اطلاع رسانی اوضاع تردد در معابر دارد و این موضوع امتیاز خوبی برای آن به همراه خواهد داشت.بد نیست بدانید که راهنمای تعاملی برنامه، نحوه استفاده از تمامی امکانات آن را به کاربران می آموزد.

جستجو در نقشه و مسیریابی از دیگر امکانات اپلیکیشن فوق هستند. شما میتوانید با تعیین مبدا و مقصد خود، چند مسیر پیشنهادی با جزئیاتی از قبیل طول بر حسب کیلومتر، زمان رسیدن بر حسب دقیقه و وضعیت گزارش شده ترافیک در هر یک از مسیرها، دریافت نمایید.  درصورتی که بر روی هر یک از این پیشنهادها اشاره کنید، به نقشه هدایت شده و مسیر را بر روی آن خواهید دید. قابلیت بروزرسانی و دریافت آخرین اخبار ترافیکی نیز در "نیک ترافیک" وجود داشته و به کاربران اجازه میدهد تا از اطلاعات جدید آگاه شوند.

با وجود مواردی که آنها را ذکر کردیم، مشخص است که برنامه فوق وظیفه خود را به خوبی انجام میدهد اما در عین حال کمبودهایی نیز در آن دیده میشود. برای مثال بهتر بود امکان به اشتراک گذاری مسیرهای پیشنهادی وجود داشته باشد و یا با اشاره بر روی آیکن هایی نقشه مانند مراکز پلیس، بیمارستان ها و غیره، جزئیاتی هم در مورد آنها به نمایش درآید. البته این کمبودها تاثیری در وظیفه اصلی "نیک ترافیک" ندارند هرچند میتوانستند باعث افزایش کارایی آن گردند. درپایان لازم است به این موضوع اشاره کنیم که تولیدکنندگان این برنامه، قابلیت های دیگری را به نسخه های بعدی اضافه خواهند کرد و باید منتظر توسعه بیشتر آن باشیم.

ازنظر AppReview امتیاز 4.5 از 5 به این بخش تعلق میگیرد.

com.nikapps.niktraffic_3

قیمت:

با توجه به قابلیت های ذکر شده و این موضوع که خیلی از افراد جامعه میتوانند از این برنامه اندرویدی جهت اطلاع از اوضاع ترافیکی تهران آگاه شوند، قیمت "نیک ترافیک" منصفانه به نظر میرسد و به همین دلیل AppReview امتیاز 5 از 5 را به این بخش اختصاص میدهد.

امتیازات تفکیکی

رابط کاربری
کاربرد
امکانات

اینها را هم بخوانید

به این برنامه چه امتیازی میدهید؟


نیک ترافیک – ترافیک تهران